Сонови, толкување на сонови

Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Сабалјево сонував еден сон дека со таткоми сум во скопје , ама не беше градов ист како Скопје , беше малку чудно , знае некој што значи?
--- надополнето: 6 декември 2013 во 18:12 ---
Сабалјево сонував еден сон дека со таткоми сум во скопје , ама не беше градов ист како Скопје , беше малку чудно , знае некој што значи?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Може ли некој да каже како да не сонуваш ако постои некое суеверие или да се забораваат соновите да не се паметат? Несакам да паметам, постои ли такво нешто?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Може ли некој да каже како да не сонуваш ако постои некое суеверие или да се забораваат соновите да не се паметат? Несакам да паметам, постои ли такво нешто?
Постои има решение и за тоа.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Може ли некој да каже како да не сонуваш ако постои некое суеверие или да се забораваат соновите да не се паметат? Несакам да паметам, постои ли такво нешто?
Во една чаша врела вода ќе ставиш сол, шеќер и малку црн пипер. Потоа ќе ја кажеш три пати "Оче наш". Ќе се напиеш од три страни на чашата. Ќе се поклониш трипати на север и кога ќе спиеш ќе пазиш газот да не ти зее на југ.
И нема да сонуваш.
Играв табланет со Киро Глигоров на сон. Anyone?
Пази се...
Те чека.:LOL:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Играв табланет со Киро Глигоров на сон. Anyone?
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Може ли некој да каже како да не сонуваш ако постои некое суеверие или да се забораваат соновите да не се паметат? Несакам да паметам, постои ли такво нешто?
Многу луѓе се плашат од соновите и тоа е нормално. Иако се само сонови, кошмарите знаат да те "ловат" подолг период.
"Времето ќе излечи се" - едноставно не пасува за нив. И не можеш да ги заборавиш соновите, не можеш да се ослободиш од било каква меморија, но можеш да не мислиш на нив на моменти. Се што треба да направиш е да ги пролонгираш тие моменти. Тоа ќе го направиш со извршување било какви активности, хоби-моби, цртање, возење велосипед, дружби, лудости и тн.
А кога не си во можност да ги правиш горе наведениве работи (или немаш желба од било која причина), можеш да пробаш нешто друго. Пред спиење читај некоја добра книга или слушај некои добри и квалитетни песни. Предлог: Pink Floyd, Balmorhea или чисто некое релаксирачко долго видео од јутуб. Исто така, комуницирај со некого за рандом муабети пред да легнеш.
И храната има големо значење. Не како да ги заборавиш, туку како да ги спречиш. Не треба некој посебен третман или диета, само избегнувај да јадеш пица, чоколади и се од шеќерен калибар, пред да легнеш да спиеш. Барем 3 часа пред да легнеш не конзумирај ништо.
Уште нешто, што ти гарантирам дека нема шанси да сонуваш, а камо ли да се сеќаваш. Т.е ќе сонуваш, ама второво е побитно. Помалце спиј. Максимум 4 часа лежење на перница. Така ќе ја прескокнеш фазата на сонови. Пренаспаноста бетер го дразни мозокот да "композира" сонови. Е сега, има друг проблем. Ќе бидеш презаморена, па за еден скапан сон ќе ги изоставиш реалните навики и задачи. Еве јас ти го кажав и ова, но не ти го препорачувам. :)
И не читај никакви соновници и се што е поврзано со сонови. Ова нека е последен пат на темава. :icon_lol:


Се надевам колку толку ти се разјазнија некои работи. А ако се будиш сред ноќ, парализирана си, имаме друг проблем. Тогаш повторно пиши, ќе пробам и за ова да објаснам. :)
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Да се извинам прво, премногу сум мрзелив во моментов да ги читам претходните мислења па да поставам прашање како се толкуваат соновите во почетнички левел? Од стари лица имам слушано дека тоа шо си сонувал обратно се случува... има вистина во ова или е само мит?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Многу луѓе се плашат од соновите и тоа е нормално. Иако се само сонови, кошмарите знаат да те "ловат" подолг период.
"Времето ќе излечи се" - едноставно не пасува за нив. И не можеш да ги заборавиш соновите, не можеш да се ослободиш од било каква меморија, но можеш да не мислиш на нив на моменти. Се што треба да направиш е да ги пролонгираш тие моменти. Тоа ќе го направиш со извршување било какви активности, хоби-моби, цртање, возење велосипед, дружби, лудости и тн.
А кога не си во можност да ги правиш горе наведениве работи (или немаш желба од било која причина), можеш да пробаш нешто друго. Пред спиење читај некоја добра книга или слушај некои добри и квалитетни песни. Предлог: Pink Floyd, Balmorhea или чисто некое релаксирачко долго видео од јутуб. Исто така, комуницирај со некого за рандом муабети пред да легнеш.
И храната има големо значење. Не како да ги заборавиш, туку како да ги спречиш. Не треба некој посебен третман или диета, само избегнувај да јадеш пица, чоколади и се од шеќерен калибар, пред да легнеш да спиеш. Барем 3 часа пред да легнеш не конзумирај ништо.
Уште нешто, што ти гарантирам дека нема шанси да сонуваш, а камо ли да се сеќаваш. Т.е ќе сонуваш, ама второво е побитно. Помалце спиј. Максимум 4 часа лежење на перница. Така ќе ја прескокнеш фазата на сонови. Пренаспаноста бетер го дразни мозокот да "композира" сонови. Е сега, има друг проблем. Ќе бидеш презаморена, па за еден скапан сон ќе ги изоставиш реалните навики и задачи. Еве јас ти го кажав и ова, но не ти го препорачувам. :)
И не читај никакви соновници и се што е поврзано со сонови. Ова нека е последен пат на темава. :icon_lol:


Се надевам колку толку ти се разјазнија некои работи. А ако се будиш сред ноќ, парализирана си, имаме друг проблем. Тогаш повторно пиши, ќе пробам и за ова да објаснам. :)
Е ај не спиј :) Не бива ни така, ќе бидам гроги следниот ден. Не сонувам кошмари, туку сонувам луѓе на кои после им се дешава нешто лошо. Тие во сонот се весели, среќни. Јавето за жал покажува нешто друго дека им се случува или ќе им се случи. Тоа не е секојдневно или често, али кога ќе се разбудам секогаш им велам на моите на овој нешто му се дешава и за жал навистина лошо му се дешава. Тие особи немора да ми се блиски, али се плашам кога во сонот луѓето ми се блиски. Па сакам да не паметам, вака имам како страв дека нешто ќе им се деси и очекувам некоја вест.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Може ли некој да каже како да не сонуваш ако постои некое суеверие или да се забораваат соновите да не се паметат? Несакам да паметам, постои ли такво нешто?
НЕ, тоа се случува во твојот мозок, ако успееш да го исконтролираш ОК, ако не ќе си сонуваш...
јас имам мака последнава година со тоа, премногу работи ми се случија. Речиси и да научив да си ги толкувам моите сонови и пред време си знам кога ме чека нешто лошо, извесен период пробав да го променам стилот на живот али ми помогна за кратко многу кратко. Инаку мене ме советуваа крстена вода да сум го попрскал креветот, перницата ова она, тоа ти е повеќе за психа не верувам во такви работи јас.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Е ај не спиј :) Не бива ни така, ќе бидам гроги следниот ден. Не сонувам кошмари, туку сонувам луѓе на кои после им се дешава нешто лошо. Тие во сонот се весели, среќни. Јавето за жал покажува нешто друго дека им се случува или ќе им се случи. Тоа не е секојдневно или често, али кога ќе се разбудам секогаш им велам на моите на овој нешто му се дешава и за жал навистина лошо му се дешава. Тие особи немора да ми се блиски, али се плашам кога во сонот луѓето ми се блиски. Па сакам да не паметам, вака имам како страв дека нешто ќе им се деси и очекувам некоја вест.
За жал, неможеш ништо да направиш во врска со ова. Начините да подзаборавиш на нив ти ги кажав. А тоа со НЕспиењето може и ќе помогне, ама од него произлегуваат и други проблеми. Ако знае некој друг, слободно нека пише... @metatron. Многу често сонуваш вака?



Да се извинам прво, премногу сум мрзелив во моментов да ги читам претходните мислења па да поставам прашање како се толкуваат соновите во почетнички левел? Од стари лица имам слушано дека тоа шо си сонувал обратно се случува... има вистина во ова или е само мит?
Единствено сонуваш обратно ако си окупиран со нешто. Иначе не :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
сонував црна мачка, и се разбудив мислејки дека ми седи на грб. лошо се осетив, гледав на нет значење и викат не е добра работа.
--- надополнето: 7 декември 2013 во 16:49 ---
сонував црна мачка, и се разбудив мислејки дека ми седи на грб. лошо се осетив, гледав на нет значење и викат не е добра работа.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Две вечери по ред сонувам сообраќајна несреќа. Првиот пат ме качија на хауба (пошто возеа во спротивна лента), па се степав со едниот. Вториот пат јас бев во колата, ама на совозачко... возачот некако излезе, па јас се пребацив на негово место ама касно беше, удрив во автобус мислам. Жив и здрав без повреди ама што знам... имам обичај да си поминувам улица на средина, на пешачки речиси никогаш. На црвено не чекам, си поминувам... Ќе ме согази некој а ?

Исто и личност од блиско минато, со која сум завршил, ми се вртка последниве две вечери. Не е поврзано со сообраќајкиве, него со други пред-или после нив сонови.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Сонував како сум и пукала со пиштол во главата на женска особа која не ја познавам. И тоа 2-3 пати, оти првиот пат само сум ја закачила малку со куршумот. Има ли ова некакво значење? Иначе генерално држам став против употреба на огнено оружје.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Сонував како сум и пукала со пиштол во главата на женска особа која не ја познавам. И тоа 2-3 пати, оти првиот пат само сум ја закачила малку со куршумот. Има ли ова некакво значење? Иначе генерално држам став против употреба на огнено оружје.
.. овде симболично е прикажано оружјето..како нешто што може да погоди некого,значи може да се работи за некои новости кои од тебе ги очекува некоја непозната особа,и начинот на кој тие ја "погаѓаат" ...
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
сонував само глас во темнина и одма се разбудив се што кажа беше: немој НИ да поМИслуВАШ да ме разбудИШ.
на моменти викање на моменти шуштење шепот ... никогаш не сум слушнал такво нешто ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom