Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Муабетов е што да се превземе , и препорака кај да иде на мајстор, ова второво и мене ме интерсира дека имам 1,9 дци мегане сцениц па сакам препорака вака успат да ми кажете каде да си го носам на сервис и слично, има во скопје некој добро што работи рено, еднаш бев кај еден човек овде во центар па ми изгледа како добар мајстор, така да чекам некоја препорак и искуство за мајстор од вас ако може, а да и лагунава на овој комшијава има 190 000 поминато ја имал веке 2,5 години,
Во Маџари имаше еден мајстор за рено.
А 190к на километражата пишува или е потврдена со тестер.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.128
Поени од реакции
16.417

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
704
Поени од реакции
1.782
Во Маџари имаше еден мајстор за рено.
А 190к на километражата пишува или е потврдена со тестер.
Negova e si ja donel od svajcarija pred 2.5 godini, tamu prethodno ja vozel cela familija kako kola po potreba , a da te prasam sega jas za mojava kola sea koga padnavme na kilometraza muabet , go kupiv scenicot od svajcarija tamu so kniska :))))) bese 185.000 tuka koga go donesov go odnesov vo renault na kompjuter mi kazaa 285.000 mu vratil 100 000 , sega za sega kolava e ok ja noev kako so ti kazav vo centar kaj majstorot , i bla bla , da ne gnjavam ako ne daj boze i mene mi se sluci vaka da curi ova nesto seriozno e da ja nosam ili moze da se vozi ??? glupo e so prasam ama podobro da si znam koga ke dojde nego li da lupam glava potoa. Spomna MAF filter stoe toa i koku cini ? I kade otprilika e majstorov od madzari ? Prijatele fala za info kako i sekogas , pozzzz.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Negova e si ja donel od svajcarija pred 2.5 godini, tamu prethodno ja vozel cela familija kako kola po potreba , a da te prasam sega jas za mojava kola sea koga padnavme na kilometraza muabet , go kupiv scenicot od svajcarija tamu so kniska :))))) bese 185.000 tuka koga go donesov go odnesov vo renault na kompjuter mi kazaa 285.000 mu vratil 100 000 , sega za sega kolava e ok ja noev kako so ti kazav vo centar kaj majstorot , i bla bla , da ne gnjavam ako ne daj boze i mene mi se sluci vaka da curi ova nesto seriozno e da ja nosam ili moze da se vozi ??? glupo e so prasam ama podobro da si znam koga ke dojde nego li da lupam glava potoa. Spomna MAF filter stoe toa i koku cini ? I kade otprilika e majstorov od madzari ? Prijatele fala za info kako i sekogas , pozzzz.
Не знам каде беше точно во Маџари беше,ама сервисот се викаше сервис Тафо
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Дечки имам светло сив металик Ауди,али по бранико лакот е паднал,изгребан,али не вдлабнатини е сеа со шо можам да си го врнам сјајот на колата,што препорачувате,полирање ке заврше ли работа?
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
704
Поени од реакции
1.782
Не знам каде беше точно во Маџари беше,ама сервисот се викаше сервис Тафо
A kolku sto kako e toa MAF filter drugar, i ova so crniov dim na tie obrtai nesto urgentno e da se nosi na majstor , panika go fak covekov deka 1.5 mu e motorot pa da ne go osteti ili ne znam sto
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Дечки имам светло сив металик Ауди,али по бранико лакот е паднал,изгребан,али не вдлабнатини е сеа со шо можам да си го врнам сјајот на колата,што препорачувате,полирање ке заврше ли работа?

Чекај сега малку... Дали е само матирал лакот и нема сјај или воопшто веќе нема лак, излупен е... Пошто ти викаш дека нема лак, паднал, изгребан па ја претпоставувам дека се излупил... Ако е така, ти веќе немаш лак туку само боја ... И спас - само одново фарбање и лакирање...
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Чекај сега малку... Дали е само матирал лакот и нема сјај или воопшто веќе нема лак, излупен е... Пошто ти викаш дека нема лак, паднал, изгребан па ја претпоставувам дека се излупил... Ако е така, ти веќе немаш лак туку само боја ... И спас - само одново фарбање и лакирање...
Да,излупен е.Значи не помага полирање?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ne treba da prevzema nisto ?
Не треба..Може да и тури адитив за прочистување на дизните во резервоарот,ништо нека не чепка..Чим не е многу.[DOUBLEPOST=1426542157][/DOUBLEPOST]
MAF сензор,дизни и едно 400-500к километри[DOUBLEPOST=1426525509][/DOUBLEPOST]
Не е нормално.Што не чадат новите дизели што имаат малку поминато
Оти се НОВИ..Сакаш да ти донесам БМВ од 2010 што дими црно?Или сакаш Ровер 75 од 2005 година?Или Мерцедес Ц 180?Не го акај човекот,над 3000 обртаи што сака тој,да не дими..Лошо е да чади сиво,или бело..Црно горе-доле е ОК[DOUBLEPOST=1426542254][/DOUBLEPOST]
Муабетов е што да се превземе , и препорака кај да иде на мајстор, ова второво и мене ме интерсира дека имам 1,9 дци мегане сцениц па сакам препорака вака успат да ми кажете каде да си го носам на сервис и слично, има во скопје некој добро што работи рено, еднаш бев кај еден човек овде во центар па ми изгледа како добар мајстор, така да чекам некоја препорак и искуство за мајстор од вас ако може, а да и лагунава на овој комшијава има 190 000 поминато ја имал веке 2,5 години,
Не треба ништо да превзема..Може и лоша нафта турил,нека ја промени бензинската и нека извози 500-1000 км и нека ти каже пак..Макпетрол или Лукоил,други бензински ептен кога е зорт..Нека си вози без гајле..Не барајте проблем,таму каде што го нема..
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
704
Поени од реакции
1.782
Не треба..Може да и тури адитив за прочистување на дизните во резервоарот,ништо нека не чепка..Чим не е многу.[DOUBLEPOST=1426542157][/DOUBLEPOST]

Оти се НОВИ..Сакаш да ти донесам БМВ од 2010 што дими црно?Или сакаш Ровер 75 од 2005 година?Или Мерцедес Ц 180?Не го акај човекот,над 3000 обртаи што сака тој,да не дими..Лошо е да чади сиво,или бело..Црно горе-доле е ОК[DOUBLEPOST=1426542254][/DOUBLEPOST]

Не треба ништо да превзема..Може и лоша нафта турил,нека ја промени бензинската и нека извози 500-1000 км и нека ти каже пак..Макпетрол или Лукоил,други бензински ептен кога е зорт..Нека си вози без гајле..Не барајте проблем,таму каде што го нема..
Fala Cruise , i fala Fringe , najbolji ste decki plus i covek koga ke vi gi cita postarite postovi epten kao enciklopedija za problemi ste dvajcata , smenete si gi avatarite vo google :) , pozdrav do dvajcata decki se citkame vo dryga prilika
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Да,излупен е.Значи не помага полирање?

Епа што ке полираш кога немаш лак... боја не се полира, се полира лакот што е врз таа боја ... Ништо друже одново фарбање на браникот само...
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Најдобри филтри за бмв 320д 99 година?И освен Кастрол друго уље кое е добро?Поз.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Imam 1 prasajne : Se raboti za Audi A4 1.9 TDI 90k.s dali turboto treba da sviri kako na golf 4 posto site razlicno kazuvaa ima mn audi sto turboto im sviri koa gazi na turaza ako nekoj znae neka pisi fala!
Koga ubrzuvas treba da se slusa ama epten malce. Ako rže mnogu togas turbinata e pred crknuvanje. 110 konjskite turbovci svirat povekje, poso pobrzo se vrtat i na niski i visoki vrtezi, 90ks se potivki. Ako voopsto ne se slusa turboto togas nesto ne e vo red so senzorite za pritisok (ili luftmaserot ili puknata cefka i sl) i turboto ne funkcionira, to est kompjuterot go stavil motorot vo rezerven program i togas nema da vlece.[DOUBLEPOST=1426574787][/DOUBLEPOST]
Да,излупен е.Значи не помага полирање?
Pomaga, cel branik treba da se ismirgla so najfina 5000 smirgla, posle da se pomine prvo so gruba pa potoa so fina polir pasta i ke svetne. Ama najubavo da se ismirgla so 5000ka (samo lakot, ne bojata) pa da se spricne samo so lak.[DOUBLEPOST=1426574890][/DOUBLEPOST]
Епа што ке полираш кога немаш лак... боја не се полира, се полира лакот што е врз таа боја ... Ништо друже одново фарбање на браникот само...
Se polira i boja, nema da sveti kako so e poliran lak ama pak ke svetne.
 
Последно уредено:

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Најдобри филтри за бмв 320д 99 година?И освен Кастрол друго уље кое е добро?Поз.
Најдобри филтри,Хенгст,Ман..Добро масло освен Кастрол,Мобил,Арал..
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Pomaga, cel branik treba da se ismirgla so najfina 5000 smirgla, posle da se pomine prvo so gruba pa potoa so fina polir pasta i ke svetne. Ama najubavo da se ismirgla so 5000ka (samo lakot, ne bojata) pa da se spricne samo so lak.[DOUBLEPOST=1426574890][/DOUBLEPOST]
Se polira i boja, nema da sveti kako so e poliran lak ama pak ke svetne.[/quote]


Он може да ја полира, ама само ке ја измазни, ке му биде мазно, ама мат, нема да има сјај како остатокот од колата и ке му дели ... бојата сама по себе не е сјајна, затоа и се лакира, за заштита и сјај ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom