Соларна енергија

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Гледајќи ја илустрацијата, колку површина е потребна за да цел свет користи енергија која нема емисии на отровни гасови и загадување на околината, се замислив и за тоа колку мала површина и е потребна на Македонија за да може да биде осигурана со електрична енергија, па дури и да ги снабдува и соседите...

Има ли некој идеја колку би коштало имплементација на соларен систем за енергија во Македонија со цел дистрибуција на ел. енергија до домаќинствата?

Разгледував на сајтови ама немаат ништо конкретно...

Струја која ќе биде поевтина, без последици на загадување...
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Не знам да ти кажам.
Ама ми се допаѓа идејата. Имаме полно сончеви денови. Треба стварно да се инвестира во тоа.

Имам сретнато негде по интернетов случај, кај што луѓево си ставиле колектори, што им требало од произведента струја користеле, останатото го продавале на компанијата за дистрибуција.
Мислам, само една идеја како би можело да се напави работата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
За сега е многу скапа...инвестицијата за капацитет кој би бил на ниво на атомската на ABC би била СЕГА за сега..поскапа..
Не е умно да се предвидува , но со користење на сегашните технологии за производство на фотонапонски панели , такви какви се сега никогаш нема да биде економски иплатливо...додека постојат други алтрнативи за решавање на проблемот по линија на помал отпор...... :)
Ако нешто ново се случи на тој план..се е можно....и веројатно забележа дека СОНЦЕТО зрачи толку многу енергија, што земјаниве , кога би зафатиле мало делче од тоа...би пливале во ЕНЕРГИЈА...:)
 
S

smart ass

Гостин
pesimist sum vo ovoj pogled oti izgradbata e skapa,potoa za odnosot input autput treba navistina dolgo vreme podobro bi bilo nuklearka ili pak hidrocentrali na vardar:toe:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
За сега е многу скапа...инвестицијата за капацитет кој би бил на ниво на атомската на ABC би била СЕГА за сега..поскапа..
Не е умно да се предвидува , но со користење на сегашните технологии за производство на фотонапонски панели , такви какви се сега никогаш нема да биде економски иплатливо...додека постојат други алтрнативи за решавање на проблемот по линија на помал отпор...... :)
Ако нешто ново се случи на тој план..се е можно....и веројатно забележа дека СОНЦЕТО зрачи толку многу енергија, што земјаниве , кога би зафатиле мало делче од тоа...би пливале во ЕНЕРГИЈА...:)
Пливаат,само не го знаат начинот на нејзина најпогодна и најефтина трансформација,зошто енергијата не се губи таа само се трансформира.:toe:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.340
Поени од реакции
7.453
За почеток да ископирам еден линк http://www.sieto.com.mk

Па и уште еден :)
http://ilinden.gov.mk/nastani/pushtena-prvata-soncheva-elektrichna-centrala-“sonchev-park”

Ме мрзи да гуглам, но се работи за долгогодишно искуство, работа и лобирање на тоа поле.

Од финансиска гледна точка целиот проект мислам дека го чинеше 80-120 илјади евра (не ја памтам точната сума) од кои 30% беа донации од странски и домашни институции на база на напишан проект и 70% сопствени средства. Сието очекува да ја поврати инвестицијата во рок од околу 10 години.

Гуглајте за човеков. Имаше во некој од македонските дневни весници поприлично опширна статија со сите детали кои би ве интересирале. Наскоро тој почнува со производство на таква опрема и во својата фабрика. Веќе има добиено лиценца од француски производител кој бил задоволен како неговата опрема била инсталирана во електричната централа на Сието и од неговите производствени капацитети (фабриката на првиот сајт).

Edit: И да ископирам лог од чат од другар кој е повеќе посветен на тоа поле.

[00:15:16] Сашко says: i vo tvoe selo se pravi sonceva farma
[00:15:22] Сашко says: na pocetokot desno'
 
Член од
28 декември 2005
Мислења
29
Поени од реакции
2
Разгледајте на youtube.com и на video.google.com
"solar stirling" - тоа е најдобриот концепт за максимално искористување на сончевата енергија за конверзија во електрична енергија. Концептот е развиен во Калифорнија-САД, е секако многу скап, но секако оправдан.
"Bedini magnetic motor" е многу блиску до perpetum mobile, т.е.до бесплатна енергија.
HHO ili brown gas е гас којшто се добива од H2O - вода, и може да се користи како енергенс.
"supermagnetizаm" .....
tesla.com - Возила на чисто електричен погон.

Да не заборавиме .!
Никола Тесла имаше потреба од паричен капитал за да ја реализира својата замисла за бесплатна енергија За целото човештво.
НО.
Капиталистите(Morgan i drugi DOO) не му дадоа пари затоа што немаа интерес човештвото да добие бесплатна енергија, бидејќи нели ќе нема профит за капиталистите.
Муабетот ми е : Муабетот ми е : Муабетот ми е :
Сите изуми од областа на енергетиката се многу скапи затоа што во нив се инвестирало многу пари коишто треба да се повратат со одреден профит.
И НАМЕСТО државата да дава субвенции за глупава пченица и бостан и што ти не .., нека почне да дава 50% субвенции за имплементација на индивидуални решенија во делот на заштеда на енергијата.
на пример:
-комплетна промена на старите идиоти од сијалици коишто незнаат колкутоа многу трошат струја за сметка на новите сијалици што трошат по смешни 7-15W no чинат од 500денари па нагорe.
-Сончев Колектор на секој кров во Македонија.

Верувајте...
Јас ги имплементирав овие две мерки и направив заштеда на електрична енергија од фантастични 60%, но потрошив над 700 евра кеш за да го постигнам посакуваниот ефект.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Разгледајте на youtube.com и на video.google.com
"solar stirling" - тоа е најдобриот концепт за максимално искористување на сончевата енергија за конверзија во електрична енергија. Концептот е развиен во Калифорнија-САД, е секако многу скап, но секако оправдан.
"Bedini magnetic motor" е многу блиску до perpetum mobile, т.е.до бесплатна енергија.
HHO ili brown gas е гас којшто се добива од H2O - вода, и може да се користи како енергенс.
"supermagnetizаm" .....
tesla.com - Возила на чисто електричен погон.

Да не заборавиме .!
Никола Тесла имаше потреба од паричен капитал за да ја реализира својата замисла за бесплатна енергија За целото човештво.
НО.
Капиталистите(Morgan i drugi DOO) не му дадоа пари затоа што немаа интерес човештвото да добие бесплатна енергија, бидејќи нели ќе нема профит за капиталистите.
Муабетот ми е : Муабетот ми е : Муабетот ми е :
Сите изуми од областа на енергетиката се многу скапи затоа што во нив се инвестирало многу пари коишто треба да се повратат со одреден профит.
И НАМЕСТО државата да дава субвенции за глупава пченица и бостан и што ти не .., нека почне да дава 50% субвенции за имплементација на индивидуални решенија во делот на заштеда на енергијата.
на пример:
-комплетна промена на старите идиоти од сијалици коишто незнаат колкутоа многу трошат струја за сметка на новите сијалици што трошат по смешни 7-15W no чинат од 500денари па нагорe.
-Сончев Колектор на секој кров во Македонија.

Верувајте...
Јас ги имплементирав овие две мерки и направив заштеда на електрична енергија од фантастични 60%, но потрошив над 700 евра кеш за да го постигнам посакуваниот ефект.
Ќе ти се вратат парите ебаго,по 10 години кога ќе треба да извршиш замена на системот,и да вложиш пак 700 евра за следните 10 години.Вози Мишкооо!!!!!!!!така во круг.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Конверсијата на сончевата светлина во елек,енергија...сега за сега со постојните фотонапонски панели е ПРЕСКАПО решение...нема тука друго...за мали играчки, посебни напојувања, каде не се прашува колку чини , туку да има ел.енергија...на ниво на киловат-два..па и 200-300.... МОЖЕ.. да се збори..и инсталација може да понуди не САТО , туку и пиљар од зелено пазарче..
Производтвото на фотонапонските панели е ограничено на неколку производители во свет...и е голема инвестиција...мноогу голема...
Сите како САТО што наводно ПРОИЗВДЕУВААТ се само систем интегратори и може би локално прават некои СКАПИ инвертори и металната конструкција која ги носи панелите...
...многу лаборатории па и поединци се трудат да откријат поевтини и мнооогу евтини методи за конверзија на сончевата светлина...за сега без виден успех, иако некои занимливи идеи...пак воглавно како копии на идеите на мајката природа ..се вртат околу..., ако тука се направи некој пробив...ќе биде занимливо...
Инаку останува несватливо зошто во Македонија не се субвенционираат..барем даночно и слично, грејните сончеви панели за топла вода??? и тоа е голема уштеда на ел. енергија , а технологијата е штап и канап...генерално гледано..во блиска иднина , најголемиот пораст во производство на ел. енергија..всушност е нејзиното ШТЕДЕЊЕ...т.е. помалу ел.енергија за иста работа...:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
За сончеви “фото панели“ не смееме ни да збориме,тоа е ептен скапа работа која воопшто не се исплаќа како инвестиција за “обичен смртник“ кај нас.Туку што правиме со електричнава енергија која во Европа моментално се продава за 4 центи,а нас владава со ЕВН ни ја “дери кожинката“ со дупло па и тродупло поскапа цена?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.340
Поени од реакции
7.453
ABC нели ти пропаѓаше градежниот бизнис, префрли се на производство на електрична енергија. Само наместо нуклеарки на Мариово, прави соларни фарми :)
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
а бе соларни панели се супер...ама кога ке видиш дека корисно дејство им е 10-12% ке ти се смачи ако ти значи тоа нешто(и ако знаеш што е тоа), ама ај тоа нека се батали....правиш струја преку ден кога трошиш најмалце струја, па треба да ја складираш во акумулатори од 12V, па треба да ја правиш 220V 50Hz, и пак тука имаш загуби(мислам дека корисно дејство на трансформатор дека беше 80-90% ама не ме фаќајте за збор) па и тука загуби и.....со тие 12V сега можеш да напојуваш само сијалици, а за други работи незнам... така да за производство на електрична енергија што нема да произведува јаглероден диоксид е нуклеарна фузија....more for that here...
а и интересно изгледаше и тоа solar stirling, тоа изгледа како да ке има големо корисно дејство....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
а бе соларни панели се супер...ама кога ке видиш дека корисно дејство им е 10-12% ке ти се смачи ако ти значи тоа нешто(и ако знаеш што е тоа), ама ај тоа нека се батали....правиш струја преку ден кога трошиш најмалце струја, па треба да ја складираш во акумулатори од 12V, па треба да ја правиш 220V 50Hz, и пак тука имаш загуби(мислам дека корисно дејство на трансформатор дека беше 80-90% ама не ме фаќајте за збор) па и тука загуби и.....со тие 12V сега можеш да напојуваш само сијалици, а за други работи незнам... така да за производство на електрична енергија што нема да произведува јаглероден диоксид е нуклеарна фузија....more for that here...
а и интересно изгледаше и тоа solar stirling, тоа изгледа како да ке има големо корисно дејство....
А бе сеа..,ако се фатиш за СТЕПЕНОТ НА ИСКОРИСТЕНОСТ се освен ФОТОСИНТЕЗАТА ти ветер во магла...т.е. VojoUslevskimaschinenundturbinen :vozbud:
Но огромните загуби..т.е. бегање во други, неупотребливи облици на енергијата не се рачунаат..., главно е дали со таквата инсталација се добива единица ел.енергија по цена која е на пазарот....ако земеш кои се загубите од сончевата енергија, па испарување на океаните, па кондензација во дожд , па стварање на акумулациите,па отпори во цевоводи, па турбини , па загуби во генератор, па загуби во пренос, па загуби во самиот уред...кога би пресметал колкави се загубите на енергија за да може да го гледаш својот монитор....ќе паднеш у несвест.... !! :)
За загубите во стварањето на нафтата..во низа.....до загубите во моторот со внатрешно согорување...да не збориме...
Ел.енергија може да се добие на двеста начина, ако цената не е важна ......но кога ќе се смисли некој "биополимер" кој сам се умножува, има својство да емитира електрони под дејство на фотоните од Сонцето ЕЕЕЕЕЕ ТОГАШ СМЕ НА КОЊ....... :)

Стирлинговиот мотор е занимлива работа, но пак ограничена од механичкиот принцип на работа..., не знам да има РЕСПЕКТАБИЛНА електрана која не работи на ТУРБИНИ...било водени..било парни...
Дали е можно да се направи доволно пареа со концентрирање на сончевата топлина??веројатно да , ама исто веројатно економски нема никаков резон...
Во принцип сите решенија кои се користат....гледано историски..СЕ НАЈЕФТИНИТЕ и НАЈЕДНОСТАВНИТЕ....правилото на најмал отпор...:) ..........е звездата Северница....!!!
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
А бе сеа..,ако се фатиш за СТЕПЕНОТ НА ИСКОРИСТЕНОСТ се освен ФОТОСИНТЕЗАТА ти ветер во магла...т.е. VojoUslevskimaschinenundturbinen :vozbud:
Но огромните загуби..т.е. бегање во други, неупотребливи облици на енергијата не се рачунаат..., главно е дали со таквата инсталација се добива единица ел.енергија по цена која е на пазарот....ако земеш кои се загубите од сончевата енергија, па испарување на океаните, па кондензација во дожд , па стварање на акумулациите,па отпори во цевоводи, па турбини , па загуби во генератор, па загуби во пренос, па загуби во самиот уред...кога би пресметал колкави се загубите на енергија за да може да го гледаш својот монитор....ќе паднеш у несвест.... !! :)
За загубите во стварањето на нафтата..во низа.....до загубите во моторот со внатрешно согорување...да не збориме...
Ел.енергија може да се добие на двеста начина, ако цената не е важна ......но кога ќе се смисли некој "биополимер" кој сам се умножува, има својство да емитира електрони под дејство на фотоните од Сонцето ЕЕЕЕЕЕ ТОГАШ СМЕ НА КОЊ....... :)

Стирлинговиот мотор е занимлива работа, но пак ограничена од механичкиот принцип на работа..., не знам да има РЕСПЕКТАБИЛНА електрана која не работи на ТУРБИНИ...било водени..било парни...
Дали е можно да се направи доволно пареа со концентрирање на сончевата топлина??веројатно да , ама исто веројатно економски нема никаков резон...
Во принцип сите решенија кои се користат....гледано историски..СЕ НАЈЕФТИНИТЕ и НАЈЕДНОСТАВНИТЕ....правилото на најмал отпор...:) ..........е звездата Северница....!!!
а бе не е поентата само да се произведува електрична енергија....треба да се ШТЕДИ, дека бајаги се троши струја само на греење....така да да се стегнеме малце и да се штеди малце повеќе доволни ке бидат и соларни панели за напојување на цел дом....
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Гледајќи ја илустрацијата, колку површина е потребна за да цел свет користи енергија која нема емисии на отровни гасови и загадување на околината, се замислив и за тоа колку мала површина и е потребна на Македонија за да може да биде осигурана со електрична енергија, па дури и да ги снабдува и соседите...

Има ли некој идеја колку би коштало имплементација на соларен систем за енергија во Македонија со цел дистрибуција на ел. енергија до домаќинствата?

Разгледував на сајтови ама немаат ништо конкретно...

Струја која ќе биде поевтина, без последици на загадување...

ubava rabota e da si namestis doma na krovot 5-6 KW i si go resil problemot
cenata e od 3.500evra do 8.000 evra
znaci zavisi kakov ti e krovot i kako sakas da se smestat
ima i poeftini fotovoltaicni paneli samo nemas garancija
ovie odat i do 50godini od grad nemaat problem
a problemot so strujata lesno se resava
se priklucuvas na mrezata i strujata sto ti ja proizveduvas odi vo gradskata mreza a ti si ja koristis normalno strujata
samo sto imas izlezen saat
i na krajot od godinata si se cita saatot i gledas imas za doplata ili imas za naplata od drzavata
a ne isplatlivo e da stavas baterii ili akumulatori kostaat mnogu i treba da gi menuvas na nekolku godini
kaj nas ima subvencii za ovie raboti ako ne ste informirani samo seuste nema koj da vlozi pari
a i da ima nekoj da vlozi prvo treba da napolni nekoj dzeb pa da moze da pocne so rabota
 

Kajgana Shop

На врв Bottom