Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
хехе интересно, а уште поинтересно е тоа што откако го направи записникот не ме ни натера да се потпишам?
а тоа шо значи :smir:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Во категоријата А спаѓаат моторцикли со или без бочна приколка,чија работна зафатнина на моторот надминува 125 цм/3.

Во поткатегоријата А1 спаѓаат лесни моторцикли чија работна зафатнина на моторот не е поголема од 125цм/3 и чија сила на моторот не е поголема од 11kw. Понатаму има и поткатегорија Б1(трицикли и четирицикли)ама не смеат да бидат потешки од 550кг да не се побрзи од 50км/ч и да не се појаки од 50 кубика!Сите потешки,побрзи или појаки испаѓа дека мора Б. пс. Луѓе носете кациги,имајте документи и регистриран скутер,мопед!Парче прават низ Скопјево ова лешинариве!Чувајте се!
Kако мора Б? За моторцикл Б?
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Kако мора Б? За моторцикл Б?
Не, А-категорија е за моторцикл. Во категоријата А спаѓаат моторцикли со или без бочна приколка,чија работна зафатнина на моторот надминува 125 цм/3. Б-категорија е друга приказна веќе, парти брејкер можеби се изјасни малце нејасно. Барем јас така мислам де :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
Во категоријата Б спаѓаат моторни возила чија вкупна маса не надминува 3500кг,и немаат повеќе од 8 седишта(не сметајќи го она на возачот)Тоа е дефиницијата!Значи сите потешки трицикли и четирицикли од 550кг спаѓаат тука!
 

zxy

Член од
21 октомври 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Хелоу на сите прекршители на законот и полицајци на форумов! :D Барав нешто на гоогле за прекршоциве и ми ја избаци темава, и гледам доста корисни прашања/одговори има во неа. Би сакал и јас да прашам нешто, па ако може некој да ми одговори би било ок, ако не здравје... Летово, средината на јуни месец ме застанаа полицајци во 5 сабајле си добив казна од 400 евра за возење во алко-состојба со 1,31 промили. Во рок од 8 дена си ја платив казната по упола цена од 200 евра и ја однесов во станица и се ко што требаше... И еве тек сега слушнав дека после тоа требало да ми стигне од суд или полиција некоја покана да идам таму кај комисија или не знам што, за одземање на возачката од 3-12 месеци и можно преполагање на возачки испит?! Јас ваква информација не памтам од полицајците што ми ја пишаа казната. А и нели на тоа пријавата пишува ако не ја платиш во рок од 8 дена казната, тогаш полицаецот поднесува прекршочна пријава против тебе во суд и слично?! Не ми е јасна работава сега... Еве пројдоа 4 месеци, ми нема стигнато ништо, а немам појма ни дали да очекувам да ми стигне или не?! :S Ај ако може/сака полицаецот одговорен за темава да ми каже некоја информација повеќе... :D Башка ако веќе треба да одам пред таква комисија или на суд, што би ме чекало? Во кои случаи те тераат да полагаш пак за возачка, а во кои само на одреден период добиваш забрана за користење на возачката? Таман заборавив на сите маки од таа дешавка и се опаметив и повеќе не пипнав кола во пијана состојба, и еве сега пак нови компликации со тоа, у пм више... Фала ви однапред на сите за секоја корисна информација, поздрав!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
cajkanite mozat na lice mesto da ti izrecat globa megutoa paralelno so toa moze i da dobies prekrsocna sankcija zabrana za upravuvanje so motorno vozilo na odreden period. no cajkanite nemozat da ti izrecat takva sankcija bidejki nemaat ovlastuvanje pa zatoa podnesuvaat baranje za poveduvanje prekrsocna postapka protiv tebe.toa baranje go upatuvaat do sudot.megutoa kako sto gledas i samiot nasive sudovi se nesposobni odnosno dosta se vleckaat pa seuste nemas dobieno pokana za na sud. a mozebi i nema da podnesat baranje sto ne veruvam bidejki na eden nas klient takva pokana mu stigna posle 8 meseci otkako go naprail prekrsokot i si ja plati globata vo odredeniot rok.
spored moe mislenje sto poveke cekas za pokana toa podobro bidejki moze da zastare deloto a zastaruva na dve godini vo sekoj slucaj ili edna godina ako voopsto ne e zapocnata postapkata. ako dobies pokana gledaj da najdes nekoj advokat dobar sto ke ti pomogne da ne go jades stapot ili da probate maksimalno da gi odlozuvate rocistata pa da napraite zastarenost.
a ako ja dobies pokanata za na sud vo najgolem broj slucai ne go isprakaat i baranjeto za poveduvanje prekrsocna postapka vo koe se naveduva kakov prekrsok si naprail pa spored toa mozes odma da go odlozis prvoto rociste poradi toa sto ne si go dobil baranjeto sto znaci deka ti onevozmozuvaat da ja spremis odbranata bidejki neznaes za sto te tovarat.
pozdrav
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Вака да прашам некој којшто повеќе се разбира во овие закони...
колку е казната доколку со скутер превезуваш патник ? нели тој е регистриран само за едно лице... и друго ме интересира, колкава е казната за неносење кацига, некои велат 35, други 50 евра :toe:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Хелоу на сите прекршители на законот и полицајци на форумов! :D Барав нешто на гоогле за прекршоциве и ми ја избаци темава, и гледам доста корисни прашања/одговори има во неа. Би сакал и јас да прашам нешто, па ако може некој да ми одговори би било ок, ако не здравје... Летово, средината на јуни месец ме застанаа полицајци во 5 сабајле си добив казна од 400 евра за возење во алко-состојба со 1,31 промили. Во рок од 8 дена си ја платив казната по упола цена од 200 евра и ја однесов во станица и се ко што требаше... И еве тек сега слушнав дека после тоа требало да ми стигне од суд или полиција некоја покана да идам таму кај комисија или не знам што, за одземање на возачката од 3-12 месеци и можно преполагање на возачки испит?! Јас ваква информација не памтам од полицајците што ми ја пишаа казната. А и нели на тоа пријавата пишува ако не ја платиш во рок од 8 дена казната, тогаш полицаецот поднесува прекршочна пријава против тебе во суд и слично?! Не ми е јасна работава сега... Еве пројдоа 4 месеци, ми нема стигнато ништо, а немам појма ни дали да очекувам да ми стигне или не?! :S Ај ако може/сака полицаецот одговорен за темава да ми каже некоја информација повеќе... :D Башка ако веќе треба да одам пред таква комисија или на суд, што би ме чекало? Во кои случаи те тераат да полагаш пак за возачка, а во кои само на одреден период добиваш забрана за користење на возачката? Таман заборавив на сите маки од таа дешавка и се опаметив и повеќе не пипнав кола во пијана состојба, и еве сега пак нови компликации со тоа, у пм више... Фала ви однапред на сите за секоја корисна информација, поздрав!
Epa vaka, za rabotava pred nekoe vreme prasuvav za eden drugar, i mi rekoa deka navodno sega za sega ne ide zabrana za prekrsokot sto te fatile ( za alkohol ) ako ja platis kaznata vo rok od 8 dena. Neli ja placas pola kazna i taa ne ja pracaaat na sud, pa zatoa izgleda i ne sledi zabranata za upravuvanje na motorno vozilo, bidejci treba od sudot ( noviov sto e ) da ti ja izrecat. E sega logicki i po pravilo ( barem po moe ) treba zabranata da ti sledi zosto taa ide baska od paricnata kazna, taa ti ide gratis zaradi prekrsokot. Porano obavezno ako te fatea za alkohol na sud pokraj paricnata kazna idese obavezno i zabrana za upravuvanje na motorno vozilo, od taa kategorija so koja te fatile. E sega ova izmenive, so placanje vo stanica i upola suma, uste ne e utvrdeno tocno za ovaa rabota. Znaci ne bi trebalo da ti dojde, ama ne se cudi ako ti dojde, zosto pakk ce recam deka po pravilo treba da ti dojde zosto ti ja placas PARICNATA kazna, a zabranata e baska. Ama sega mnogu raboti vo noviov sud uste se uhoduvaat pa taka da sve ce se sreduva so vreme.

Se nadevam deka nema da ti dojde, cim vikas si se opametil :)
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Вака да прашам некој којшто повеќе се разбира во овие закони...
колку е казната доколку со скутер превезуваш патник ? нели тој е регистриран само за едно лице... и друго ме интересира, колкава е казната за неносење кацига, некои велат 35, други 50 евра :toe:
Abe 35 evra, a drugite za baksis :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
Прашање.Како треба да изгледа лекарската потврда што е валидна за на суд со која го известуваш судот дека не можеш да присуствуваш на судењето поради болест.Дали треба да е наведено во потврдата дека е за на суд или може и за општа употреба како боловање на пр или слично
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Завчера еден полицаец ме сопре бидејки не сум поминал на пешачки а 2 метра бев од пешачкиот и ми пиша покана дека треба да одам тама на некој час да ми држат арно шо не ми тури казна 35 евра, туку само на час вика ако не сум отидол следувало казна.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Прашање.Како треба да изгледа лекарската потврда што е валидна за на суд со која го известуваш судот дека не можеш да присуствуваш на судењето поради болест.Дали треба да е наведено во потврдата дека е за на суд или може и за општа употреба како боловање на пр или слично
Ova pojma nemam, toa vidi u pravna pomos
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Завчера еден полицаец ме сопре бидејки не сум поминал на пешачки а 2 метра бев од пешачкиот и ми пиша покана дека треба да одам тама на некој час да ми држат арно шо не ми тури казна 35 евра, туку само на час вика ако не сум отидол следувало казна.
Epa treba na pesacki da pominuvas, mozes van pesacki samo ako e 100 metri daleku ili povise
 

Kajgana Shop

На врв Bottom