Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
27 мај 2016
Мислења
352
Поени од реакции
133
Mislenje za Mazda6 2009-2012 godina so 2.2 dizel 129/164 konja ?
Kvalitet, popravki dobri losi strani?
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
10
Се работи за Опел Асѕра 1994 Автоматик, бензин.
На 1ва,2ра и 3та работи со мануелно менување, , но понекогаш се случува кога ќе ја ставам во Drive, како да тргнува во поголема брзина се мачи, и мора да ја вратам на 1 за да тргне, масло има во мењач, што може да е проблемот...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Mislenje za Mazda6 2009-2012 godina so 2.2 dizel 129/164 konja ?
Kvalitet, popravki dobri losi strani?

Одлична кола со одличен квалитет.

Не се расипува ама деловите се поскапи бидејќи е јапонско возило и воопшто потешко се најдуваат. Сега мислам се може да најдеш на интернет и да порачаш ама не е толку лесно ко европска кола да возиш. Треба да пазиш да не има веќе поминато 400 000 бидејќи на таа километража неизбежно е да немаш проблеми со мотор, дпф, турбо...


Во америка по 300-400 000 миљи им тепаат на маздите, хондите и тојотите и тоа на бензинци...изгледа за фау ве голф и пасат 1,9 тди немаат слушнато.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Некој со Цитроен Ц3 1.4HDI да ми каже колку см е долг мерачот за уље?

По пребарување ми дава дека целиот е 53 см, ама за сигурно да прашам по што не е за мене и џабе да не им нарачувам.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Појди во било која подобра продавница за авто делови по број на шасија би требало да ти кажат колку е...инаку сите се тука мерачите ама сантим или два повеќе или помалку значи многу.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Има Aux, само што ќе ми биде незгодно кабелчето да го носам преку воланот, зашто држачот за телефонот ми е на левата страна, затоа мислам за bluetooth.
Да ти понудам вакво нешто мислев
Може да му ставиш кабел наместо сребрениот конектор и да го продужиш

14bc0df7-3aa4-4559-aeef-ce22726ce489.jpg
 
Член од
22 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Здраво дечки, во план сум да купам прва кола, изминативе 1-2 недели разгледувам до кај 2500-2600 евра макс. Сакав да прашам мислење за Seat Ibiza, околу 2003-та 2004та година, зависи. Исто, која варијанта на мотор е подобра и како се со квалитет, ми кажуваат подобро било измеѓу 1,4tdi и 1,9tdi, а да избегнувам 1,4 бензин.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Сеат Ибица има доста тврда вожња а и нема некој квалитет внатре на материјали. Од сите мотори што ги наброја 1.9 е најпогоден.


Инаку би ти препорачал за втора генерација на цитроен ксара да размислиш, колата е една класа погоре од ибицата, вожња има три класи погоре а тука е некаде со цена. 2.0 хди моторот е вечен и нема варијабилен замаец. Имаше една на оглас реклама 5 ја даваше еден дечко од СК пиц пец средена со кожни седишта, автоматска клима, итн. за отприлика таја цена. Подобра кола не најдуваш за тие пари...во секој поглед е подобра од ибица и во конфор и во држење на пат.


http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3578256


Јас имам ксара 4 години и во никој случај не би ја сменил за Ибица дури и пари да ми доплатат...едноставно вожњата што ја има цитроен ја нема никој сеат а пак камо ли ибица.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Ги имам сретнато и нив, truth be told, поточното и искрено прашање ми беше дали, можеш да се потпираш на половен автомобил препродаван на сајтовиве како pazar3, reklama5, itn. Има стварно добри ибици што се продаваат, и што ме бендисуваат, баш со тој 1,9тди мотор. Сум гледал и Пежоа, али искрено се далеку понезачувани, и далеку повеќе раздрмани отколку што ми се чинат Ибиците.
Автоматски споено мислење:

Исто размислував за купување од авто плац, начекав една Ибица 1.4 мотор бензин, 75 кс ми се чини. Ја дава за 2400 2500 отприлика. А исто има и од приватни продавачи по другиве градови, солидно зачувани ибици.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Друже нема ибица со 1.9 тди која има помалку 350 000 - 400 000 км во моментов... зачувана е релативно...ибица е градско количе, со било која градска кола да поминеш толку км низ град таа зрела е за во отпад, најискрено...или треба уште минимум 1500 евра да вложиш за во ред да ја доведеш.

Ретко кој ти одржува градско количе, тоа се потрошни коли во МК. Не се одржуваат туку се крпат колку да се тркалаат.
 
Член од
22 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
За градска вожња ми е, и релативно поретко возење на отворено, кога е потребно или за до Скопје (пошто сум студент). Која друга опција би ја предложиле за тие пари, еве да не е ибицата ? Гледав еден Голф 4 1.9 вчера, ептен отепан од возење, што е нормално за годината.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
За градска вожња ми е, и релативно поретко возење на отворено, кога е потребно или за до Скопје (пошто сум студент). Која друга опција би ја предложиле за тие пари, еве да не е ибицата ? Гледав еден Голф 4 1.9 вчера, ептен отепан од возење, што е нормално за годината.

Барај некое помало количе бензин, гранде пунто на пример, рено клио и гледај клима да има, без ова не бива работа. Не ти треба 1.9 тди, не со студенстки буџет, и со 400 000 поминати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom