Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Опел корсиве се релативно застапени, и во градов кај шо сум ги има, како се ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.733
Поени од реакции
35.264
За градска вожња ми е, и релативно поретко возење на отворено, кога е потребно или за до Скопје (пошто сум студент). Која друга опција би ја предложиле за тие пари, еве да не е ибицата ? Гледав еден Голф 4 1.9 вчера, ептен отепан од возење, што е нормално за годината.
Clio 1.2 75ks бензин
Fiat Punto 1.2 бензин
Peugeot 206 1.4 бензин
Евентуално и Lupo 1.4 бензин да ѕирнеш, тие со 1.0 се апла слаби.

Јас вака би ги гледал по редоследот како што ги имам пишано, немој дизел чим си студент ќе се чешаш до чешање ако дојди ред да менуваш бош или дизни.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.920
Поени од реакции
39.414
Опел корсиве се релативно застапени, и во градов кај шо сум ги има, како се ?
Пали вози, опел си е опел, ефтино за одржавање, гледај корса нркоја 1.4 или 1.2
 
Член од
22 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Прилично нов сум околу ова со коливе, за компјутери процесори и графички можам да ти зборувам до утре хаха. Бензинците не се поскапи во смисла на потрошувачката, што би рекле за возење ? Околу одржувањето не знам, и сигурен сум дека тоа варира од кола до кола.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.733
Поени од реакции
35.264
Поголем дел од тие бензинци што се во твојов ценовен ранг трпат плин, ако возиш многу ќе си ставиш плин, а кај 1.9 пример дизелот имаш 6-7 литри дизел и возел многу или малку нема друго поефтино чаре. Плус и поскапо ти е одржувањето.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Clio 1.2 75ks бензин
Fiat Punto 1.2 бензин
Peugeot 206 1.4 бензин
Евентуално и Lupo 1.4 бензин да ѕирнеш, тие со 1.0 се апла слаби.

Јас вака би ги гледал по редоследот како што ги имам пишано, немој дизел чим си студент ќе се чешаш до чешање ако дојди ред да менуваш бош или дизни.
Абе не се сите дизели бабароги како шо ги правете вие. Има обични дизели, турбаши без варијабилна геометрија, со обични замајци штоодат по 500к без проблем и евтини поправки. Од друга страна има бензинаши продувани на 150к како од шала, трошење кило со кило уље и гориво.
Проблем е што кај нас дизелите се купат и се возат по 30км релација на 1500обрта, уште се смета дека над 3000 штете на моторо.
Кога се зима стара кола, по мене најбитно е да ги има истите што повеќе по авто отпади, после се траже квалитетен примерок од тој модел.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.923
Поени од реакции
1.389
Здраво дечки, во план сум да купам прва кола, изминативе 1-2 недели разгледувам до кај 2500-2600 евра макс. Сакав да прашам мислење за Seat Ibiza, околу 2003-та 2004та година, зависи. Исто, која варијанта на мотор е подобра и како се со квалитет, ми кажуваат подобро било измеѓу 1,4tdi и 1,9tdi, а да избегнувам 1,4 бензин.
1.9 101ks PD top kolice. 1.4tdi se tromavi i dosta bucni. od benzinec samo nad 120ks inace se ostanato e tromavo. Posto si pocetnik, 1.9 101ks ti e idealno kolice so toj motor.
 
Член од
22 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Да, сум помислил и на вградување на атестиран плин ако воопшто купам бензинец, но тоа не ми е во план во блискава иднина, особено сега со почнувањево на факултетов хахах. Понатаму би вградил, сигурно, а дотогаш, или бензинец шо нема да тегни ко будала, или солиден дизел i guess
Автоматски споено мислење:

1.9 101ks PD top kolice. 1.4tdi se tromavi i dosta bucni. od benzinec samo nad 120ks inace se ostanato e tromavo. Posto si pocetnik, 1.9 101ks ti e idealno kolice so toj motor.
Па да, барам до кај 105, нормално нема нешто идеално за ценава, али да биди во ред, да не се замарам со 300 проблеми после купување и да биди средно економична.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.733
Поени од реакции
35.264
1.9 101ks PD top kolice. 1.4tdi se tromavi i dosta bucni. od benzinec samo nad 120ks inace se ostanato e tromavo. Posto si pocetnik, 1.9 101ks ti e idealno kolice so toj motor.
Не го лажи детето, не смее да вози појако возило од 75kw ако е почетник :)
Абе не се сите дизели бабароги како шо ги правете вие. Има обични дизели, турбаши без варијабилна геометрија, со обични замајци штоодат по 500к без проблем и евтини поправки. Од друга страна има бензинаши продувани на 150к како од шала, трошење кило со кило уље и гориво.
Проблем е што кај нас дизелите се купат и се возат по 30км релација на 1500обрта, уште се смета дека над 3000 штете на моторо.
Кога се зима стара кола, по мене најбитно е да ги има истите што повеќе по авто отпади, после се траже квалитетен примерок од тој модел.
Ако не ги отвориш очите и со овошје на пазар ќе се заебиш.

Проблемот е што кај тие дизелите е далеку поголема шансата да се заеби, особено ако не разбира, а таму дефектите не се баш ефтини (дури ни со половни делови).
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.923
Поени од реакции
1.389
Да, сум помислил и на вградување на атестиран плин ако воопшто купам бензинец, но тоа не ми е во план во блискава иднина, особено сега со почнувањево на факултетов хахах. Понатаму би вградил, сигурно, а дотогаш, или бензинец шо нема да тегни ко будала, или солиден дизел i guess
Автоматски споено мислење:


Па да, барам до кај 105, нормално нема нешто идеално за ценава, али да биди во ред, да не се замарам со 300 проблеми после купување и да биди средно економична.
Do tolku e i dozvoleno za pocetnik do 105ks. inace eve da ti po objasnam po opsirno okolu benziski agregat.... 1.4 na vw e tromav, trosi maslo, problem so klapna, stalno gi mrsi svejkicite.. Go imav toj motor na skoda ja dadov. Opel corsa C 1.2 e tromava i trosi. Na takva kola ne se investita za plin posto neodi ednostavno kolata taja i e snagata. Sega ke vozis niz grad ama za kratok period kodis so drustvo na otvoreno maki ke macis i baska opel corsa grejat motorite. 1.4 gi susi ventilite na plin baska trosi maslo.
Seatce se naojga zacuvan od prv gazda kupeni od kadis vo mk so mala kilometraza. Bi ti preporacal i astra G 2.0 dth 2002 101ks ke ja tursi od vozenje baska kakniv bosch e so eden konektor i na tie koli nemas golem servis.
 
Член од
22 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Пробувам периодов да најдам солиден сеат, подзачуван со добар мотор, некни гледав 1.4ка, иако не се разбирам ко го запали другаро се слушна дека турбината е испозаебана. А пак другиот 1.4бензинец звучеше ок. Треба да видам 1.9тди деновиве, точно не знам кога
Автоматски споено мислење:

Не го лажи детето, не смее да вози појако возило од 75kw ако е почетник :)

Ако не ги отвориш очите и со овошје на пазар ќе се заебиш.

Проблемот е што кај тие дизелите е далеку поголема шансата да се заеби, особено ако не разбира, а таму дефектите не се баш ефтини (дури ни со половни делови).
Иако полагав пред фазла од година, прилично добра меморија имам и ми текнува дека одговорив 77kw на прашањата на тестот теорија, не е до 77 границата ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.101
Друже не се лажи нема да најдеш солиден 1,9 тди од 2002...турбото им е мана на сите тди...откажи се од 1.9 тди дур можеш.


Да не студираш за авто механичар па ти треба тди со 400 000 км поминати?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.923
Поени од реакции
1.389
Друже не се лажи нема да најдеш солиден 1,9 тди од 2002...турбото им е мана на сите тди...откажи се од 1.9 тди дур можеш.


Да не студираш за авто механичар па ти треба тди со 400 000 км поминати?
Sega iti sovet mu dade.... kaj 1.9tdi 101 ks e fiksna turbinata gerrett. kaj 131ks e varijabilna. Nemora da znaci deka ako e 2002 deka e so 400,000. Realno gledano, i kaj porse pajga turbina.
Turbo pajga od drugi raboti od gasenje na vrela kola, turaziranje ladna, nedovolno maslo....
 
Член од
22 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Погоре кажував за бензинец 1.4ка со турбината тоа, а за километрите поминати не знам што да кажам, скоро секоја кола до оваа година што ја барам 2005та 6та има доста км поминати
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.101
Sega iti sovet mu dade.... kaj 1.9tdi 101 ks e fiksna turbinata gerrett. kaj 131ks e varijabilna. Nemora da znaci deka ako e 2002 deka e so 400,000. Realno gledano, i kaj porse pajga turbina.
Turbo pajga od drugi raboti od gasenje na vrela kola, turaziranje ladna, nedovolno maslo....

Абе друже а маната на 1.9 пд е брегастата покрај турбото...да не мислиш дека некој на ибица сменил брегаста случајно па ја продава...тоа се вози дур се движи буквално...незнам викаат масло по специфицкација требало ова, нема врска фабричка мана е тоа.

И сеа иде овој почетник возач, без навреда ќе ја запали колата, пали (а лето е), супер, ќе сврти едно кругче еј супер е...парите ќе ги наброи, таков купец секој посакува...

А тек после ќе си ја тепа главата, не е стар дизел да купиш ако секогаш парите шо ги имаш во џеб ти се последните до наредниот џепарлак, стипендија, плата што и да е, тоа не оди

Сеа без навреда, можда дечкото има пари, ама да имал ќе си купи ново количе не бара нешто скоро 20 год. старо
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom