Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Дали мојт да се најт ново или половно пумпе за турање средство за бришаците за пезо 307... Дупнато ми е, ко ќе турам ми течит од долиу, пишите кај да барам и колку коштат.
Може бе,на секој автоотпад ќе отидеш,со штрафцигер и со десетче клуче мислам,ќе го оштрафиш и ќе си платиш..Мада не ти е тоа итно,една еленска кожа натопена во малку детергент и те како ќе ти брка работа..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Може бе,на секој автоотпад ќе отидеш,со штрафцигер и со десетче клуче мислам,ќе го оштрафиш и ќе си платиш..Мада не ти е тоа итно,една еленска кожа натопена во малку детергент и те како ќе ти брка работа..
Од прилеп до охрид 5 пати застанав за да бришам џам, и те како ми е потребно..
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Од прилеп до охрид 5 пати застанав за да бришам џам, и те како ми е потребно..
Ќе се расчисти времето уште 2-3 дена издржи..Сончево ќе биде после,и суво.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ќе се расчисти времето уште 2-3 дена издржи..Сончево ќе биде после,и суво.
И ти си во право али мислам немат да коштат многу така да најубо е да си се напрајт...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Еве за Пунто колку кошта,баш сега пред 2 минути видов..Ќе те фати околу 1500-2000 денара сигурно..

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1296624

А ова е најинтересно.
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1527241
Ау немогуче, дане помешал евра со денари?
Иначе да прашам успат копчињата од климатроникот требит да светет ко ке имам светла запалено? Исто како шо светат копчината на радиото? А ако требит да светет дали во прашање е осигурач или нешто по лошо? За 307 исто прашвам..
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Da prasam.corsa b 97 1.4 karterot mi e skinat malce aluminium,da go varam ili da go lepam,ima dvokomponenten lepak u wurth za aluminium,bi trebalo da tera so lepakot 1200den e
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
abe na izgled znam kako izgledat :D
mislev vo motor,potrosna itn. dali ima razlika

Нема разлика, исти мотори возат... во потрошња, незнам дали и колку е потежок голфот плус... со оглед на тоа дека е нешто повисок и подолг од оригиналниот голф, очекувам да биде и нешто потежок... тогаш логично ке е и да троши нешто повеќе иако нема да е некоја кој знае каква разлика... разликата во тежина не верувам дека е поголема од 100-120кг... ако е така тогаш разликата во потрошњата не би требало да е повеќе од половина литар...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Da prasam.corsa b 97 1.4 karterot mi e skinat malce aluminium,da go varam ili da go lepam,ima dvokomponenten lepak u wurth za aluminium,bi trebalo da tera so lepakot 1200den e
Mislam deka ovie imaat zelezen karter. Vo sekoj slucaj se isplakja da probas so dvokomponenten lepak. Prvo ispusti go uljeto nadvor, iscisti go ubavo predelot okolu puknatinata so razredivac, namackaj ubavo so dvokomponenten lepak i vrz toa staj-zalepi ubavo i po mera iseceno parce guma od vnatresna npr, ubavo da fati i da zatvori. Imas po prodavnicite za boi i lakovi eden odlicen dvokomponenten lepak okolu 200 den e siva boja, go vikaat i tecen metal. Ruski li bese ili bugarski ne mi teknue, ama stvarno lepi i drzi kako kamen. Nema potreba 1200den da davas za toa skapiot wurth.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.775
Па не се разбирам многу, али веќе се слуша на метал дека удира кога кочам. Назад се добоши напред дискови така барем мислам. А цената не би рекол дека е баш толку, само ребраст со 3 затегачи е над 5к, клинастиот околу 2к, 1800 филтер за нафта, за полен мислам беше околу 1000ка, а гуртни или што и да треба не сум прашал.
Druze bas ti go citav postot pred nekoj den , idi vo novo lisice baraj majstor ilija kaj raguza restoranov, covekot e top i mnogy dobar , jas prethodnovo puntoto si go nosev kaj nego i grom e majstorov, uspat koja godina ti e scenicot , jas zemav pred dva meseci 2004 , 1.9 pa cisto me interesira za kolata od kade ja zemase i kolku vreme ja imas, vo centar pozadi vero dzambo ima eden majstor specijaliziran e za reno, samo sega ne znam so ceni sto kako e , a i ko sto napisa Criuse sreka e koga menuvas samo potrosni delovi :) ,poz.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Druze bas ti go citav postot pred nekoj den , idi vo novo lisice baraj majstor ilija kaj raguza restoranov, covekot e top i mnogy dobar , jas prethodnovo puntoto si go nosev kaj nego i grom e majstorov, uspat koja godina ti e scenicot , jas zemav pred dva meseci 2004 , 1.9 pa cisto me interesira za kolata od kade ja zemase i kolku vreme ja imas, vo centar pozadi vero dzambo ima eden majstor specijaliziran e za reno, samo sega ne znam so ceni sto kako e , a i ko sto napisa Criuse sreka e koga menuvas samo potrosni delovi :) ,poz.
2001 е, од Италија е увезено пред 3 години. Па реално јас осетив како е да мениш и нешто посериозно (менувачот пред година и пол, преден браник, челен лим, крило, фарови...) Искрено јас скапичко ја зедов споредено со сегашните цени, а за задоволен зависи за што. Потрошувачката е ок, има доволно простор и ми брка работа, а за цени на делови и останати работи е сувишно да се коментира, речиси сите се скапи за одржување за наш стандард.
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Koga ubrzuvas treba da se slusa ama epten malce. Ako rže mnogu togas turbinata e pred crknuvanje. 110 konjskite turbovci svirat povekje, poso pobrzo se vrtat i na niski i visoki vrtezi, 90ks se potivki. Ako voopsto ne se slusa turboto togas nesto ne e vo red so senzorite za pritisok (ili luftmaserot ili puknata cefka i sl) i turboto ne funkcionira, to est kompjuterot go stavil motorot vo rezerven program i togas nema da vlece.[

Aha oti kaj mene ne sviri voopsto turboto a trga e sega nz dali taka e normalno ili treba uste pojce da trga i da sviri .... :S Posto ko ce prasam na majstor mi vika abe na nikoja kola ne treba da sviri turboto a treba da si trga kolata zato prasuvav..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Не ти треба ГМ уље туку уље со спецификации како што препорачува производителото или подобри. Значи прво ги гледаш бројките 5 или 10 првата и 40 или 50 втората.После тоа гледаш S_/C_ каде на празните места треба да има букви кои се што поназад во латиничната азбука.После тоа гледаш ACEA да се поклопува и земај уље без проблем.

ГМ обично користат подебелки уља за разлика од Фиат кој користи најтанки
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
GM уље кај да најдам по бензискиве
Кај го најде баш најскапаното масло..Бегај од тоа..Ем е преефтино,ем е како вода..Земи си Ликви Моли,Тотал,или ако имаш повеќе пари Кастрол,Арал.Мобил..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom