Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
29 март 2024
Мислења
277
Поени од реакции
565
Денеска е осветлен крстот во Драчево, висок 63 метри.

Ова е четвртиот крст во Драчево, има поставен крст во ридот Три Чешми во близина на муслиманското село Студеничани, уште два има во близина на другото муслиманско село Батинци, на местото Марков Рид, како и во ридот Пеленица.
Сега дури и свети, за да можете да го видите од далеку :ljubove:
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.034
Поени од реакции
1.022
Може и од близу да го видиме, би купил куќа до крст, црква, немам проблем.
Фала Богу. Зошто да не би?
Крстот не се дере во 5 сабајле па да те буди и да ти ремети мир така?
На никој начин не ти влијае на квалитетот на твојот живот дури и до него да живееш.

Што да кажат оние дури и на неколку километри од џамија што мораат да живеат, а не па одма до неа?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.072
Може и од близу да го видиме, би купил куќа до крст, црква, немам проблем.
Еве бабуш одма на Штефанс Плац у Беч до катедралата со поглед од детска према торањот.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.074
Поени од реакции
18.168
Може и од близу да го видиме, би купил куќа до крст, црква, немам проблем.
Супер дарди те чекаме, ние Македонците не ставаме бомби на влезните врати како вие, не се секирај и децата ќе ти живеат безбедно, нема да ги избодеме со ножеви во некој бус или постројка.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.372
Поени од реакции
2.293
Кога гледаме феномен и сакаме повеќе да разбираме од каде настанува, зошто настанува, нормално е дека треба да знаеме повеќе од каде потекнува, зошто настанува, дали може да се спречи ако е негативна појава итн.
Целиот форум, вклучувајќи те и тебе вперувате со прст и ми покажувате ете го феноменот, го гледам и јас, ама за разлика од вас јас сакам да знам зошто настанал и што можеме да направиме за да се смени, вам и двете не ве интересираат.
Значи викам дека има причина и дека околностите допринесувале албанците да се примитивни, секако дека имаат одговорност, иако други причинители допринеле да се во ваква состојба.
Вашите власти повеќе од 100 години инвестираа во исламот кај албанците, ете ти признавам дека ти си подобрување штом бараш старлети да им донесеш во секое село ама јас викам не треба повеќе да живеат по селата и државата треба да инвестира повеќе во образование кај албанците и вие треба да правите притисок кон тоа, а не да протестирате против образование.
Не е морално да викаш генетски толку ви е капацитетот, да ми викаш не знам од каде сте дошле, ќе чекаме да се смени геополитиката за да се справиме како што треба со вас.
Ја ќе ти кажам како полагате вие Албанците испити, баш како во клиповите со К-15, со мито и корупција, јас кога полагав правосуден испит, 2016 година, граѓанско право не положив за 1 поен, за само 1 поен најголемиот и најтешкиот испит не го положив на компјутер се полагаше, и реков на Теута ( или како и да се викаше) главната асистентка дали смеам да полагам усно ми рече неможело,ако паднам пак на ново, а потоа дознав дека прашањата сте им ги давале на Албанците и 100% од Албанците кои полагаа тие години неколку положија правосуден. Све сте со купени дипломи. Ова го имаше и на вести, и што? Никому ништо од таа афера. Така си помина, кучињата лаат, караванот си врви. Никој не ви ги поништи фалш дипломите од правосудниот.
Срамота, наместо јас да работам како правник, ќе работи, Албанка, јас како Македонка морам лебот да го барам по белиот свет, за вие да уживате во администрација сви четири у вис во канцеларија. Способност и компентенција 0, не знаете ни да читате, изводите и документите се сите со печатни грешки, а камоли законот да го познавате и толкувате.
Мене за 1 поен не ми дозволи да полагам усно, оти сум Македонка морав да полагам повторно за 1 поен, а Албанците со сите прашања дадени однапред научени две страници си положуваа. Ете толку од правдата.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.074
Поени од реакции
18.168

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.771
Поени од реакции
22.852
Супер дарди те чекаме, ние Македонците не ставаме бомби на влезните врати како вие, не се секирај и децата ќе ти живеат безбедно, нема да ги избодеме со ножеви во некој бус или постројка.
Не фала, не го чекаме. Албанци католици и православни се секогаш добредојдени, муслимани не. Што се мене тиче правац љубената му Палестина.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.186
Поени од реакции
5.119
Супер дарди те чекаме, ние Македонците не ставаме бомби на влезните врати како вие, не се секирај и децата ќе ти живеат безбедно, нема да ги избодеме со ножеви во некој бус или постројка.
Немој тие приказки на мене, при секој собир на македонци страдаа имоти на албанци, се тепаа албанци при секој фудбалски, ракометен, кошаркарски и друг натпревар.

Роднина имаше стан во зграда каде сите беа македонци, му сереа пред врата.

Еве види погоре двајца албанци биле тепани од група македонци.

Сум бил сведок кога група македонци нападна случајни минувачи албанци.

Пред околу 20 години ми беше претепан другар кој беше со нас, но одвоен некој 50 метри поназад.

На друг познаник му ја пукнаа главата со шипка сред плоштад.

Има и други случаи, нема да ве израдувам.

Сум бил сведок и кога албанци тепале македонци.

Исти сме.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.351
Поени од реакции
4.789
Ја ќе ти кажам како полагате вие Албанците испити, баш како во клиповите со К-15, со мито и корупција, јас кога полагав правосуден испит, 2016 година, граѓанско право не положив за 1 поен, за само 1 поен најголемиот и најтешкиот испит не го положив на компјутер се полагаше, и реков на Теута ( или како и да се викаше) главната асистентка дали смеам да полагам усно ми рече неможело,ако паднам пак на ново, а потоа дознав дека прашањата сте им ги давале на Албанците и 100% од Албанците кои полагаа тие години неколку положија правосуден. Све сте со купени дипломи. Ова го имаше и на вести, и што? Никому ништо од таа афера. Така си помина, кучињата лаат, караванот си врви. Никој не ви ги поништи фалш дипломите од правосудниот.
Срамота, наместо јас да работам како правник, ќе работи, Албанка, јас како Македонка морам лебот да го барам по белиот свет, за вие да уживате во администрација сви четири у вис во канцеларија. Способност и компентенција 0, не знаете ни да читате, изводите и документите се сите со печатни грешки, а камоли законот да го познавате и толкувате.
Мене за 1 поен не ми дозволи да полагам усно, оти сум Македонка морав да полагам повторно за 1 поен, а Албанците со сите прашања дадени однапред научени две страници си положуваа. Ете толку од правдата.
One wise man once said that you must take responsibility, its nobodies fault that you failed colege.
By the way, with great kaurpower comes more responsibility to achive more in life. Life is not fair go qafirs.
Автоматски споено мислење:

Супер дарди те чекаме, ние Македонците не ставаме бомби на влезните врати како вие, не се секирај и децата ќе ти живеат безбедно, нема да ги избодеме со ножеви во некој бус или постројка.
1714424141324.png
Автоматски споено мислење:

Леле Фуркан до каде ќе одиш бе со вакви фејк видеа, утре ќе ставите некој во чаршаф како лежи и ќе речете ете Комити го утепаа.
И мене ми заличи на фејк, особено со тоа што само носот од блиску му го снимаа за да ни биде жал. И зошто воопшто се крие, ваљда затоа што е грд?
Автоматски споено мислење:

Не фала, не го чекаме. Албанци католици и православни се секогаш добредојдени, муслимани не. Што се мене тиче правац љубената му Палестина.
А атеисти?
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.771
Поени од реакции
22.852
Ако се од христијански бекграунд слободно. Ако се од муслимански, не. Искуството покажало дека шиптaр не излегува лесно од шиптaрската матрица колку и да мисли дека тој лично напреднал шиптaрлукот секогаш го враќа назад кај што припаѓа. Ќе ти образложам во подолг пост како реплика на тој претходниот за феноменот. За сега доволно е само дека не постои такво нешто како бивш шиптaр. Ти си класичен пример за тоа. А и вонфорумски примери знам.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.380
Поени од реакции
22.880
Ај сега и ти погача. Нека тресат таму цицки и газови па макар и на илахии и касиди. Иначе ечи и Цеца ама малку поинкогнито тоа.

Да сум јас сега на власт, се ова има да настапува секој викенд од Лојане до Велешта. И тоа со државни пари од буџетот од Министерство за Култура наменет за малцинствата. И нема да штедам ич финансии, секоја косоварска старлета ќе ја плаќам да доаѓа да пее во сите рамковни села. Бело, табли, се тоа слободно ќе прогледам низ прсти да се дистрибуира, а и онака џандари не смеат да влезат таму. Од една страна нивни пејачки викаш, промовираш култура на албански јазик и никој не може да ти пререче дека не придонесуваш за соживот, од друга страна масовно го дробиш влијанието на педомухамеданството и затуцаните вредности. Кога ќе почнат овие клипови од тикток да бидат снимани во Боговиње, Чегране, Трапчин Дол и слично, знаеш дека караванот е тргнат и нема запирање.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.771
Поени од реакции
22.852
Девеес осма Рабин Сквер Тел Авив. Галактички светлосни цивилизации понапред од најнапредната шиптaрска цивилизација сега, а камо ли тогаш. Во милијарда универзуми би одбрал да живеам во ова со овие вредности наместо педомухамеданско.

Let there be light...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom