Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
27 јуни 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Ако ми стигне нешто по пошта после имам работа со тетово или со скопје
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.536
Поени од реакции
1.104
Тој од пријавница само уште Барабан го чека, да му удоволи на неговите стравувања, па ќе се растрча, ќе го најде полицаецот кој бил на терен и сериозно ќе ја размотрат ситуацијата.
Барабан, седи си мирно, единствено што можеш да направиш е да искомплицираш
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Тој од пријавница само уште Барабан го чека, да му удоволи на неговите стравувања, па ќе се растрча, ќе го најде полицаецот кој бил на терен и сериозно ќе ја размотрат ситуацијата.
Барабан, седи си мирно, единствено што можеш да направиш е да искомплицираш
Не не ја непланирам да идем по станици да прашуем, проблемов е што ми рекоја може ќе стигне може не, и сеа се нервирам незнам на што сум, незнам како функционира тоа никад сум немал прекршок до сега, возам 10 години низ цела држава и затоа реков да прашам што како иде
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
360
Поени од реакции
268
Не не ја непланирам да идем по станици да прашуем, проблемов е што ми рекоја може ќе стигне може не, и сеа се нервирам незнам на што сум, незнам како функционира тоа никад сум немал прекршок до сега, возам 10 години низ цела држава и затоа реков да прашам што како иде
Непропуштање пешак на пешачки беше 300 евро и одзимање дозвола барем 3 месеци? Доколку платиш во првите 8 денови казната беше 150е а секако Те повикуваваат кај судија за прекршоци точно после една година за да оцени на колку ке ти ја земат дозволата. Сега во мегувреме можеби е нешто сменето.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Непропуштање пешак на пешачки беше 300 евро и одзимање дозвола барем 3 месеци? Доколку платиш во првите 8 денови казната беше 150е а секако Те повикуваваат кај судија за прекршоци точно после една година за да оцени на колку ке ти ја земат дозволата. Сега во мегувреме можеби е нешто сменето.
Значи мене ако ме пишат после една година треба да ми стигне покана?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
360
Поени од реакции
268
Значи мене ако ме пишат после една година треба да ми стигне покана?
Така беше порано,ама ако добиеш за плакање казна на пола износ во рок од 8 дена плати си ја(мој совет).
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.648
Тој од пријавница само уште Барабан го чека, да му удоволи на неговите стравувања, па ќе се растрча, ќе го најде полицаецот кој бил на терен и сериозно ќе ја размотрат ситуацијата.
Барабан, седи си мирно, единствено што можеш да направиш е да искомплицираш
Ne filozofiraj za dzabe, ima registar kaj sto se zaveduvaat kaznite, so edna prosta informacija kako datum i vreme priblizno koga e storen prekrsokot, za nepolna minuta e zavrsena rabotata ;)
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
541
Поени од реакции
357
Ne filozofiraj za dzabe, ima registar kaj sto se zaveduvaat kaznite, so edna prosta informacija kako datum i vreme priblizno koga e storen prekrsokot, za nepolna minuta e zavrsena rabotata ;)
Нема да добие казна 100%. Се изготвува налог за таков прекршок, не е сликање за непрописно паркирање па да му стигни дома.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
А си потпишал ли ти негде?
Не
Автоматски споено мислење:

Нема да добие казна 100%. Се изготвува налог за таков прекршок, не е сликање за непрописно паркирање па да му стигни дома.
Извини не разбрав. Каков е тој налог?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.546
Поени од реакции
9.192
Vaka edno prasanje. Me zastanaa na test za alkohol vo Noemvri 2019, mi ja zedoa vozackata i imav moznost sledniot den da plakam kazna ili poeni. Normalno se odluciv za poeni i ja zedov vozackata nazad.
Sega mi stignala pokana za na sud, demek iako mi zele bodovi da mi ja zemaat vozackata pak na period 3 do 6 meseci, a ja pa mislev se e zavrseno preku poenite.

Kako i da e, imam pokana za sleden mesec a togas nema da bidam vo Makedonija. Kako moze da go opravdam odsustvoto?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
741
Поени од реакции
776
Vaka edno prasanje. Me zastanaa na test za alkohol vo Noemvri 2019, mi ja zedoa vozackata i imav moznost sledniot den da plakam kazna ili poeni. Normalno se odluciv za poeni i ja zedov vozackata nazad.
Sega mi stignala pokana za na sud, demek iako mi zele bodovi da mi ja zemaat vozackata pak na period 3 do 6 meseci, a ja pa mislev se e zavrseno preku poenite.

Kako i da e, imam pokana za sleden mesec a togas nema da bidam vo Makedonija. Kako moze da go opravdam odsustvoto?
а да дадеш полномошно на некој?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.662
Поени од реакции
35.625
Vaka edno prasanje. Me zastanaa na test za alkohol vo Noemvri 2019, mi ja zedoa vozackata i imav moznost sledniot den da plakam kazna ili poeni. Normalno se odluciv za poeni i ja zedov vozackata nazad.
Sega mi stignala pokana za na sud, demek iako mi zele bodovi da mi ja zemaat vozackata pak na period 3 do 6 meseci, a ja pa mislev se e zavrseno preku poenite.

Kako i da e, imam pokana za sleden mesec a togas nema da bidam vo Makedonija. Kako moze da go opravdam odsustvoto?
Тој таму што одлучува, најверојатно не е каур, туку Албанец кој сакал додатно да те казни затоа што пиеш алкохол.
 
На врв Bottom