Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Значи супер си, ама кога јадеш гомна за бмв ми го креваш притисокот. :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Аудито е скап фолксваген, и скап фолксваген ќе си остане.

Ако се водиме по оваа твоја логика тогаш и Порше и Ламбо и Бентли па и Бугати се скап ФВ ... Тогаш автоматски и Ролс Ројс е скапо БМВ, а Мини е некоја и не така евтина верзија на мало БМВ ... Така да коментарот не ти е баш ОК ... И Сеат е ФВ ама светлосни години далеку од Ауди ...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Значи супер си, ама кога јадеш гомна за бмв ми го креваш притисокот. :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Аудито е скап фолксваген, и скап фолксваген ќе си остане.
Мерцедесов е скапо Рено, сеа што е скапо а што евтино денес???

In der A-Klasse kamen zur Markteinführung die bereits aus der B-Klasse bekannten Motoren OM 651 (Diesel) und M 270 (Benziner) zum Einsatz. Außerdem wird nun erstmals ein aus der Kooperation mit Renault stammender Dieselmotor angeboten (OM 607).
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Ме интересира, и сакам совети од вас. - Како се покажани Opel Astra GTC 1.9 TDCI 120/150ks... ?? Сум слушнал дека 150Ks моторот го вози истиот и ALFA ROMEO JTDm така, или грешка сум? Мислам дека е подобар 1,9 отколку 1,7 TDCI, иако помалце троши секако 1,7 со 1 литар повеќе....
1.9 и 1.3 кај Опел се мотори дирекно од ФИАТ и немаат врска со Опел освен името на поклопецот(во јавност се кажува за `соработка`),а 1.7 е Исузу мотор.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Nekoj da ne ima iskustvo so avtomobil uvezen od Italija ?
Јас, гледај да не е приморско место, мојата корса е од ломбардија па некое градче не памтам, сите од регистрација до мајстори се чудеа дека нема корозија, обично викаат од словенија се лом доле
инаку сега има 81,000 км и сум задоволен, веќе три и пол години
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
За мерцедес а170 мислење дечки? Досаден ви станав само прашвам нешто за автомобиливе ама јбг за то е темава, ние шо не се разбираме толку да добијаме некаква помош :)...
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Јас, гледај да не е приморско место, мојата корса е од ломбардија па некое градче не памтам, сите од регистрација до мајстори се чудеа дека нема корозија, обично викаат од словенија се лом доле
инаку сега има 81,000 км и сум задоволен, веќе три и пол години
A stvarno li kolite vo Italija se poeftini od Germanija (zborime za mercedes,bmw i audi) deka iam slusano takvi muabeti ? I us pat ako imas nekoja italijanska strana za avtomobili pusti ja navaka :)
 
Член од
10 ноември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
0
1.9 и 1.3 кај Опел се мотори дирекно од ФИАТ и немаат врска со Опел освен името на поклопецот(во јавност се кажува за `соработка`),а 1.7 е Исузу мотор.
Добро, го знаев тоа. Сакам да прашам кога би земал Opel, од кој мотор да земам? 1.7 или 1.9 ? Кој е подобар и поиздрзлив мотор?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Добро, го знаев тоа. Сакам да прашам кога би земал Opel, од кој мотор да земам? 1.7 или 1.9 ? Кој е подобар и поиздрзлив мотор?
Зависи како ќе ти се погоди..Од време остана дека ако земаш Опел дизел,гледај да биде Исузу-Јапански..Али нема врска,гледај ја состојбата на колата,години,км,гуми,удари и тие работи.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Во стручни списанија за коли,1.9 ЈТД на Фиат ги прикажуваат како многу добри мотори,издржливи(тоа најмногу зависи од какво гориво трошеле и одржувањето). Јас одвреме на време возам Пунто ЈТД со околу 180 000 км, и немам никаква мака.Со клима троши испод 5.Ако се пази на каква нафта се тура моторот ќе држи најмалку уште толку.Има луѓе кои поминуваат 400-500 000 без проблем.

Кај овие дизели проблемот е ако те задесат кварови.Подобро фрлија колата од некој мост него да ја поправаш.

Првата верзија на Исузу 1.7 кај Астрата беа толку лоши што во моментов во Македонија мислам дека нема таков мотор што се вози на улиците.Кога ќе се раштимаше моторот,никаков емонт неможеше да го врати во живот.

Новиот 1.7 е далеку подобар,но незнам каков е во однос на Фиатовиот (кој се вградува и во Сааб,Кадилак,Сузуки,Алфа...)
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Дизел и комонреил си е канта од мотор. Дизел само Audi V6 3.0 TDI
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Во стручни списанија за коли,1.9 ЈТД на Фиат ги прикажуваат како многу добри мотори,издржливи(тоа најмногу зависи од какво гориво трошеле и одржувањето). Јас одвреме на време возам Пунто ЈТД со околу 180 000 км, и немам никаква мака.Со клима троши испод 5.Ако се пази на каква нафта се тура моторот ќе држи најмалку уште толку.Има луѓе кои поминуваат 400-500 000 без проблем.

Кај овие дизели проблемот е ако те задесат кварови.Подобро фрлија колата од некој мост него да ја поправаш.

Првата верзија на Исузу 1.7 кај Астрата беа толку лоши што во моментов во Македонија мислам дека нема таков мотор што се вози на улиците.Кога ќе се раштимаше моторот,никаков емонт неможеше да го врати во живот.

Новиот 1.7 е далеку подобар,но незнам каков е во однос на Фиатовиот (кој се вградува и во Сааб,Кадилак,Сузуки,Алфа...)
А зошто во Опел Вектра се вградува истиот мотор,под ознака 2.0 DTI 16V,и не е ич погоден..Мада знам дека имаат проблем во електрониката на бош пумпата,и заради тоа ли комплет мотор не го бива..
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Дизел и комонреил си е канта од мотор. Дизел само Audi V6 3.0 TDI

Аха пуста желба само ... Знаеме сите што е добро... За мене најдобар е W12 6.0 ТДИ и V10 5.2 ТФСИ... И сега треба да кажам дека се друго е канта ??? ...А, добар е тој мотор 3.0, не дека не е, ама ако возиш А6 или А8 и ако патуваш нон-стоп на релации од 1000+ км... А за секојдневни релации од 10-20-30 км и скутер од 50 кубика ти е повеќе од доволен ... Бај д веј и тој мотор е комон реил, сите денешни дизели се со комон реил технологија ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom