Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.098
Поени од реакции
1.997
небитно, си кажа дека е од Косово, одма у старт
Битно битно, оти тука можат веднаш да ги препознават и без да кажат од каде се. Епа ај, еве кажа дека е од Косово, сега дали личи на албанец или каур?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.007
Поени од реакции
80.814
Битно битно, оти тука можат веднаш да ги препознават и без да кажат од каде се. Епа ај, еве кажа дека е од Косово, сега дали личи на албанец или каур?
небитно како личи, си кажа дека е од Косово. а сепак си доби бесплатна храна

како што добива и бесплатно здравство секој Косовар у Илиридава

Може си приметил дека уопште не се занимавам со тривијални работи како изгледот на Албанците, или зашто не јадат свинско Албанците, или жените зашто им се у затвор, или зашто они меѓу себе се викаат Шиптaр а ја не треба така да ги викам...

Два посто не ме занимаат тие ствари и не гледам како занимавањето со тие ствари ќе ми помогне да ги решам проблемите кои ги имам со Албанците.

Ја да сум на место на продавачов нема да му дадам храна ако не давам храна бесплатно на никој. Ако имам таков обичај да давам бесплатно храна на просјаци кога вака ќе побараат, би му дал храна и на овој, без разлика што е од Косово.
Автоматски споено мислење:

Мајка ми е Косовка, може би му дал храна на земљачка база.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.331
Поени од реакции
18.997
Битно битно, оти тука можат веднаш да ги препознават и без да кажат од каде се. Епа ај, еве кажа дека е од Косово, сега дали личи на албанец или каур?
Каде е тоа тука?
Реално е дека имате поспецифични фаци како народ, не гледам нешто лошо во тој муабет, исто како што на пример и јужни Словени(Бих, Срб, Хр) се препознаваат исто лесно така е и за вас.
Јас досега не сум утнал и доле и тука иако во цел регион ве има еден билион и повеќе :D
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.067
Во Македонија ќе ставаат директори кои не зборуваат македонски а во Швајцарија ќе ги тераат и во школските дворови да зборуваат германски. Е таму ни на скелиња не ги качуваат без јазик

 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.412
небитно како личи, си кажа дека е од Косово. а сепак си доби бесплатна храна

како што добива и бесплатно здравство секој Косовар у Илиридава

Може си приметил дека уопште не се занимавам со тривијални работи како изгледот на Албанците, или зашто не јадат свинско Албанците, или жените зашто им се у затвор, или зашто они меѓу себе се викаат Шиптaр а ја не треба така да ги викам...

Два посто не ме занимаат тие ствари и не гледам како занимавањето со тие ствари ќе ми помогне да ги решам проблемите кои ги имам со Албанците.

Ја да сум на место на продавачов нема да му дадам храна ако не давам храна бесплатно на никој. Ако имам таков обичај да давам бесплатно храна на просјаци кога вака ќе побараат, би му дал храна и на овој, без разлика што е од Косово.
Автоматски споено мислење:

Мајка ми е Косовка, може би му дал храна на земљачка база.
znaesh shto e loshoto, shto cigani da mu doat da pobaraat bez pari hrana kje gi opcue i kje gi izbrka, ama kaurot glup go slusha toj gaden izgovor i akcent i dava bez pari hamburgeri
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.840
Поени од реакции
23.422
Во Македонија ќе ставаат директори кои не зборуваат македонски а во Швајцарија ќе ги тераат и во школските дворови да зборуваат германски. Е таму ни на скелиња не ги качуваат без јазик

Причината за тоа била

New rule imposed after local child speaks more Albanian than German

Е пошто не им даваат на албански да зборат и да се образуваат нека не се чудат после кога ќе имаат голема стапка на криминал, педомухамедански радикализам, насилство и дивјаштво.
Едно е на пример да учиш физика (или било што друго) на германски, друго е на албански. На албански ако ја учиш стануваш цивилизиран, паметен, стабилен, смирен. Исто и пошто немаат претставници во локална или централна власт. Кога има шиптaр во власта автоматски стануваат писмени, културни, цивилизирани. Во моментот кога ќе го тргнеш од власт одма се враќаат по старо. Така што Швајцарците се криви затоа што не ги ставаат во власт и не им даваат школи на свој јазик.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.900
Поени од реакции
35.743
Причината за тоа била

New rule imposed after local child speaks more Albanian than German

Е пошто не им даваат на албански да зборат и да се образуваат нека не се чудат после кога ќе имаат голема стапка на криминал, педомухамедански радикализам, насилство и дивјаштво.
Едно е на пример да учиш физика (или било што друго) на германски, друго е на албански. На албански ако ја учиш стануваш цивилизиран, паметен, стабилен, смирен. Исто и пошто немаат претставници во локална или централна власт. Кога има шиптaр во власта автоматски стануваат писмени, културни, цивилизирани. Во моментот кога ќе го тргнеш од власт одма се враќаат по старо. Така што Швајцарците се криви затоа што не ги ставаат во власт и не им даваат школи на свој јазик.
Исто мора да извадат на евровизија и транџендер шиптаp, не знам дали имаат доволна застапеност во таа група, ако нема ќе мора да се најдат претставници.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.706
Поени од реакции
4.183
Си треба една Уштрија Члиримтаре е Швицер за правата на угнетеното, а сепак најбрзо растечко албанско малцинство во Швајцарија. Планина фала богу имаат, ќе може да се распукаат од бачилата на Зермат.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.098
Поени од реакции
1.997
небитно како личи, си кажа дека е од Косово. а сепак си доби бесплатна храна

како што добива и бесплатно здравство секој Косовар у Илиридава

Може си приметил дека уопште не се занимавам со тривијални работи како изгледот на Албанците, или зашто не јадат свинско Албанците, или жените зашто им се у затвор, или зашто они меѓу себе се викаат Шиптaр а ја не треба така да ги викам...

Два посто не ме занимаат тие ствари и не гледам како занимавањето со тие ствари ќе ми помогне да ги решам проблемите кои ги имам со Албанците.

Ја да сум на место на продавачов нема да му дадам храна ако не давам храна бесплатно на никој. Ако имам таков обичај да давам бесплатно храна на просјаци кога вака ќе побараат, би му дал храна и на овој, без разлика што е од Косово.
Автоматски споено мислење:

Мајка ми е Косовка, може би му дал храна на земљачка база.
Znam be za tebe, ama mnogumina tuka ne mislat kako tebe.
Btw nie sme si bile bratucedi, samo majka mi e Kosovare ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom