Соларна енергија

Член од
9 април 2012
Мислења
50
Поени од реакции
14
Дали има некој инсталирано панели кои ке му овозможат целосно пр. на ел. енергија за едно средно , мало домакинство да сподели искуство ,цена и личен впечаток .
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Дали има некој инсталирано панели кои ке му овозможат целосно пр. на ел. енергија за едно средно , мало домакинство да сподели искуство ,цена и личен впечаток .
Колку што јас имам слушнато таа инвестиција била многу скапа.
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
242
Поени од реакции
115
Дали има некој инсталирано панели кои ке му овозможат целосно пр. на ел. енергија за едно средно , мало домакинство да сподели искуство ,цена и личен впечаток .
Зависи од тоа колку трошиш и какви панели ќе земиш, исто како кога ќе купуваш автомобил, можеш да се возиш и со лада а исто така и со мерцедес :) Овај од Братиндол кај Битола си направи нешто слично една мини ветерница од 700-800 вати и сончеви панели. Како шо збора тоа го чинеше околу 15.000 евра, исто колку шо и ЕВН му побара за приклучок.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Ај дајте ми контакти од фирми кои се занимаваат со монтирање на фотоволтаички панели.
Гледам темава е замрена малку и доста време е поминато.Ако си нашол некоја фирма кој ги монтира и средува општо во оваа работа набаци ја да видам и јас.
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Гледам темава е замрена малку и доста време е поминато.Ако си нашол некоја фирма кој ги монтира и средува општо во оваа работа набаци ја да видам и јас.
Погледај на МФЦ-СОЛАР , особено во делот МОНТАЖИ ..Па ако нешто од таму ти се допаѓа , повели контактирај ...
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Гледам темава е замрена малку и доста време е поминато.Ако си нашол некоја фирма кој ги монтира и средува општо во оваа работа набаци ја да видам и јас.
Не најдов, а не ни побарав отактко увидов дека цената за откуп на струјата која би ја произведувал цело време се намалува - нема поента.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Зошто се намалува???Мислам дека сеуште сме на тие 0.30 еуро од 1kW.
само за централа до 50kW ,а ако е поголема тогаш е опаднато.Нормално е да се намалува ако има голема изградба,тогаш ќе паднат и цените.Убава инвестиција е да ги опнеш 50 000 евра ако така ти стојат а не знаеш што да правиш,па понатаму можеш да се надградуваш.Ниту крадеш ниту преваруваш.Само произведуваш и земај европски пари.Само дали е се како што треба со исплатата??Да не имаме некој што има и работи со ова па да не извести како и што е,дали вреди??Гледам сите викаат не бе заеби ама никој нема пробано.Кога ќе пробаме тогаш ќе знаеме.Исто е и со нас,
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Да напишам некоја информација околу соларните фотонапонски централи...
Прво : СИТЕ квоти за доделување на лиценци за изградба на соларни фотонапонски централи се издадени т.е. потрошени .Нови нема да има , а и не би требало , зошто таа повластена ставка на ел.енегија ја плаќаме сите ние преку цената на ел.струја. Да се коригирам , има уште околу 300KW недоделени , но тоа се за централи над 50 КW , за кои откупната цена е 0.26 evra/КWh.Но за 300KW по таа цена не е баш исплатливо .
Околу инвестирањето , се исплатеше во секој случај , зошто парите се враќаат за 5-7 години , а после до 15 години е чиста добивка, плус векот на траење на централата е над 25 години , а дотогаш многу работи ке се сменат.
Јас лично лутав од шалтер до шалтер и не успеав да извадам лиценца .Потрошив скоро 10тина месеци во потрага прво на локација , погодна за централа , а после и за вадење на дозволи , но и по толку време бев на почеток .А после завршија и квотите.
За мене можеби и подобро , зошто моите пари ке ги „затворев“ во соларната централа и немаше да можам да инвестирам во производството на соларни фотонапонски панели. А на кредит , не сакам да живеам. Есеноска купив нова машина за производство на панелите ,материјалот за оваа година е на пат и стигнува за месец дена , така да покрај постојните панели од 130 вати , ке извадам на пазар и уште 2 типа на панели : од 60 и од 120 вати.
Пролетва ке ја почнам со неколку поголеми проекти , барем така е договорено и тоа : обезбедување со електрична струја на ресторан на Шар Планина , обезбедување на ел.струја за пумпа за вода за овоштарник од 15 хектари .
Ова е најавено ,а понатаму здравје Боже , времето ке си каже.Остануваат комплетите за викендички , кои се мошне популарни.
Инаку , поставување на соларни фотонапоснки панели , како замена за ел.струја за домашно користење НЕ СЕ ИСПЛАТИ !!! Струјата , по овие денешни цени , за домашна употреба е поевтина од ЕВН , поради акумулаторите и пропратната електроника . НО кај индустриска примена , за помали погони , ресторани , пумпи за вода , фарми и слично , поради 2 пати поскапата индустриска струја поставувањето на соларни фотонапонски панели за таа намена и тек како СЕ ИСПЛАТИ ... Поготово онаму каде што нема приклучок за ел.струја.
Поздрав и секое добро
 
Член од
25 март 2012
Мислења
508
Поени од реакции
130
Znae nekoj koga odprilika ke ima nov tender na vladata?ili pak znaete koja firma od dobitnicite na tenderot(tie koi dobija za poveke kw),izdava licenci?ako ima takva..
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Нови лиценци нема да има...
А дали некој ја препродава лиценцата , тешко да се дознае...
Ако некој се откаже од неговата лиценца или не успее да ја реализира , имаше уште 20-25 фирма кои конкурираа за лиценци , па беа одбиени поради потрошени квоти.
Па нејверојатно тие ке добијат , ако некој се откаже..
Поздрав и секое добро
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Нови лиценци нема да има...
А дали некој ја препродава лиценцата , тешко да се дознае...
Ако некој се откаже од неговата лиценца или не успее да ја реализира , имаше уште 20-25 фирма кои конкурираа за лиценци , па беа одбиени поради потрошени квоти.
Па нејверојатно тие ке добијат , ако некој се откаже..
Поздрав и секое добро
Може да ги препродадат само а дека ќе се откаже некој тешка работа.Се е од урбаната мафија лопови што ги имаат товарено во куферот па чекаат да го опнат некој по џеб.Некој нормален обичен смртник да сака да проба тешко дека ќе успее
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Некој нормален обичен смртник да сака да проба тешко дека ќе успее
Потполно се согласувам со тебе !!!
Јас самиот лутав повеке од година дена по разно разни дозволи , па не успеав ниту да се „доближам до голот“ ...
Можеби и поарно , што не успеав ?!
Ке си ги дадев сите пари за таа централа , па немаше ништо да ми остане да вложам во производството на соларни фотонапонски панели.. Вака , си купив машина и материјал за правење на панелите и мирна душа можам да работам со производството , без да барам скапи кредити од крвопијци - банкари .
Поздрав и секое добро
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Strujata pridobiena od fotopaneli e 10 pati poskapa nego od bilo sto drugo. Toa ti e cist lopovluk so subvenciite i za instalacija i za subvencioniranata cena sto ja dobivaat. Narodot seto toa ke go plati so poskapa struja i podebeli smetki za plakanje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom