Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.712
Поени од реакции
35.166
Повеќе месеци барав здраво возило
Фала им на кантите што формирале ефтина цена па јас купив здраво бмв по цена на другите
Имав опел и пробував астри џабе 2008 год
Пежо 407 сите беа камбани со замајците
Итн ... дотогаш си го возев опелот и секој месец од плата си јадеше ко член на фамилија ... ужас неквалитет
Супер е тоа, арно ама сервисот на тоа возило и за помала работа кошта колку голем квар на астрата, тоа е она што пробувам да ти го потенцирам.
Имам пријател, зеде Е класа мерцедес ефтино доста, нема што нема од опрема, лани најбанална глупост му се заеба околу перките некоја електроника и почна да му грее, се оптегна 500 евра за сервис од 3 саати. Со толку пари буквално цел мотор ќе сменам на реното.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Momentalno sum u Mk, i toa vo pomal grad, abe covek parking da ne moze da najde poso tuka lugjevo i do wc izglea odat so kola i samo kukaat skap bil benzinot ova skapo ona skapo. Trebase da odam da ja slikaat kolata vo Eurolink za osiguruvanje ali ne mozev mesto da najdam da se parkiram.
Tuka kaznuvaat li vo mk dokolku zboris na mob dodeka vozis? Bidejki gledam site se na tel i si zastanuvaat koj kaj im teknalo.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.712
Поени од реакции
35.166
Momentalno sum u Mk, i toa vo pomal grad, abe covek parking da ne moze da najde poso tuka lugjevo i do wc izglea odat so kola i samo kukaat skap bil benzinot ova skapo ona skapo. Trebase da odam da ja slikaat kolata vo Eurolink za osiguruvanje ali ne mozev mesto da najdam da se parkiram.
Tuka kaznuvaat li vo mk dokolku zboris na mob dodeka vozis? Bidejki gledam site se na tel i si zastanuvaat koj kaj im teknalo.
Која кобила ќе ја фатат, таа ќе врши :)

Да казнуваат ако специјално се застанати да запираат, инаку и џандари примети по Јетите нон стоп се на мобилниот.
Исто и за паркирањето, јас вчера во Скопје кај Силбо баш требаше да застанам, има знак за забрането запирање и паркирање ама јетито џандарско беше паркирано на 15 метра од знакот и џандарите си јадеа во Силбо, ни две ни три се залепив и јас со 4 жмигавци до нив и си влегов да пазарам, никој ништо не ми кажа :)
 
Член од
12 мај 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Задната врата на голф 5 не се отвара, ја отварам преку багажникот. Некој мајстор да предложите
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.918
Поени од реакции
1.386
@ArHanG3L
Alternatorot e dosta skap za popravka kaj bravo, elektrikata na stakla, centralnoto, parking senzorite, bravata za klucot za palenje, klimatronikot site ovie raboti se problem ne samo kaj bravo tuku i kaj alfa 159. Bravoto se ponova godina i ako e so pomala kilometraza togas zatogas nema maka no da se desi da ne se otvora zamot popravkata kosta skapo. Celata e so moduli, ne e obicno dugme kako kaj vw... Stradat drzaci na motor poso nosi golem motor,so klapni znaj da ima problem poso fabricno se polu gumirani i znat da pravat problem. Luf mase kosta 10,000 za taja kola. Map senzor kosta 4500, egr 12.000...sepak taja kola vredela 20,000evra kako nova i notmalno e nekoj delovi da se skapi.... dodeka sme kaj menjacite, ne se isti kaj astra H i kaj bravo i kaj alfa. Kaj astra H se katastrofa menjacite posebno na 1.9 krsi pruzina i cel menjav treba da se preprava. Najdobar menjac kaj opel ima vektra B. Isuzu e menjacot so plasticni pruzini ili so sajla. Smrt nema.
Alfa posebno 159ka vo mk majstor tesko i zato tie koli gi izbegavaat. Vo bitola ima oficijalen avto servis fiat alfa lancia i eden drugar so se druzime stalno do udria imase fiat punto evo i site delovi original mu gi kladoja ama cena izgor. Za alfa mal servis e nad 6000 vo toj servis. E zato begat od alfa....
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.099
Momentalno sum u Mk, i toa vo pomal grad, abe covek parking da ne moze da najde poso tuka lugjevo i do wc izglea odat so kola i samo kukaat skap bil benzinot ova skapo ona skapo. Trebase da odam da ja slikaat kolata vo Eurolink za osiguruvanje ali ne mozev mesto da najdam da se parkiram.
Tuka kaznuvaat li vo mk dokolku zboris na mob dodeka vozis? Bidejki gledam site se na tel i si zastanuvaat koj kaj im teknalo.

Не е толку колку што се вози колку што не е средена патната инфраструктура и улиците воопшто. Во помалите градови објект со паркинг е реткост...маркети од рангот на Кам воопшто немаат паркинг, а прават илјадници евра промет на дневно ниво.

Поради ова се ствара тој впечаток иако реално да, се вози многу повеќе денес него ли пред 10-15 год. а за поназад да не правиме муабет.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
@ArHanG3L
Alternatorot e dosta skap za popravka kaj bravo, elektrikata na stakla, centralnoto, parking senzorite, bravata za klucot za palenje, klimatronikot site ovie raboti se problem ne samo kaj bravo tuku i kaj alfa 159. Bravoto se ponova godina i ako e so pomala kilometraza togas zatogas nema maka no da se desi da ne se otvora zamot popravkata kosta skapo. Celata e so moduli, ne e obicno dugme kako kaj vw... Stradat drzaci na motor poso nosi golem motor,so klapni znaj da ima problem poso fabricno se polu gumirani i znat da pravat problem. Luf mase kosta 10,000 za taja kola. Map senzor kosta 4500, egr 12.000...sepak taja kola vredela 20,000evra kako nova i notmalno e nekoj delovi da se skapi.... dodeka sme kaj menjacite, ne se isti kaj astra H i kaj bravo i kaj alfa. Kaj astra H se katastrofa menjacite posebno na 1.9 krsi pruzina i cel menjav treba da se preprava. Najdobar menjac kaj opel ima vektra B. Isuzu e menjacot so plasticni pruzini ili so sajla. Smrt nema.
Alfa posebno 159ka vo mk majstor tesko i zato tie koli gi izbegavaat. Vo bitola ima oficijalen avto servis fiat alfa lancia i eden drugar so se druzime stalno do udria imase fiat punto evo i site delovi original mu gi kladoja ama cena izgor. Za alfa mal servis e nad 6000 vo toj servis. E zato begat od alfa....
Можеби , ќе видиме како ќе се покаже ова кај другарчево што е . До сега му менуваше само спони , стабилизатори и чаури во предница и сето тоа излезе 5 000 денари со се работна рака , центрирањето гратис беше . Друг другар го има поновото од 2010та со еуро 5 1.6 дизел , па ќе видиме и тоа како ќе биде . Јас имам Цивик од 2008ма 2.2 ицдти и Клио од 2006та бензин 1.4 16в . Му менував реглер на клиото , ми идеше да земам еден токмак и парче да го направам цело. За да смениш реглерче кое е на 2 штрафчиња треба цел алтернатор надвор да го извадиш , а за тоа треба пола кола да ја растуриш од напред . Башка што тој дел од 50 грама кошташе преку 3 000 денари , ама нели бил од Бош ... Кога сме кај Алфа јас знам дека ги решија тие проблеми со 159ката . 156 имаше електроника чувај боже, ама за 159 знам дека вработија главен инженер германец , истиот тој што бил главен на БМВ серија 3 Е46 и дека ги средија проблемите . Јас сакав да земам 159 ама оној 1.75ти мотор што е , ама кај нас таа ја нема , а ова коронава ме заеба да не можам да отидам нагоре , па ќе си се дружам уште со цивикот
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.099
Алфа 159 е одлично ауто ама моторот 1.75 прескокни го. По маслојаден мотор нема направено во историјата на алфа, ако баш сакаш бензинец оди на поголем мотор.


Филингот на волан на Алфа 159 не се споредува со пасат, вектра, ауди а4 и сл. За дизајн да не зборам...три нивоа изнад е 159.


За тие пари тешко дека има подобра кола, одличен пакет е 159, best bang for the buck
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Алфа 159 е одлично ауто ама моторот 1.75 прескокни го. По маслојаден мотор нема направено во историјата на алфа, ако баш сакаш бензинец оди на поголем мотор.


Филингот на волан на Алфа 159 не се споредува со пасат, вектра, ауди а4 и сл. За дизајн да не зборам...три нивоа изнад е 159.


За тие пари тешко дека има подобра кола, одличен пакет е 159, best bang for the buck
Па поголем е 1.9 јтс , ама што имам читано по форуми и тјубови викаат дека тој 1.75 бил како најпогоден . Никој до сега не се нафати да донесе такво да видиме
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.918
Поени од реакции
1.386
Можеби , ќе видиме како ќе се покаже ова кај другарчево што е . До сега му менуваше само спони , стабилизатори и чаури во предница и сето тоа излезе 5 000 денари со се работна рака , центрирањето гратис беше . Друг другар го има поновото од 2010та со еуро 5 1.6 дизел , па ќе видиме и тоа како ќе биде . Јас имам Цивик од 2008ма 2.2 ицдти и Клио од 2006та бензин 1.4 16в . Му менував реглер на клиото , ми идеше да земам еден токмак и парче да го направам цело. За да смениш реглерче кое е на 2 штрафчиња треба цел алтернатор надвор да го извадиш , а за тоа треба пола кола да ја растуриш од напред . Башка што тој дел од 50 грама кошташе преку 3 000 денари , ама нели бил од Бош ... Кога сме кај Алфа јас знам дека ги решија тие проблеми со 159ката . 156 имаше електроника чувај боже, ама за 159 знам дека вработија главен инженер германец , истиот тој што бил главен на БМВ серија 3 Е46 и дека ги средија проблемите . Јас сакав да земам 159 ама оној 1.75ти мотор што е , ама кај нас таа ја нема , а ова коронава ме заеба да не можам да отидам нагоре , па ќе си се дружам уште со цивикот
Чаури, стабилизатори, јабичици тие се нормална појава да тропат пошто нашите патишта се лимбилимби, на секој две метра дипки.
2010 година тие веќе се уба година и нема да има мака.
Цивикот е незаменлива кола. Штета шо не ми стигаја уште 400евра ке си земев цивик ама јебига, судено ми е опел да возам :pos:
Клиото додуша се покажаја добри. За низ град е топ количе и подобри се од опел корса. Башш клио немам отворано ама имам возено.
Сега новите генерации што идат на алфа се подобри во квалитет.
таја кола сака оригинални делови ама ние сме научени од оригинал да клајме полски делови. Цивикот ти е топ количе, тој мотор е нерасиплив. Побрзо газдата ќе остари него цивикот.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.099
Па поголем е 1.9 јтс , ама што имам читано по форуми и тјубови викаат дека тој 1.75 бил како најпогоден . Никој до сега не се нафати да донесе такво да видиме

Освен 1.8 обичниот, сите други се со директ убризгавање на гориво, па плин итн. не е реално. Инаку јас знам човек што има 1.75 тб...буквално масло скоро како бензин, и тоа селениа оригинал. Да 200 коњи има колата ама и потрошувачка има преку 15 л. на сто во зима...1.9 JTS атмосферец можда и помалку ќе троши дури и 2.2 JTS можда помалку.

Инаку ретко има кај баш ради тоа што плин не може да им се стави, па повеќето увезени се дизели. Ретко кој има џеб кај нас да си дозволи возење со 15 литра бензин на сто потрошувачка.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Освен 1.8 обичниот, сите други се со директ убризгавање на гориво, па плин итн. не е реално. Инаку јас знам човек што има 1.75 тб...буквално масло скоро како бензин, и тоа селениа оригинал. Да 200 коњи има колата ама и потрошувачка има преку 15 л. на сто во зима...1.9 JTS атмосферец можда и помалку ќе троши дури и 2.2 JTS можда помалку.

Инаку ретко има кај баш ради тоа што плин не може да им се стави, па повеќето увезени се дизели. Ретко кој има џеб кај нас да си дозволи возење со 15 литра бензин на сто потрошувачка.
Секако не планирам плин да и ставам . И клиото на бензин го возам . Со мој режим на возење троши 10 литри :tapp: Многу троши алфата тоа е факт , користи скапо масло , само промена на свеќички кошта троа повеќе , а камо ли нешто друго , ама па секој ќејф се плаќа ... Ама 159ката кога излезе јас завршував средно и земав возачка и од тогаш ми е во очите:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Ги гледав горе тие од последните серии 2011-12та бензинците од први газди со мала километража и највисоко ниво на опрема проаѓаат и 7К евра ... Здравје нека помине ова лудило па ќе барам или тоа 1.9 или 2.2 или пак Хонда Акорд 2012-14та 2.4 бензин:)
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Имам Polo 2014 модел со дисплеј, само што не е дисплејот со 8 копчиња, туку со 6 копчиња и сакам да ставам Bluetooth, ама некој квалитетен, каде може да најдам, Dog Security или некое друго место во Скопје?
Друга многу поскапа опција е да го сменам дисплејот, ама таа опција не ја преферирам.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Имам Polo 2014 модел со дисплеј, само што не е дисплејот со 8 копчиња, туку со 6 копчиња и сакам да ставам Bluetooth, ама некој квалитетен, каде може да најдам, Dog Security или некое друго место во Скопје?
Друга многу поскапа опција е да го сменам дисплејот, ама таа опција не ја преферирам.
Aux имаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom