Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
24 април 2010
Мислења
1.080
Поени од реакции
1.646
Тој таму што одлучува, најверојатно не е каур, туку Албанец кој сакал додатно да те казни затоа што пиеш алкохол.
Da be zakonot taka e koj kako ke mu tekne ke kazni, kaj si go videl ti toa ?
Baziraj se so fakti koga sovetuvas nekogo ne so prazni zborovi, za kazni koga ke te fatat so alkohol, crveno svetlo, polna linija, brzina mn pogolema od dozvolenoto idr, sleduva i zabrana za upravuvanje na voziloto od 3 do 12 meseci.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
541
Поени од реакции
357
Ај да разбистриме малце шо е и како е оти гледам многу се палат по темите со глупости.

Ако ти е извршена контрола од сообраќајна полиција и е константиран сообраќаен прекршок, ти се изготвува налог. Освен во случај кога одредено возило е непрописно паркирано а во близина не се наоѓа сопственикот тогаш, се изготвува прекршочен налог по слика и по регистарска табличка и ќе ти стигни на домашна адреса на лицето на кое се води возилото.

Сите други глупости, ми запишаа податоци ама ме пуштија. Дали ќе ми стигни казна? се глупости. Обврска е да се даде 3 примерок на лицето кое го сторило сообраќајниот прекршок.

Во врска со претходниот пост, не одлучува никој за дали додатно да те казни или не. За одредени прекршоци следува и забрана за управување со моторно возило на одреден период зависи од прекршокот. И така.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Ај да разбистриме малце шо е и како е оти гледам многу се палат по темите со глупости.

Ако ти е извршена контрола од сообраќајна полиција и е константиран сообраќаен прекршок, ти се изготвува налог. Освен во случај кога одредено возило е непрописно паркирано а во близина не се наоѓа сопственикот тогаш, се изготвува прекршочен налог по слика и по регистарска табличка и ќе ти стигни на домашна адреса на лицето на кое се води возилото.

Сите други глупости, ми запишаа податоци ама ме пуштија. Дали ќе ми стигни казна? се глупости. Обврска е да се даде 3 примерок на лицето кое го сторило сообраќајниот прекршок.

Во врска со претходниот пост, не одлучува никој за дали додатно да те казни или не. За одредени прекршоци следува и забрана за управување со моторно возило на одреден период зависи од прекршокот. И така.
Јас имам неколку примери на луѓе што ги запишале на листе и после година две им стигнало казна
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.950
Поени од реакции
4.746
Добро, значи мене што ми запишаа податоци од лична карта и возачка значи дека не е ништо?
ништо бе ништо така вежбаат правопис ама и кога нема да им се искача од станица ке повежбаат препишување и така


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
541
Поени од реакции
357
ништо бе ништо така вежбаат правопис ама и кога нема да им се искача од станица ке повежбаат препишување и така


Sent from my iPhone using Tapatalk
2020 сме, не можи да се изготви налог оти се со сериски број. Прекинете со глупости.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
16
Поени од реакции
5
Ова камериве низ СК почнаа да регистрираат прекршоци или уште не е изменет законот?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.950
Поени од реакции
4.746
Ова камериве низ СК почнаа да регистрираат прекршоци или уште не е изменет законот?
тие камери се за безбедност неверувам ни дека имаат капацитет да се прилагодат за казни


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
На врв Bottom