Соживот

Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
P.S. Teegli znaminja za Eid al Fitr ili bilo koj verski praznik moj prijatele, ama ne baraj specijalen den za zname na tugja drzava, oti e glupavo, bidejki istata taa drzava nema den na svoeto zname, a ni ovaa tvojava nema den za svoeto zname.

Aа јок. Погрешно се разбираме :) Албанското знаме се слави на ден тој и тој поради тоа што на тој ден во Круја се десило тоа и тоа и се завеало албанското знаме. Пред 500 години. Зарем не смеам на таа дата да веам нешто мое. На таа дата се отвори и музејот во Чаир. Сеа демек поради музејот и датата, не смеам знаме да си веам? Национално е, албанско. Тоа што некои го сметаат знамето како од друга држава дрн дрн интегритет на држава, нека се симнат сите амерички, бугарски, српски, аргентиски, холандски, француски знамиња, нека се вее само македонско, па тогаш и албанското ќе престане да се вее. Но дотогаш јок. Барем не од мене :)

Рушењето, кршењето ми смета, не славењето на она другото:)
Немањето реципроцитет.
Бреј, човек да не може на крај со тебе... рушам, не чинело. Сега почнавме да градиме, пак не чинело. Па кажи што да правам, да рушам или да градам? :)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Eve jas...

Akcija na masovno i kolektivno zaednicko ispraznuvanje na tasaci i stimuliranje na G-tocki na plostad...... i seceni i so sapka, i briceni i shumi.... i intelektualki, i politicarki i mrcatori.... jas Ganka ti Ermira :):) optan toptan sobrano na kupce.....

Make love not war. Condoms are cheaper than guns.

p.s. koj hipik sum ti znaci, baska i ekonomista.....
A, sto vikate?

Abe seksanje e lek za se be, slusajte me mene.:smir:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Бреј, човек да не може на крај со тебе... рушам, не чинело. Сега почнавме да градиме, пак не чинело. Па кажи што да правам, да рушам или да градам? :)
Веста за скршената плоча на Карпалак датира од: 2.11.2008. :)

Значи некој уште сака да руши.


 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Абе да живее Марксизам-Ленинизмот и смрт на сите нејзини противници, бесење, колење, а може и сексуално малтретирање...
Да живее Митрополитот Германски со убаа красна брада... Карл Маркс и сите негови следбеници!!!
Да живее Северна Кореја, Виетнам, Кина и Русија... На кој не му чини нека му кисни!
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
мој последен коментар на оваа тема... да се размислува за соживот, при ваква сиромаштија и слабо развиена свест кај луѓето, е чиста утопија... секогаш ќе надвладее (не)разумот... тоа што го прикажуваат по холивудските филмови за соживот, е само филм... тоа дека црнчугана е избран за претседател, не значи дека нема некој да го скине како крушка наскоро (како џон кенеди)... некој ја спомена Белгија... па фламанците и валоните живеат (сеуште) заедно, ама со крајни напори од страна на еу... земете пример од Садам Хусеин (Ирак), Тито (СФРЈ), Сталин (СССР)... кога тамошниот народ доби демократија (по смртта на соодветниот диктатор), внатрешните (потпомогнати од надворешните) непријатели на соодветната држава ја сјебуваа во најкраток можен рок, и тогаш испливуваше на површина меѓунационалната ОМРАЗА која вештачки и со сила била потиснувана...

(сон сонував, сум пошол туѓина... сум оставил стара мајка, сум оставил Македонија... планината мрак ја обвила, душманите навјасале, срце не додржало... грутка родна, моја довека... не допирајте ја мојата земја, никаквеци... не ми ги крадете соништата... каква ноќ...)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
мој последен коментар на оваа тема... да се размислува за соживот, при ваква сиромаштија и слабо развиена свест кај луѓето, е чиста утопија... секогаш ќе надвладее (не)разумот... тоа што го прикажуваат по холивудските филмови за соживот, е само филм... тоа дека црнчугана е избран за претседател, не значи дека нема некој да го скине како крушка наскоро (како џон кенеди)... некој ја спомена Белгија... па фламанците и валоните живеат (сеуште) заедно, ама со крајни напори од страна на еу... земете пример од Садам Хусеин (Ирак), Тито (СФРЈ), Сталин (СССР)... кога тамошниот народ доби демократија (по смртта на соодветниот диктатор), внатрешните (потпомогнати од надворешните) непријатели на соодветната држава ја сјебуваа во најкраток можен рок, и тогаш испливуваше на површина меѓунационалната ОМРАЗА која вештачки и со сила била потиснувана...

(сон сонував, сум пошол туѓина... сум оставил стара мајка, сум оставил Македонија... планината мрак ја обвила, душманите навјасале, срце не додржало... грутка родна, моја довека... не допирајте ја мојата земја, никаквеци... не ми ги крадете соништата... каква ноќ...)
Болдираното е итекако точно и важно.

Ни една Белгија не е она што си претставуваме, а е и богата, и во ЕУ и слични ми ти предуслови кои ние ги немаме.

А, знаеме и како СФРЈ пукна. Чепнаа баш у потиснуваното национално незадоволство.

Така и кај нас се потиснува, додека се убедуваме дека се е ок, сите се разбираме итд. И не знам каде и кога ќе прсне.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Само Ада, да се потсетиме. СФРЈ се распадна. Дали тоа го посакуваме и во Македонија за да чекаме да прсне.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Само Ада, да се потсетиме. СФРЈ се распадна. Дали тоа го посакуваме и во Македонија за да чекаме да прсне.
Па, баш пошо тоа не го чекаме и сакаме.
Не смее да се таложи незадоволство и вештачки да се потиснува кај било која од страните. На тој начин се билдаат екстремни национализми кои само чекаат да девастираат се околу. Како што и се случи во СФРЈ.

Иако, навидум, мнозинството беше национално "оперирано", и почнаа да се раѓаат генерации кои се сметаа само за Југословени, испадна дека едни мали групи, кои не мислат така, можат да сменат се.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Па, баш пошо тоа не го чекаме и сакаме.
Не смее да се таложи незадоволство и вештачки да се потиснува кај било која од страните. На тој начин се билдаат екстремни национализми кои само чекаат да девастираат се околу. Како што и се случи во СФРЈ.

Иако, навидум, мнозинството беше национално "оперирано", и почнаа да се раѓаат генерации кои се сметаа само за Југословени, испадна дека едни мали групи, кои не мислат така, можат да сменат се.
Eпа не смее да се таложи де. Ама ние го правиме баш спротивното. Го таложиме. Родители учат деца дека Албанците ќе те тепаат ако идеш на Бит Пазар. Каурите се лоши.

Иначе во Југославија, тие што се родија како Југословени, никогаш не се сметаа за југословени. Никогаш. Особено не луѓе на кои што им беше негирано јазик, култура, историја. Не знам за македонските маки од тоа време, ама за албанските сум слушал премногу, дел од кои што се колено на колено раскажани. Да се памти. Ниедна албанска книга не е издадена во време на Југославија со албанска тематика. "Bardha e Temalit" беше забранета за читање како лектира. Јебем ти јас југословенство. Верувам, а и сигурен сум дека слична мака делела и македонската култура. Друг муабет е тие продадените што и како правеле и како величеле југославија. Директори, министри, воени командири и што ти ја знам што друго не. Па денеска нивни внуци ми попуваат тука во Југославија било боље. Жими џими.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Eпа не смее да се таложи де. Ама ние го правиме баш спротивното. Го таложиме. Родители учат деца дека Албанците ќе те тепаат ако идеш на Бит Пазар. Каурите се лоши.

Иначе во Југославија, тие што се родија како Југословени, никогаш не се сметаа за југословени. Никогаш. Особено не луѓе на кои што им беше негирано јазик, култура, историја. Не знам за македонските маки од тоа време, ама за албанските сум слушал премногу, дел од кои што се колено на колено раскажани. Да се памти. Ниедна албанска книга не е издадена во време на Југославија со албанска тематика. "Bardha e Temalit" беше забранета за читање како лектира. Јебем ти јас југословенство. Верувам, а и сигурен сум дека слична мака делела и македонската култура. Друг муабет е тие продадените што и како правеле и како величеле југославија. Директори, министри, воени командири и што ти ја знам што друго не. Па денеска нивни внуци ми попуваат тука во Југославија било боље. Жими џими.
Истиот став го делам за Југославија. Вештачка творевина, која остави национален и културен хаос.

И ме плаши кога го гледам нејзиниот лажен соживот и сега во Македонија.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Истиот став го делам за Југославија. Вештачка творевина, која остави национален и културен хаос.

И ме плаши кога го гледам нејзиниот лажен соживот и сега во Македонија.
Епа тоа е. Лажен соживот. Секогаш бил лажен.

За да има соживот на глобално ниво, треба да има мое и твое.

Помеѓу мене и тебе може да има соживот. Ќе ми кажеш здраво, ќе ти кажам здраво. Ќе ми дојдеш на гости, ќе ти дојдам на гости. Ќе ме почитуваш, ќе те почитувам. Но на глобално ниво, тоа го нема.

Ниеден албански момент не е сочуван во музеј. После зашто албанците граделе сопствен музеј. Ниедна џамија не е изградена со државни пари. После албанците се бунеле кога се градат цркви со државни пари (мои и твои, да се разбереме).
Мое, и твое. Заедничко. За да навистина биде наше. Дотогаш..ќе биде само твое. А јас туѓо не можам да сакам :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Рушењето, кршењето ми смета, не славењето на она другото:)
Немањето реципроцитет.


Недоспаниот, како што го именуваш, е поборник на теориите на Офчар, кој пред извесно време имаше на подфорумов отворена тема.
И нивниот идеализам, не се покажал практичен и остварлив.
Утопии се ипак само утопии. :)
Turi mu курот на Офчарот, тој да знае поарно нема да биде улаф и флаф!

Но сепак, Нодеонаспаниот убаво се искажа...на темата!

Aа јок. Погрешно се разбираме :) Албанското знаме се слави на ден тој и тој поради тоа што на тој ден во Круја се десило тоа и тоа и се завеало албанското знаме. Пред 500 години. Зарем не смеам на таа дата да веам нешто мое. На таа дата се отвори и музејот во Чаир. Сеа демек поради музејот и датата, не смеам знаме да си веам? Национално е, албанско. Тоа што некои го сметаат знамето како од друга држава дрн дрн интегритет на држава, нека се симнат сите амерички, бугарски, српски, аргентиски, холандски, француски знамиња, нека се вее само македонско, па тогаш и албанското ќе престане да се вее. Но дотогаш јок. Барем не од мене :)



Бреј, човек да не може на крај со тебе... рушам, не чинело. Сега почнавме да градиме, пак не чинело. Па кажи што да правам, да рушам или да градам? :)
Чинчиле, море Рајмзе, веј ако е така работата, ама веј го и нашето, заедничкото, а дури и она од Кутлеш/Вергина кога ним им е редот, ако е таков адетот за веење, дека има ден, па на тој ден да се вее знамаето на денот. не знаев, мислев дека нема ден албанското. Штом има веј го бе, ама веј си го и нашето, заедничкото кога му еден, како што реков и вергинското кога и нему му е ден.

Епа тоа е. Лажен соживот. Секогаш бил лажен.

За да има соживот на глобално ниво, треба да има мое и твое.

Помеѓу мене и тебе може да има соживот. Ќе ми кажеш здраво, ќе ти кажам здраво. Ќе ми дојдеш на гости, ќе ти дојдам на гости. Ќе ме почитуваш, ќе те почитувам. Но на глобално ниво, тоа го нема.

Ниеден албански момент не е сочуван во музеј. После зашто албанците граделе сопствен музеј. Ниедна џамија не е изградена со државни пари. После албанците се бунеле кога се градат цркви со државни пари (мои и твои, да се разбереме).
Мое, и твое. Заедничко. За да навистина биде наше. Дотогаш..ќе биде само твое. А јас туѓо не можам да сакам :)

Ни мое, ни твое, ни кршење, ни рушење, заедно, наше, со градење.....не братство и единство, ами само единство со поглед кон ФАКИН ЕКОНОМСКА СТАБИЛНОСТ И НАПРЕДОК!

Дали бе, да га ебем, конечно ви нацртав каде е мајката.

Микрокосмос=макрокосмос!

Пресликани се, едно во друго и обратно!
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
179
Поени од реакции
3
prashanje

Или мртов албанец - добар албанец, добропознат графит од една зграда во Карпош 2 :icon_lol:
И некој ќе рече дека порано било добро, имало соживот... Епа може било, за вас (македонците).
kolku zjrtvi imaa Albancite vo-2001-godina:toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Абе сироти мали Хрчки.

Ајде Македонци запалете ја Тирана и цела Албанија, нека гори диктатурата, нека гори режимот кој го толчи Македонецот кој не му дава ниту А да се учи во школите, ниту командир на полициска станица, ниту име на школо, топономите ги сменија, палете ја Тирана, нека гори во оганот.

Еми нели еквивалент на 2001, борба за права.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
179
Поени од реакции
3
Жалам, ама огромен дел од македонците на форумов сметаат дека имало соживот ПРЕД 2001. После има огромен број албанци на форумов кои сметаат дека ПРЕД 2001 немало соживот. И некаде уз пат имаме по некој македонец и албанец што вели дека никогаш немало соживот. Има и онакви што велат дека секогаш имало соживот, ама тие се најмалку од сите групи па не можат да дојдат до збор :pipi:
jas celiot svoj zjivot go pominav vo etnicka meshana sredina i nikogash nemalo sozjivot sekogash zjiveeme so tenzii od vremeto j.broz-tito.
se drugo shto ce se kaze e politicka demagogija.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom