Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.246
Поени од реакции
5.209
Двојно убиство во Стајковци, ама штама на форум, штама по медиумите, дали веќе стана вообичаено ?

 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.397
Поени од реакции
4.866
Па тоа е бе Африм главниот проблем и на релација Македонци-шиптaри и на Европа со сопствените шиптaри. Тоа што сте третирани добро го користите на глава да се качувате. шиптaрот не вика чекај каурот е добар, ме прими 99 да не не истреби Милошевиќ, мирољубиви се и се тоа, они викаат супер знак на слабост ај да ги истребиме сите од наши маала како во Арачиново, со закани да се иселат како во Чаир, децата им се тепани, девојките малтретирани и да се понашаме како дивјаци. И вие и во Европа шиптaрите сте апсоутно истите, тоа е културата на умоболниот мухамед и неговите дебили следбеници.

Вас треба да ве третираат како стока затоа што само на тој начин не шиптaросувате. До толку.
Се е во ред, до некаде.
Лошиот комшија шиптaр које е лош кон македонец, тој е лош и кон добриот комшија албанец.
За вас добриот комшија албанец е минорен и непостоечки затоа што не го забележувате, е маргинализиран и од општеството и од државата.
Вие гледате во тикток, во црна хроника, и каурски вести.
И во Европа само црна хроника следите, попис на затвори итн.
Дали е можно тоа затоа што ви се допаѓа тоа да гледате? Избегнувате кога има добри вести во врска со албанците.
Ваква тема соживотот во Македонија и јас отворив пред неколку години, ама постирав само добри вести, ја затворија затоа што провоцирачка била, ама ова цути со години.
И јас сум со тебе, тој криминалецот треба како стока да се третира, ама криминалецот.
Не измислувај имиња, барем вие како македонци не требате вака, во своја кожа имате осетено, и не треба да го правите тоа на друг народ.
Шиптaр е име кое почнуваат да го употребуваат србите кога сакаа да и поделат албанците кои живеа во Југославија со тие од Албанија, дури после балканските војни. Имаа друго име за албанците со векови.
Вие како македонци тотално ги подржувате и денденес.
И не сакавте да примите избеглици од Косово, бевте приморани, не може кредит за тоа да добивате.
Тоа е исто како со рамковниот, сите до еден сте против него, истовремено да се фалите овде и низ Европа ете ние како ги третираме малцинствата.
Автоматски споено мислење:

Двојно убиство во Стајковци, ама штама на форум, штама по медиумите, дали веќе стана вообичаено ?

Уште се збунети од еуфоријата, разбирај ги малце.
Автоматски споено мислење:

Причината за тоа била

New rule imposed after local child speaks more Albanian than German

Е пошто не им даваат на албански да зборат и да се образуваат нека не се чудат после кога ќе имаат голема стапка на криминал, педомухамедански радикализам, насилство и дивјаштво.
Едно е на пример да учиш физика (или било што друго) на германски, друго е на албански. На албански ако ја учиш стануваш цивилизиран, паметен, стабилен, смирен. Исто и пошто немаат претставници во локална или централна власт. Кога има шиптaр во власта автоматски стануваат писмени, културни, цивилизирани. Во моментот кога ќе го тргнеш од власт одма се враќаат по старо. Така што Швајцарците се криви затоа што не ги ставаат во власт и не им даваат школи на свој јазик.
Чим отишле таму мора да научат германски и да се интегрираат целосно, не знам од кога е ова, малце чудно ми е пошто децата на моите роднини многу тешко зборуваат албански, верувам кај сите е така.
Останаа они ни таму ни ваму, и вашите гастербајтери се такви, зема плата таму а овде на форум цитрони ни ги направија.

Само не ми е јасно што има врска тоа со Македонија?
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.228
Поени од реакции
18.679
@Ali Pasha Вистина ова зборат во Охрид, што пишува во описот на Видеото?https://www.facebook.com/share/v/GboBzTmcvpRgzUQa/?mibextid=oFDknk
Еве ти класично шиптарисување, во Велес ќе го најадеш, ќе отиде во Охрид и ќе стави видео со провокација кај што стариот рекол биле главни они во Охрид.

Главни или гладни времето ќе си покаже.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.790
Поени од реакции
80.242
Двојно убиство во Стајковци, ама штама на форум, штама по медиумите, дали веќе стана вообичаено ?

нема врска со темава

За вас добриот комшија албанец е минорен и непостоечки затоа што не го забележувате, е маргинализиран и од општеството и од државата.
ако не псотои, ниту е минорен, ниту маргинализиран од било кого
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.829
Поени од реакции
23.334
Се е во ред, до некаде.
Лошиот комшија шиптaр које е лош кон македонец, тој е лош и кон добриот комшија албанец.
За вас добриот комшија албанец е минорен и непостоечки затоа што не го забележувате, е маргинализиран и од општеството и од државата.
Се надевам дека го цениш барем времето што го губам со тебе. Ако веќе барем ништо не ти влегува во глава. Ајде со ред.

1. Дали тој лошиот комшија ќе го тепа својот сограѓанин да се иселува од таму?

2. Мора да научиш некои работи кога аргументираш. Еден од главните пропусти кога разговараш и ти укажав на ова повеќе пати и гледам дека уште тераш по старо е концептот per capita. Значи сфати една работа. Што кур ми вреди мене како Македонец кој живее во Чаир ако еден комшија шиптaр е добар со мене ако 99 ме тепаат и ми се закануваат да се иселам од таму? Исто кога ќе земеш да ставиш некоја статија од некој македонски криминалец. Демек еве и вие имате криминалци. Значи разбери, криминалци има насекаде. Во секоја држава. Клучно тука е моментот пер капита. Значи запамти пер капита. На 100000 граѓани во Норвешка пример 100 се криминалци, Македонци 2000 а шиптaри 30000. И сега ако Норвежанец ми се пожали дека во Македонија има криминал, не е контрааргумент да му ставам јас линк од некој криминалец Олсен и да речам еве има кај вас значи исти сме. Не Африм, не сме. Навреда за интелигенцијата е да изедначуваме Македонци и Норвежани. Еве ти давам пример кој е на моја штета како Македонец. За да увидиш (иако нема) зошто си шиптaр. И како што не можам јас да споредувам Македонци и Норвежани не можеш ни ти шиптaри со апсолутно било кој друг народ од Европа. Вие сте лига со Блиски Исток, северна Африка и останати браќа педомухамеданци. Значи научи-пер капита. Ете дојди во каурско маало каде што мнозинството ќе те тепа и ќе ти се заканува, а јас ќе ти викам фокусирај се на комшијата Трајко кој ти вика добар ден.


Вие гледате во тикток, во црна хроника, и каурски вести.
И во Европа само црна хроника следите, попис на затвори итн.
Дали е можно тоа затоа што ви се допаѓа тоа да гледате? Избегнувате кога има добри вести во врска со албанците.
Ваква тема соживотот во Македонија и јас отворив пред неколку години, ама постирав само добри вести, ја затворија затоа што провоцирачка била, ама ова цути со години.
И ете го истиот проблем од погоре. Значи разбери, % на повеќе примери. На секој добар пример јас ќе ти дадам 100 лоши за шиптaрот. И како е тоа аргумент кажи ми? Замисли сега јас да те врзам во некој подрум да спиеш на земја и да ти мавам 20 камшици на саат. Ама за ручек ти носам пица некоја убава. И ти ако ми кажеш-Зошто толку лошо постапуваш со мене? јас да ти вратам-Ама Африм фокусирај се на позитивното, види каква пица ти носам. Зошто само црните работи ги гледаш?

Пази во Швајцарија буквално има повеќе шиптaри во затвор отколку со факултет. Ама буквално. Не знам како е во Англија, Италија и Германија оти немам бројки ама можам да се кладам дека е истото. Еј кое долно ниво на народ треба да си за да во една држава имаш повеќе криминалци во затвор отколку образовани луѓе со виша школа.

Значи пак, разбери пер капита, процентуално што доминира и слично. На една добра вест има 100 црни хроники. Апсолутен дебилизам е да се фатам за таа една убава вест и да кажам-Ете бе работите се добри, занемари ги другите 100 примери. Замисли на пример некој земјоделец засади 100 дрва јаболки, 99 му се испушат едно да фати. И он да вика на тоа, јас имав успешна година во овоштарството. Смешно е нели? Епа и ти си смешен.

И јас сум со тебе, тој криминалецот треба како стока да се третира, ама криминалецот.
Еве да одиме да прошетаме низ доминантно шиптaрските средини и да одиме по ресторани, чајџилници, продавници. Ако во 20% ни дадат (валидна) фискална сметка јас главата ќе си ја исечам. Кажувам валидна затоа што тие 2% малку понапредни шиптaри се искурназиле и ставиле фалш фискални каси кои издаваат лажни фискални кои не проаѓаат после на скенирање. И ќе треба 80% од шиптaрските дуќани да ги затвориме. И ќе се сложиш ли со тоа? Или ќе плачеш дека е дискриминација?

Не еве да ти дадам друг пример. Замисли сега Македонија да ги замени сите полицајци и судии со роботи на некоја ултра напредна АИ програмирани од најдобрите светски програмери, строго непристрасно. Значи на тие роботи не им е битно дали некој се викаш Шпатим или Зоран програмирани се да работат строго по закон. Па знаеш ли колку орки ќе бидат уапсени за неплаќање струја, вода, данок, поседување нелегално оружје, шверц и слично? И тогаш што ќе кажеш? Дека некој Србин подметнал вирус во софтверот само шиптaри да се апсат?

Сфати една работа. Ти не сакаш законот да се почитува. И затоа си шиптaр. Ти ако законот се почитува ќе плачеш дека си опресиран и дека ова е се етнички. Како и твоите сограѓани. Ако законот се спроведува по пропис и непристрасно ќе треба десетици илјади од вас да лежат затвор. Затоа не ми кажувај приказни.


Не измислувај имиња, барем вие како македонци не требате вака, во своја кожа имате осетено, и не треба да го правите тоа на друг народ.
Шиптaр е име кое почнуваат да го употребуваат србите кога сакаа да и поделат албанците кои живеа во Југославија со тие од Албанија, дури после балканските војни. Имаа друго име за албанците со векови.
Вие како македонци тотално ги подржувате и денденес.
Јас ти реков дека немам ништо српско, дека имаат големи насилства вршено врз Македонците и слично. Ама конкретно за оваа работа се согласувам со нив. Навреда е за Албанецот посебно католиците и православните и вас да ве викам Албанци и да ве ставам на исто рамниште. Вие сте шиптaри. И треба да бидете навредувани и омаловажувани. Затоа што тоа заслужувате. Дете ако брца прсти во струја и ако ти го почитуваш ќе го прави и понатаму. Затоа мора да ви се укажува постојано и цело време дека сте проста педомухамеданска, криминогена најдолна форма на постоење. Секако тоа кај вас ствара бес и револт ама така и треба. Прво затоа што како што реков е заслужено, а второ кога ќе помине бесот и револтот кај некои од вас мал процент ќе се појави прашањео-Добро зошто каурот не вика вака? И затоа јас лично сакам посебно муслимани да ги опслужувам со факти и намерно да викам педофилот, лудакот, силувачот мухамед. За да дојдат до позиција да си ја бранат религијата, а за тоа нема одбрана.

И не сакавте да примите избеглици од Косово, бевте приморани, не може кредит за тоа да добивате.
Тоа е исто како со рамковниот, сите до еден сте против него, истовремено да се фалите овде и низ Европа ете ние како ги третираме малцинствата..
Приморани или не сепак ве примивме. А причината зошто не сакаме да ве примиме дојде 2 години покасно. И затоа јас немам против прифаќање на бегалци, ама не муслимани. Затоа што истата стока сте со арапите, пакистанците... Неблагодарна, нецивилизирана педомухамеданска стока.

Запамти, почитта се заслужува. Кога ќе престанете да бидете шиптaри нема да ве викам шиптaри. Еве Умер не го викам шиптaр. Превземи одговорност, огради се од дивјачките дела на твоите, не барај само вина во секого, немој да бидеш муслиман, немој да имаш вредности од 7 век и нема да бидеш шиптaр.

Кај се бе Африм тие светли примери од шиптaри кога косово ги прогласуваше диво насеље за херои да каже чекајте бе луѓе не е во ред ова? Каде се тие светли примери кога овој му даде на детето да вози да му пишат лудаку дали си нормален? А не машала да му викаат. Каде се тие светли примери во Арачиново да кажат не е во ред каурите да се убиваат? Затоа сте шиптaри. Затоа си и ти шиптaр. Помири се со тоа. Погледни се во огледало и кажи си-Јас сум шиптaр, затоа што што и да направат моите ќе ги бранам, ќе релативизирам, ќе вадам еден од сто примери и сите можни методи само ние да сме жртви и во право за сите наши гнасотилаци. Е затоа си шиптaр. Имам нешто повеќе почит према тебе само затоа што (на папир барем) си атеист и нешто пообјективно го критикуваш исламот за разлика од онаа зелкана камењарска што почитувал искрени верници се додека не почнат да ја практикуваат верата на дело. Уствари не е битно дека си атеист колку што е дека не си муслиман.


Чим отишле таму мора да научат германски и да се интегрираат целосно, не знам од кога е ова, малце чудно ми е пошто децата на моите роднини многу тешко зборуваат албански, верувам кај сите е така.
Останаа они ни таму ни ваму, и вашите гастербајтери се такви, зема плата таму а овде на форум цитрони ни ги направија.

Само не ми е јасно што има врска тоа со Македонија?
Епа што не се интегрирате вие тука? И сфати нема врска дали ќе се образуваш на мајчин јазик ако не се образуваш. И арапштааната има свој јазик и немаат Срби да ги опресираат па пак се простаци долни педомухамеданци. Ти реков сите најдобри светски универзитети да предаваат на албански и да ве примаат без никакви трошоци и приемни испити пак ќе бидете проста маса. Не сакате или немате капавитет да се образувате. Помири се со тоа.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.290
Поени од реакции
36.589
Ко за автохтони некако немате инспирација за топоними...
Со едно обично пребарување на гугл може да најде и народно предание за како настанало името на градот Тетово, и од кој словенски збор доаѓа името, ама полесно е вака на форум да збориш и да провоцираш. И да во право си, како за автохтони овде слабо располагаат со топонимите. Веројатно се единствените автохтони во историјата на човештвото да не им давале имиња на одредени географски делови од каде што потекнуваат и живеат. :icon_lol:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.441
Поени од реакции
28.650
Со едно обично пребарување на гугл може да најде и народно предание за како настанало името на градот Тетово, и од кој словенски збор доаѓа името, ама полесно е вака на форум да збориш и да провоцираш. И да во право си, како за автохтони овде слабо располагаат со топонимите. Веројатно се единствените автохтони во историјата на човештвото да не им давале имиња на одредени географски делови од каде што потекнуваат и живеат. :icon_lol:
Ај шо не располагаат добро со топоними, туку и ко приморски народ, што имал флоти и имал пирати на времето некако слабо располагаат и со морепловски термини.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.986
Ко за автохтони некако немате инспирација за топоними...
Автохтоните секогаш го јадат од посилните..отишле европејците во Островот на желките (како го , па решиле тоа да се вика Америка.
Инаку старото име на Тетово е Оаенеум, а на Косово е Дарданија, ама еве , дошле словените од Карпатите, нормално посилни, и решиле дека нема веќе така да се викаат ... затоа и во Јужна Албанија има останато топоними од типот на Бистрица, или Ново Село, оти на Енвер Хоџа му интересирал само како да го скрои народот а не и да смени топоними, како што правела српската или бугарската држава кога ги владееле овие територии ( од 13 и 14 век а особено во поновоата историја од 19 и дваести век). Па и отоманската власт истото го правела. Знаеш дека Тетово и ден денес се вика Калканделе , нешто како уништувач на штитови.
Тоа го правеа и македонците во комунизмот.. еве еден жив пример - Наставничката по англиски (албанка) ми дава задача да преведам текст на албански (I was in Skopje yesterday), и нормално јас како осмооделенче преведов „Dje isha në Shkup “. За малце ќе јадев ќотек од нејзе, оти дневната политика беше тогаш и на албански да се изговара Скопје, Кичево, Дебар, а не Shkup, Kërçovë, Dibër, и требало да преведам „ Dje isha në Skopje“. Нормално и добив единица. Јасно ти е сега зошто?
 
Член од
20 април 2023
Мислења
945
Поени од реакции
2.309
Автохтоните секогаш го јадат од посилните..отишле европејците во Островот на желките (како го , па решиле тоа да се вика Америка.
Инаку старото име на Тетово е Оаенеум, а на Косово е Дарданија, ама еве , дошле словените од Карпатите, нормално посилни, и решиле дека нема веќе така да се викаат ... затоа и во Јужна Албанија има останато топоними од типот на Бистрица, или Ново Село, оти на Енвер Хоџа му интересирал само како да го скрои народот а не и да смени топоними, како што правела српската или бугарската држава кога ги владееле овие територии ( од 13 и 14 век а особено во поновоата историја од 19 и дваести век). Па и отоманската власт истото го правела. Знаеш дека Тетово и ден денес се вика Калканделе , нешто како уништувач на штитови.
Тоа го правеа и македонците во комунизмот.. еве еден жив пример - Наставничката по англиски (албанка) ми дава задача да преведам текст на албански (I was in Skopje yesterday), и нормално јас како осмооделенче преведов „Dje isha në Shkup “. За малце ќе јадев ќотек од нејзе, оти дневната политика беше тогаш и на албански да се изговара Скопје, Кичево, Дебар, а не Shkup, Kërçovë, Dibër, и требало да преведам „ Dje isha në Skopje“. Нормално и добив единица. Јасно ти е сега зошто?
lazesh kurvo
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
613
Поени од реакции
2.220
Автохтоните секогаш го јадат од посилните..отишле европејците во Островот на желките (како го , па решиле тоа да се вика Америка.
Инаку старото име на Тетово е Оаенеум, а на Косово е Дарданија, ама еве , дошле словените од Карпатите, нормално посилни, и решиле дека нема веќе така да се викаат ... затоа и во Јужна Албанија има останато топоними од типот на Бистрица, или Ново Село, оти на Енвер Хоџа му интересирал само како да го скрои народот а не и да смени топоними, како што правела српската или бугарската држава кога ги владееле овие територии ( од 13 и 14 век а особено во поновоата историја од 19 и дваести век). Па и отоманската власт истото го правела. Знаеш дека Тетово и ден денес се вика Калканделе , нешто како уништувач на штитови.
Тоа го правеа и македонците во комунизмот.. еве еден жив пример - Наставничката по англиски (албанка) ми дава задача да преведам текст на албански (I was in Skopje yesterday), и нормално јас како осмооделенче преведов „Dje isha në Shkup “. За малце ќе јадев ќотек од нејзе, оти дневната политика беше тогаш и на албански да се изговара Скопје, Кичево, Дебар, а не Shkup, Kërçovë, Dibër, и требало да преведам „ Dje isha në Skopje“. Нормално и добив единица. Јасно ти е сега зошто?
Дарданија ти е регион од Антиката, кадешто живеело племето Дарданци и денес Косово се наоѓа на дел од тој регион, доста си измислувате глупости. Косово се викало Дарданија, уште ова го немав слушнато ццццц
 

Kajgana Shop

На врв Bottom