Соживот

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Pa normalno deka ima, ubav narod sme. Se gordeeme so toa. :vozbud::vozbud::helou:
Па нормално бе батка, кога 90% од вас сте одродени Македонци. Видиш пријателе, едно е да читаш историја, ама друго е кога ќе отидеш во (засегнатата) земја и кога ќе го видиш тамошниот народ, обичаите... Многу далечна ми изгледаше можноста дека јас некогаш ќе седам со Албанец на иста маса и ќе пиеме (Албанска) ракија (од Македонско грозје) и ќе си кажуваме здравици за долг живот, за ова, за она... но, се случи!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
А, сеа што сме и гладни, и без плата и без работа, и плус водени ко стадо мутаво од шака овчари, сите на различна полјана...Како сега соживот?
Да не заборавиме и дека крв падна, тешка крв, млада крв, која уше бара да не биде залудно дадена, да биде оправдана...Што сега? Тоа прашуваме...

Eпа ајде де :) дај предлог. Нели ти си таа што секогаш им викаш на другите. Акција, а не форумски постови.

Делувај. Реагирај Ада...:) Дај решение. ТИ. Не јас. :)

Па нормално бе батка, кога 90% од вас сте одродени Македонци. Видиш пријателе, едно е да читаш историја, ама друго е кога ќе отидеш во (засегнатата) земја и кога ќе го видиш тамошниот народ, обичаите... Многу далечна ми изгледаше можноста дека јас некогаш ќе седам со Албанец на иста маса и ќе пиеме (Албанска) ракија (од Македонско грозје) и ќе си кажуваме здравици за долг живот, за ова, за она...
Па нормално, мора македонците да оставиле наследници на балканов. А кога веќе ти си со бугарски гени, останува јас да сум со македонските, така? :)
 
K

KomitaMKD

Гостин
А, сеа што сме и гладни, и без плата и без работа, и плус водени ко стадо мутаво од шака овчари, сите на различна полјана...Како сега соживот?
Да не заборавиме и дека крв падна, тешка крв, млада крв, која уше бара да не биде залудно дадена, да биде оправдана...Што сега? Тоа прашуваме...
Минатото е минато.Ако нема разбирање човекот треба да се истреби од планетата земја.Зошто нема народ кој не згрешил никому.Гарфилд многу добро појасни во неговиот пост погоре.
Јас жалам за сите наши кои се бореа и загинаа во 2001.но доколку нема разбирање меѓу народите тогаш ќе биде пролеано уште многу повеќе крв за некои исти фаци пак да дојдат на власт а ситацијата да биде потполно иста
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Па нормално бе батка, кога 90% од вас сте одродени Македонци. Видиш пријателе, едно е да читаш историја, ама друго е кога ќе отидеш во (засегнатата) земја и кога ќе го видиш тамошниот народ, обичаите... Многу далечна ми изгледаше можноста дека јас некогаш ќе седам со Албанец на иста маса и ќе пиеме (Албанска) ракија (од Македонско грозје) и ќе си кажуваме здравици за долг живот, за ова, за она... но, се случи!
E sega mu jeba mater...
Tamam si rekov da mu dzitnam albanka edna na svetko, da vkusi i toj kutriot kakvo e cuvstvoto da mu se digne bez potreba od paricna stimulacija....ama ne, ne go biva..... gitla....baraj tamu nakaj kjustendil....
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Eпа ајде де :) дај предлог. Нели ти си таа што секогаш им викаш на другите. Акција, а не форумски постови.

Делувај. Реагирај Ада...:) Дај решение. ТИ. Не јас. :)
Е тука, нишо...White noise...Ниедна идеја не ми иде.

Знам како со пријатели, знам како со комшии од мало, знам како на микро, лично ниво...Ама, кога иде ред ко етникуми да се стаиме на една страна...тешко.
Многу грди слики се враќаат у глава тогаш.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Па нормално, мора македонците да оставиле наследници на балканов. А кога веќе ти си со бугарски гени, останува јас да сум со македонските, така? :)
Абе Тупак! Два збора: Ѓеорѓија Кастриот! 'Nuff said!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Е тука, нишо...White noise...Ниедна идеја не ми иде.

Знам како со пријатели, знам како со комшии од мало, знам како на микро, лично ниво...Ама, кога иде ред ко етникуми да се стаиме на една страна...тешко.
Многу грди слики се враќаат у глава тогаш.
Знам, и мене. Ама јас пак со Гарфилд седам и пијам кафе. :) Гарфилд тие слики не ги цртал :)

A како...секој треба да си најде начин за себе.



Абе Тупак! Два збора: Ѓеорѓија Кастриот! 'Nuff said!
Indeed :) 2 збора. Славомакедонци:vozbud::vozbud::vozbud: *registered trademark by Qiro Gligorov*

:):):) Гледаш? Полесно е така, нели?
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
А, сеа што сме и гладни, и без плата и без работа, и плус водени ко стадо мутаво од шака овчари, сите на различна полјана...Како сега соживот?
Да не заборавиме и дека крв падна, тешка крв, млада крв, која уше бара да не биде залудно дадена, да биде оправдана...Што сега? Тоа прашуваме...
само овци дозволуваат да припаѓаат на стадо мутаво и да бидат водени од шака овчари, и да бидат гладни ако овчарот не им даде храна

се додека имаме вакви овци, без разлика дали блејат просто или малце пософистицирано за нас не-овците, нема да има иднина, бидејќи сме засенети од овците кои блејат на квази-оригинален начин, а тие овци се најопасни и за нашата татковина и за нашиот опстанок, замајувајќи не со нивниот изграден но не доизграден вокабулар

опасноста за мојата татковина и за мене како Македонец се крие токму во нив, и јас лично, како и моето идно потомство (сепак тие ќе си одлучат сами, немам намера да им наметнувам свое милсење) се осеќам загрозен и тоа не од албанците, туку од "професионалните македонци" кои немајќи друга професија одбрале да бидат тоа.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Eпа ајде де :) дај предлог. Нели ти си таа што секогаш им викаш на другите. Акција, а не форумски постови.

Делувај. Реагирај Ада...:) Дај решение. ТИ. Не јас. :)
Може јас, може јас ?????
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Може јас, може јас ?????
Не може. Седи кец.

Ада е таа која бара акција секогаш кога некој мрчи. Сега самата нека се покаже дека е таква по карактер и нека даде предлог :)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Знам, и мене. Ама јас пак со Гарфилд седам и пијам кафе. :) Гарфилд тие слики не ги цртал :)

A како...секој треба да си најде начин за себе.
Јас средното го поминав во клас со 20 албанци. И на кафиња идевме, и по дома се посетувавме, и до ден денес само убави зборови и почит имам за нив.
Значи и јас го најдов начинот за себе. Али, тоа е на микро, личносно ниво, ко шо реков.

Што праиме на она глобалното, политичко, кое сепак се рефлектира и на секојдневниот живот?
Што праиме со константните претњи за дестабилизација, со коалициите кои се постојано на стаклени нозе, баш поради етничките прашања, со бранителите и борците, со музеите и плочите?
Тие не се баш индикатор за соживот.
А, и оние од страна, секогаш ги имаат ко адут во ракав, со кој би потпалиле евентуален хаос, пак на етничка основа.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Може јас, може јас ?????
Eve jas...

Akcija na masovno i kolektivno zaednicko ispraznuvanje na tasaci i stimuliranje na G-tocki na plostad...... i seceni i so sapka, i briceni i shumi.... i intelektualki, i politicarki i mrcatori.... jas Ganka ti Ermira :):) optan toptan sobrano na kupce.....

Make love not war. Condoms are cheaper than guns.

p.s. koj hipik sum ti znaci, baska i ekonomista.....
 
P

Princ

Гостин
Знам како со пријатели, знам како со комшии од мало, знам како на микро, лично ниво...Ама, кога иде ред ко етникуми да се стаиме на една страна...тешко.
Комшијата/пријателот албанец има братучед од пичкесиматерине (село во македонија населено со албанско население, не е тоа што ви се чини на прв поглед) на кој ќе му кажува дека македонците и не се толку лоши како што му се чини на него.
Со убави муабети и убав однос према тие коишто се во наша околина се гради здраво општество. Рецепт за тоа како да смениш мислење на цел етникум не ни барај. Освен ако не се сметаш за внука од трета братучедка на Хитлер.
Но, што се случува. Некои (ти, трн, братот, братучедот...) секогаш настапувате со негативни мисли према албанците како етникум. Остај го ти трн што пола кондово му се бизнис пријатели, лаже. Остај се и себеси демек си фина и арна, и ти ист цвет си. Остајте се вие 3-4, светот нит почнува со вас, нит завршува со вас. Не ви ги знам целите (иако прв сомнеж ми е опипување на пулс дали постои интерес и албанска "соработка" за поделба на македонија, исток бугарија и запад албанија) ама доколку целта ви е она во заграда, слободно можете да кренете раце од таа идеја. Нема да ви успее. Огромен дел од населението не го сака тоа и нема да го дозволи по никоја цена. А вие, сте минливо време. Исто минливо колку и јас, но за среќа, денес јас оваа битка ќе ја победам. На вашите потомци останува наредниот обид. Се надевам моите ќе го одбранат мојот денешен став.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Принц, ете така се градат предрасуди :)
Зема како личност да ме евалуираш, па и мотивите да ми ги оценуваш, на слепо.

Остај ме мене...Ќе повторам, средното го поминав во школо со 80% албанци,кои ми беа и ми се пријатели. Ниту еден збор не си пререковме на етничка основа. Ама тоа е небитно...Баш пошо нашиот однос не се рефлектира на политика, и ништо не започнува и завршува со нас, како што рече.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Eve jas...

Akcija na masovno i kolektivno zaednicko ispraznuvanje na tasaci i stimuliranje na G-tocki na plostad...... i seceni i so sapka, i briceni i shumi.... optan toptan sobrano na kupce.....

Make love not war. Condoms are cheaper than guns.

p.s. koj hipik sum ti znaci, baska i ekonomista.....
Хахаха.
Па и не ти е многу забегана идејава.

Се ќе се најде, и сечени и со шапка како што викаш, и бричени, но шумете се веќе загрозен вид пријателе. Тешко да ќе се најде.:tv:


Него друго ми е муабетот.
Ја имам конкретна идеја и формула за подобар соживот.
Нов коалиционен партнер на вемерето мислам дека ќе заврши работа.
Место ДУИ и Ахмети, Нова демократија и Имер Селмани у влада.
И тоа после локалните избори.
Шо велиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom