Сонови, толкување на сонови

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Сонот ми го протолкува на начин што јас лесно го разбрав и видов дека твојата верзија е точна но со други збориви, како можеш да знаеш дека некој ќе сонува некој позначаен сон денес или утре како што
и ми кажа?
ah....pa ednostavno-znam zatoa sto treba da znam:)
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Vo posledno vreme ne sonuvam nishto, ili koga sonuvam, ne se sekavam na sonot... no ima neshto shto me nosi vo drugi sonishta, razmisluvam za nekoi, po malku "mrachni" sonishta, shto gi imam sonuvano vo minatoto (detstvoto itn.). Dozvolete mi da spodelam so vas eden shto go soniv pred poveke od shest, mozebi sedum god., a vednash posle nego, neshto shto sonuvav pred okolu edna god.

1. Ne bev doma, bev kaj tetka mi i familijata na gosti edno leto, spiev vo dnevnata soba (mislam deka beshe vtornik ili sreda), bratuched mi isto taka... mojot krevet beshe jasno svrten kon vratata... zaspivam... jas povtorno lezam vo krevetot, istata slika od sobata... od vratata vleguvaa tri zeni vo crno, dvete stranichni bea epten malku vo pozadina (ne se sekavam dali tie dve, ili zenata vo centarot beshe debela), me baraat, se upatuvaat direktno kon mene so pogled poln gnev, razbesneti, mi prefrluvaat za neshto ili vikaat (ili toa mozebi beshe samo zenata vo centarot), i pochnuvaat da me zagushuvaat, da me davat vo svojot gnev i so race... Se preplashiv i se razbudiv... Ne mozev da dojdam pri sebe... Se beshe taka realno i mrachno...

2. Chekoram po edna ulica potopena vo magla (ili maglata doagashe malku ponatamu), ne mn golema ulica, ogranichena so dva dzida od stranite koi mi vlevaa chuvstvo na klaustrofobichnost... pred dzidot od mojata desna strana imashe zasadeno iris, ne dovolno rascuteni, cvekinjata gledaa kon podot... Chekoram poleka, koga naednash edno od cvekinjata se svrte kon mene, me pogledna zastrashuvachki, ili, nekako so avtoritet, onoj avtoritet shto go ima pogledot na Isus ili nekoj svetec... kako da mi veleshe so pogledot: "Ti rekov! Te preduprediv!..." ili taka neshto. Ne mozev da sfatam za shto me obvini, ili potochno, kon shto sakashe da me nasochi, zatoa shto ne mi deluvashe kako da mi se obraka so losha namera, i pokraj mrachnosta vo celata taa hermetichnost...

Dokolku nekoj e vo sposobnost i chuvstvuva potreba da mi pomogne da gi otpletkam jazlite, beskrajno sum mu blagodarna! Beskrajno!
1. simbolite ti se premnogu jasni,neznam zoshto duri sega go uvidov toa, iskreno mislam deka i ti go znaesh odgovot, zatoa sto e ednostaven
GRIZA NA SOVEST toa se zenite koi ti prefrluvaat i vikaat,a se debeli ili ednata e debela, zatoa sto ti se natrupalo mnogu naednash
sigurno seushte nemash rascisteno nekoi raboti od toj period, zatoa i mislish na sonot postojano

2.klaustrofobicnosta vo sonishtata se pojavuva kako rezultat na nasobrani negativni cuvstva,emocii ili predcuvstva
koga na jave cuvstvuvame kako da imame grutka na srceto, vo sonot taa grutka ni dava takvo cuvstvo-na klaustrofobicnost
maglata pokazuva deka najverojatno ne znaesh za sto se raboti,ne ti e jasno,ama odish nakaj nea poleka,imash zelba da gi razjasnish rabotite ili pak ako se raboti za predcuvstvo toa znaci deka toa sto si go predcuvstvuvala se priblizuva...
irisot- negovata violetova boja navistina podseka na isus (znaesh zoshto)
vo toj del od sonot veke e jasno deka si bila predupredena,ama od svojot vnatreshen glas,od svojata intuicija, si znaela deka taka ke bide...ama sepak ne si reagirala,pa zatoa ulicata ti e tesna
--- надополнето: Aug 23, 2011 1:37 AM ---
Ајде некој да ми каже по втор пат ја сонувам бившата ..но овој пат ми кажува причина зошто сме раскинале..знае некој шо значи ова?
ah...zatoa sto potajno seushte nemozesh da prebolish celosno...ne si rascistil seushte so nejze i mnogu cesto si go postavuvash prashanjeto-"dali ke uspeevme ako..."
--- надополнето: Aug 23, 2011 1:39 AM ---
Вака сонував како еден дечко после долго време дошол во Македонија ( иначе живее во странство ) и имало некоја забава нешто како во негова чест, се поздравувал со сите а и до себе имал некоја девојка со која се бакнувал. Таму сум била и јас, но не ме препознал потоа сум му рекла дали ме памти или нешто така, и рекол дека се сетил а потоа сум го прашала што е со таа девојка со која се бакнува, одговорил дека не е ништо ниту пак значајно. Потоа цела забава сме биле разделени и на крај морал да си оди но сеуште не заминал.. и така заврши сонот.
ako ti se dopaga toj decko, togash znacenjeto na sonot e deka istiot toj decko go smetash za nedostizen,mislish deka ne si dovolno dobra za nego
--- надополнето: Aug 23, 2011 1:45 AM ---
Ноќеска сонував како правам свадба со една девојка што се гледаме сега (ништо озбилно само се муваме). Е сега работата во сонот е што свадбата е веќе договорена а јас на неколку дена пред неа се предомислувам и не сакам да правиме свадба а сите се упорни за да правиме...и по толку нагаѓања дали ќе правиме или не на крај имаше свадба...Што би значело тоа?
vakvite sonovi najcesto gi sonuvame koga ke se somnevame vo nesto,najverojatno devojkata yte laze,go cuvstvuvash toa ama svesta ne saka da si go priznae sama na sebe,pa zatoa si prinuden da odish cekor poveke-da se ozenish so nea,iako neshto veke ti kazalo deka neshto ne e vo red
--- надополнето: Aug 23, 2011 1:59 AM ---
Купивме риби беа ставени во едно најлонче и брати ги истури од најлончето во мијалникот во купатилото
за да ги измие и после ги пикна пак во најлончето, арно ама мене ми текна дека некоја риба избегала
и ги барам тие риби што избегаја и на едно место во купатилото имаше вода и тоа место беше
подзацкриено и видов дека некои риби што избегале живееле таму и порастиле многу
беа огромни како едната беше како сом голема огромна 70 кг моја проценка а другата
и таа беше голема ама беше со голема глава и мало тело и по малку делуваше опасно.
И потоа му кажав на другите за тие риби, и за таа со големата глава беше како ража во главата
и дел од телото и еден човек ми рече таа риба не е толку голема така изгледа поради главата.

2 Имаше еден човек стар околу 70 години го познавам во овој свет и тој се бореше
со некој човек онака пријателски и потоа отидов јас со него да го сетам колку е јак
и беше вистина јак колку мене и ми рече и на старост сум исто јак, и толку сонот заврши.
ke dadam odgovor samo na prviot son
vaka,se raboti za neshto sto ti go dozivuvash kako zagatka ( poshto brat ti e vo sonot moze da se odnesuva i na nego, megutoa ti ke bidesh toj koj e zadolzen za ovaa rabota) nekoj splet na okolnosti sto te zbunuvaat,nemozesh jasno da vidish sto se krie zad seto toa...del od navidum slucajnostite (ne postojat slucajnosti) znaesh kakva poraka nosat i ne se zadlabocuvash vo niv,gi trgash na strana,na svoe mesto, predhodno brat ti gi mie,si gi razjasnuva sam na sebe, no neshto ti izbegalo od kontrola, naogash nacin da se spravish i so toa ama koga si razmislil podobro...ne e edno i ne e tolku ednostavno kako sto si mislel,ima tezina a i izgleda opasno
megutoa tuka se pojavuva toj covek,toj glas, sto ke ti gi razjasni rabotite donekade,dovolno ke bide toa sto ke te ohrabri i na seto toa ke pocnesh da gledash so pogolema lesnotija, a i edno od znacenjata na ribite vo sonishtata e deka ne se raboti za neshto opasno
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Игравме односно спортовавме нешто и малку бејља правевме вревевме,
имаше и други деца си играја и пријателски се бореа меѓу себе и вревеа,
јас отпрвен ги дружев во глупостите и играта а потоа не само ги гледав,
и на крај дојде некој можеби беше учител или така нешто, и
почна да вика оти вревиме и правиме бејља и јас му реков јас не
правев бејља, само на почетокот правев сега не, и тој сакаше да ми ја влепи една
ама се откажа,
Багодарам за толкувањето однапред, и несакам толкувања од волци во јагнешка
кожа како Мама... и др инструменти на сатаната јас ги почитувам и не им
посакувам зло но подалеку од мене.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Пред една недела сонував нешто кое уште ме мачи.
Си одев накај дома од излегување и на раскрсницата видов нешто чудно. Отидов таму и што да видам. Две мои другарки и еден другар беа цели во крв. Органите им беа расфрлани насекаде, тие целите искасапени и во крв. Само лицата им беа ептен бледи и со малку крв па можев да ги познаам кои се. Веднаш се разбудив.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.339
Поени од реакции
2.232
Сонував како трчам на надолнина со неколку луѓе, и имав на ум дека во некој има злато? И сега кога трчавме осетив дека има паднато злато, и многу сум го барал, барал ... и на крај најдов нешто друго како лири, ама не биле лири ми кажа некој човек во сонот, и на крај се разбудив неможев да го најдам златото ...

Што може да значи ?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Јас повеќе пати го сонувам истиот сон. Не сум била на последната писмена работа по Математика и морам да се вратам во средно школо за да ја учам цела четврта година од почеток.
А знам дека бев и 5 извадив и на факултет се запишав. Фрустрирачки е дека во сонот тоа не ми текнува туку убедена сум самата дека не сум била на писмената и поради тоа ништо не ми се признава од факултетот туку мора се да направам наново.
Однапред ви благодарам :)
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Багодарам за толкувањето однапред, и несакам толкувања од волци во јагнешка
кожа како Мама... и др инструменти на сатаната јас ги почитувам и не им
посакувам зло но подалеку од мене.
ova sto si go napishal samo dokazuva deka bev i sum vo pravo,ama koj moze toa da go vidi?
dodeka stravot i somnezot te sledat,propratno so uste nekoi drugi osobini za koi smetam deka ne e moe da gi komentiram, ke bidesh vo zabluda i ke ti nadoagaat vakvi misli kako ovaa
nema poveke da ti tolkuvam, ke ja pocituvam tvojata zelba, a za ova "instrumenti na satanata" od mene ti e prosteno, iskreno ke se molam i gospod bog da ti prosti,zatoa sto ocigledno neznaesh sto zboruvash!
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.031
Поени од реакции
2.088
ah...zatoa sto potajno seushte nemozesh da prebolish celosno...ne si rascistil seushte so nejze i mnogu cesto si go postavuvash prashanjeto-"dali ke uspeevme ako..."
океј фала ти..и да у право си мислам на неа еднаш у 2 дена :D..ебига..тешко преболувам
 
S

Sattva

Гостин
1. simbolite ti se premnogu jasni,neznam zoshto duri sega go uvidov toa, iskreno mislam deka i ti go znaesh odgovot, zatoa sto e ednostaven
GRIZA NA SOVEST toa se zenite koi ti prefrluvaat i vikaat,a se debeli ili ednata e debela, zatoa sto ti se natrupalo mnogu naednash
sigurno seushte nemash rascisteno nekoi raboti od toj period, zatoa i mislish na sonot postojano

2.klaustrofobicnosta vo sonishtata se pojavuva kako rezultat na nasobrani negativni cuvstva,emocii ili predcuvstva
koga na jave cuvstvuvame kako da imame grutka na srceto, vo sonot taa grutka ni dava takvo cuvstvo-na klaustrofobicnost
maglata pokazuva deka najverojatno ne znaesh za sto se raboti,ne ti e jasno,ama odish nakaj nea poleka,imash zelba da gi razjasnish rabotite ili pak ako se raboti za predcuvstvo toa znaci deka toa sto si go predcuvstvuvala se priblizuva...
irisot- negovata violetova boja navistina podseka na isus (znaesh zoshto)
vo toj del od sonot veke e jasno deka si bila predupredena,ama od svojot vnatreshen glas,od svojata intuicija, si znaela deka taka ke bide...ama sepak ne si reagirala,pa zatoa ulicata ti e tesna
--- надополнето: Aug 23, 2011 1:37 AM ---

ah...zatoa sto potajno seushte nemozesh da prebolish celosno...ne si rascistil seushte so nejze i mnogu cesto si go postavuvash prashanjeto-"dali ke uspeevme ako..."
--- надополнето: Aug 23, 2011 1:39 AM ---

ako ti se dopaga toj decko, togash znacenjeto na sonot e deka istiot toj decko go smetash za nedostizen,mislish deka ne si dovolno dobra za nego
--- надополнето: Aug 23, 2011 1:45 AM ---

vakvite sonovi najcesto gi sonuvame koga ke se somnevame vo nesto,najverojatno devojkata yte laze,go cuvstvuvash toa ama svesta ne saka da si go priznae sama na sebe,pa zatoa si prinuden da odish cekor poveke-da se ozenish so nea,iako neshto veke ti kazalo deka neshto ne e vo red
--- надополнето: Aug 23, 2011 1:59 AM ---

ke dadam odgovor samo na prviot son
vaka,se raboti za neshto sto ti go dozivuvash kako zagatka ( poshto brat ti e vo sonot moze da se odnesuva i na nego, megutoa ti ke bidesh toj koj e zadolzen za ovaa rabota) nekoj splet na okolnosti sto te zbunuvaat,nemozesh jasno da vidish sto se krie zad seto toa...del od navidum slucajnostite (ne postojat slucajnosti) znaesh kakva poraka nosat i ne se zadlabocuvash vo niv,gi trgash na strana,na svoe mesto, predhodno brat ti gi mie,si gi razjasnuva sam na sebe, no neshto ti izbegalo od kontrola, naogash nacin da se spravish i so toa ama koga si razmislil podobro...ne e edno i ne e tolku ednostavno kako sto si mislel,ima tezina a i izgleda opasno
megutoa tuka se pojavuva toj covek,toj glas, sto ke ti gi razjasni rabotite donekade,dovolno ke bide toa sto ke te ohrabri i na seto toa ke pocnesh da gledash so pogolema lesnotija, a i edno od znacenjata na ribite vo sonishtata e deka ne se raboti za neshto opasno
1. Ribata mene me simbolizira na mudrost i duhovnost, neshto shto ima vrska so chuvstvata i nesvesnoto.
I pokraj obidite (mozebi nenamerni, zatoa shto smetam deka ulogata na tvojot brat vo istiot son, a so toa i vo tvojot zivot, ne e negativna, naprotiv, smetam deka toj ke proba da te razbere, da te "prochisti", zatoa shto dlabochinata na tvojata vnatreshnost za nego e neshto nepoznato, a isto taka i za tebe) da bidesh "poprechen" vo tvoeto dushevno i duhovno patuvanje, ti, iako ne na tolku ednostaven nachin, ke otkriesh mnogu pogolemi vnatreshni dimenzii (golemata riba: golema energija koja ke ja manifestirash preku celoto telo, t.e. ke strui niz celoto tvoe telo; ribata so golema glava: intuitivna i psihichka energija i otvorenost, koja, mozebi ke ti pomogne vo kontrolata na "pogolemata" energija).
Samo treba da bidesh vnimatelen i trpeliv i da ne dozvoluvash lugjeto da predizvikaat izvesna nesigurnost kaj tebe, zatoa shto, kako shto i samiot znaesh, toa samo moze da te vrati ovde (dolu).

2. Vtoriot son definitivno odi vo tvoja polza, toj direktno se protivi na chovekot od prviot. Toa ukazuva deka ti veke poseduvash mudrost, koleblivosta e ona shto treba celosno da go nadminesh... mudrosta ke bide najsilen adut vo taa "bitka". (Ke gi ostavam detaljite za tebe, zatoa shto veruvam deka ponatamu nemash potreba od nikakva pomosh od strana, tuku samo od tvojata. No, se razbira deka nema da te odbijam dokolku imash potreba od istata ;))

(Mozebi ke beshe pokulturno da odgovoram so persiranje, no neshtata mi dojdoa spontano i ne ja ni zaprimetiv sopstvenata drskost, no, sepak se odluchiv da ne menuvam nishto i razgovorov da ja sochuva svojata prirodna forma. Dokolku ima nareden pat, na vashe baranje, mozam bez nikakvi problemi da go promenam mojot nachin na obrakjanje :))

Jas se izvinuvam shto se osudiv da se nadovrzam na ovaa tema. Navistina nemam nikakva "skriena" namera, t.e. da vovlecham nekogo vo pekolot. Dokolku navrediv nekogo so ovoj "upad", "nametnuvanje", ili kako i da e, dlaboko ke go zamolam da mi prosti :(
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
1. Ribata mene me simbolizira na mudrost i duhovnost, neshto shto ima vrska so chuvstvata i nesvesnoto.
I pokraj obidite (mozebi nenamerni, zatoa shto smetam deka ulogata na tvojot brat vo istiot son, a so toa i vo tvojot zivot, ne e negativna, naprotiv, smetam deka toj ke proba da te razbere, da te "prochisti", zatoa shto dlabochinata na tvojata vnatreshnost za nego e neshto nepoznato, a isto taka i za tebe) da bidesh "poprechen" vo tvoeto dushevno i duhovno patuvanje, ti, iako ne na tolku ednostaven nachin, ke otkriesh mnogu pogolemi vnatreshni dimenzii (golemata riba: golema energija koja ke ja manifestirash preku celoto telo, t.e. ke strui niz celoto tvoe telo; ribata so golema glava: intuitivna i psihichka energija i otvorenost, koja, mozebi ke ti pomogne vo kontrolata na "pogolemata" energija).
Samo treba da bidesh vnimatelen i trpeliv i da ne dozvoluvash lugjeto da predizvikaat izvesna nesigurnost kaj tebe, zatoa shto, kako shto i samiot znaesh, toa samo moze da te vrati ovde (dolu).

2. Vtoriot son definitivno odi vo tvoja polza, toj direktno se protivi na chovekot od prviot. Toa ukazuva deka ti veke poseduvash mudrost, koleblivosta e ona shto treba celosno da go nadminesh... mudrosta ke bide najsilen adut vo taa "bitka". (Ke gi ostavam detaljite za tebe zatoa shto veruvam deka ponatamu nemash potreba od nikakva pomosh od strana, tuku samo od tvojata. No, se razbira deka nema da te odbijam dokolku imash potreba od istata ;))

(Mozebi ke beshe pokulturno da odgovoram so persiranje, no neshtata mi dojdoa spontano i ne ja ni zaprimetiv sopstvenata drskost, no, sepak se odluchiv da ne menuvam nishto i razgovorov da ja sochuva svojata prirodna forma. Dokolku ima nareden pat, na vashe baranje, mozam bez nikakvi problemi da go promenam mojot nachin na obrakjanje :))

Jas se izvinuvam shto se osudiv da se nadovrzam na ovaa tema. Navistina nemam nikakva "skriena" namera, t.e. da vovlecham nekogo vo pekolot. Dokolku navrediv nekogo so ovoj "upad", "nametnuvanje", ili kako i da e, dlaboko ke go zamolam da mi prosti :(
ah... nemozam a da ne iskomentiram
mislam deka konecno svativ deka na lugeto ne treba da im se otvaraat ocite
koga ke im ja kazesh vistinata vo lice, bash takva kakva sto e, so najdobri mozni nameri i poradi faktot deka istata ne sakaat da ja prifatat kako takva, togash ti im stanuvash kriv za site nivni nesreki i normalno te narekuvaat instrumen na satanata i sl.
pateticno...mnogu pateticno:(
 
S

Sattva

Гостин
Игравме односно спортовавме нешто и малку бејља правевме вревевме,
имаше и други деца си играја и пријателски се бореа меѓу себе и вревеа,
јас отпрвен ги дружев во глупостите и играта а потоа не само ги гледав,
и на крај дојде некој можеби беше учител или така нешто, и
почна да вика оти вревиме и правиме бејља и јас му реков јас не
правев бејља, само на почетокот правев сега не, и тој сакаше да ми ја влепи една
ама се откажа,
Багодарам за толкувањето однапред, и несакам толкувања од волци во јагнешка
кожа како Мама... и др инструменти на сатаната јас ги почитувам и не им
посакувам зло но подалеку од мене.
Neshtata koi izleguvaat od ovoj son se povekje od ochigledni. Se e tolku ednostavno. Ti veke si dostignal odredeno nivo na "zrelost". Ne velam "starost", ili zrelost vo godinite, velam: "DUSHEVNA ZRELOST!".
Povtorno ke ostavam neshto samo za tebe, delot kaj uchitelot. Samo ke navestam deka porano si imal strav od kazna, pravdina, karma... Mozebi tvojata zrelost veke ja ima sovladano istata (negativna). (Ponatamu neshtata se povekje od jasni.)

Ne sakam da se mesham, navistina e premnogu neprijatno, no mislam deka toa e mnogu pogreshen i mrachen komentar :( Ne sakam da zastanam vo odbrana, a ushte pomalku, da napadnam nekogo. Navistina nemojte da me razberete pogreshno, ve molam. No, neli Bog gi saka site!? Neli Bog ne pravi razlika megju lugjeto!? Zarem tie, "instrumenti na... " ne zasuzuvaat shansa da pominat na drugata strana, ako se veke na pogreshnata (shto moze da se razbere i kako "shpekulacija"!)!? Ako sme dovolno chisti i silni, ne treba da go izbegnuvame zloto (toa na toj nachin nema da prestane da postoi, ako ne tuka, megju nas, vo Kosmosot), tuku treba da mu pomogneme da premine vo dobro.
...
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
sedam na vrvot od edna visoka planina,planinata e mnogu tenka,pomalku podseka na nekoe drvo bez granki.od gore mozam da vidam 7 gradcinja koi se ednobojni i site imaat razlicna boja,violetova.temno sina,svetlo sina,zelena ,zolta portokalova i crvena... vo violetoviot grad ima nekoja cudna tishina,letaa svetulki i lugeto mirno ziveea
vo temno sinoto gradce imashe mnogu vinozita,visoki zgradi,nekoi ubavi cudni gradbi kako vo naucno fantasticnite filmovi...
vo crveniot grad imashe vojna...
drugite ne gi vidov odblizu
naednash pocna da vrne nekoj cuden dozd,kapkite bea ogromni i koga padna dozdot na zemjata gi srushi site gradcinja i na zemjata se pojavija mnogu ptici,liicea na lebedi ama imaa pogolemi opashki i nemozea da letaat
jas vidov deka vo racete imam nekakva hrana za niv i im frliv nadolu, da se nahranat,a tie odbija da jadat od mene i umrea...
potoa jas pocnav da placam i nekoj dojde pozadi mene,se svrtev i vidov covek oblecen vo nametka so sliki od site gradcinjakoi predhodno bea tuka,me fati za raka , mi gi izbrisha solzite i mi rece deka taka trebalo da bide, a hranata ne bila za pticite bila za tie sto doprva ke dojdat i deka sum zgreshila sto sum ja potroshila pred vreme
covekot iscezna i na zemjata se pojavija rastenija sto od cvetovite prskaa voda,ama vodata beshe nekako cudna,poveke liceshe na nekoj prav,ama vo sonot toa beshe voda...
jas vidov deka mi ostanalo malku od hranata i im frliv,tie jadea,ama malku im beshe i pocnaa da se jadat edni so drugi
na kraj ostana samo edno rastenie i porasna visoko kolku plannata na koja sedev i me poprska so vodata od cvetot, vo toj moment pak se pojavi covekot so nametkata mi se nasmevna i mi rece deka sum zavrshila odlicna rabota i mi rece deka mi e prosteno
planinata,cvetot covekot... se naednash iscezna i sedev na nekoj golem stol,kako na kralsi prestol,zabelezav deka imam poveke race i noze, se izraduvav poradi toa i se razbudiv.
 
S

Sattva

Гостин
ah... nemozam a da ne iskomentiram
mislam deka konecno svativ deka na lugeto ne treba da im se otvaraat ocite
koga ke im ja kazesh vistinata vo lice, bash takva kakva sto e, so najdobri mozni nameri i poradi faktot deka istata ne sakaat da ja prifatat kako takva, togash ti im stanuvash kriv za site nivni nesreki i normalno te narekuvaat instrumen na satanata i sl.
pateticno...mnogu pateticno:(
Ajde dosta e so napagjanje od dvete strani, ke ve molam :( Tuka sme za da si pomogneme, ne da vodime vojni!
Ne sakam da se mesham, niti jas, niti koj bilo tuka, no izgleda zaboravame deka ovoj del od forumov poseduva eksplicitna chovechnost i zjelba da se razbere i da mu se pomogne na Drugiot!
...
--- надополнето: Aug 24, 2011 2:35 PM ---
sedam na vrvot od edna visoka planina,planinata e mnogu tenka,pomalku podseka na nekoe drvo bez granki.od gore mozam da vidam 7 gradcinja koi se ednobojni i site imaat razlicna boja,violetova.temno sina,svetlo sina,zelena ,zolta portokalova i crvena... vo violetoviot grad ima nekoja cudna tishina,letaa svetulki i lugeto mirno ziveea
vo temno sinoto gradce imashe mnogu vinozita,visoki zgradi,nekoi ubavi cudni gradbi kako vo naucno fantasticnite filmovi...
vo crveniot grad imashe vojna...
drugite ne gi vidov odblizu
naednash pocna da vrne nekoj cuden dozd,kapkite bea ogromni i koga padna dozdot na zemjata gi srushi site gradcinja i na zemjata se pojavija mnogu ptici,liicea na lebedi ama imaa pogolemi opashki i nemozea da letaat
jas vidov deka vo racete imam nekakva hrana za niv i im frliv nadolu, da se nahranat,a tie odbija da jadat od mene i umrea...
potoa jas pocnav da placam i nekoj dojde pozadi mene,se svrtev i vidov covek oblecen vo nametka so sliki od site gradcinjakoi predhodno bea tuka,me fati za raka , mi gi izbrisha solzite i mi rece deka taka trebalo da bide, a hranata ne bila za pticite bila za tie sto doprva ke dojdat i deka sum zgreshila sto sum ja potroshila pred vreme
covekot iscezna i na zemjata se pojavija rastenija sto od cvetovite prskaa voda,ama vodata beshe nekako cudna,poveke liceshe na nekoj prav,ama vo sonot toa beshe voda...
jas vidov deka mi ostanalo malku od hranata i im frliv,tie jadea,ama malku im beshe i pocnaa da se jadat edni so drugi
na kraj ostana samo edno rastenie i porasna visoko kolku plannata na koja sedev i me poprska so vodata od cvetot, vo toj moment pak se pojavi covekot so nametkata mi se nasmevna i mi rece deka sum zavrshila odlicna rabota i mi rece deka mi e prosteno
planinata,cvetot covekot... se naednash iscezna i sedev na nekoj golem stol,kako na kralsi prestol,zabelezav deka imam poveke race i noze, se izraduvav poradi toa i se razbudiv.
Mislam deka vekje znaesh shto vsushnost se sluchuva :) Nema potreba od toa nekoj drug da ti pomogne :)
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Ajde dosta e so napagjanje od dvete strani, ke ve molam :( Tuka sme za da si pomogneme, ne da vodime vojni!
Ne sakam da se mesham, niti jas, niti koj bilo tuka, no izgleda zaboravame deka ovoj del od forumov poseduva eksplicitna chovechnost i zjelba da se razbere i da mu se pomogne na Drugiot!
...
--- надополнето: Aug 24, 2011 2:35 PM ---

Mislam deka vekje znaesh shto vsushnost se sluchuva :) Nema potreba od toa nekoj drug da ti pomogne :)
navistina neznam,se trudev da go tolkuvam,ama koga se raboti za moite sonovi jas pojma nemam,najcesto si gi tolkuiuvam kako sto sakam ama nemora da znaci deka taka e,aj malce pomosh pls,stvarno sakam da znam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom