Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Страшно, погледнете што му прави на ова кутро животно овој Албанец.
Изживување, тортура.
Ќе те видев дали ќе беше олку загрижен за лавицата ако беше некој рандом Македонец и дали ќе се затрчаше да ја постираш оваа безвезна вест!
Убеден сум дека како тинејџер си направил 17 пати поретардирани работи од ова.
Се имаш дупнато од јадење мртви животни и индиректно си поддржал масовно убивање и тортура нивна, ама типов шо и праи уаааау на лавицата е проблемот.
Не сум скокал преку ограда да влегувам у ограденото кај животните у зоолошка да ги малтретирам.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
За истокот нема што да се зблрува, последните случувања да си ги следел ќе ти стане јасно. Е Прилеп не знам како е, ама без разлика како и да е они само земаат замав и знаат дека за краток период ќе паднеме ептен ние во секоја смисла така да се е џабе од оваа гледна точка.
Имам пишувано и порано, а и натаму оди работава, ќе остане во „државата“ некои 40% роми, 20% албанци и понекој стар баба и дедо македонци, толку. Исто како и во Бугарија што му се случи по влез на ЕУ каде дел од население им се отсели перманентно.
НО, како за тие што остануваат тука?

Многу едноставно, ќе си покажеш заби ако не сакаш да те ебат.

Другар што живее на тој Баир што го спомнувате си седат со друштво во маала, тегнат пива... оп двајца роми (ѓупци де) по улица...
Ееее! Абе чекај. Каде вие вака?
Си врвиме бе.
Си врвите?
Ела си малце.

Ајде ќотек, ќотек, да вриштат ко бебиња. Ги направија бабури во лицето и грбот како мевот па им рекоа следна прилика да си врват по другата улица.

Исто, случка од Битола со друг другар, живее ЛЕПЕНКА куќа до куќа со роми/ѓупци (кој како му е мило нека чита). Овај ем што има многудетна фамилија, ем дилер, ем сам шмрка и слично...
Другарот им имаше речено, слушај правите што правите, две работи:
1. Старата и сестра ми да не ги рчкате.
2. После 10 навечер мукла, старата спие.

Е супер, старата не му ја рчкаа, ниту пак сестра му, арно ама после 10 навечер вревеа... ајде еден ден океј. Вториот ден се симна долу, им влезе ДОМА и до каде ги најде ги дрецна од земја. Не гледаше дали е машко, женско, дете, ворасен, стар, млад... буквално ги дрецна од земја.
Оди прашајте го дали си има мака со нив? Не, живее најнормално како со било кој друг комшија да живее.

Порано, без разлика дали си ром, македонец, албанец или не знам каков си можел да јадеш ќотек колку си тежок само затоа што си ја згрешил улицата.
Денес има такви примери НО се изолирани примери, како овие погоре, затоа што има еден куп НГО кои ќе ти стегнат пријава + уште еден куп однародени македонци кои ќе ти се прават поголеми католици од папата и ќе ти кажат како не си во право ако се браниш или уште повеќе ако нападниш некого (откако ја претерал).

Така да, кој како ќе си постели така ќе си легни (тоа велат старите). Гледајте да функционирате во нефункционално општество колку што можете подобро и гледајте да не ви трпи фамилијата затоа што еден ден може да зажалите.

Од др страна, ене имам трет човек кој не продава куќа од инает ли од принцип ли... а цела мала е албанска, само тој и уште еден се македонци. Ај овај другиот е стар, но другарот не толку и можеше комотно да продаде куќа и со тие пари кои му ги нудеа да купи ДВЕ. Одлучи да тера инает.
Дали ќе му дојде на глава, мислам да - иако не му го посакувам тоа и го советувам да си се пресели ако до толку околностите се сменети. Не знам како му е океј да му ги гледа суратите секој ден, ако ништо друго. Сепак, негова работа.

п.с. Во моја мала старо купујем врти од време на време, во моја улица нема поминато подолго време пошто јас и еден комшија имаме споразум со нив. ;)

п.п.с. Прилепчани се исто катил народ во овој поглед. Нема шанси и таму во одредени места да ти скока и да ти се чатали некој само затоа што е Ром. Само зависи каде.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Имам пишувано и порано, а и натаму оди работава, ќе остане во „државата“ некои 40% роми, 20% албанци и понекој стар баба и дедо македонци, толку. Исто како и во Бугарија што му се случи по влез на ЕУ каде дел од население им се отсели перманентно.
НО, како за тие што остануваат тука?

Многу едноставно, ќе си покажеш заби ако не сакаш да те ебат.

Другар што живее на тој Баир што го спомнувате си седат со друштво во маала, тегнат пива... оп двајца роми (ѓупци де) по улица...
Ееее! Абе чекај. Каде вие вака?
Си врвиме бе.
Си врвите?
Ела си малце.

Ајде ќотек, ќотек, да вриштат ко бебиња. Ги направија бабури во лицето и грбот како мевот па им рекоа следна прилика да си врват по другата улица.

Исто, случка од Битола со друг другар, живее ЛЕПЕНКА куќа до куќа со роми/ѓупци (кој како му е мило нека чита). Овај ем што има многудетна фамилија, ем дилер, ем сам шмрка и слично...
Другарот им имаше речено, слушај правите што правите, две работи:
1. Старата и сестра ми да не ги рчкате.
2. После 10 навечер мукла, старата спие.

Е супер, старата не му ја рчкаа, ниту пак сестра му, арно ама после 10 навечер вревеа... ајде еден ден океј. Вториот ден се симна долу, им влезе ДОМА и до каде ги најде ги дрецна од земја. Не гледаше дали е машко, женско, дете, ворасен, стар, млад... буквално ги дрецна од земја.
Оди прашајте го дали си има мака со нив? Не, живее најнормално како со било кој друг комшија да живее.

Порано, без разлика дали си ром, македонец, албанец или не знам каков си можел да јадеш ќотек колку си тежок само затоа што си ја згрешил улицата.
Денес има такви примери НО се изолирани примери, како овие погоре, затоа што има еден куп НГО кои ќе ти стегнат пријава + уште еден куп однародени македонци кои ќе ти се прават поголеми католици од папата и ќе ти кажат како не си во право ако се браниш или уште повеќе ако нападниш некого (откако ја претерал).

Така да, кој како ќе си постели така ќе си легни (тоа велат старите). Гледајте да функционирате во нефункционално општество колку што можете подобро и гледајте да не ви трпи фамилијата затоа што еден ден може да зажалите.

Од др страна, ене имам трет човек кој не продава куќа од инает ли од принцип ли... а цела мала е албанска, само тој и уште еден се македонци. Ај овај другиот е стар, но другарот не толку и можеше комотно да продаде куќа и со тие пари кои му ги нудеа да купи ДВЕ. Одлучи да тера инает.
Дали ќе му дојде на глава, мислам да - иако не му го посакувам тоа и го советувам да си се пресели ако до толку околностите се сменети. Не знам како му е океј да му ги гледа суратите секој ден, ако ништо друго. Сепак, негова работа.

п.с. Во моја мала старо купујем врти од време на време, во моја улица нема поминато подолго време пошто јас и еден комшија имаме споразум со нив. ;)

п.п.с. Прилепчани се исто катил народ во овој поглед. Нема шанси и таму во одредени места да ти скока и да ти се чатали некој само затоа што е Ром. Само зависи каде.
To su sve čari multi-kulti života. Po gotovo svim zapadnoevropskim gradovima imaš kvartove u kojima žive nevećinski narodi, uglavnom islamske vere, koje većinski narod zaobilazi jer su leglo kriminala i fundamentalizma.Ne znam zašto bi to neko voleo i podsticao. Jedino što me ovde iznenađuje je da su vama pored Albanaca, problem i Romi. Pa Romi su najpogodniji za asimilaciju od svih naroda. Kod nas se Romi, pričam o većini (70%+), ne razlikuju od Srba u smislu imena, prezimena, vere i tako toga s tim što su na nižem nivou ekonomskog razvoja. Ovih preostalih cirka 30% su oni klasični Romi koji se zovu Kasandra, Arnold Švarceneger, Kleopatra ili Mišel.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.710
To su sve čari multi-kulti života. Po gotovo svim zapadnoevropskim gradovima imaš kvartove u kojima žive nevećinski narodi, uglavnom islamske vere, koje većinski narod zaobilazi jer su leglo kriminala i fundamentalizma.Ne znam zašto bi to neko voleo i podsticao. Jedino što me ovde iznenađuje je da su vama pored Albanaca, problem i Romi. Pa Romi su najpogodniji za asimilaciju od svih naroda. Kod nas se Romi, pričam o većini (70%+), ne razlikuju od Srba u smislu imena, prezimena, vere i tako toga s tim što su na nižem nivou ekonomskog razvoja. Ovih preostalih cirka 30% su oni klasični Romi koji se zovu Kasandra, Arnold Švarceneger, Kleopatra ili Mišel.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Па затоа што мал е бројот на Муслимани.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Па затоа што мал е бројот на Муслимани.
Pa asimiluješ ih i verski. Tipa daješ im novac ili prednost zaposlenja ako su hrišćani. Pored pozitivne diskriminacije, treba raditi i na isticanju pozitivnih primera kako su Romi doprineli Srbiji ili u ovom slučaju Makedoniji. Romi su zaista ginuli rame uz rame sa Srbima u poslednjim vekovima i zajedno sa nama prolivali krv zarad naše domovine. Treba uspostaviti poželjan model Roma koji bi se promovisao i podsticao. Evo kao npr. ovi:

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.710
Pa asimiluješ ih i verski. Tipa daješ im novac ili prednost zaposlenja ako su hrišćani.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Македонија ја асимилира кој стаса, на јавни форуми и роварат Срби, Бугари, пола народ навива за Србија коа играат со Македонија, пола десничарска младина е бугаризирана, Албанците со 20% и 2000 души војска им ја поробија државата, радикален ислам насекаде низ Македонија,он вика Циганите да ги асимилираме .

Не си ни ти добро поткован за на форумот, не ве спремаат као шо треба.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Македонија ја асимилира кој стаса, на јавни форуми и роварат Срби, Бугари, пола народ навива за Србија коа играат со Македонија, пола десничарска младина е бугаризирана, Албанците со 20% и 2000 души војска им ја поробија државата, радикален ислам насекаде низ Македонија,он вика Циганите да ги асимилираме .

Не си ни ти добро поткован за на форумот, не ве спремаат као шо треба.
Imate izbor da date Albancima 3000-3500km2, koje i tako de fakto ne kontrolišete, i da budete koliko-toliko svoji na svome u državi gde biste bili 85%+ većina. Imali biste funkcionalnu državu bez albanskog destabilišućeg faktora. Sve bi bilo opuštenije. Sad se gleda koji će etnos dobiti koje ministarstvo nakon izbora i koči se država od sitnica pa do bitnijih stvari. Bojim se da ako to ne uradite da će se Makedonci otcepljivati od Makedonije jer će ona samo u korenu druge reči njenog zvaničnog imena biti makedonska. Ovako puštate da se kancer širi dok ne bude prekasno. Sad me kamenujte i pljujte za svetogrđe.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
п.п.с. Прилепчани се исто катил народ во овој поглед. Нема шанси и таму во одредени места да ти скока и да ти се чатали некој само затоа што е Ром. Само зависи каде.
Баш не си во право за ова. То важеше за некогаш, сега не е воопшто така. Нема врска чурук табиет, тие прилепчани шо не оставаја вакви гадој да пра шо сакаат низ градо заминаја одамна од државава, на нинвно место се населија копилињата во градов, односно апашаната, кој со прст не се помрднуваат за ништо, само штета на средината. Џупците заземаја одамна пополека сила, прилепчаните шо живеат блиску во околината до нив е катастрофа (јас на пример). На времето никој од нив не поминуваше по улиците кај шо врва денеска, максимум 2-3 ако видеше во дено, и ништо не праеа. Слободно си ода в чаршија, слободно му се пуштаат на прилепчанки (hit on буквално), заземаат терени, односно кај шо играат наши кошарка/фудбал, мора да се појава како канцер не помалку од 5 мина. Пред неколку години имаше полно случаеви кај шо имаја тепано штрумфој, дури и еден го истепаја во негојо двор нојче, ама за жал никој не го прикажа то на медиуми. Поседуваат нелегално оружја и никој ништо не му можи. На пато за на кај езерото, ако одиш пешки или со точак, очекувај лади полно со 200 на сат шо воза и од нив внатре те плукаат и ти караат сè живо и диво, ти вели „ти ибам каурското, сè ти ибам“.

Јебига мора соживот.

To su sve čari multi-kulti života. Po gotovo svim zapadnoevropskim gradovima imaš kvartove u kojima žive nevećinski narodi, uglavnom islamske vere, koje većinski narod zaobilazi jer su leglo kriminala i fundamentalizma.Ne znam zašto bi to neko voleo i podsticao. Jedino što me ovde iznenađuje je da su vama pored Albanaca, problem i Romi. Pa Romi su najpogodniji za asimilaciju od svih naroda. Kod nas se Romi, pričam o većini (70%+), ne razlikuju od Srba u smislu imena, prezimena, vere i tako toga s tim što su na nižem nivou ekonomskog razvoja. Ovih preostalih cirka 30% su oni klasični Romi koji se zovu Kasandra, Arnold Švarceneger, Kleopatra ili Mišel.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Другар сакам да ти кажам дека тактиката ти е катастрофална, а како што кажуваш тоа го има применето Србија одамна врз ромите (џупштаната). Јас се гадам од асимилација на народи од 3ти земји, односно народи доселено што не се од Европа. Ако државава беше нормална, би му понудил на белци во Европа и надвор од Европа да дојдат овде да живеат и да работа и така да се асимилираат. Единствената тактика е отселување од државава на роми (џупци) и ш.иптари, а не асимилација.
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Баш не си во право за ова. То важеше за некогаш, сега не е воопшто така. Нема врска чурук табиет, тие прилепчани шо не оставаја вакви гадој да пра шо сакаат низ градо заминаја одамна од државава, на нинвно место се населија копилињата во градов, односно апашаната, кој со прст не се помрднуваат за ништо, само штета на средината. Џупците заземаја одамна пополека сила, прилепчаните шо живеат блиску во околината до нив е катастрофа (јас на пример). На времето никој од нив не поминуваше по улиците кај шо врва денеска, максимум 2-3 ако видеше во дено, и ништо не праеа. Слободно си ода в чаршија, слободно му се пуштаат на прилепчанки (hit on буквално), заземаат терени, односно кај шо играат наши кошарка/фудбал, мора да се појава како канцер не помалку од 5 мина. Пред неколку години имаше полно случаеви кај шо имаја тепано штрумфој, дури и еден го истепаја во негојо двор нојче, ама за жал никој не го прикажа то на медиуми. Поседуваат нелегално оружја и никој ништо не му можи. На пато за на кај езерото, ако одиш пешки или со точак, очекувај лади полно со 200 на сат шо воза и од нив внатре те плукаат и ти караат сè живо и диво, ти вели „ти ибам каурското, сè ти ибам“.

Јебига мора соживот.


Другар сакам да ти кажам дека тактиката ти е катастрофална, а како што кажуваш тоа го има применето Србија одамна врз ромите (џупштаната). Јас се гадам од асимилација на народи од 3ти земји, односно народи доселено шо не се од Европа. Ако државава беше нормално, би му понудил на белци во Европа и надвор од Европа да дојдат овде да живеат и да работа и така да се асимилираат. Единствената тактика е отселување од државава на роми (џупци) и ш.иптари, а не асимилација.
Romi se i iseljavaju ubedljivo procentualno najviše u odnosu na broj stanovnika. Posle Roma u iseljavanju slede Mađari kojih mi je žao što ih je sve manje jer je to radan i disciplinovan narod. Šiptare i da hoćeš da asimiluješ u Makedoniji, ne možeš.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Romi se i iseljavaju ubedljivo procentualno najviše u odnosu na broj stanovnika. Posle Roma u iseljavanju slede Mađari.
Со срање пасош и сендвич држава, не можеме, ни ние, ни пак тие да се отселат. За Унгарците не знам, не живееме со нив. Не ја знам српската политика, претпоставувам дека Србија има повеќе билатерални односи и појак пасош наспрема сендвич државава.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
Штом во СФРЈ ништо не се направило околу ова прашање...заборавете на решение сега.
Каква СФРЈ,Хитлер потфрлил околу ова прашање и никој друг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom