Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Иначе да прашам успат копчињата од климатроникот требит да светет ко ке имам светла запалено? Исто како шо светат копчината на радиото? А ако требит да светет дали во прашање е осигурач или нешто по лошо? За 307 исто прашвам..
Ajде бе ако имат некој возач на 307 нека ми кажит...
 
Член од
25 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Mi treba mislenje okolu kupuvanje stara kola . Jas sum pocetnik vo vozenje i ne se razbiram ama bas nisto okolu kolite . Jas sum za germanska kola poradi sigurnost i poevtini delovi . Se mislam za polo 1.2 2002 ili corsa 1.3 2004 . Prijatelite mi preporacuvaat spark 2007 za ponova ili mercedes A 140 2003 .
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
so seriski broj od kola kade bi mozela da se rpoveri i koi informacii bi se dobile?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Ajде бе ако имат некој возач на 307 нека ми кажит...
Па незнам за 307, кај мене и кај неколку други коли што имам возено, копчињата на климатроникот се палат со самотот палење на позиција ... тогаш се пали и шалт таблата и сите прекинувачи и копчиња кои што имаат осветлување ... инаку можно е на пежото самите копчиња да не светат туку само дисплејот на климатроникот да свети...

so seriski broj od kola kade bi mozela da se rpoveri i koi informacii bi se dobile?

Зависно од староста и каде е одржувана... Ако е од поново годиште и ако е одржувана во овластени сервиси можеш за таа кола да ја добиеш целата сервисна историја или историјата до тој момент до кој е одржувана во овластениот сервис... Ако е од постаро годиште и/или не е одржувана во овластен сервис неможеш да провериш ништо, освен тоа што ти кажа @Cruise во МВР, дали е таа таа кола или да не е недај боже пријавена за украдена и слично...
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
796
Поени од реакции
272
Ima nekoj na forumov sto znae kako se dvizat davackite okolu uvozot na poloven avtomobil od stranstvo?
Potocno se raboti za mercedes e220 cdi 2003 god. Ako znae nekoj neka mi pise vo inbox, mnogu ke mi pomogne. Fala vi :)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Каков е сега законов за затемнување на стакла, само назат смејт? И колку % е дозволено?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Каков е сега законов за затемнување на стакла, само назат смејт? И колку % е дозволено?
Сум пишувал и порано..На предните стакла дозволено е 30% повеќе од 30% не смееш,а задните можеш колку сакаш да ги затемниш,ако сакаш и 130%..Е сега за а-тест ти требаат околу 1200-1300 денара..Казната ако немаш а-тест на стаклата е 300 евра..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Сум пишувал и порано..На предните стакла дозволено е 30% повеќе од 30% не смееш,а задните можеш колку сакаш да ги затемниш,ако сакаш и 130%..Е сега за а-тест ти требаат околу 1200-1300 денара..Казната ако немаш а-тест на стаклата е 300 евра..
Атестот не бил скап во ред, а колку би ме коштало од прилика да ги затемнам предните 30% задните ето 60%?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Атестот не бил скап во ред, а колку би ме коштало од прилика да ги затемнам предните 30% задните ето 60%?
Ќе си прашаш во Новус..Или ако ти држи газето купи со фолија и сам залепи ја..
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
за опел ми е
Препорачано ГМ,али срање невидено..Најчесто масло што го фалсификуваат е тоа..Поретко од вода е,ќе ти троши литар на 500 км,ќе ја поебеш машината..Додај уште некоја стотка,купи си Ликви Моли или Тотал..Доста пофални зборови имам читано за маслата на Лукоил бензинските,нивно производство 0% можност за фалсификат..Ем се ефтини,5 литра 10w40 фул синтетичко околу 1200 денара беше..
 
Последно уредено:

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
785
Би ве замолил за мислење за купување на половен Renault Megane 3v 1.5 dci 2007 година. Поминати 120.000км, но нема историјат на сервис?
Цената е околу 4000 евра.
Секој совет или искуство е добредојден.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.353
Поени од реакции
7.431
Би ве замолил за мислење за купување на половен Renault Megane 3v 1.5 dci 2007 година. Поминати 120.000км, но нема историјат на сервис?
Цената е околу 4000 евра.
Секој совет или искуство е добредојден.
Гледај да е чист внатре, ако нема излижан волан, искинати седишта, излижани педали, Километрите му се околу 200 000. Во спортивно сметај 350 000км +

Слушни како работи моторот, види дали тресе мењачот во лер, дали е бојата секаде еднаква, дали на ивиците каде се спојуваат хауба, крило, фар е милиметраски прецизно, ако не е тогаш колата е ударена.[DOUBLEPOST=1427378182][/DOUBLEPOST]
за опел ми е
Кога го мењав маслото на опелот во овластен сервис на опел, ми ставија кастрол, без да им речам нешто. И тие не го поштуваат тоа GM масло :icon_mrgr:
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
a dokolku e prefrlena samo tablica kolku bi fatla za ibiza 1,4 tdi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom