Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.401
Поени од реакции
28.580
Тебе пишување на македонски не ти иде историја ти идела.
Блокиран си ми пошто беше година дена опседнат со мене.
Не е никаков срам, не сакам никаква комуникација со тебе после ова.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.477
Поени од реакции
2.539
Ама кд ке ги боцнеш за сфоју религију,они су као шиптаpи кд ке ги прашаш за сфи реални прашања сс кои се соочуемо.
Еве искрено,натам отиде дискусија.Мрсиф муда да ислам и педофила(управо су не да не)ама ќутиф како пичиња кд ке ги спомнеш да наведеф докази или реалност сс како стоиф стфари у сфет у врску сс различни религие.
Абе кумановац или не си ја сфатил поентата на муабетот што се прави на темава или гледаш да се најдеш во муабет само. Не беше муабетот за митолошкиот аспект од Исламот туку за етичко-моралниот. Треба да си ептен малоумен или злобен за пророкот Мухамед да ти биде role model бил педофил, имал робови, убивал луѓе итн. За разлика од него Исус и неговите учења се етички коректни и чисти и во негово време а и до ден денеска. Ако барем 50% од христијаните ги практикуваа неговите учења, светот ќе беше многу подобро место за живеење.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.514
Поени од реакции
20.024
А ја иам најпјур душевеан мир,без дебели ѕ'дови украсени сс иконе.
А ја па и иам и почисту савест од сфи вас што се крстите у афтобус кд ке пројдете куде цркфу.
А ја знам поише за религие и астрални проекцие много повише од вас што лајкате мрсите и се смеете задњи две стране.
Само друга е поента,негираш без докази,лош си.Вртите у круг сс исти приказне цел живот.

Океј е.Верујте у што сакате.
Ама не солите памет за нешто што мааалце ке скршне лево од ваши зацртани правила научени од ваши по дома.И затој што само сте се родиле тамо,без да ставите прст на чело и да си кажете чекај,а што ако....
Не бе,копи паст затуцана.
Блага верзија на шиптаpлук.

Ја ислкрено си ги сакам сфи сфоисонародници и блиски по нацију,ама бидете реални и искочете од тј затуцан ореол.Не сте богови ако сте христијани!

Исти људи,исти кур.Исти погани емоцие,пороци.Куде и да сте.Мене тај ваша перспектива ме нервира.Перспектива на "христијанин сум,безгрешен сум".
Сфи смо исти,разбудете се.

Осфен шиптаpи.Која е едина нација покрај цигани што треа да се запалиф и да не постоиф,не зшто веруеф у глупости.
Него зшто су НЕљуди!




Иначе Дарлинг.Иам повише петке по македонски,граматику,састави,раскази,књиге и сфе около литерратурну културу од тебе и сфи тфои цимерке по манастири.
Знаеш и сама дека си пишују куманофски онакој ради атер,етер,адет,да се шири колко толко најчудан македонски дијалект.
Едноставно такој сакам.А не ради правила и боооожји заповеди.

А не од тија причине кои ти ги наброја.
И знам дека знаеш дека знам историју,а и македонски.Али како шиптаp,како Берик,како пичка у небрано,мора да се иде ад хоминем.

Знам,дека знаеш.
Боли те у груди а?Вруќ компир?
Автоматски споено мислење:

Абе кумановац или не си ја сфатил поентата на муабетот што се прави на темава или гледаш да се најдеш во муабет само. Не беше муабетот за митолошкиот аспект од Исламот туку за етичко-моралниот. Треба да си ептен малоумен или злобен за пророкот Мухамед да ти биде role model бил педофил, имал робови, убивал луѓе итн. За разлика од него Исус и неговите учења се етички коректни и чисти и во негово време а и до ден денеска. Ако барем 50% од христијаните ги практикуваа неговите учења, светот ќе беше многу подобро место за живеење.
Брат.
Управо си!!!
Христијанстфо е најчиста религијааааа!

Ама зшто не биде едноставно кодекс илиначин на размислување,а не на убедување и приказне за мали деца.

Мене не ми е компарација муабет.
Двојни аршини.
Ислам ова ислам она,а Христијанстфо лотус,нирвана.А и сам знаеш колко лоши људи раѓа дунда,без разлику на вероисповест.

Битно е домашно васпитање.
Добрину да гу зачнеш куде људи,да тлее,без приказне за некакфи си олмајти битија кои као демек не стфориле.
Без грам докази.
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.355
Поени од реакции
46.601
Битно е домашно васпитање.
Една религија воспитува едно, друга воспитува друго. Едната изричито кажува дека другата е погрешна и треба да се треби, а другата не. Цело човештво сведено на домашно воспитање е муабет за прва средно. Тоа ти што нарекуваш домашно воспитање е резултат на триста фактори од тип на култура, религија, географија, гени, вредносни системи и начин на живот. Воспитувај ти колку сакаш, нема да испадне како што си замислил, ако некој друг воспитува поинаку.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.007
Поени од реакции
39.647
парва е опседнат, само што ќе пише некој нешто он како петел, и овој џонтра е тука да посоли одма.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.144
Поени од реакции
56.333
парва е опседнат, само што ќе пише некој нешто он како петел, и овој џонтра е тука да посоли одма.
Нема да биде опседнат кога ќе му дадете одговор на прашањата, вака ве дупи и ве провоцира зошто немате одговор на нешто у кое слепо верувате а се исмевате со други што не веруваат у тоа.

Еве и мене ме интересира како го објаснувате воскреснувањето. Еве нека дае некој конкретен и логичен одговор, пошто мене тоа не ми е верно. Зошто само Исус од сите луѓе што живееле на планетава Земја илјадници години уназад, зошто само он успеал да воскресне? Зошто другите религиозни ликови како Мухамед, Буда и кајкурзнам кој уште, зошто они немале моќ да воскреснат?
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
523
Поени од реакции
1.073
Шуќур и за двајцата, очигледно и ти не живееш. Шуќур што живеам во општество коешто досега дозволило да сум иста и зад штитот на тастатурата и во живо. Секое општество коешто со цел да бидам прифатена ќе ме услови да мразам и да се бранам со оружје би било општество од коешто би сакала да заминам. Моето оружје како една жена може да биде мојата интелектуална работа и, дај Боже еден ден, мајчинство.

Единствено препирки и коментари сум добивала од луѓе коишто мрчеле оти според нив един правилен начин е неприкосновено мрзење на едната страна а сѐ друго е предавство. А имало ситуации кога и јас и моите претци сопствениот идентитет сме го бранеле многу повеќе од дел од оние коишто повикувале на омраза или смрт на која било страна.

Тоа не значи дека сум слепа на неправдите, разните политички игри во светот и слични работи.Тоа не значи дека нема да реагирам на глупости кажани против припадници на мојата националност, вера и сл. што сум го направила многу пати. Но, благодарна сум што не ми дошле на глава работи коишто би ме натерале да ме заслепи отпор и генерализација.
Многу убаво, побрзај со мајчинството и не се надевај многу на еднаквост, дали позади тастатура или на бит пазар. И пази со кого одиш на кафе, гледаш какви гадни шипои има тука.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.007
Поени од реакции
39.647
Нема да биде опседнат кога ќе му дадете одговор на прашањата, вака ве дупи и ве провоцира зошто немате одговор на нешто у кое слепо верувате а се исмевате со други што не веруваат у тоа.

Еве и мене ме интересира како го објаснувате воскреснувањето. Еве нека дае некој конкретен и логичен одговор, пошто мене тоа не ми е верно. Зошто само Исус од сите луѓе што живееле на планетава Земја илјадници години уназад, зошто само он успеал да воскресне? Зошто другите религиозни ликови како Мухамед, Буда и кајкурзнам кој уште, зошто они немале моќ да воскреснат?
брат, религијата е да те научи да почитуваш некои правила и да се насочиш у животот. Ти превише навлагаш у тоа као што ако Исус бил ова бил она. Било што било, битно е ти да бидеш добар човек. Не да бараш одговори на прашања и да заглавиш у некоја секта како некои други христијани. Еве муслимани секташи немаш. Христијанството е она што те учи на добро и не те држи у железо и вас ви смета све. Мирко Поповци овде ќе ми глумите, ќе ги запалите сите цркви.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.401
Поени од реакции
28.580
Еве нека дае некој конкретен и логичен одговор, пошто мене тоа не ми е верно.
Океј, не ти е во ред, тоа си е твое и го почитувам.
Тоа се надприродни чуда не може да се објаснат со природни закони.
Религијата се базира на верба. Според тоа ти можеш да прашаш индивидуално секој верник зошто верува, и секој ќе ти даде можеби различна причина. А зошто би си го трошел времето на тоа?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.690
Поени од реакции
4.839
Нема да биде опседнат кога ќе му дадете одговор на прашањата, вака ве дупи и ве провоцира зошто немате одговор на нешто у кое слепо верувате а се исмевате со други што не веруваат у тоа.

Еве и мене ме интересира како го објаснувате воскреснувањето. Еве нека дае некој конкретен и логичен одговор, пошто мене тоа не ми е верно. Зошто само Исус од сите луѓе што живееле на планетава Земја илјадници години уназад, зошто само он успеал да воскресне? Зошто другите религиозни ликови како Мухамед, Буда и кајкурзнам кој уште, зошто они немале моќ да воскреснат?
Воскреснале многу повеќе луѓе него Исус. Исус го воскреснал Лазар од мртвите како еден од доказите пред самиот да вискресне.
Вчера беше Ѓурговден , и Св. Ѓорѓи има воскренато луѓе и многу други светци имале моќ да воскреснуваат.

Има безброј црковна литература и теологија да се чита .. ама кој сака и кој не го мрзи.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.144
Поени од реакции
56.333
Воскреснале многу повеќе луѓе него Исус. Исус го воскреснал Лазар од мртвите како еден од доказите пред самиот да вискресне.
Вчера беше Ѓурговден , и Св. Ѓорѓи има воскренато луѓе и многу други светци имале моќ да воскреснуваат.

Има безброј црковна литература и теологија да се чита .. ама кој сака и кој не го мрзи.
Зошто у модерно време не глеаме Исусовци, Свети Николи, Ѓорѓии и слични натприродни феномени од пред илјада години?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.006
Поени од реакции
10.692
Зошто у модерно време не глеаме Исусовци, Свети Николи, Ѓорѓии и слични натприродни феномени од пред илјада години?
Зашто не сме достојни, да не ти кажувам работи за од пред дваесет години секако неѓа да веруваш
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.514
Поени од реакции
20.024
Океј еве и да воскреснаја Исус.
Зшто не веруете у други воскреснувања и слични фантазерски приказне?

Само у вашу веруете.
Тој е тај поента.
Доловете ми гу.

Сфети Ѓорѓи га уби змаја.
Ветуете у тој.

А Персеј га уби Кракена и Медузу.
Зшто не веруете у тој?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.006
Поени од реакции
10.692
Ако можело девица Марија да роди може и Мухамед да ебе Аиша на 9 години и да не било дете туку полнолетна жена.
Од срце ти посакувам да имаш неколку керки па да ги дадеш така на 9 години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom