Сонови, толкување на сонови

Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Дечко ми чува едно маченце, има неколку месеци. Денес го сонуваше како е кај него во влезот на зградата, го турнал со ногата зашто било немирно, тоа паднало и после видел на скалата испаднат заб од мачето.
Не верувам во соништа, ама сега ме интересира што би можело да значи тоа (мачка и паднат заб) ?
Ви благодарам.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Обично не ги памтам, ама пред некое време имав два слични кошмари.
Првиот беше пред неколку месеци - сонував две мали деца едно девојче околу 5 години и едно момче 2 години. Ми се појавија на прозор (живеам во куќа) прво девојчето па после она го донесе малиот. Значи само стоеа пред прозор и ме зјапаа (поготово девојчето) а сите прозори од собата ми беа отворени. И кога конечно одлучив да ги затворам девојчето ширум ги отвори очите (значи и беа скроз црни не и се гледаа белкиве) и почна да се дере ко ненормална. Не знам зошто ниту пак од каде ми дојде таа мисла во сонов ама си реков дека се демони и почнав да им се дерам да бегаат и едвај успеав да ги затворам прозорите. Најстрашното беше што и откако ги затворив прозорите уште некое време стоеа пред прозор.
Вториот - кај мене во соба пак пред прозор ми стоеше блед човек облечен во црно со засирена крв на фацата и пак јас тргнав да го затворам прозорот и овој почна да здивува (се дереше му се изобличи фацата почна крв да му тече) и пак почнав да се дерам и да го бркам. Овој пат го избркав.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.511
Поени од реакции
3.356
Сум сонувал како летаме со една драга личност во балон

Може некој да ми каже што значи ?
 
Член од
8 јули 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
sonuvav devojka odi nakaj eden bunar so ispolnuva zelbi a na mestoto ima nekoja mlada zena taa i veli da frli paricka vo bunarot i ke i se ispolni zelba i devojcevo frli 2 denari ama padnaa vo edno mesto kako zagradeno bese toa znacelo deka ke i se ispolni zelbata ,naednas se naredi cela redica luge i frlaa vo bunaraot site 1 denar ili 2 denari i. i dojdov na red i jas imav monta 10 den na ednata starana imase momce i devojka kako se baknuvaat i koga ja frliv zastana na ivica nepadna i jas velam ne mi se ostvarvat mene zelbi evo ne padana parava i samo da zaminam padna na monetava se nactra lik od SV. Nikola . vodata bese cista mnogu .
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.854
Поени од реакции
3.280
Jас уште од есен кога почна, све некои себе-уништувачки сонови сонувам, како имам супермоќи, бесмртен сум у сонот, сите луѓе се у опасност, и сите очекуваат да ги спасам, а јас неможам.
Прво имав јак сон како неможам да се спасам себеси. Цело време ми помагаше едно мало дете, вадевме луѓе потрупани во рушевини, од место на место, брзавме да спасиме што е можно повеќе не правевме ни муабет, нити загледував чиво е, од кај е. На крај кога ги спасивме сите, дојде до некоја експлозија, мене ми беше гајле ја сум бесмртен, ама кога спадна прашината и чадот од експлозијата станав и видов насоберени луѓе околу детето, се стрчав и кога го земав у раце видов дека тоа сум јас ама кога сум бил мал. Почуствував преголема тага и викнав најјако што можев, дури и се разбудив у викањето и викав у соба се додека не отворив скроз очи.

Имав сон кај што од цел град изчезнуваат луѓе и после неколку часа паѓаат од црно-сивите облаци осакатени и полуизгорени, и ги гледав луѓето како си ги индетификуваат телата на блиските низ улиците и незнаев што да правам за да ги спасам, а сите молеа плачејќи и очекуваа од мене да ги спасам.

Исто така имав јак сон кога еден демон ме маваше мене и девојка ми низ срушен град (пост-апокалиптична атмосфера), јас можев да се телепортирам од место на место. Но покасно кога демонот превише ни се приближи немав друг избор освен да пробам да се телепортирам сосе неа за да се спасиме дваицата. И пробав ама при телепортирањето ја убив неа. :/ Fuck my life.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.518
Поени од реакции
5.660
Сум сонувал како летаме со една драга личност во балон

Може некој да ми каже што значи ?
Балонот е симбол на нешто среќно, нешто природно и убаво. Да леташ значи дека после забранувања, ограничувања и нервози, конечно ја гледаш слободата и среќата. :)

Се подоле од овој коментар ќе се нафатам јас да протолкувам, имам слободно време. :)


sonuvav devojka odi nakaj eden bunar so ispolnuva zelbi a na mestoto ima nekoja mlada zena taa i veli da frli paricka vo bunarot i ke i se ispolni zelba i devojcevo frli 2 denari ama padnaa vo edno mesto kako zagradeno bese toa znacelo deka ke i se ispolni zelbata ,naednas se naredi cela redica luge i frlaa vo bunaraot site 1 denar ili 2 denari i. i dojdov na red i jas imav monta 10 den na ednata starana imase momce i devojka kako se baknuvaat i koga ja frliv zastana na ivica nepadna i jas velam ne mi se ostvarvat mene zelbi evo ne padana parava i samo da zaminam padna na monetava se nactra lik od SV. Nikola . vodata bese cista mnogu .

Дали си ти по природа срамежлива, тивка, како да криеш многу во себе, а и самата знаеш дека тоа вреди? Дали имаш скриено длабоки емоции кои те мачат? Можеби ти е криво за некоја туѓа врска, за дечко можеби? И не веруваш во себе, помирена си со тоа дека немаш среќа, дека не ти е убаво, дека така било пишано. Мораш да го смениш ова мислење што поскоро. Немаш желба да го истакнеш тоа што го имаш, затоа што знаеш дека нема да бидеш сфатена...

Точно?

Jас уште од есен кога почна, све некои себе-уништувачки сонови сонувам, како имам супермоќи, бесмртен сум у сонот, сите луѓе се у опасност, и сите очекуваат да ги спасам, а јас неможам.
Прво имав јак сон како неможам да се спасам себеси. Цело време ми помагаше едно мало дете, вадевме луѓе потрупани во рушевини, од место на место, брзавме да спасиме што е можно повеќе не правевме ни муабет, нити загледував чиво е, од кај е. На крај кога ги спасивме сите, дојде до некоја експлозија, мене ми беше гајле ја сум бесмртен, ама кога спадна прашината и чадот од експлозијата станав и видов насоберени луѓе околу детето, се стрчав и кога го земав у раце видов дека тоа сум јас ама кога сум бил мал. Почуствував преголема тага и викнав најјако што можев, дури и се разбудив у викањето и викав у соба се додека не отворив скроз очи.

Имав сон кај што од цел град изчезнуваат луѓе и после неколку часа паѓаат од црно-сивите облаци осакатени и полуизгорени, и ги гледав луѓето како си ги индетификуваат телата на блиските низ улиците и незнаев што да правам за да ги спасам, а сите молеа плачејќи и очекуваа од мене да ги спасам.

Исто така имав јак сон кога еден демон ме маваше мене и девојка ми низ срушен град (пост-апокалиптична атмосфера), јас можев да се телепортирам од место на место. Но покасно кога демонот превише ни се приближи немав друг избор освен да пробам да се телепортирам сосе неа за да се спасиме дваицата. И пробав ама при телепортирањето ја убив неа. :/ Fuck my life.

Оф :D

Ајде полека, почнуваме со првиот. Носталгичен си за детството, затоа што знаеш дека тоа е единствениот период каде што имала вистинска и долготрајна среќа. Во реалност си секогаш позитивен и насмеан, дури и предобро претстваен пред другите. Знаеш дека не вредиш толку како што те мислат надвор. Но, сепак си амбициозен и твоите идеи ги вадиш од планарот. Можеби како повозрасен сфаќаш кој си бил, што си бил, и што се случувало кога си бил мал и невин. Знаеш дека тоа време нема да се врати, и тоа крајно те вознемирува.


Вториот сон го потврдува тоа што го реков дека не вредиш толку како што те мисли реалниот свет.


Третиот. Уште еднаш демонот потврдува дека нешто од детството те мачи, некое прашање можеби. Стара тајна која уште те лови. Дали се плашиш од нешто, си емоционално стресен? Телепортот значи дека сакаш да избегаш од таа/оваа ситуација, или да го убрзаш процесот. И, за крај, ја губиш својата контрола. Дали имаш нешто против девојка ти, можеби некоја безвредна ситница што тебе те излудува?


Овие сонови, посебно првиот, перфектно ја покажуваат моќта на несвесниот мозок да креира чудни илустрации.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.511
Поени од реакции
3.356
Што значи да бакнеш некого во сон ? Бакнежот е обостран.
 
Член од
8 јули 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
Дали си ти по природа срамежлива, тивка, како да криеш многу во себе, а и самата знаеш дека тоа вреди? Дали имаш скриено длабоки емоции кои те мачат? Можеби ти е криво за некоја туѓа врска, за дечко можеби? И не веруваш во себе, помирена си со тоа дека немаш среќа, дека не ти е убаво, дека така било пишано. Мораш да го смениш ова мислење што поскоро. Немаш желба да го истакнеш тоа што го имаш, затоа што знаеш дека нема да бидеш сфатена...

Kvik Silver. Voopsto ne se smetam za nesrekna licns ama vervam vo sudbina ili pisano .drudoto e tocno . mene me interesira so znaci likot od SV nikola na montata ?
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
72
а дали ти се случило кога си болна и кога имаш висока температура да сонуваш еден ист кошмар?

мене тоа ми се случува уште од кога памтам за мене, и стално кога сум болен гледам што помалку да спијам баш поради тоа
И мене истото ми се десило ниќето додека спиев ми беше лошо но не осеќав и наеднаш се разбудив но мислев дека ако продолжам да спијам ќе ми биде подобро но после некое време и истото се повтори и веднаш рипнав.
--- надополнето: 5 јануари 2014 во 20:29 ---
Има логика... иако, да признаам, не сум размислувала вака порано.
Ќе збориме повеќе кога ќе се видиме :wink:
Било кој со тебе нема сигурно да се види од кај би знаел да не си наркоман,педофил,манијак,силеџија...........освен на странава ако мислеше!!!!!!!!!
--- надополнето: 5 јануари 2014 во 20:45 ---
Вистината е ако не си многу заморен и полуспиеш не сонуваш ништо но кога си многу уморен спиеш и сонуваш нешто но сонот никогаш не се остварува она што го сонуваш и знам дека од починат човек што си го познавал во сонот не треба да зимаш ништо предмет или ако ти подава рака тоа означува болест,ако сонуваш некој среќен пред огледало како му се воодушевува на некој предмет тогаш тоа за тој човек означува смрт или болест,ако сонуваш некој како умира тоа му го продолжува животот но ако самиот се сонуваш како умираш ти го скратува животот ако ти се десило нешто неубаво спротивното од тоа ќе ти се случи или пак тоа нема да се оствари без разлика дали ти се допаѓа или не.ЈАС ЗНАМ И ПОВЕЌЕ АКО НЕКОЈ НЕШТО ГО ИНТЕРЕСИРА НЕКА ПРАША ВО ВРСКА СО ТЕМАВА!!!!!!!!!!!!!!!!!;)
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
72
На светов според мое мислење постојат демони од кои што тие сите се наоѓаат во некои куќи но помеѓу нив постои и еден женски демон кои женетите мажи ги напаѓа во сон незнам колку е вистина но не верувам многу во вакви работи ако сака некој повеќе информации нека ме праша.Не верувам во вакви работи но знам доста за нив.Излегов од темата но се трудев да ја спојам со соновите.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
203
Што значи да бакнеш некого во сон ? Бакнежот е обостран.
ако бакнежот е обостран имате нешто да споделите или да си -кажете- со таа личност ,и таа на тебе и ти на нејзе... овој сон можеби и веќе се остварил ,пробај да се сетиш на настаните во периодот кога си сонувал поврзани со таа личност , не мора да се работи за разговор во живо,може да е и преку пораки,допишување...
На светов според мое мислење постојат демони од кои што тие сите се наоѓаат во некои куќи но помеѓу нив постои и еден женски демон кои женетите мажи ги напаѓа во сон незнам колку е вистина но не верувам многу во вакви работи ако сака некој повеќе информации нека ме праша.Не верувам во вакви работи но знам доста за нив.Излегов од темата но се трудев да ја спојам со соновите.
баш ме интересира што знаеш за демоните, и како ако нешто знаеш ,не веруваш во тоа, ... или не знаеш точно,или веруваш во погрешно нешто, ... вистината не бара убедување,ако тоа што го знаеш е точно,не ти е гајле што мислат другитеза тоа,затоа штоти знаеш дека е вистина,а и како би го споил тоа со соновите ??
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
На светов според мое мислење постојат демони од кои што тие сите се наоѓаат во некои куќи но помеѓу нив постои и еден женски демон кои женетите мажи ги напаѓа во сон незнам колку е вистина но не верувам многу во вакви работи ако сака некој повеќе информации нека ме праша.Не верувам во вакви работи но знам доста за нив.Излегов од темата но се трудев да ја спојам со соновите.
Да не мислиш на Incubus (напаѓа жени во сон) и Succubus (напаѓа мажи во сон) ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom