Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.795
Поени од реакции
22.994
Пак ја утињаш поентата, а на Ска Манијак му викаш дека го сфаќаш. Мене јасно ми е се за исламот и се согласувам со тебе.

Главната поента на муабетот е дека тие што промовираат мултикулти и носат шиптаpи во Европа, Северна Америка, Австралија, сега и Јапан се истите кои се застапници за етноцентризам во Израел.
Не знам дали знаеш, ама први кои страдаат од шиптaризацијата на Европа се евреите кои живеат во таа Европа.







Ако нешто орките мразат повеќе од христијани тоа се евреи. Тоа значи дека самите евреи си ја сечат гранката на која седат. Ако е така што да ти кажам...



Ќе веруваш и оро ќе играш кога хасидите и ортодоксните ќе станат мнозинство за 50 години да сме живи и здрави.
Нема да престанат журките, ама ќе бидат само за мажи.
Нејсе, евреи=шипои. 99% ист начин на живот, што дури и Албанија планирана била да биде еврејска држава.
Односно племенски народи.
Ок ќе видиме. За сега понудата сеуште ми стои, трампам шиптaр за Евреј глава за глава. Па макар и хасиди. Па нека ме плукаат по улица ако треба. Се е подобро од муслиман.


Мислам дека се залагаа за Палестинска држава или грешам?
Само Нетуреи Карта кои се една фракција на харедските евреи се залага за тоа. По нивно толкување на еврејските свети списи, евреите не смеат да имаат држава додека не дојде Месијата (оној еврејскиот, они не го сметаат Исус за Месија). Према тоа сегашната држава Израел за нив е богохулие и контра божјата волја.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.795
Поени од реакции
9.809
Затоа тешко дека ќе правите национална држава, зошто сте повеќе верски настроени, него национално настроени.
Албанците верата секогаш го користеле како средство , а не цел, затоа има и католици, и православни и муслимани.
Дури и пред 100 години има песни со стихови... „немојте да гледате цркви и џамии, оти верата на албанците е албанството“.
Тоа го имам проследено и од дедо ми покојниот (си пиеше ракија во планина, а ѓените си постеа, секој по својот начин на верување), и од родителите, и затоа не се замарам многу со религиите (иако во принцип сите пропагират божем добрина, а речиси сите војни се иницираат од верски побуди).
Е сега последните 30 години имало бајаги влијание од радикалните струји на исламот во посиромашните делови кај албанската заедница, и тоа повеќе во Македонија, ама и со тоа ќе се справиме.
Ама пак во Албанија, па и во Косово, кај младите се губи таа матрица да не се воспостават бракови со албанци од друга религија, а тука бидејќи нема многу од другите религии, уште е табу тема.
Како заклучок, затоа што сте такви, бугарите ви го земат тој дел од вашиот национален идентитет, и горјаните од Косово, и „нашинците“ од Голо Брдо, значи сеуште не сте созреани да бидете нација!
:lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz:


Сум бил Саудиска Арабија, Дубаи, Египет земји кои важат за муслимански престолнини нит видов џамија да стрчи ниту слушнав оџа да рика. За разлика од мнозинството пичкеци од села каде немате основни услови за живот ама затоа имате по 5 џамии на тројца муслимани. За едно 50 години можеби ќе разберете дека ви извозија 2-3 генерации луѓе за нечии интереси. Ништо друго не сте него алатка, маша која се брчка во оган.

Македонија била нација и ќе биде. Сме пребродиле и турци, срби, бугари, фашисти па ќе ве пребродиме и вас балистите. Со ништо не допринесувате на овој свет, џабе постоите. А македонците биле и ќе бидат народ славен и вечен.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.058
Поени од реакции
1.979
:lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz:


Сум бил Саудиска Арабија, Дубаи, Египет земји кои важат за муслимански престолнини нит видов џамија да стрчи ниту слушнав оџа да рика. За разлика од мнозинството пичкеци од села каде немате основни услови за живот ама затоа имате по 5 џамии на тројца муслимани. За едно 50 години можеби ќе разберете дека ви извозија 2-3 генерации луѓе за нечии интереси. Ништо друго не сте него алатка, маша која се брчка во оган.

Македонија била нација и ќе биде. Сме пребродиле и турци, срби, бугари, фашисти па ќе ве пребродиме и вас балистите. Со ништо не допринесувате на овој свет, џабе постоите. А македонците биле и ќе бидат народ славен и вечен.
А?
 
Член од
20 јуни 2018
Мислења
98
Поени од реакции
325
Затоа тешко дека ќе правите национална држава, зошто сте повеќе верски настроени, него национално настроени.
Албанците верата секогаш го користеле како средство , а не цел, затоа има и католици, и православни и муслимани.
Дури и пред 100 години има песни со стихови... „немојте да гледате цркви и џамии, оти верата на албанците е албанството“.
Тоа го имам проследено и од дедо ми покојниот (си пиеше ракија во планина, а жените си постеа, секој по својот начин на верување), и од родителите, и затоа не се замарам многу со религиите (иако во принцип сите пропагират божем добрина, а речиси сите војни се иницираат од верски побуди).
Е сега последните 30 години имало бајаги влијание од радикалните струји на исламот во посиромашните делови кај албанската заедница, и тоа повеќе во Македонија, ама и со тоа ќе се справиме.
Ама пак во Албанија, па и во Косово, кај младите се губи таа матрица да не се воспостават бракови со албанци од друга религија, а тука бидејќи нема многу од другите религии, уште е табу тема.
Како заклучок, затоа што сте такви, бугарите ви го земат тој дел од вашиот национален идентитет, и горјаните од Косово, и „нашинците“ од Голо Брдо, значи сеуште не сте созреани да бидете нација!
Да го видовме ова што го пишуваш преку примери како што се црквата на Кале, крстот во Бутел, крстот на Шапка, Лешочкиот Манастир и ред други сквернавења на цркви по западна Македонија. За Косово имаш слики и видеа по интернетот што правите од православните светилишта. Знаеш колку нелегално изградени џамии има во Македонија? Уште ни една не е урната нити имало иницијатива од некој за такво нешто. Толку од муабетов за три вери, толерантност и сл.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.872
Поени од реакции
8.351
Затоа тешко дека ќе правите национална држава, зошто сте повеќе верски настроени, него национално настроени.
Албанците верата секогаш го користеле како средство , а не цел, затоа има и католици, и православни и муслимани.
Дури и пред 100 години има песни со стихови... „немојте да гледате цркви и џамии, оти верата на албанците е албанството“.
Многу грешиш за ова.
Следниот пат кога ќе одиш во џамија, прашај го оџата кој ви го проповеда и активно работи на воспоставување на идниот Исламски Калифат, дали таму ќе се толерира вашето албанство, или ќе бидеш под законите на Шарија и худуд. И кога ќе увидите дека шејтанот ја однел шегата и ќе сакате да излезете од Исламот, тоа нема да ви биде дозволено, зошто како муслимани правите кривично дело иртидад за кое следува смртна казна.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.058
Поени од реакции
1.979
Да го видовме ова што го пишуваш преку примери како што се црквата на Кале, крстот во Бутел, крстот на Шапка, Лешочкиот Манастир и ред други сквернавења на цркви по западна Македонија. За Косово имаш слики и видеа по интернетот што правите од православните светилишта. Знаеш колку нелегално изградени џамии има во Македонија? Уште ни една не е урната нити имало иницијатива од некој за такво нешто. Толку од муабетов за три вери, толерантност и сл.
Јас па сум видел како ја запаливте џамијата во Прилеп, ја урнавте во бивша Југославија и џамијата во Тетово со помош на затвореници, па имало и една џамија во ќошето на камениот мост, а сега ја нема. За србите во Косово да не зборам колку џамии запалија, плус и во Белград и внатрешноста на Србија, и затоа и албанците вратија со иста мера (не баш, бидејќи србите предњачат) и тоа се вика реваншизам (патем не ги оправдувам).
Ама па затоа ниедна црква или катедрала на католиците не е запалена од албанците, ама толку ти сече тебе, и на многу како тебе.
Автоматски споено мислење:

Многу грешиш за ова.
Следниот пат кога ќе одиш во џамија, прашај го оџата кој ви го проповеда и активно работи на воспоставување на идниот Исламски Калифат, дали таму ќе се толерира вашето албанство, или ќе бидеш под законите на Шарија и худуд. И кога ќе увидите дека шејтанот ја однел шегата и ќе сакате да излезете од Исламот, тоа нема да ви биде дозволено, зошто како муслимани правите кривично дело иртидад за кое следува смртна казна.
Ти уште не си сватил досега( или толку си глуп), дека јас во џамија одам помалце отколку ти во црква!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.872
Поени од реакции
8.351
Ти уште не си сватил досега( или толку си глуп), дека јас во џамија одам помалце отколку ти во црква!
Ти не сфаќаш дека ова што го напишав не се однесува на тебе лично, туку на сите Албанци кои одат в џамија и сите преостанати кои оџата ги буди од сон! Ислам и албанство не одат заедно. Некомпатибилни идеологии се.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.058
Поени од реакции
1.979
Ти не сфаќаш дека ова што го напишав не се однесува на тебе лично, туку на сите Албанци кои одат в џамија и сите преостанати кои оџата ги буди од сон! Ислам и албанство не одат заедно. Некомпатибилни идеологии се.
Тогаш не ме цитирај мене, пиши твое мислење директно.
А за ислам и албанство, „иде иде када га намазиш са зејтин“. Бектешиите, кои патем пијат и алкохол, главното седиште го имаат во Тирана. Секоја вера се менува, па и исламот, само Господ останува еден ;)!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.795
Поени од реакции
22.994
Затоа тешко дека ќе правите национална држава, зошто сте повеќе верски настроени, него национално настроени.
Албанците верата секогаш го користеле како средство , а не цел, затоа има и католици, и православни и муслимани.
Дури и пред 100 години има песни со стихови... „немојте да гледате цркви и џамии, оти верата на албанците е албанството“.
Тоа го имам проследено и од дедо ми покојниот (си пиеше ракија во планина, а жените си постеа, секој по својот начин на верување), и од родителите, и затоа не се замарам многу со религиите (иако во принцип сите пропагират божем добрина, а речиси сите војни се иницираат од верски побуди).
Е сега последните 30 години имало бајаги влијание од радикалните струји на исламот во посиромашните делови кај албанската заедница, и тоа повеќе во Македонија, ама и со тоа ќе се справиме.
Ама пак во Албанија, па и во Косово, кај младите се губи таа матрица да не се воспостават бракови со албанци од друга религија, а тука бидејќи нема многу од другите религии, уште е табу тема.
Како заклучок, затоа што сте такви, бугарите ви го земат тој дел од вашиот национален идентитет, и горјаните од Косово, и „нашинците“ од Голо Брдо, значи сеуште не сте созреани да бидете нација!
Ова сум го пишал повеќе пати, скоро секаде во светот верската нишка е посилна од националната. Ретки исклучоци има, да речеме донекаде меѓу Курдите или Азербејџан каде повеќе се протурски отколку прошиитски настроени и уште тук таа понекаде.

Ете фамилијарно се знаеме со Албанци католици од Скопје. Браќа се, еден од нив женет за Македонка другиот има две ќерки, едната е мажена за Македонец, другата уште не е мажена. Оди кажи им на нив немојте да гледате цркви и џамии, верата на албанците е албанството и предложи им таа немажената ќерка да се мажи со муслиман па види што ќе ти кажат.

Зошто вие немате проблеми да се земате со Турци и Бошњаци? Ако албанството е побитно.

Можеби не сме зреани да бидеме нација. Ама јас за разлика од Африм нема да кривам некој друг како на пример турците дека 500 години не окупирале и не ни давале да мрднеме. Ако збориме реално и непристрасно Македонија цивилизациски, политички, културолошки е блиску до дното на Европа тука некаде со Србија, Бугарија, Романија, донекаде Хрватска. Тоа е нивото не можам да кажам дека сме ниво на Норвешка, Австрија или слично. Ама затоа има неколку десетици скали па Босна и уште неколку милиони скали па вие. Вие сте интелектуално, цивилизациски и културолошки на ниво на Ирак, Алжир, Мавританија и слично. Единствено Пакистан може е подно од вас, а арапските земји почнуваат да ве стигаат. Во Скопје на пластичарска се гради комплекс на 7 или 8 ката Muslim Shop. Истиот во огромно издание го има и во чаршија кај Турист ќебапчилница и на Цветан Димов во близина на јаја паша а може и на други места. Значи станува ланец на продавници. Нема ден да не поминам низ Чаир а да не видам бурки. На Африм сакам да му реплицирам па таму и подолго ќе објаснам за тоа.

Ако ние не сме зрели уште за нација, зад вас нема ништо да остане. Се ќе опустошите и шуми и патишта и средина и дивоградби и отпад насекаде и со владеење на насилен криминал и бесзаконие ќе се автоуништите како паразитот кој умира со смртта на домаќинот. Вие не сте способни да бидете основна цивилизациска форма на постоење, а не па нација. Од планините на Кавказ преку бидување турски кучиња за вршење на валканите работи па се до сега ништо се нема сменето. Вие не знаете да изградите ништо суштински што ќе го прогресира општеството. Вечно ќе останете проста нискоцивилизирана маса.

Но тоа не е поголемиот проблем. Пред и над се треба дешиптaризација односно демуслиманизација. На Косово не станале пообразовани ама понемуслиманизирани. Види интелектуално гледано меѓу булата замотана од Чаир и овие:


разлика голема нема. Дефицитот на мозок е и таму и таму, само што кај овие вториве малку повеќе ги заболе бричената за ислам. Деисламизацијата кај вас е можеби возможна, интелектуалниот прогрес не. Мене генерално не ми сметаат глупи луѓе, ми смета комбинацијата на глупост+агресија, криминал и насилство. Сум упознал куп луѓе не многу бистри ама пријатни, топли, ненападни, онакви што ќе ти ја дадат и последната чашка ракија. Мене ми е доволна и дешиптaризацијата. Затоа е многу битно вашите, пред се девојки да се либерализираат, да се забавуваат, да вадат цицки и газови, да имаат каури дечковци кои во главно ќе бидат пофини со нив отколку ултрапосесивните и затуцани шипци и да се одадат на декаденцијата и хедонизмот наместо на педофилот мухамед. Да се одадат на образование, она вистинското, а не со купени дипломи немаат капацитет, па веќе кога не може тоа барем нека бидат безопасни простаци со хип хоп кој повикува на дрога, ебење, тресење цицки и газови и сл. Само така ќе станете поподносливи, ако веќе не можете да бидете попаметни.
 
Последно уредено:
Член од
20 јуни 2018
Мислења
98
Поени од реакции
325
Јас па сум видел како ја запаливте џамијата во Прилеп, ја урнавте во бивша Југославија и џамијата во Тетово со помош на затвореници, па имало и една џамија во ќошето на камениот мост, а сега ја нема.
Ја запалија во Прилеп бидејки маскакриравте кукавички војници на Карпалак во заседа применувајки афганистански муџа методи. За тие во Тетово и на камени мост не знам што точно било, ако се враќаме толку назад колку џамии се направени на темели на цркви во турско, колку цркви биле срушени кај ке ни биде крајот. Битно сега градите на секој чекор не легално и никој ништо не ви прави, додека легално подигнати црковни објекти сквернавите.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.800
Nemame nie nisto protiv pravoslavni Albanci koi si ja sakat svojata zemja istaknuvajki go nejzinoto zname koe patem e hristijansko, nie sme protiv pedofilo-muhamedanci koi zemaa oruzje i ubivaa nasi braka, sinovi, nasi deca na nasiot najgolem verski praznik, koi bodat, ubivaat samo zasto nekoj ne e pripadnik na nivnata religija, koi napravija etnicko cistenje na nasi luge i gi izbrkaa od svoite domovi, koi masakriraa nasi vojnici, i koi za nisto od toa ne odgovaraa. I eden ton drugi raboti na koi ne im e mestoto vo sovremena Evropa tuku nekade vo Afghanistan ili Kavkaz.

Pravoslavnite Albanci se nasi braka i nie od niv nisto loso ne sme videle. Koga bi mozelo da ve smenime vas za niv bi bilo golemo olesnuvanje i za nas.
Немате против додека ги асимилирате, како што ги асимилиривате сите до еден и не дозволувате ниту една црква во Македонија да ја водат црквата на албански.
Автоматски споено мислење:

Ова сум го пишал повеќе пати, скоро секаде во светот верската нишка е посилна од националната. Ретки исклучоци има, да речеме донекаде меѓу Курдите или Азербејџан каде повеќе се протурски отколку прошиитски настроени и уште тук таа понекаде.

Ете фамилијарно се знаеме со Албанци католици од Скопје. Браќа се, еден од нив женет за Македонка другиот има две ќерки, едната е мажена за Македонец, другата уште не е мажена. Оди кажи им на нив немојте да гледате цркви и џамии, верата на албанците е албанството и предложи им таа немажената ќерка да се мажи со муслиман па види што ќе ти кажат.

Зошто вие немате проблеми да се земате со Турци и Бошњаци? Ако албанството е побитно.

Можеби не сме зреани да бидеме нација. Ама јас за разлика од Африм нема да кривам некој друг како на пример турците дека 500 години не окупирале и не ни давале да мрднеме. Ако збориме реално и непристрасно Македонија цивилизациски, политички, културолошки е блиску до дното на Европа тука некаде со Србија, Бугарија, Романија, донекаде Хрватска. Тоа е нивото не можам да кажам дека сме ниво на Норвешка, Австрија или слично. Ама затоа има неколку десетици скали па Босна и уште неколку милиони скали па вие. Вие сте интелектуално, цивилизациски и културолошки на ниво на Ирак, Алжир, Мавританија и слично. Единствено Пакистан може е подно од вас, а арапските земји почнуваат да ве стигаат. Во Скопје на пластичарска се гради комплекс на 7 или 8 ката Muslim Shop. Истиот во огромно издание го има и во чаршија кај Турист ќебапчилница и на Цветан Димов во близина на јаја паша а може и на други места. Значи станува ланец на продавници. Нема ден да не поминам низ Чаир а да не видам бурки. На Африм сакам да му реплицирам па таму и подолго ќе објаснам за тоа.

Ако ние не сме зрели уште за нација, зад вас нема ништо да остане. Се ќе опустошите и шуми и патишта и средина и дивоградби и отпад насекаде и со владеење на насилен криминал и бесзаконие ќе се автоуништите како паразитот кој умира со смртта на домаќинот. Вие не сте способни да бидете основна цивилизациска форма на постоење, а не па нација. Од планините на Кавказ преку бидување турски кучиња за вршење на валканите работи па се до сега ништо се нема сменето. Вие не знаете да изградите ништо суштински што ќе го прогресира општеството. Вечно ќе останете проста нискоцивилизирана маса.

Но тоа не е поголемиот проблем. Пред и над се треба дешиптaризација односно демуслиманизација. На Косово не станале пообразовани ама понемуслиманизирани. Види интелектуално гледано меѓу булата замотана од Чаир и овие:


разлика голема нема. Дефицитот на мозок е и таму и таму, само што кај овие вториве малку повеќе ги заболе бричената за ислам. Деисламизацијата кај вас е можеби возможна, интелектуалниот прогрес не. Мене генерално не ми сметаат глупи луѓе, ми смета комбинацијата на глупост+агресија, криминал и насилство. Сум упознал куп луѓе не многу бистри ама пријатни, топли, ненападни, онакви што ќе ти ја дадат и последната чашка ракија. Мене ми е доволна и дешиптaризацијата. Затоа е многу битно вашите, пред се девојки да се либерализираат, да се забавуваат, да вадат цицки и газови, да имаат каури дечковци кои во главно ќе бидат пофини со нив отколку ултрапосесивните и затуцани шипци и да се одадат на декаденцијата и хедонизмот наместо на педофилот мухамед. Да се одадат на образование, она вистинското, а не со купени дипломи немаат капацитет, па веќе кога не може тоа барем нека бидат безопасни простаци со хип хоп кој повикува на дрога, ебење, тресење цицки и газови и сл. Само така ќе станете поподносливи, ако веќе не можете да бидете попаметни.
Не знам како е по светот, ниту во соседството не ме интересира, ама за тука знам дека оџите биле под целосно државна контрола и бе алатка да се борат со националната нишка.
Па така 80-тите и 90 - тите од кога имаше алатки за снимање може да се видат како оџите масвно зборуваат против националните чувства и против албанското знаме.
Признава и Сулејман Реџепи кој го регрутираат како млад и го планираат за поглавар на ивз, он самиот во своите мемоари спомнува дузина верски клерици кои денденес се по позиции, секако после 2001 не зборуваат против албанското знаме, туку го донесоа радикалното крило на исламот.
Таков оџа е Садула Бајрами, изгради над 3000000 (добро се нулите) евра џамија во сред Куманово на црно, државата пред неколку години му регистрира нова ИВЗ и е над законот, кај западните земји не му е дозволено да патува, ама тука пали и гаси, и не, не е дел кај ниту една албанска партија.
Зборуваме за клучна фигура и регрутер на сите дечки кои беа осудени пред 2-3 години за наводни терористички напади по Македонија.
Така, наместо вие да протестирате против образование кај албанците треба да ни помагате да се ослободиме од ваквите оџи, а не да ги легализирате, да им давате моќ.
Ниту еднаш не сте протестирале против исламот, исламот ви е најдобрата алатка против албанците. Така било пред 100 години кога српскиот крал изгради исламска школа во Скопје, така и е денес.
Знам дека ти не би се сложел со ваквата стратегија на твоите, ама си жртва на таквата пропаганда.
ЕДИТ: Да сумирам твое однесување, ти ми фрлиш кофа битумен во лице, и после саат ми се смееш дека сум нечист, битуменот е леплив, не се пере лесно, треба време, да не претерам ама и разредувачот го имаш и го криеш.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.405
Поени од реакции
22.972
Значи цело време Србите (како кралот пред 100 год ) така сега преку тајните служби финансираат исламски тероризам само за да ја регрутиираат и принудат албанската безгрешна младина да фати погрешен пат во животот.

Абе каури во каква заблуда сте живееле.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
273
Поени од реакции
889
Ајде малце и позитивни примери

Mirmëngjes nga konvikti-Prishtinë


Наскоро и во Мош, Интермецо и Пуре.

Останати шејтански работи од Мордор за плакнење очи тука.

Како тргнало нивниве по курвалук веќе ги прeстигнаа и нашиве и србинките и бугарките и сите. Тоа е кога ќе се случи процес на пуштање од ланец, човечка психологија е тоа

Албанија:
родени - умрени = природен прираст
1990: 82.125 - 18.193 = 63.932
1991: 77.361 - 17.743 = 59.618
1992: 75.425 - 18.026 = 57.399
1993: 67.730 - 17.920 = 49.810
1994: 72.179 - 18.342 = 53.837
1995: 72.081 - 18.060 = 54.021
1996: 68.358 - 17.600 = 50.758
1997: 61.739 - 18.237 = 43.502
1998: 60.139 - 18.250 = 41.889
1999: 57.948 - 16.720 = 41.228
2000: 51.242 - 16.421 = 34.821
2001: 53.205 - 19.013 = 34.192
2002: 42.527 - 19.187 = 23.340
2003: 45.313 - 21.294 = 24.019
2004: 40.989 - 20.269 = 20.720
2005: 38.898 - 20.430 = 18.468
2006: 35.891 - 20.852 = 15.039
2007: 34.448 - 20.886 = 13.562
2008: 33.445 - 20.749 = 12.696
2009: 34.114 - 20.428 = 13.686
2010: 34.061 - 20.107 = 13.954
2011: 34.285 - 20.012 = 14.273
2012: 35.473 - 20.870 = 14.603
2013: 35.750 - 20.442 = 15.308
2014: 35.760 - 20.656 = 15.104
2015: 32.715 - 22.418 = 10.297
2016: 31.733 - 21.388 = 10.345
2017: 30.869 / 22.232 = 8.637
2018: 28.934 / 21.804 = 7.130
2019: 28,561 / 21,937 = 6.224
2020: 28.075 / 27.605 = 450
2021: 27.211 / 30.507 =-3.296
2022: 24.688 / 23.998 = 690

Скупо ги кошта американизирањето
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2023
Мислења
224
Поени од реакции
205
Исто и јас последен пат верник ш и п т а р имам сретнато пред 15 години.
Сите мои колеги и колешки шмркаат, пијат алкохол, не постат и јадат свинско.
Нели исламот треба да се свати сериозно?

И да женските албанки сакаат да играат и флертуваат доста често. Не се веќе ни они забулени. :dudlac:
Исто и јас се што сум сретнала пијат се курваат дрогираат дури и оџа педер станал па го набркале избегал во Германија од скопско село овде нема верници од ниедна вера се ок да е но тоа е тоа лоши се луѓево нема људство општо земено зло зло на кило на жалост
Автоматски споено мислење:

Искрено ама Албанците повеќе се држат меѓусебе е тоа е тоа што ги одржува Албанците можда не чинат за други народи и нации ама за себе се супер и алал да им е.додека македонецот е себичен лош и саможивњак
Автоматски споено мислење:

Љутеле или не вистината и Делчев ја кажал FB_IMG_1714851238983.jpg
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.058
Поени од реакции
1.979
Ова сум го пишал повеќе пати, скоро секаде во светот верската нишка е посилна од националната. Ретки исклучоци има, да речеме донекаде меѓу Курдите или Азербејџан каде повеќе се протурски отколку прошиитски настроени и уште тук таа понекаде.

Ете фамилијарно се знаеме со Албанци католици од Скопје. Браќа се, еден од нив женет за Македонка другиот има две ќерки, едната е мажена за Македонец, другата уште не е мажена. Оди кажи им на нив немојте да гледате цркви и џамии, верата на албанците е албанството и предложи им таа немажената ќерка да се мажи со муслиман па види што ќе ти кажат.

Зошто вие немате проблеми да се земате со Турци и Бошњаци? Ако албанството е побитно.

Можеби не сме зреани да бидеме нација. Ама јас за разлика од Африм нема да кривам некој друг како на пример турците дека 500 години не окупирале и не ни давале да мрднеме. Ако збориме реално и непристрасно Македонија цивилизациски, политички, културолошки е блиску до дното на Европа тука некаде со Србија, Бугарија, Романија, донекаде Хрватска. Тоа е нивото не можам да кажам дека сме ниво на Норвешка, Австрија или слично. Ама затоа има неколку десетици скали па Босна и уште неколку милиони скали па вие. Вие сте интелектуално, цивилизациски и културолошки на ниво на Ирак, Алжир, Мавританија и слично. Единствено Пакистан може е подно од вас, а арапските земји почнуваат да ве стигаат. Во Скопје на пластичарска се гради комплекс на 7 или 8 ката Muslim Shop. Истиот во огромно издание го има и во чаршија кај Турист ќебапчилница и на Цветан Димов во близина на јаја паша а може и на други места. Значи станува ланец на продавници. Нема ден да не поминам низ Чаир а да не видам бурки. На Африм сакам да му реплицирам па таму и подолго ќе објаснам за тоа.

Ако ние не сме зрели уште за нација, зад вас нема ништо да остане. Се ќе опустошите и шуми и патишта и средина и дивоградби и отпад насекаде и со владеење на насилен криминал и бесзаконие ќе се автоуништите како паразитот кој умира со смртта на домаќинот. Вие не сте способни да бидете основна цивилизациска форма на постоење, а не па нација. Од планините на Кавказ преку бидување турски кучиња за вршење на валканите работи па се до сега ништо се нема сменето. Вие не знаете да изградите ништо суштински што ќе го прогресира општеството. Вечно ќе останете проста нискоцивилизирана маса.

Но тоа не е поголемиот проблем. Пред и над се треба дешиптaризација односно демуслиманизација. На Косово не станале пообразовани ама понемуслиманизирани. Види интелектуално гледано меѓу булата замотана од Чаир и овие:


разлика голема нема. Дефицитот на мозок е и таму и таму, само што кај овие вториве малку повеќе ги заболе бричената за ислам. Деисламизацијата кај вас е можеби возможна, интелектуалниот прогрес не. Мене генерално не ми сметаат глупи луѓе, ми смета комбинацијата на глупост+агресија, криминал и насилство. Сум упознал куп луѓе не многу бистри ама пријатни, топли, ненападни, онакви што ќе ти ја дадат и последната чашка ракија. Мене ми е доволна и дешиптaризацијата. Затоа е многу битно вашите, пред се девојки да се либерализираат, да се забавуваат, да вадат цицки и газови, да имаат каури дечковци кои во главно ќе бидат пофини со нив отколку ултрапосесивните и затуцани шипци и да се одадат на декаденцијата и хедонизмот наместо на педофилот мухамед. Да се одадат на образование, она вистинското, а не со купени дипломи немаат капацитет, па веќе кога не може тоа барем нека бидат безопасни простаци со хип хоп кој повикува на дрога, ебење, тресење цицки и газови и сл. Само така ќе станете поподносливи, ако веќе не можете да бидете попаметни.
Германија , Холандија , скандинавските земји, ама баш ги боли уво за верската нишка, тоа да ти е јасно (мада јасно ти е , само сакаш да се вртиш во круг)!
Еве и јас имав колешка католичка, и која беше верена со албанец муслиман, и поради тоа што не им одеше муабетот се разделија (не за верата), и сега е мажена со македонец, тоа ништо не ти докажува. Иако , за ова тема да ти кажам дека во Македонија поради тоа што албанците муслимани се 99 % , затоа и нема толку врски со католици, па уште помалце со православни албанци. Ама како што реков, албанците во Македонија сочинуват едно 10-15 % од вкупното население на албанците, па така тоа не е некоја меродавна слика. Релевантни податоци се земат во Албанија и Косово, а посебно во Косово оди кажи му на некоја од католичка вероисповест да се омажи со македонец , или недај боже со србин.
Вие од Босна неколку скали??? ПФФФФ...босанцит беа меѓу најдобрите математичари во федералните натпревари во бивша Југо... за македонците важеше тоа „што јужније, то тужније“, немој да имаш толку високо мислење за твојата „нација“, ако сметам така да ја викам.
Ти, како и сите овие конспирационисти, што се вртат во нашите простории ,ќе земеш еден полуфакт или гласина, и ќе направиш не хипотеза , туку аксиома, и утредента ќе почнеш , со целата багра од лајкаџии, да им веруваш на твоите лаги. Муслим шоп, абе подебилско размислување нема кај да оди! Милион бутиции, со миничи, полу фармерки, сите скинати , само местото за каиш останато, овој паметниот вика муслим шоп. Па видел во Чаир бурки. Големо чудо, а Во Тетово, Гостивар , Кичево, Дебар , Струга, полуголи одат девојчињата, ама не , игла во дворот на комшијата полесно се гледа.
На крај, за твојот профил, класичен шовиниста од повеќе аспекти (тоа се гледа и во твоите мислења и кон жените), кој што мисли дека е паметен, и треба да ги чита своите мисли , па да се храни со тоа , иначе нема да преживее ниту еден ден. Иначе да сметаше дека како народ сме толку глупи, ќе беше доволно паметен дека не треба да трошиш зборови, за да убедиш таква маса. Ама пуста потреба да се храни, и да преживее уште еден ден, те прави нонстоп некого да убедиш, а во стварност се убедуваш самиот себеси. Сигурно, и во вистинскиот живот (ако го имаш) си нападен, тренираш некој насилен спорт, а команда од арнаут тешко ти дошла во минатото, и највероватно тешки србофил, ако не и српска жила.
Ајде , сега пак, пиши еден куп полуфакти, (од типот на планините на Кавказ - каков дебилизам), па се до педофилот Мухамед (патем речено не ми кажа за Мерјем, како го родила Хазрети Иса, и колку години имала младата цура), па ќе добијеш едно десетина лајка од твоите следбеници, а ти храна за уште еден ден живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom