Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Со срање пасош и сендвич држава, не можеме, ни ние, ни пак тие да се отселат. За Унгарците не знам, не живееме со нив. Не ја знам српската политика, претпоставувам дека Србија има повеќе билатерални односи и појак пасош наспрема сендвич државава.
Od zemalja bivše Jugoslavije, najbolje je rangirana Slovenija, koja se nalazi na 12. poziciji.

Evo je lista najmoćnijih pasoša za 2021: Srbija zauzima 38. poziciju zajedno s Hondurasom i El Salvadorom, Hrvatska 18. mesto koje deli s Bugarskom, dok Crna Gora i Makedonija zauzimaju 45. poziciju. Bosna i Hercegovina se nalazi na 49. mestu. Tamo gde Romi najčešće idu, a to je EU, i srpski i makedonski pasoš imaju podjednaku "snagu".
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Луѓе, не е работата своето дете да го учиш да се тепа и да носи нож во ранец, ко што прават тие што им се лутиме поради тоа и ги критикуваме, но барем можеме да не ствараме полтрони кои ќе се плашат од све. Еве гледам некоја група на фејсбук напраиле за реформите во образование, демек ќе бојкотираа денес, и одма мајки татковци се испичкаа дека ќе намалеле поведение наставниците. И нормално од такви родители ќе излезат деца лигуши кои ќе се плашат од све.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Od zemalja bivše Jugoslavije, najbolje je rangirana Slovenija, koja se nalazi na 12. poziciji.

Evo je lista najmoćnijih pasoša za 2021: Srbija zauzima 38. poziciju zajedno s Hondurasom i El Salvadorom, Hrvatska 18. mesto koje deli s Bugarskom, dok Crna Gora i Makedonija zauzimaju 45. poziciju. Bosna i Hercegovina se nalazi na 49. mestu. Tamo gde Romi najčešće idu, a to je EU, i srpski i makedonski pasoš imaju podjednaku "snagu".
Србија е на 33 место (моментално). Не верувам Србија и Македонија да имаат „подеднаква“ сила. Србија е каде каде посилна и поразвиена од дпукава, по што, како што реков, има појаки билатерални односи наспрема МК.
Луѓе, не е работата своето дете да го учиш да се тепа и да носи нож во ранец, ко што прават тие што им се лутиме поради тоа и ги критикуваме, но барем можеме да не ствараме полтрони кои ќе се плашат од све. Еве гледам некоја група на фејсбук напраиле за реформите во образование, демек ќе бојкотираа денес, и одма мајки татковци се испичкаа дека ќе намалеле поведение наставниците. И нормално од такви родители ќе излезат деца лигуши кои ќе се плашат од све.
Не е финтата да се учи, ама мора како шо иди времево. А таквите родители ко шо ги спомнуваш од стално постоело во голем број. Разликата мејџу нашиве и нивните (џупците и ш.иптарите) е шо, тие се бунтовни ко че дојди до вакви работи и му е гајле за некакво си поведение, шо нема никогаш да му затреба во живото, а кај нас ти вел „чути си дупи си“. Зато до ова дно сме дојдени.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.859
Imate izbor da date Albancima 3000-3500km2, koje i tako de fakto ne kontrolišete, i da budete koliko-toliko svoji na svome u državi gde biste bili 85%+ većina. Imali biste funkcionalnu državu bez albanskog destabilišućeg faktora. Sve bi bilo opuštenije. Sad se gleda koji će etnos dobiti koje ministarstvo nakon izbora i koči se država od sitnica pa do bitnijih stvari. Bojim se da ako to ne uradite da će se Makedonci otcepljivati od Makedonije jer će ona samo u korenu druge reči njenog zvaničnog imena biti makedonska. Ovako puštate da se kancer širi dok ne bude prekasno. Sad me kamenujte i pljujte za svetogrđe.
Србија е без Косово т.е. без дестабилирачкиот фактор и пак ништо, све по старо, корупција, криминал, мито, непотизам, ниска социјална и општествена свест, полуписменост па чак и де факто диктатор во ликот и делото на Пичкоусти :icon_mrgr: Конечно етнички чиста Србија (освен таму некои маџари) а стандард и квалитет на живот =дно.
Исто како во Македонија минус шкиптарите.
Автоматски споено мислење:

Каква СФРЈ,Хитлер потфрлил околу ова прашање и никој друг.
Ептен :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
da lupnam i jas nesto za ovoj densen sozivod.
so kogo sozivod da dadam i eden primer, tie so nivnite,tie so nas, nie so nasite,
pred nekoj den eden od nivnite so kola sto obicajat da ja vozat se lupnal vo edna kuka na edna raskrsnica vo naselba, jasno vie za koj se raboti,se najdov i jas tuka ama za kratko vreme i saobrakajna policija so kola nekoj im javil. No od site cetiri strani pak pak za toa kratko vreme pocnaa da doagaat lica-luge od nivnite,se pomladi i se so takvi slicni koli sto oni gi obicajaat,
E ova e sozivod oni so oni, kako samo se podrzavaat,grupiraat i pomagaat,
Jas ili nekoj od nas da napravese nesto vakvo da lupne so kola vo kuka i da svrti da pobara pomos ke dobie odgovor od drugarite,abe kaj najde sega gledam utakmica,duri i od sopstveniot brat isto.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Србија е без Косово т.е. без дестабилирачкиот фактор и пак ништо, све по старо, корупција, криминал, мито, непотизам, ниска социјална и општествена свест, полуписменост па чак и де факто диктатор во ликот и делото на Пичкоусти :icon_mrgr: Конечно етнички чиста Србија (освен таму некои маџари) а стандард и квалитет на живот =дно.
Исто како во Македонија минус шкиптарите.
Автоматски споено мислење:



Ептен :)
Prodisali smo od kad državu ne delimo sa Albancima, a nadam se i oni. Ti se samo teši. Upravo su postojanje ove teme i sadržaj objava na istoj jedni od dokaza koliko sam u pravu.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.706
Србија е без Косово т.е. без дестабилирачкиот фактор и пак ништо, све по старо, корупција, криминал, мито, непотизам, ниска социјална и општествена свест, полуписменост па чак и де факто диктатор во ликот и делото на Пичкоусти :icon_mrgr: Конечно етнички чиста Србија (освен таму некои маџари) а стандард и квалитет на живот =дно.
Исто како во Македонија минус шкиптарите.
Автоматски споено мислење:



Ептен :)
Системот е таков на овие простори ама сепак дишат по слободно за разлика од нас, ние ептен паднавме на ова поле.
Автоматски споено мислење:

da lupnam i jas nesto za ovoj densen sozivod.
so kogo sozivod da dadam i eden primer, tie so nivnite,tie so nas, nie so nasite,
pred nekoj den eden od nivnite so kola sto obicajat da ja vozat se lupnal vo edna kuka na edna raskrsnica vo naselba, jasno vie za koj se raboti,se najdov i jas tuka ama za kratko vreme i saobrakajna policija so kola nekoj im javil. No od site cetiri strani pak pak za toa kratko vreme pocnaa da doagaat lica-luge od nivnite,se pomladi i se so takvi slicni koli sto oni gi obicajaat,
E ova e sozivod oni so oni, kako samo se podrzavaat,grupiraat i pomagaat,
Jas ili nekoj od nas da napravese nesto vakvo da lupne so kola vo kuka i da svrti da pobara pomos ke dobie odgovor od drugarite,abe kaj najde sega gledam utakmica,duri i od sopstveniot brat isto.
Чика, менталитетот се менува ама со должна почит, наместо да сте ги отвореле очите во таа Југославија, вие сте се залетале и заборавивте и на традции и на тој ген на непокорност што сме го имале, Албанците тогаш ви ги копаа каналите ама разумот и свеста ја имале за оваа работа, па додека едни си ги пуштаа жените во прв план, ги напуштаа селата за плата во фабрика, не се крштеваа, не славеа слави само и само да се вистински Југословени они тераа по друга агенда, вие не сте можеле да видите од тие пусти кредити што се спрема и малку ви беа по три одмори, се наполнивте со комплекси па и тие ни ги префрливте нас во ова капиталистичко време. Ова го викам за цела таа генерација, ништо личнно кон тебе чика Анчо.

На Солун да на Срем не.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.859
Prodisali smo od kad državu ne delimo sa Albancima, a nadam se i oni. Ti se samo teši. Upravo su postojanje ove teme i sadržaj objava na istoj jedni od dokaza koliko sam u pravu.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
А зашто толкава кукњава и нарицање за Косово низ цела Србија? Делува некако шизофрено, од една страна сте се отарасиле од шкиптари од друга сте го изгубиле срцето на Србија...оди разбери.
Сепак најголем непријател на србите се србите.

Системот е таков на овие простори ама сепак дишат по слободно за разлика од нас, ние ептен паднавме на ова поле.
Може така делува на прв поглед, но ете утре да бидне поделба и да остане етнички хомогена Македонија, мислиш дека нешто ќе се промени во поглед на квалитет на живот? Освен физичките напади врз деца по автобуси, друго не ми текнува...исто и за Македонците важи, најголем душман на македонците се македонците.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Во име на "соживотот"......на вчерашен ден 28.04.2001 година.....во 17,45 часот....се случи најкрвавиот и најбрутален масакр во поновата историја на Република Македонија. Тоа е МАСАКРОТ КАЈ ВЕЈЦЕ
Во заседа....Албанците ѕверски ги убија.....потоа ги масакрираа и живи ги запалија.....осуммина специјалци и полицајци.
vejce.jpg
Роберт Петковски (27)
Беспомошното и мртво тело на Роберт со нож е бодено по нозете и гениталните органи. Смртта кај Роберт настанала како резултат на тешките раскинувања на левата мозочна полутопка кои настанале под дејство на проектил исфрлен од огнострелно оружје од близина. Покрај во пределот на главата и десната рака, со проектили е погоден во десната и левата потколеница, кога Роберт излегувал од „хамерот“ и бил во исправена положба.
Бобан Трајковски (28)
Смртта кај Бобан настанала како резултат на хеморалгичен шок поради огнострелен канал на срцето и загуба на поголемо количество крв. При обдукцијата на телото на Бобан се констатирани три убодни рани на десната страна од градниот кош, една прободна рана во пределот на подлактницата, една прострелна повреда во градниот кош, една прострелна рана на десната надлактница, како и нагмечување на главата со кундак.
Миле Јаневски (30)
На Миле исто така, со кундак од пушка му е згмечена, разнесена главата, а низ телото има осум канални повреди предизвикани од огнострелно оружје и вртлежи од „кинески“ нож. Смртта кај Миле настанува насилно со нагмечување на мозокот поради дејство на потврда динамична сила со кундак од пушка во пределот на челната регија. На неговото тело се пронајдени и осум канални повреди, предизвикани од огнострелно оружјеи со нож претходно бил онеспособен за полесно да биде масакриран.
Игор Костески (25)
Причината за смртта на Игор е насилна и настанала како резултат на нагмечување на мозочното стебло предизвикано од огнострелна повреда во челото каде што му е пукано од пиштол, додека давал знаци на живот, од непосредна близина. Ако загинал зад воланот додека маневрирал со „хамерот“, загадочна е раната и големата расеченица на левото стапало, и отсечените три прсти на десната рака. Рачниот часовник застанат беше во 18:12 часот. Дали запрел од компресија и експлозија или сам го стопирал Игор, со што сакал да ни соопшти дека во тој миг животот му престанал. Терористите ги понесле прстите со себе како трофеи за да ја наплатат завршената задача.
Марјан Божиновски (27)
Иако Марјан се здобил со повеќе огнострелни рани, додека давал знаци на живот, бил запален од терористите, при што неговото тело е целосно јагленисано од изгореници од четврти степен, со одвоени долни екстремитети.
Кире Костадиновски (24)
Смртта кај Кире настанала како резултат на развивање на тешко шокова состојба предизвикана од дејствување на проектили во пределот на градниот кош и стомакот, како и поради изгореници и труење од јаглероден моноксид, што му е пронајден во белите дробови, од што се извлекува заклучок дека бил запален додека се уште давал знаци на живот.
Бошко Најдовски (25)
Бошко додека бил тешко ранет, од близина му е пукано во неговото чело, за да потоа биде запален и целосно изгорен.
Илче Стојановски (24)
Смртта на Илче настанала како резултат на здобиените прострелни рани во пределот на главата и стомакот. Со кундак од пушка му е разнесена брадата а со нож му се нанесени рани на рацете и нозете. Не е докажано дали контузијата на брадата предизвикана со удари од кундак на пушка и горењето на долните екстремитети, терористите го извршиле додека бил се уште жив или мртов. Телото од целосно изгорување го спасиле првите „тигри” што пристигнале на местото на масакрот.

Вечна им слава, никогаш да не бидат заборавени.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
А зашто толкава кукњава и нарицање за Косово низ цела Србија? Делува некако шизофрено, од една страна сте се отарасиле од шкиптари од друга сте го изгубиле срцето на Србија...оди разбери.
Сепак најголем непријател на србите се србите.



Може така делува на прв поглед, но ете утре да бидне поделба и да остане етнички хомогена Македонија, мислиш дека нешто ќе се промени во поглед на квалитет на живот? Освен физичките напади врз деца по автобуси, друго не ми текнува...исто и за Македонците важи, најголем душман на македонците се македонците.
U pitanju je cenkanje, a ne kuknjava. Nećemo priznati Kosovo dok ne dobijemo nešto suštinsko za uzvrat. Da je Kosovo u Srbiji, nijedna bitnija odluka ne bi mogla da se donese bez da Albanci to prethodno ne aminuju. S obzirom na to da nam se interesi ne poklapaju, zamisli kakav bi haos i nestabilnost nastali.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2018
Мислења
356
Поени од реакции
478
Pa asimiluješ ih i verski. Tipa daješ im novac ili prednost zaposlenja ako su hrišćani. Pored pozitivne diskriminacije, treba raditi i na isticanju pozitivnih primera kako su Romi doprineli Srbiji ili u ovom slučaju Makedoniji. Romi su zaista ginuli rame uz rame sa Srbima u poslednjim vekovima i zajedno sa nama prolivali krv zarad naše domovine. Treba uspostaviti poželjan model Roma koji bi se promovisao i podsticao. Evo kao npr. ovi:

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Конечно некој паметен да се јави, во 80тите години баш тоа ни требеше но Македонците ги болеше ку... за малцинствата да ги асимилира посебно Ромите и Босанците. Имаше кој да се замара за Македонија од горе во тоа време и сите си уживаја. Нишај врата земај плата. Поради тие глупости што ги правеа тогаш ние го плаќаме цехот со камата...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
To su sve čari multi-kulti života. Po gotovo svim zapadnoevropskim gradovima imaš kvartove u kojima žive nevećinski narodi, uglavnom islamske vere, koje većinski narod zaobilazi jer su leglo kriminala i fundamentalizma.Ne znam zašto bi to neko voleo i podsticao. Jedino što me ovde iznenađuje je da su vama pored Albanaca, problem i Romi. Pa Romi su najpogodniji za asimilaciju od svih naroda. Kod nas se Romi, pričam o većini (70%+), ne razlikuju od Srba u smislu imena, prezimena, vere i tako toga s tim što su na nižem nivou ekonomskog razvoja. Ovih preostalih cirka 30% su oni klasični Romi koji se zovu Kasandra, Arnold Švarceneger, Kleopatra ili Mišel.
Точно така. Во сите поголеми градови низ светот го има ова (особено милионски) и останува на човек сам да си одбери во какво опкружување ќе живее и каде ќе се движи.
Тоа што на време не се вршеше асимилација на ромското население и што сега заедно со албанското е завиено од исламскиот фундаментализам и парите кои стигаат од СА е само последица на ненавремено извршена домашна задача.

Баш не си во право за ова. То важеше за некогаш, сега не е воопшто така. Нема врска чурук табиет, тие прилепчани шо не оставаја вакви гадој да пра шо сакаат низ градо заминаја одамна од државава, на нинвно место се населија копилињата во градов, односно апашаната, кој со прст не се помрднуваат за ништо, само штета на средината. Џупците заземаја одамна пополека сила, прилепчаните шо живеат блиску во околината до нив е катастрофа (јас на пример). На времето никој од нив не поминуваше по улиците кај шо врва денеска, максимум 2-3 ако видеше во дено, и ништо не праеа. Слободно си ода в чаршија, слободно му се пуштаат на прилепчанки (hit on буквално), заземаат терени, односно кај шо играат наши кошарка/фудбал, мора да се појава како канцер не помалку од 5 мина. Пред неколку години имаше полно случаеви кај шо имаја тепано штрумфој, дури и еден го истепаја во негојо двор нојче, ама за жал никој не го прикажа то на медиуми. Поседуваат нелегално оружја и никој ништо не му можи. На пато за на кај езерото, ако одиш пешки или со точак, очекувај лади полно со 200 на сат шо воза и од нив внатре те плукаат и ти караат сè живо и диво, ти вели „ти ибам каурското, сè ти ибам“.

Јебига мора соживот.
Сите примери кои ти ги потенцирав се за да ти објаснам дека да „мора соживот“, но и дека во тој соживот единката или опстојува на индивидуално ниво или колективно се брани/напаѓа.
Организирај се со неколку комшии и види после дали ќе те/ве малтретираат. ;)
Aма треба и две рала меѓу нозе и треба да си малку луд и спремен ако ти дојдат пред врата дека не ти се дојдени на визита т.е. ти да му одиш попрв и да им кажеш чија мајка црна вуна ќе преде.

Исто, ти посочив и индивидуален пример кој заради околности изгледа или ќе го наебе или ќе се пресели. Му го посакувам ова второто.

Ти пресечи во однос на тоа какви ти се околностите и реагирај на време. Државата и онака нема да те заштити. Многу поорганизирани и поголеми држави од нашата имаат проблеми од сличен вид, а кај нас одамна никој не се замара.

п.с. Тој полицаец кој си дозволил во сопствен двор да му вадат оружје и да го млатат треба под итно да си ја остави значката во станица и да се занимава со нешто друго во животот.
Извини но тоа е моето мислење и став во животот во однос на ваквите работи.

Луѓе, не е работата своето дете да го учиш да се тепа и да носи нож во ранец, ко што прават тие што им се лутиме поради тоа и ги критикуваме, но барем можеме да не ствараме полтрони кои ќе се плашат од све. Еве гледам некоја група на фејсбук напраиле за реформите во образование, демек ќе бојкотираа денес, и одма мајки татковци се испичкаа дека ќе намалеле поведение наставниците. И нормално од такви родители ќе излезат деца лигуши кои ќе се плашат од све.
Да ќе го научиш и воспиташ, меѓу другото, кога нема излез да е во ситуација да се одбрани или заштити себе и фамилијата - тоа ти е родителска должност.
Ќе ти кажам личен пример (не го сфаќај како фалба или пак како пројавување на храброст од зад тастатура), како тоа јас како син на самохран родител (мајка) сум успеал да се изборам во средина која не била така љубезна со мене - притоа немајки машки родител или пак постари браќа/сестри да ме посоветува или заштити.

Бев некое 3 одд кога ме преместија од едно училиште во друго заради помал потрес на мозокот, добиен во детска игра помеѓу другари (туркање, борење) и при пад и удар со глава во врата завршив со тоа - мал потрес на мозокот.

Мајка ми, прва реакција, ме премести во друго училиште. Втора, ми кажа дека досега те воспитував да си мирен, сега ти велам дека треба да ги почитуваш сите но штом некој тргне на тебе да се браниш како знаеш и умееш.
Тоа и правев...

Како нов во средината (етнички мешано училиште) бев на пик повторно и во наврат или два јадев ќотек, еднаш и јас истепав др дете па така некако растев.
Се' до моментот кога СФРЈ веќе ја немаше, МКД се осамостои, си заминаа децата на воените лица од школото (и градот) - шипците на нив ите како им ќутеа, постарите генерации македонци (дел од нив веќе со готови досиеа за лежење чорка откако ќе бидат полнолетни) заминаа во средно училиште и на мета бевме ние, следната генерација петтоодделенци кои беа од „мирните“ = читај тука не идеа на школо со лептир ножеви, со скакавци или со безбол палки и боксирачи.

Прв од таа група на мета бев јас. Откако два пати си кркав прописно ќотек, при што еднаш од лице кое неколку пати повторило (албанец), препродавач на дрога, веќе надалеку познат во МВР и видов дека ѓаволот ја однесе шегата си отидов фино лепо си купив лептир и почнав и јас малку да се занимавам поподробно со „браќата“.

Следна прилика, идат два-тројца (никогаш сами не ти идат пошто одат чопоративно) и го малтретираат другар ми кој беше со така отповеќе килажа (дебел), го понижуваат, фаќаат, му удираат клоци... и пошто беа метро и желба за растење едниот прописно го изнашамарав, за другите двајца да ми избегаат додека ги бркам.

Океј, шести час, слушам како вртат лептири во двор (црна темница пред школо во двор), ми викаат по име од долу... и знам што ме чека пошто порано не прв пат тоа сме го гледале низ школо.

Долу 3-4 од нив со шипки, палки, ножеви, сите по едно 23-4 години и за влакно извлеков жива глава пошто ако ме фатеа имаше како швајцарско сирење да ме набодат.
(другар мој по неколку години така го набодија во центар на град, одвај прежвиеа - неврзано со овој настан)

Потоа, следниот ден, отидов уште на прв час кај тие албанци со кои добро си живеев (кои на идење ме предупредија дека после часеви ќе ме бараат истите од вчера), прашав каде е овој што го шамарев... го најдов во другата училница, па фино лепо лептирот под грклан и го прашав дали ќе оставиме на ТОЛКУ и ова ќе заврши или да го пресечам на лице место.
Знаеш што? Оставивме на толку.

Истите тие албанци до крај на моето школување таму не ме чачкаа, со дел од нив кои денес се по Швајцарија и лево десно низ свет сме се гледале со години намќор и под око низ населбите кои се етнички скоро чисти нивни (бидејќи се движев и се движам низ такви), но имавме некоја взаемна почит. Дури и старите наши (прабаба моја со дедовци нивни си живееа доста добро, внуците на албанците секогаш помагаа на прабабата кога носеше торби и слично).
Другиот дел од нив, кои останаа во мкд, се или вработени на државно (рамковни) или се дилери или се по затвори. Исто и со нив немам проблем.

Не дека после тоа во живот не сум се закачал со албанци или македонци (небитно) не дека не сум јадел ќотек колку што сум тежок, а и сам не сум млател поприлично добро НО, никогаш ама никогаш не сум барал проблеми и не сум ги правел прв, ниту пак одам да му мешам некого фамилија, племе, семе и не знам што. Затоа што сум бил дрецкан од земја, знам како е да тепаш некого како куче, но и како е да те тепаат.

Што да му кажам на син ми? Да биде пацифист? Да свитка врат?
Не другар.
ДОЛЖНОСТ како родител ми е моите деца (машки/женски) небитно, покрај што ќе ги пратам на часеви англиски и математика, да ги пратам и на часеви по самоодбрана. НЕ за да се тепаат и за да напаѓаат, туку за да знаат да се заштитат себе си и семејството за кога има од тоа потреба (недај Боже да ја има).
Јас го научив истото на потешкиот начин, нема да дозволам моите деца да поминат низ истото.

п.с. Сопругата сака да научи да ракува со оружје. Засега не ми е таа идеја прифатлива, во иднина... во зависност каде ќе живеам и кои ќе ми бидат околностите, нема можеби да ми биде толку туѓо размислувањето во тој правец.
Сакам да ти кажам дека животот е суров, не сите имаат среќа и некогаш знаењето или незнаењето да се заштитиш може да те кошта многу.

Во име на "соживотот"......на вчерашен ден 28.04.2001 година.....во 17,45 часот....се случи најкрвавиот и најбрутален масакр во поновата историја на Република Македонија. Тоа е МАСАКРОТ КАЈ ВЕЈЦЕ
Во заседа....Албанците ѕверски ги убија.....потоа ги масакрираа и живи ги запалија.....осуммина специјалци и полицајци.
-Прегледај го приврзокот 293925
Роберт Петковски (27)
Беспомошното и мртво тело на Роберт со нож е бодено по нозете и гениталните органи. Смртта кај Роберт настанала како резултат на тешките раскинувања на левата мозочна полутопка кои настанале под дејство на проектил исфрлен од огнострелно оружје од близина. Покрај во пределот на главата и десната рака, со проектили е погоден во десната и левата потколеница, кога Роберт излегувал од „хамерот“ и бил во исправена положба.
Бобан Трајковски (28)
Смртта кај Бобан настанала како резултат на хеморалгичен шок поради огнострелен канал на срцето и загуба на поголемо количество крв. При обдукцијата на телото на Бобан се констатирани три убодни рани на десната страна од градниот кош, една прободна рана во пределот на подлактницата, една прострелна повреда во градниот кош, една прострелна рана на десната надлактница, како и нагмечување на главата со кундак.
Миле Јаневски (30)
На Миле исто така, со кундак од пушка му е згмечена, разнесена главата, а низ телото има осум канални повреди предизвикани од огнострелно оружје и вртлежи од „кинески“ нож. Смртта кај Миле настанува насилно со нагмечување на мозокот поради дејство на потврда динамична сила со кундак од пушка во пределот на челната регија. На неговото тело се пронајдени и осум канални повреди, предизвикани од огнострелно оружјеи со нож претходно бил онеспособен за полесно да биде масакриран.
Игор Костески (25)
Причината за смртта на Игор е насилна и настанала како резултат на нагмечување на мозочното стебло предизвикано од огнострелна повреда во челото каде што му е пукано од пиштол, додека давал знаци на живот, од непосредна близина. Ако загинал зад воланот додека маневрирал со „хамерот“, загадочна е раната и големата расеченица на левото стапало, и отсечените три прсти на десната рака. Рачниот часовник застанат беше во 18:12 часот. Дали запрел од компресија и експлозија или сам го стопирал Игор, со што сакал да ни соопшти дека во тој миг животот му престанал. Терористите ги понесле прстите со себе како трофеи за да ја наплатат завршената задача.
Марјан Божиновски (27)
Иако Марјан се здобил со повеќе огнострелни рани, додека давал знаци на живот, бил запален од терористите, при што неговото тело е целосно јагленисано од изгореници од четврти степен, со одвоени долни екстремитети.
Кире Костадиновски (24)
Смртта кај Кире настанала како резултат на развивање на тешко шокова состојба предизвикана од дејствување на проектили во пределот на градниот кош и стомакот, како и поради изгореници и труење од јаглероден моноксид, што му е пронајден во белите дробови, од што се извлекува заклучок дека бил запален додека се уште давал знаци на живот.
Бошко Најдовски (25)
Бошко додека бил тешко ранет, од близина му е пукано во неговото чело, за да потоа биде запален и целосно изгорен.
Илче Стојановски (24)
Смртта на Илче настанала како резултат на здобиените прострелни рани во пределот на главата и стомакот. Со кундак од пушка му е разнесена брадата а со нож му се нанесени рани на рацете и нозете. Не е докажано дали контузијата на брадата предизвикана со удари од кундак на пушка и горењето на долните екстремитети, терористите го извршиле додека бил се уште жив или мртов. Телото од целосно изгорување го спасиле првите „тигри” што пристигнале на местото на масакрот.

Вечна им слава, никогаш да не бидат заборавени.
Вечна слава!
Штета што тој моментум не се искористи бидејќи овој масакар ќе беше пресвртна точка да ги истребиме сите до последен од државата.
Наместо тоа, на Борис му претеа со НАТО бомбандирање за по пар години (како жив сведок на некои настани и муабети) да му се деси авионска „несреќа“.
The rest is history.

Лесна земја нему и лесна земја на ваквите херои кои го дадоа животот за нешто што ни оддалеку не наликува на ова што е денес останато и го нарекуваме „држава“.
Господ да му дава здравје и смирение на нивните семејства за загубата која ја претрпеа.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Сите примери кои ти ги потенцирав се за да ти објаснам дека да „мора соживот“, но и дека во тој соживот единката или опстојува на индивидуално ниво или колективно се брани/напаѓа.
Организирај се со неколку комшии и види после дали ќе те/ве малтретираат. ;)
Aма треба и две рала меѓу нозе и треба да си малку луд и спремен ако ти дојдат пред врата дека не ти се дојдени на визита т.е. ти да му одиш попрв и да им кажеш чија мајка црна вуна ќе преде.

Исто, ти посочив и индивидуален пример кој заради околности изгледа или ќе го наебе или ќе се пресели. Му го посакувам ова второто.

Ти пресечи во однос на тоа какви ти се околностите и реагирај на време. Државата и онака нема да те заштити. Многу поорганизирани и поголеми држави од нашата имаат проблеми од сличен вид, а кај нас одамна никој не се замара.
Те разбрав шо напиша во претходнио пост, и разбирам шо кажуваш, ама накај шо живејме ние не функционира то нешто. Буквално сите се деморализирани, и никој нејчи да се организира ко шо велиш. Порано беше то така сега нема, то ти нагласувам. Јас сум за такво нешто, ама другите не се нафајчаат, и зато че си трпа, тие шо нејча шо ги знам имаат пријатели. Едноставно ти вели „не бе не се мешам, не се карам“, оти има потсвесен страв мејџу лујџето. Порано во раните 2000 години, тогашните мафијши барем гарантираја да те штита, иако тогаш се шетаја прилепчани со полно оружја, сепак беше мирно време. Старите мафијаши ги нема, тие шо ти кажав лујџе шо се спротиствуваа одамна се заминати по странските држави, на нивно место се населија канцерогените суштества кои одмагаат на прилепчани и штета на околината.

п.с. Тој полицаец кој си дозволил во сопствен двор да му вадат оружје и да го млатат треба под итно да си ја остави значката во станица и да се занимава со нешто друго во животот.
Извини но тоа е моето мислење и став во животот во однос на ваквите работи.
Не, не ме сфати за то убо. Нешто му крадале во дворо ако не грешам, и овај слушнал, излегол да види шо се случува, овие појче од 2-3 мислам биле, го истепале во дворо. И јас сум за да се откажи од работната функција, ама џабе. Еве ти уште една поглупа случка, на пато за кај езерото, стоеле два џандари аго не грешам биле, и ги запреле изродиве со ладата (нз од која причина било), овие извале црево од колата (демек поврзано било со плино), и му рекле че ве гориме нешто. Овие џандариве се исплашиле, а изродиве избегале. Ова го кажувам ко шо го памтам, можи и нешто да пропуштам ама конкретно така беше. Тие шо знајме за настанов се смејме, се заебавме, ама од друга страна ко че видиш жално е.

А за оружје, тие си имаат кај нив кај шо си живеат, не носа навака, ама на пример да напрајш голема тепачка, полно че се собера со секири, и не ме чуди и пиштоли да донеса. Такви се џупците во Прилеп. Од стално сум предлагал специјална единица да се прати со гумени куршми и водени топој, па да му текни кај живеат и тро да зачута. Ама никој то нема да го напрај.
 
Член од
1 март 2021
Мислења
338
Поени од реакции
758
Проблемот не е во тоа дали ромите или албанците или што ти знам кој се асимилирани или не, секој има право да практикува своја религија своја култура итн, проблемот е во тоа што законите не важат подеднакво за сите, ете тоа е главниот проблем, се додека ние плаќаме данок регистрација на возила и казни за штоп што не свети а во меѓувреме циго поминува со недефинирана форма на возило која не исполнува ниту еден сообраќаен услов а SS севернофиромистанска полиција не ги казнува санционира, зошто? за гласови јасно ни е на сите, значи циго не е крив, циго си начекал си дупи, ама ајде уште 500 години па можеби ќе ви текне.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Проблемот не е во тоа дали ромите или албанците или што ти знам кој се асимилирани или не, секој има право да практикува своја религија своја култура итн, проблемот е во тоа што законите не важат подеднакво за сите, ете тоа е главниот проблем, се додека ние плаќаме данок регистрација на возила и казни за штоп што не свети а во меѓувреме циго поминува со недефинирана форма на возило која не исполнува ниту еден сообраќаен услов а SS севернофиромистанска полиција не ги казнува санционира, зошто? за гласови јасно ни е на сите, значи циго не е крив, циго си начекал си дупи, ама ајде уште 500 години па можеби ќе ви текне.
А зошто вам ви се дозволува да возите со бугарски таблици и да не плаќате царина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom