Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Има некој тука со Киа соренто 2,5 175hp 2007 да споделе искуство. Проблеми и слични работи.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.255
Поени од реакции
16.713
Можно е да е до хладњакот мада детска болест на исузуто е температурата, пази ја. Дефинитивно скапо си го платил хладљакот.
Морав за брзо ми треба колата а неможев да најдам на други места и требаше салам да чекам порачка
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
Decki imam Astra 99 godina 1.7 to motor , se pojavi edno svetloto zosto na sal tabla,vednas nad svetloto za akumulator a nema nikakva razlika vo vozenje. Sto moze da bide?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Дечки имам Опел Вектра А од 1995 Исузу мотор 1,7 ТД. Е сеа последнава година и пол има мака со температурата прво перката не чинеше ја сменав, ми се деси да ми крени 98 темп да застанам одма да си падни на 93-94 па да откријам дека пумпата водна ми пукнала али не прегреа, некни пак истото на сред воење ми летна цела вода ко застанав стигна до 98 температурата застанав одма падна на 90 не прегреа напротив остана стабилно на 90-93 степени иако скоро цела вода истече на брзина го отворив казанчето за вода кога видов турив 3 шишиња вода + антифриз. Некни ја однесов до мајстор да ти испадни хладњакот (кој претходниот газда пред ехее години) го менвал не чини не бил оргинален и да работат само два канали за вода натре (или одводи доводи сеедно) од не знам колку па кога ќе постигнела температура немало капицитет толку да ја лади колата натре за во град нема гјале али за на отворен то било. И сеа кога ќе кренела температурата водата од шо нема кај да оди количната избивала негде па сега од кај ја исфрли е мистерија цревата се сите здрави.

Е сеа си порачав нов хладњак денес ме фати 7800 мислам оргининален (демек) сеедно битно ми беше да е нов сите шо ги прашав ми рекоја полесно ќе ладни ќе неам ич мака со температурата, вистина ова или? И сакав да е нов да нема рѓа ни траг од иста натре. А искрено не е преграна нит меша масло со вода нит крева брзо на пр низ град од 88 не мрда.
Obavezno menuvaj go i senzorot za temperatura. Moja preporaka. Jas ja inav istata na vremeto i toj najcesto zaglavuvase. Ne deka ne raboti, samo zaglavuva.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
202
Поени од реакции
5
Toyo се јапански гуми, фирмата прави исто и тркачки гуми така да мислам дека од кумхо до нив има огромна разлика
Ќе ставам такви, мислам дека се добри, на крај краева ќе провериме, само 165/70 наместо сегашните 175/70. Па да видиме
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Ме интересира дали некој има искуство со конвертирање на H7 сјалици за предни светла со LED H7, не со HID (xsenon).
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Mnogu me bendisa audiov, samo 180k km ne se mn? Oti mi e strav posle da ne ima mn davacki..

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
За давачки веќе се платени све,а километражата можеш да најдеш и за 150/160.000км инаку километражите не се многу туку таман си легна моторот како што треба и згора на тоа ако редовно вршиш сервисирање (масла,филтри и друго ) и можеш да тераш и милион километри така што ИЧ не му ја мисли за километражите тоа зависи од газдата каков е за одржување .



Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.082
Поени од реакции
15.006
Ме интересира дали некој има искуство со конвертирање на H7 сјалици за предни светла со LED H7, не со HID (xsenon).
Не би требало да е тешко. јас сум ставал ксенони на две возила, а овде би требало да е уште полесно.

Ледот грубо кажано дава осветленост нешто помеѓу халогените и ксенонот
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Ме интересира дали некој има искуство со конвертирање на H7 сјалици за предни светла со LED H7, не со HID (xsenon).
Нема да има проблем ако ставаш такви лед сијалици,но секој по 15 дена или еден месец ќе прегори и пак ќе ставаш нови лед сијалици и после 15 дена или еден месец и повеќе зависи од квалитеот од лед сијалици и пак ќе прегори до бесконечен круг затоа за да спречи вакви проблеми за тоа треба додатни делови за електрика а за тоа ви треба автоелектричар бидејќи вашата кола е направена според фабрички декларирана според таква-каква сијалици значи ви треба да се додаде релеј нешто слично како на сликиве постои разни модели за различни коли.



Еве на пример за Голф еве колку релеи има

И не знаеш кое кој за за тоа место кај што сакаш да смениш сијалици . Јас да сум на ваше место не би го менувал без везе лед сијалици ионака нема да осеќаш разлика бидејќи ви треба специфични фарови за такви лед сијалици и ќе осеќаш разлика.

Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.082
Поени од реакции
15.006
Ледот обично влечи ногу помала струја него халогената сијалица. Овие ЛЕД релиња вероватно имаат повеќе стабилизирачка улога на напонот
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Не менува ништо дали ќе влече помалку или повеќе струја не е тоа како по домаќинства со саатница и да гледаш колку КВ/Ч троши струја . Колата е друг начин си регулира колку толку ќе троши .


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Знае некој кај можам да направам мала регистрска таблица ????
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
За давачки веќе се платени све,а километражата можеш да најдеш и за 150/160.000км инаку километражите не се многу туку таман си легна моторот како што треба и згора на тоа ако редовно вршиш сервисирање (масла,филтри и друго ) и можеш да тераш и милион километри така што ИЧ не му ја мисли за километражите тоа зависи од газдата каков е за одржување .



Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
A drugo so bi preporacal nastaro 2009+ za istite pari?

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
 

Henry14

BAUCE
Член од
20 февруари 2009
Мислења
321
Поени од реакции
49
Имате некој совет за купување на Фиат Линеа 1.4 тџет на старо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom