Сонови, толкување на сонови

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.190
Поени од реакции
5.365
Одам сам на одмор со моите родители не знам како ме убедија да одам со нив мислам дека како да ми кажаа имаме изненадување за тебе таму и стигаме таму гледам цело друштво е на истото место(во едно градче кое излегува на море и се наоѓа во еден мини залив) се забавувам со друштвото и одеднаш гледам дека и всушност друштвото на таа што ми се допаѓа е таму а и истата девојка која ми се свиѓа е на исто место...после некое време одиме во хотел и после излегување се паѓам јас во лифт со неа и нешто како муабет да правиме јас и она размислуваме и мислам дека фативме посериозен разговор и бидејки се враќаме рано наутро дома застанавме во ходник да помуабетиме и гледајки низ прозорецот како изгрева сонцето и мислам дека се разбудив од поодамна ми е сонот ако може некое објаснение за истиот
 

_iva*

Шмизла у хороскоп
Член од
6 декември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
8
Седам на маса со друштво, пред мене мала чинија со разни благотии внатре, чоколадо, колачиња.... Цело време јадам, ми доаѓа многу благо, ама никако неможам да престанам да јадам.
Сцена 2 (од истиот сон): Се наоѓаме на некаков мост заедно со едно момче (доста време се “шмекаме“ во реалниот живот ), јас го гушкам му честитам нешто, на неговиот врат има сребрен медал.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Седам на маса со друштво, пред мене мала чинија со разни благотии внатре, чоколадо, колачиња.... Цело време јадам, ми доаѓа многу благо, ама никако неможам да престанам да јадам.
Сцена 2 (од истиот сон): Се наоѓаме на некаков мост заедно со едно момче (доста време се “шмекаме“ во реалниот живот ), јас го гушкам му честитам нешто, на неговиот врат има сребрен медал.
za prvio del blago da jades ne e ubavo,
za drugot del od sonot toa e cista fikcija na zadovoluvanje na svoeto ego odnosno negova realizacija
http://www.360macedonia.com/macedonia/mk/sonovnik.php?bukva_ID=22
vika ce ti se posrejki vo lubovta po tolkuvanje na sonarnikov :)
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Имав измешан сон, прво негде сум била на одмор и од соба сме виделе дека има огромни бранови и јас сум истрчала да пливам на нив и сум викала да ме сликаат. А кога сум влегла во вода одеднаш доаѓа ептен голем бран и јас се наоѓам на него и како што паѓа така мене ме спушта на плажа и јас цела среќна се враќам пак. После се наоѓам во некоја соба каде што братучед ми имал глувчиња неколку и мачиња и јас сум ги зимала глувчињата, сум ги ставала во ќеса за да ги носам да ги наранам и знам дека едно маче излегло од таму кај што ги чувал и пробало да ги јаде глувчињата, но сме ги спасиле. Тоа е од прилика, не ми текнува на се. Некој? :)
 
Член од
26 август 2011
Мислења
9
Поени од реакции
4
Сонував дека сум била на некоја планина, со девојче што не го познавам а во сонот ми беше другарка.Седнавме кај едно дрво и излезе змија, многу брзо се движеше и го касна девојчето...знае некој што значи сонов?:unsure:
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Сонував дека сум била на некоја планина, со девојче што не го познавам а во сонот ми беше другарка.Седнавме кај едно дрво и излезе змија, многу брзо се движеше и го касна девојчето...знае некој што значи сонов?:unsure:
zmijata najcesto znaci nekoja neprijatna promena
ti najverojatno nema licno da bidesh pogodena od toa, ama tvojata okolina da, pa me asocira na toa deka ti licno ke ja vnesesh promenata okolu tebe, no kacuvajki se na povisoko, a tvojata okolina toa nema lesno da go prifati
 
P

PewDiePie

Гостин
Сум во некоја сала,со столови онака на повеќе скалила едно над друго,и онака собрани луѓе седат и одеднаш почнува да пее Каролина Гочева пред мене и ми мафта со раката во стил поттргни се да гледаат и другите,и ок јас се тргам седнувам и слушам јака мелодија што дефинитивно ја немам слушнато порано или па е песна на Каролина,и дознавам дека песната се викала "Тажно дрво" или "Жална врба" нешто во тој стил беше. Да фак со сонов ?

Иначе имам чувство дека два пати ја сонував таа мелодија синоќа или ја имам и порано сонувано.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Сум во некоја сала,со столови онака на повеќе скалила едно над друго,и онака собрани луѓе седат и одеднаш почнува да пее Каролина Гочева пред мене и ми мафта со раката во стил поттргни се да гледаат и другите,и ок јас се тргам седнувам и слушам јака мелодија што дефинитивно ја немам слушнато порано или па е песна на Каролина,и дознавам дека песната се викала "Тажно дрво" или "Жална врба" нешто во тој стил беше. Да фак со сонов ?

Иначе имам чувство дека два пати ја сонував таа мелодија синоќа или ја имам и порано сонувано.
mozebi taa pesna dopirala do tebe dodeka spiesh,ako spies so vkluceno radio ili ako od nadvor se slusha muzika, ako e taka togash samo si dolovuvash mozna atmosvera dodeka spiesh...ako ne e...
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Имав измешан сон, прво негде сум била на одмор и од соба сме виделе дека има огромни бранови и јас сум истрчала да пливам на нив и сум викала да ме сликаат. А кога сум влегла во вода одеднаш доаѓа ептен голем бран и јас се наоѓам на него и како што паѓа така мене ме спушта на плажа и јас цела среќна се враќам пак. После се наоѓам во некоја соба каде што братучед ми имал глувчиња неколку и мачиња и јас сум ги зимала глувчињата, сум ги ставала во ќеса за да ги носам да ги наранам и знам дека едно маче излегло од таму кај што ги чувал и пробало да ги јаде глувчињата, но сме ги спасиле. Тоа е од прилика, не ми текнува на се. Некој? :)
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
69
Поени од реакции
24
sonuvav kako odam na nekoj kurs po slikarstvo, zgradata vo koja ucev beshe pod zemja,postojano beshe temno i behse nevozmozno da se slika.
imav dve ucitelki,ednata beshe mnogu fina,mnogu ubava,nezna, a drugata beshe debela i mnogu zlobna
se obiduvam da naslikam neshto, mi zadadoa odredena tema ama ne se sekavam sto, nekako se me vodi kon toa deka ja slikavme idninata, taka nekako
so mene vo klasot imashe ushte 6 ucenika, ednoto beshe malecko devojce, a drugite bea nekade na moja vozrast
crtame i site pocnaa da se otkazuvaat,beshe temnica
samo jas i maloto devojce ostanavme da slikame ushte
potoa dojdoa ucitelkite i ni kazaa deka kursot e zavrshen i deka treba da si odime
jas dobivam inspiracija vo toj moment i ostanuvam pozadi drugite za da nactrtam ushte edna slika
ostanav sama... koga zavrshiv posakav da si odam ne go znaev patot do gore, go barav dolgo
koga najposle uspeav da dojdam do nekoj tunel koj imashe mnogu vrati...se pojavija nekoi mali covecinja i mi kazuvaa "vlezi vo ovaa vrata" pokazuvajki nakaj nekoja od vratite,jas ne gi poslushav i vlegov vo druga vrata,onaka spontano i za cudo go pronajdov izlezot,dodeka ostanatite sto bea so mene dole vo temnicata gi nemashe,pa svativ deka se izgubile po pat,ama ne trgnav da im pomognam,brzav nekade...
mi se javuva majka mi za da mi kaze deka ostanala bez dom, ja izgubila kukata vo nekoja nesreka... brzam nakaj nejze i ja gledam kako place,a do nea imashe nekakov cuden krevet,jas od ljubopitnost legnav na krevetot i toj se zatvori...potoa svativ deka toa ne bilo krevet, tuku sandak...
me faka panika, zaglavena sum, nemozam da disham i koga mislam deka e kraj, brat mi go otvara kapakot na sandatkot i me vadi od tamu...
trcam nazad kon zgradata kade sto ucev da slikam...ama ovoj pat ne bev sama imav cela vojska pozadi mene, site luge bea mladi i nosea vo racete nekakvi laseri, a jas nosev metla
vleguvame da gi barame zaglavenite ucenici... tuka imashe horor, duri nemozam da pishuvam za toa, postrashen son vo zivot nemam sopnuvano, navistina nemozam da opishuvam,ona sto e vazno za sonot e deka decata sto bea so mene gi koriste laserite kako oruzje, a koga sprotistavenata strana ke izgubeshe nekoj od nivnite,jas so metlata ke mu gi izmetev ostatocite i taka tie ja gubea besmrtnosta, ne mozea poveke da se transformiraat...
gi naogame izgubenite ucenici i samo dobrata ucitelka beshe so niv. srekni site zaedno iskocivme od zgradata...
tuka se budam,ama potoa pak zaspivam i sonuvam samo kako mi doaga loshata ucitelka od predhodniot son i mi vika ' bravo za crtezite, neverojaten talent, zatoa i te ostaviv da crtash vo temnica, ako crtashe na svetlo ne ke znaeshe deka tolku dobro mozesh da crtash.
Imam i jas sonuvano kako slikam...potocno gi ucham moite deca da slikaat..tie se nervozni ne znaat kako.. a jas onaka bez veze neshto ke naslikam i izleguva neshto mnogu ubavo ..sonce priroda...prekrasen pejsaz...i se cudev vo sonot..od kade jas taa darba da slikam..:)
 
Член од
8 јули 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
sonuvav nekakava trka jas uste dve drugarki kako trcame do celta no mestoto kade sto trebese da pisi cel kako da se zavrsuvaa podgotovkite . mn poznanici igraa neso i se macea da pobedat vo blizina Jas stoev na patekata za trcane i do mne imase dve devojcina imaa nosi na glavata imaa prevez a na sredinata od celoto para koja mn sijase nekoi gi brkaa bideki tie ne trebalo da se natprevaruvet ili zavrsile so trkata neznam i nekako pocnav da pram muabet so niv i edna od dvete rece ke ti ja dam ova para od celoto od srce jas se mislev so ke mie nemat vrednos .posl pak ja sonuvav trkata trcame a devojcinava nekako zad mene bea i mi vikaat ovde ima prepreka ima slon a nevidiv e nemozime da pominime naednas kako da se provlekoa izmegu nozete na slonot i preflia na mojata strana mi ja dadoa parata i mn bev srekna sega ispadan deka site se tepale za parata cela igra bila zanea :) i sega kako vujkomi gi brka da si odat oni nemale pojma deka parata bila vo niv (inaku vo igrava kako so kazav ii natprevaraov igred luge so gi poznavam) .koga mi a dadaoa parata pak rekoa deka od srce mi ja davaat jas im rekov da ja zemat nosiata kako demek za sekavane naednas isceznaa . i sega im vikam zazabe ke igrata parata e vo mene i si odam predmene ima skalii kako so trgnav da si odam mi padana parata i mn maka mi bese nozete mi se zdrvuvaa i nemozev da stignam donea taa kako vo pocetok na tmnina bese so site sili se macev da stignam donea i koga ja pustiv rakata zedov edna para fsusnos na istoto mesto ima sega dve koja ja zedov jas neznam znam imase japonski bukvi na parata i se razbudiv . druk son _ sonuvam kao pred mene ima milioni zmii site se mrtvi na mestoto ima mn narot kako da se raduva so pominala nekoja neubava rabota ijas stojam na mestoto pominuam niz zmiite naednas nekoj vikna ostanala ziva use edna i nastan panika zmiata bese slaba, kako so gazev niz zmiite predmene vidov pat prav i tesen cis mn cis od strana imase drva zeleni zastnav na patot i se mislev dali da odam predmene se pojavi para slicna kako vo pethodniot son samo sto ovaj son so sega go pisam go sonuvav pred nego. Odam po patot i use ne sum sigurna dali e vo red da odam naedna parata s prtvori vo gulab i siguran bev pocnav da odam pobrzo do pola pat gulabot se izgubi predmene zastana 3 luge dvajca mazi se mislev kako ke gi poiminam prv bese ednot od davata mazi imaa cudna obleka izdivnav i pobarav pomos od boga go fativ za vrat i vednas se trgna pocna da ide pomene , piev neosto mislam sok malku potaka bese zenata pak istoto go napraviv i taa se trgana site neso mi kazuvaa otkako ke gi pobedev no ne zapamtiv posleden bese tretiot i nego go trgnav sega vidov vrata mislam na levo bese svetese nekja svetlina vo racete imav golema casa so sok i pamatam mi rece slusaj koga nekoj ti zboruva ne ja pij use ne sum zavrsil zenata i covekot kako da me branea i mu kazaa deka ne sum se napila od casata deka go slusam i se razbudiv.
 
S

Stivie G

Гостин
Сонував како Албанци ме гонат низ Скопје? Што би можело да значи тоа?
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
sonuvav kako sum nekade na gosti, tamu bilo pogolemiot dl od moeto semejstvo... imashe nekakva zabava, se beshe nekako rastureno, haoticno, bucno....sakav da izlezam od taa atmosvera i odam so decinjata nadvor da se proshetame niz gradot...shetajki se izgubivme i sednavme kraj edna pruga, imashe i tunel... tamu dojde eden decko koj tvrdeshe deka me znae...pravevme muabet za toa ama jas neuspeav da se setam koj e, nekogash sme ucele zaedno...
so nego dojdoa i drugi luge, site pea pijani, se odnesuvaa nedolicno, psuea, krshea shishinja...deckoto mi kaza kade mi e patot, kade treba da se vratam, a jas gledajki deka negovite prijateli ne mu mislat dobro go povikav so mene, ama toj odbi i mi rece deka kese sretneme na nekoj koncert sto ke se odrzuval utre denta...
jas gi zemav decinjata i se upativ nazad...
pominuvavme niz nekoe tesno ulice, imashe mnogu cudni kuki, a edna od niv beshe posebno ubava...decata pocnaa da trcaat kon taa kuka i vlegoa vnatre, a jas ispanicena vikam po niv i vleguvam...tamu imashe edna zena liceshe na nekoja kralica ama mene mi beshe strav od nejze, beshe nevoobicaeno stroga...sedeshe so nejzinite dve decinja i koga ne vide nas ne reagirashe, kako da znaela deka ke dojdeme. ni dade soba kade da prenokime, ama jas precuvstvuvav neshto neubavo i koga zemata i nejzinite deca otidoa da spijat sakav da izbegam od tamu...trcam, gi vleckam decata po skalite, otvaram vrati, go baram izlezot i koga ke go najdam izleguvam i pak se vraklam gore vo sobata, od poceto i taka nekolku pati se dodeka ne zdogledav od prozorot druga zena na koja i se obrativ za pomosh, taa mi ja otvori vratata i izlegovme...vo toj moment se pojavi zenata sto me zarobi, ama ovoj pat beshe prijatna i se smeeshe...jas pak se vrativ vo kukata so nas se vrati i zenata koja mi otvori... site zaedno pievme nekoj pijalok i razgovaravme za nekoi interesni temi...zenata sto me zarobi pocna da mi pokazuva sto moze da napravi i pocna da leta, da gi dvizi predmetite so pogled, sobra svetlina vo racete i ja boeshe vo mnogu boi...pocuvstvuvav deka e vreme da si odam, dvete zeni me ispraqtija i mi rekoa deka mozam da se vratam koga sakam, a jas im potvrdiv deka ke se vratam koga ke bide vreme...
so decata se kacivme vo edna mala kolicka i vozevme nakaj doma...zabegavme od patot, jas neznaev da vozam ubavo i pocnavme da se dvizime vo zabranet predel...tamu imashe luge, pretezno starci i mali deca koi go dekoriraa prostorot, sadea cvekinja, postavuvaa shkolki na patot , a jas vozejki bez kontrola im srushiv golem del...tie ne se lutea, pocnuvaaodnovo, ne pozdravuvaa, se smeea... se pocuvstvuvav neprijatno poradi toa sto go pravam i se potrudiv da se kontroliram i izlegov od tamu, za da ne im nashtetam ushte poveke...megu site tie dobri luge mase i eden covek, beshe mlad a beshe prepraven vo starec...zastana pred nashata kola i me sopre... pocna da se smee ljubezno i mi zboreshe neshto, neznam sto...pocna da mi stanuva somnitelen i prodolziv so polna brzina po patot, ama toj celo vreme me sledeshe...
stignavme vo kukata kaj sto bevme na gosti...vleguvam natre a tamu site moi rodnini, ja zaklucuvam vratata za da ne vleze covekot sto me sledi...megutoa nekoj od niv mu ja otvori vratata i toj vleze, pocna da propoveda neshto i site padnaa na kolena pred nego, osven jas... mu se pribliziv i mu rekov da si odi...moeto semejsvto se cudeshe kako mozam da bidam tolku nekulturna so nego i sakaa mene da me isfrlat od kukata, ama jas dobiv nevidena sila i pocnav da mu nareduvam , da si odi, zatoa sto znam koj e i deka nemoze da go sokrie taa negova maska od mene, mu rekov da se vrati vo pekolot...toj koga vide deka navistina go poznav naednash mu iscezna oblekata pod koja se krieshe i stoeshe gol pred site...moite koga go vidoa gol svatija deka sum bila vo pravo...megutoa covekot seushte nesakashe da si odi i ocite mu stanaa crveni, a negovata aura stana golema i crna, sakashe da ja ispolni prostorijata so taa energija...nemav druga opcija pa pocnav da go udiram so setasila, go tepav, mu povtoruvav deka treba da se vrati vo pekolot, deka tamu mu e mestoto...izlegovme i dvajcata nadvor i konecno vide deka nemoze da me pobedi i si otide.
se vrativ vo kukata i svativ deka sum go propushtila koncertot na koj trebashe da se sretnam so deckoto koj mi go pokaza patot, mi beshe zal. i go kazav toa na bratucetka mi, a taa mi rece deka ke ima i drugi priliki zatoa sto i toj e od moeto semejstvo, samo e nekoj koj sto se izgubil...toa mi go potvrdi i brat mi... site znaea za kogo se raboti samo jas ne...
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Имав измешан сон, прво негде сум била на одмор и од соба сме виделе дека има огромни бранови и јас сум истрчала да пливам на нив и сум викала да ме сликаат. А кога сум влегла во вода одеднаш доаѓа ептен голем бран и јас се наоѓам на него и како што паѓа така мене ме спушта на плажа и јас цела среќна се враќам пак. После се наоѓам во некоја соба каде што братучед ми имал глувчиња неколку и мачиња и јас сум ги зимала глувчињата, сум ги ставала во ќеса за да ги носам да ги наранам и знам дека едно маче излегло од таму кај што ги чувал и пробало да ги јаде глувчињата, но сме ги спасиле. Тоа е од прилика, не ми текнува на се. Некој? :)
neznam tocno sto bi mozelo da znacat branovite vo sonot, no zatoa sto ti bilo prijatno i si sakala da te slikaat odnosno da go ovekovecish i zamrznesh toj moment, najverojatno se raboti za ubavo branuvanje, ubavi i pozitivni cuvstva...
mu pomagash na bratucetti da gi spasi gluvcinjata od macinjata, a pritoa sakash i da gi nahranish, naverojatno ke mu pomognesh da sogleda nekoja vistina, da razlikuva dobro i losho, da se odluci vo vrska so neshto sto go maci, a pri toa da ne nastane nekoja shteta
 

Kajgana Shop

На врв Bottom