Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.416
Прашањево не е соодветно а темава, ама еве ти одговор.

Смртта влезе во Светов поради гревот на првиот човек, Адам. Истата таа смрт може да биде победена пак од човек, ама не обичен, смртен и порочен човек, кој во себе носи гревовна природа, туку од човек кој е совршен и безгрешен и од таа позиција на (морално-етичка) совршеност, да ја убие смртта.

Токму затоа Бог Отец Го прати Синот во Светов, роден како човекот Исус, роден без телесен однос, роден од чиста непорочна девојка. Таа комбинација од совршен Син Божји, роден преку непорочна девојка (Марија Богородица), го даде спасителот на Светов, Кого Го нарекуваме „Господ Исус Христос, Синот Божји Единороден„.

Затоа во овие празнични денови пеееме и велиме: „...Христос воскресна од мртвите, со смрт смртта ја победи...„.
aha, znachi grevot na prviot chovek koj kako bitie e ogranichen vo misla, telo i energija i nema nikakva mokj uspea da izdejstvuva kreiranje na neshto nepobedlivo ama e pobedlivo samo od chovek koj ne treba da bide roden od drug chovek tuku od bog?
a taa neporochna devojka, samo seksot li i bil grev?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.010
Поени од реакции
4.193
aha, znachi grevot na prviot chovek koj kako bitie e ogranichen vo misla, telo i energija i nema nikakva mokj uspea da izdejstvuva kreiranje na neshto nepobedlivo ama e pobedlivo samo od chovek koj ne treba da bide roden od drug chovek tuku od bog?
Тука некаде си, ама во „равенкава„ ти фали и промислата Божја за спасение на човекот и на Светот.

Смртниот човек е смртен, ограничен и немоќен и далеку од способен да си помогне и сам на себе и на другите околу себе.

Ради таа причина, во човечката историја упаѓа Спасителот (Господ Исус), на Кого смртта и ограниченоста не можат да Му наштетат.
Автоматски споено мислење:

a taa neporochna devojka, samo seksot li i bil grev?
Како би можела непорочна девоја да има порок?...Тогаш би била „порочна„ а не „непорочна„.

Мајката Божја е увежбувана во непорочност уште од нејзината 3-та година (оттаму и празникот „Воведение на Пресвета Богородица„).
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.603
Поени од реакции
20.472
Још на 3 године знала дека ке биде богородица,тоес знале некои около њума па гу чувале :lolzz:
Вежбала непорочност(ватафак?!?!)
Воведение бе.Ај да гу уведемо у реалан сфет,куде што сфе може да се лажира и протне,само за да веруе маса.Да не кажу,прота маса.
Можда смо офтопик.
Ама како бе да стфараш соживот сс исперени мозоци и пичиња кои ќутиф кд су у тесно и веруеф у пишани глупости како мало дете што веруе у Дедо Мраз.
А Ѓаболска Библија,напишана ли е за едн ноќ?
Или селективно веруете?
А брнинг буш? Стфарно бог му се обратија на Мојсеја преко грмушку која гори.
Или е само тој е едно обично растение,вика се цикорија и стфара халуцинацие кд гори.
А од куде јабука? У тој време наука вика дека не имало јабуке на тија простори,Еденски врт.Увезена е много одпосле.Или стар завет е за Евреи,пу пу не важи.Двојни аршини.
Да се родесте како Евреи,дали овакој ке попуесте?

Бјорн,не се смеј како пиче некое.
Пиши нешто ако знаеш.
Везе немаш.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Па јас не верувам во праведноста на судството на оваа држава, ти им веруваш.
Ич кур да не те боли,
Не ја бранам религијата, "ги бранам" луѓето кои се декларираат муслимани, ваљда знаеш дека има разлика. Брани си ги луѓето,и уживај. Еве и јас ќе станам муслиман, одбрани ме, само ќе ти испоебам се женско по дома, а машките ќе ги осакатам, и ќе си живееме убаво до крајот на животот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.010
Поени од реакции
4.193
Још на 3 године знала дека ке биде богородица,тоес знале некои около њума па гу чувале :lolzz:
Вежбала непорочност(ватафак?!?!)
Воведение бе.Ај да гу уведемо у реалан сфет,куде што сфе може да се лажира и протне,само за да веруе маса.Да не кажу,прота маса.
Можда смо офтопик.
Ама како бе да стфараш соживот сс исперени мозоци и пичиња кои ќутиф кд су у тесно и веруеф у пишани глупости како мало дете што веруе у Дедо Мраз.
А Ѓаболска Библија,напишана ли е за едн ноќ?
Или селективно веруете?
А брнинг буш? Стфарно бог му се обратија на Мојсеја преко грмушку која гори.
Или е само тој е едно обично растение,вика се цикорија и стфара халуцинацие кд гори.
А од куде јабука? У тој време наука вика дека не имало јабуке на тија простори,Еденски врт.Увезена е много одпосле.Или стар завет е за Евреи,пу пу не важи.Двојни аршини.
Да се родесте како Евреи,дали овакој ке попуесте?

Бјорн,не се смеј како пиче некое.
Пиши нешто ако знаеш.
Везе немаш.
парва разбираш....

А море од куде го навоѓаш сФе ово тФое незнање и простотил‘к?

И кој ти је кажаја дека си нешто млого бистар?...

Тај те је излагаја и тој дебело...
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.264
Поени од реакции
57.292
Ај Пророк океј,исперен мозак,тој е тој,ама ти, ај да ми даеш некое тфое интелектуално толкување како е можно невина да роди?
И ние ко муслиманиве може да се вадиме со, абе друго време било тогаш пред 2 илјади години, може од свашта да зачне, не мора да и го тури некој да ја кине и слични сексуални ствари. :D

глеаш љољовците така се вадат што тој Мухамед ковал 9 годишно дете.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.603
Поени од реакции
20.472
И ние ко муслиманиве може да се вадиме со, абе друго време било тогаш пред 2 илјади години, може од свашта да зачне, не мора да и го тури некој да ја кине и слични сексуални ствари. :D

глеаш љољовците така се вадат што тој Мухамед ковал 9 годишно дете.
Брат,знаеш дека знам дека знаеш дека хаха љољофци су посебна прича нус појава на овј природан сфет што се вика цивилизација.Сфе у сфое време и сфое верување.Ама у овиј прајмтајм на високу сфест,да се смееш на други религие,а слепо да веруеш дека невина може да роди,некој семоќан олмајти дедо у бело гу оплодија и родија се син божји или полубог као Херкул и он ке страда за наши гревови тоес верници да идеф у вечно живеалилте или рај а лоши у пекол...
Значи глупости у боју.
За ислам не ми се ни збори,шлајм приказне за најшлајм народ на планету.
Ама наши бистри прави здрави,отруени од глупи приказне заради ебан стра од смрт и непознато.Па боли ме кур крај краева дали постои,ке живу ја како што сакам,а не според некои евангелија и закони.Па и да постои,веруј ми Џонтра,он повише мене ме сака и цени него некои зашамиени и забрадени вечна апамја морбидни људи што бог ги е утеха за сфе,како да немаф сфое ја.Иди роди се живи,еди пи еби,умри,па тк види дали постои,а не цел живот како на товар га носиф,па постење,па честитање,курци и недокажани палци.

Еве ги,ќутиф како пичке.
За вербу не требало доказ,само мир спокој и сплотеност,нешто што не се објаснуе.
Кој сам па кур ја да ми докажуеф,битно они знаеф дека сфе тој е тачно.
Жимикур
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
153
Поени од реакции
606
Ај олабавете малце со коментариве. Chill. Очи ќе си извадите македонци христијани со македонци православни. Имате друга тема за да се карате за религии. На темава место да се обединиме сите македонци. Епа затоа шиповците ќе ни ја ебат државата и ќе бидеме никој и ништо.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.494
Поени од реакции
28.852
Буцкалото е душевно болно, секој ден сигурно ги пребарува темите ако се отвори полемика за религија да може да се најде у муабет оти вајда другари за муабет не му останаа.
Кажете на дотичниот дека никаде не пишува дека е јаболко, туку едноставно пишано е дека е плод.
Јаболкото како артистичен избор за прикажување на плодот почнува од среден век и влече корења од Илијадата, кога Ерис го фрлила златното јаболко на раздорот кон божиците на Олимп за да се скараат со тоа што се предизвикала тројанската војна.
Инаку за тројанската војна постојат помалку докази од Христос и од неколку други настани од библијата, а ете сепак знаеме дека се случила.
Исто така и за Александар Македонски постојат помалку физички докази од Исус од Назарет но ете знаеме дека и двајцата постоеле.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
827
Поени од реакции
1.294
Ај олабавете малце со коментариве. Chill. Очи ќе си извадите македонци христијани со македонци православни. Имате друга тема за да се карате за религии. На темава место да се обединиме сите македонци. Епа затоа шиповците ќе ни ја ебат државата и ќе бидеме никој и ништо.
Доказ зошто северџаните не можат да имаат држава.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.603
Поени од реакции
20.472
Ај олабавете малце со коментариве. Chill. Очи ќе си извадите македонци христијани со македонци православни. Имате друга тема за да се карате за религии. На темава место да се обединиме сите македонци. Епа затоа шиповците ќе ни ја ебат државата и ќе бидеме никој и ништо.
Овој си упрао.
Ама кд ке ги боцнеш за сфоју религију,они су као шиптаpи кд ке ги прашаш за сфи реални прашања сс кои се соочуемо.
Еве искрено,натам отиде дискусија.Мрсиф муда да ислам и педофила(управо су не да не)ама ќутиф како пичиња кд ке ги спомнеш да наведеф докази или реалност сс како стоиф стфари у сфет у врску сс различни религие.

Бјорн.
Еве ке биду најискрен,таблету не сам топија пола годинy,a и тој беше само пола.Знаеш дека не сам наркоман и отиден,знаеш дека сам реално трезвено човече што веруе у човечки здрав разум,поткрепени сс факти.
А не као тебе "така е зшто ја мислам дека е така". Ја барем иам иам муда да кажу сфе што како, а не како тебе како пиче некое да бегаш од дискусие у кои немаш одговор.
Ви гу почнасте тему,ја гу продужи.
Ајде флешбекови од лани, како сте сигурни дека ваша религија е вистинска за да серете по туѓи???
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.603
Поени од реакции
20.472
парва не верува у Господ но верува у астрална проекција. :kafence:
Ти си сеоски Берик.
А ваше дете мора да е Сунгер Боб.

Дарлинг.
Не ми збори за историски РЕАЛНИ работе како Тројанска војна или Аце д Грејт.Знаеш дека ми иде историја,у детаљи.
Друго е поента.

Океј шиптаpи су стфарно најзатуцани у сфак поглед па и у религиски.
Ама па од куде па кур Ви знаете дека вашето е д чоузн ван.
Не ми пишуј индиректно,не се срами.Шамија не манастирска нети га крие образ заруменет.


Не ми спинујте за верување и астрални проекцие.Не е битно ја што како знам или можда верују.Финта е дека Ви сте само бледа копија на исламски срања и верувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom