Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.353
Поени од реакции
7.431
Он може да ја полира, ама само ке ја измазни, ке му биде мазно, ама мат, нема да има сјај како остатокот од колата и ке му дели ... бојата сама по себе не е сјајна, затоа и се лакира, за заштита и сјај ...
И после два месеца ќе се распрашува каде може да ја фарба цела кола
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Ке сликам утре да видете дали да се полира,шмиргла или шо да ја праам..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
A kolku sto kako e toa MAF filter drugar, i ova so crniov dim na tie obrtai nesto urgentno e da se nosi na majstor , panika go fak covekov deka 1.5 mu e motorot pa da ne go osteti ili ne znam sto
Не е маф филтер.
Маф е сензор кој ја мери количината на воздух и ако тој е неисправен на нафтата не и дава доволно количество воздух па затоа не согорува убаво и дими црно.
Дали е исправен маф сензорот се проверува така што се мери отпорот на струјата односно омите.
Нека оди некаде на дијагностика ќе му кажат точно зашто дими црно.
 
Член од
24 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
12


Дали некој знае каде можам да купам вакви фарови за VW Golf 5,или ако знае некој што можеби продава.Благодарам однапред.
 
Член од
10 ноември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
0
Ми треба совет. Имам Audi A3 2.0 TDI 2004 Год. Имам проблем со палењето, не е толкав голем - колку што нервира :) Кога колата е ладна, т.е кога ќе нема постигнато 90 степени се нормално си пали, а штом достигне до 90 степени температура и да запалиш вергла, потешко пали - од прилика 2 секунди вергла па пали. Ама не е верглањето слабо како да е алансер, туку убаво вергла па потоа пали... До што може да биде ? Некои ми кажаа дека е до Softwer на колата, електроника... ??? :cautious::D
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ми треба совет. Имам Audi A3 2.0 TDI 2004 Год. Имам проблем со палењето, не е толкав голем - колку што нервира :) Кога колата е ладна, т.е кога ќе нема постигнато 90 степени се нормално си пали, а штом достигне до 90 степени температура и да запалиш вергла, потешко пали - од прилика 2 секунди вергла па пали. Ама не е верглањето слабо како да е алансер, туку убаво вергла па потоа пали... До што може да биде ? Некои ми кажаа дека е до Softwer на колата, електроника... ??? :cautious::D
Нормално е
 
Член од
23 јули 2012
Мислења
7
Поени од реакции
4
Zdravo decki. Imam problem vo kolata (Opel Astra 1994 god. 1.6) svetloto ne mi raboti.Ja slikav sklopkata ako moze nekoj da mi kaze koj osigurac e za svetloto, jas gledav po internet i po tablata nemozev da se snajdam, ne se razbiram mnogu. Ke vi zakacam slika. blagodaram odnapred

 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Оној осигурач на кој му е жичката скината е неисправен :)
Ако имаш фазомер проверуваш со фазомер (ама не оној за дома, туку оној кој има жичка која ја закачуваш на маса некаде) , ако не ги вадиш и проверуваш кој е изгорен, односно со скината жичка на средината.
А ништо чудно некој да има и лабав контакт... притискај ги сите еден по еден па пробај...
 
Член од
21 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
dali znae nekoj kolku treba da iznesuva rabotnite vrt/min na golf 3 1.9 tdi 90 k koga rab vo mesto ?
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
1.829
Поени од реакции
487
Здраво екипо ми треба мислење за опел зафира 2000 година донесана од Германија 2.0 мотор? Погодени се овие коли имат некој квар?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
dali znae nekoj kolku treba da iznesuva rabotnite vrt/min na golf 3 1.9 tdi 90 k koga rab vo mesto ?
903 вртежи во минута. Најдобро е да си купиш ВАГКОМ 409.11 и сам да си правиш дијагностика. Кабел и софтвер од тука: 5.5 USD е кабелот со софтвер. Работи топ на СДИ и ТДИ проверено: http://www.aliexpress.com/item/Vag-Com-409-Scanner-Diagnostic-Interface-USB-Cable-OBD2-OBDII-OBD-II-for-Audi-VW-SEAT/1538757221.html

Здраво екипо ми треба мислење за опел зафира 2000 година донесана од Германија 2.0 мотор? Погодени се овие коли имат некој квар?
Тие мотори си патат од пумпата ВП44 која е рак рана и има електроника. Има 76 страни на форумот во Бугарија каде се дискутира за таа скапана пумпа.. читај и види сам. http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=49535&page=76&highlight=VP44
 
Член од
7 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
26
Прво се извинувам ако местото на моето прашање не е за тука:(

Сакам да земам летни гуми 225/40/18 и според цената, изборот падна на hankook и matador кои се поефтини oд hankook за едно 2000 денари, ве молам за совет. Или предложете нешто друго во таа класа.
Благодарам
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Прво се извинувам ако местото на моето прашање не е за тука:(

Сакам да земам летни гуми 225/40/18 и според цената, изборот падна на hankook и matador кои се поефтини oд hankook за едно 2000 денари, ве молам за совет. Или предложете нешто друго во таа класа.
Благодарам
Ханкок се Корејски..Матадор се Чешки..Во која класа сакаш ти?Поефтини гуми ти се:Тигар,Дебика,Корморан,Трајал,Матадор..Малку поскапи се овие:Ханкок,Фулда,Данлоп,Сава..И веќе од најскапите:Мишелин,Континтентал,Бриџстоун,Пирели..Фулда би одбрал ја,или Сава..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom