Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ако ги читаш на форумов, претежно сите ќе ти речат земи си VW да си рает. Гољф ТДИ нема поарна машина, без масло, без вода и без нафта оди. Како - феномен, никој не знај.

Незнам за кој модели станува збор, мада изгледа за над 2000-та прајме муабет. Мене ако ме прашаш искрено, едно вакво многу мерак ми прави

bmw_3-series_2001_2.jpg

појќе и од А4 и од пасат...
 
O

Orion.

Гостин
Што е разликата меѓу Голф 4 1.6 16 вентили и Голф 4 1.6 8 вентили ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
За ибицата ми моја, 1.4 бензин/плин, 55KW што издувче да земам и кај да го најдам? Најдоброто што може до кај 50 евра? :)

Планирам да го извадам и катализаторот, а издувот да вади некој убав звук, не да брчи да боде уши.... некој длабок звук да вади (ко вуфер :) )
и по можност да изгледа слично на ова:



Знам дека вакви има по Скопјево таму кај Ѓорче, ама да не има некоја финта што поточно да барам? Некој совет?

 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Што е разликата меѓу Голф 4 1.6 16 вентили и Голф 4 1.6 8 вентили ?
вториот има 8 вентили помалку од првиот:vozbud:....

и некои 25 коња помалку.... и една брегаста помалку... и помал ребраст каиш... и се на се помала снага како и помала потрошња, како и по смирена вожња, по тап звук....
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
3
Zdravo

Imam Fiat Brava 1.2 80 SX 2000 i imam problemi so klimata, na momenti raboti celosno a na momenti voopsto ne raboti ??
 
Член од
4 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
0
Ако ги читаш на форумов, претежно сите ќе ти речат земи си VW да си рает. Гољф ТДИ нема поарна машина, без масло, без вода и без нафта оди. Како - феномен, никој не знај.

Незнам за кој модели станува збор, мада изгледа за над 2000-та прајме муабет. Мене ако ме прашаш искрено, едно вакво многу мерак ми прави

Прегледај го приврзокот 36398

појќе и од А4 и од пасат...
Epa i mene toa mi bode oci....najmnogu...inaku da...prajme muabet za modeli nad 2000 god. Posebno za BMW i negoviot common rail dizel motor navodno posle 2002 god. i sto uste ne znam tocno sto znaci, pa se nadevav na nekoj postrucen da mi pojasni. Pozdrav.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Epa i mene toa mi bode oci....najmnogu...inaku da...prajme muabet za modeli nad 2000 god. Posebno za BMW i negoviot common rail dizel motor navodno posle 2002 god. i sto uste ne znam tocno sto znaci, pa se nadevav na nekoj postrucen da mi pojasni. Pozdrav.
Па сите комон реил мотори на БМВ се одлични. И TDS серијата што одеше пред d се покажаа како топ избор, ич да не се секираш за моторот. Само одбирај некое со средна километража, да не е доодено
 
O

Orion.

Гостин
вториот има 8 вентили помалку од првиот:vozbud:....

и некои 25 коња помалку.... и една брегаста помалку... и помал ребраст каиш... и се на се помала снага како и помала потрошња, како и по смирена вожња, по тап звук....
Значи Голф 4 1.4 16 вентила има 75 коња, а според твоето мислење Голф 4 1.6 8 вентила има само пет коња повеќе со оглед на тоа дека 1.6 16 вентила има 105 коња? Дали стварно се намалуваат цели 25 коња само зашо е 8 вентила а не 16? И мислам дека На голф 4 1.6 8 вентила му пишува дека има исто 105 коња како 16 в?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
незнам... провери си сам... целиот систем е поинаков на работење на оние со 16 вентили во однос на оние со 8 вентили... прво и основно главата е дупло помала, понатака дизните и чип сетот во компјутерот е поинаков. едноставно компјутерот и дизните не пашат од едниот на другиот. земи ја алфа би турбо... таа на 16 вентилската има и 8 наместо 4 свекици... дупло поквалитетна експлозија во цилиндар, дупло подобар усис и издув, и за цели 30 коња е појак моторот одколку кај обичниот мотор со 4 свекици и 8 вентили.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
Каде може да се направи копија на клуч од Југо 55ка?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Е баш то сакав да прашам, само не бев сигурен од почеток. Дали кај обичен клучар може да се направи копија?
Може ... не е кодиран како кај поновиве коли :) дури и пасуваат од еден на друг хахаха можеш друго југо да си отвориш xD

--- надополнето ---

Me interesira kako stojat limariski VW buba. Kolku se skloni na skapuvanje?
Доста издржлива каросерија имаат ова го имам чуено од постари лица па и од дедо ми ... сега нормално дека скапуваат зависи и како е чувана
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
Може ... не е кодиран како кај поновиве коли :) дури и пасуваат од еден на друг хахаха можеш друго југо да си отвориш xD



Од воланот е клучот, т.е. оној за палење.
Тој што го имам стариот, изабен е, потрошен и ми е страв да не се скрши.
Затоа прашував, дали може кај обичен клучар... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom