Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
305
Здраво, имам едно прашање. Денес гледан едно поло 1.4 тди 2002 година, кога го отворив моторот не беше чистен а капачето и малку околу него беше испрлано од уље. Па ако може да ми кажете дали тоа значи дека моторот не е како што треба?Изгледаше вака нешто само со амлку повеќе уље околу капачето.
Фала, поздрав.
Избегавај го тој скапан мотор. Изгор е скап за одржување. Башка е 3
Цилиндра и имаат проблем со ланчето на балансерот. Знае да напраи попара ако пукне. И секако добро е да се напомене дека кај поло од таа генерација има доста проблеми со менувачот.
Барај бензинец Поло 1.4 на плин. Многу поефтина варијанта би било за одржување.
 
Член од
27 декември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дали се погодени Alfa Romeo 1.9 JTD 140 HP 2004 год? Кои се нивните маани, недостатоци и можни проблеми со мотор, пренос, електрика и сл.? Колкава им е потрошната и сервисот дали им е скап (во поглед на резервни делови како и редовни сервиси за менување на масло, филтри...)? И која е реалната цена на ваков автомобил? Дали некој од вас има ваков автомобил?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.438
Поени од реакции
86
кои услови треба да ги исполнувам за да возам кај нас кола на странски таблици,регистрирана на фирма ? дали може да ме казнат
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
кои услови треба да ги исполнувам за да возам кај нас кола на странски таблици,регистрирана на фирма ? дали може да ме казнат
Порано за да можеш да возиш таква кола се даваа таблици А9 иБ9
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.241
Поени од реакции
5.412
decki ajde ve moolam za nekoe mislenje za slednive dve ponudi , mi treba familijarna kola pa opsto za ovie renovci bilo kakvo info e gooolema pomos

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1775074-RENAULT-SCENIC-1-9-DCI-101-KS--02

i ova

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1902162-Renault-Scenic-1-9dci-120ks-ful-opr-perfektno--05

fala uste ednas
Мој другар кој е фамилијарен човек исто така бараше кола која ќе му служи за повеќе намени .Јас му препорачував Рено Сеник .Баравме низ цела држава и едно такво купи ,ама бензинец.За дизелите се има страв да не се многу возени.Иначе имаат само еден проблем-деловите им се поскапи него кај другите,ама ретко се расипуваат.Кој има фамилија(деца) ова е измислена работа.

Само пази на состојбата на колата.Да не земиш канта.Најдобро е да земиш некој што добро ги знае колите и кога ќе ги испробуваш обавезно да ги повозиш по лош пат по можност асфалт со крпеници или калдрма,ама со малку поголема брзина.Во тој случај сите неправилности на колата ќе се излезат на виделина
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
53
Поени од реакции
10
Мој другар кој е фамилијарен човек исто така бараше кола која ќе му служи за повеќе намени .Јас му препорачував Рено Сеник .Баравме низ цела држава и едно такво купи ,ама бензинец.За дизелите се има страв да не се многу возени.Иначе имаат само еден проблем-деловите им се поскапи него кај другите,ама ретко се расипуваат.Кој има фамилија(деца) ова е измислена работа.

Само пази на состојбата на колата.Да не земиш канта.Најдобро е да земиш некој што добро ги знае колите и кога ќе ги испробуваш обавезно да ги повозиш по лош пат по можност асфалт со крпеници или калдрма,ама со малку поголема брзина.Во тој случај сите неправилности на колата ќе се излезат на виделина
Fala drugar bas toa go barav kako sto e za odrzuvanje a mi treba svercinja da vozam vo nego pa sakam nesto po sigurno, uste ednas fala i za sekoe drugo info sum epten blagodaren,
Dolzam pivo vo bilo koja prilika :)
 
Член од
4 март 2009
Мислења
605
Поени од реакции
440
Во која кола ќе се возиш како во чеза?
Види колку пари е голф од 2004/5 а и предницата на 307 е околу 50 евра.
Кај 307 цата маш 2 стабилизатори по 600 денари,две јабучици по 450 и две спони по 350 денари или поточно 2800 денари ако менуваш комплет се разбира сам а мајстор ќе ти земе 500-800 денари РР[DOUBLEPOST=1422054416][/DOUBLEPOST]
Каде има стабилизатори за 307 за 600 денари? Оригинал француски стабилизатори се 3000 денари, јас кога имав 307 ги сменив со се работна рака 4000 денари ме чинешеВо Еуроимпекс ми бараа 9500 за истото. Деловите се поскапи за Пежо, ама сепак е поубава кола од Голф 4.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
26
Денес приметив т.е денес се деси колата да ми засвири кога кога држам стиснат кумплуг и додавам повеке гас,исто се слупа кога тргнувам побрзи т.е додавам повеке гас кога тргнувам. Се работи за фелиција 96 1.3 бензинец,до што може да е проблемот
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.463
Поени од реакции
585
Ваше мислење/искуство за Мицубиши каризма 1.9 ДИД 2003 год (160000км).
Колку пари би коштал сервис? Ние ја поседуваме веќе 1 година и нема мака, Единствено откажа борд компјутерот, но ја немаме носено да мајстор да се провери дали е до борд компјутерот или некоја жичка е (мислам дека второто бидејќи пред да откаже трепереше малку).Инаку има рено f9q1 мотор (кои му се најчести дефекти).
Исто така дали вреди 4к еур (на МК таблички, увезена од DE) или сме ја преплатиле?

Инаку знам дека овие прашања најчесто се прашуваат пред да се купи ама барем да знаеме на што да внимаваме.
 
Последно уредено:

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.039
Поени од реакции
926
Ваше мислење/искуство за Мицубиши каризма 1.9 ДИД 2003 год (160000км).
Колку пари би коштал сервис? Ние ја поседуваме веќе 1 година и нема мака, Единствено откажа борд компјутерот, но ја немаме носено да мајстор да се провери дали е до борд компјутерот или некоја жичка е (мислам дека второто бидејќи пред да откаже трепереше малку).Инаку има рено f9q1 мотор (кои му се најчести дефекти).
Исто така дали вреди 4к еур (на МК таблички, увезена од DE) или сме ја преплатиле?

Инаку знам дека овие прашања најчесто се прашуваат пред да се купи ама барем да знаеме на што да внимаваме.
За парите знам дека вреди,4000 евра не се многу за дизел возило од Запад,и тоа 2003 година..Со 160.000 км како што викаш..Мене ми изгледа како ТОП цена..[DOUBLEPOST=1422371328][/DOUBLEPOST]
Денес приметив т.е денес се деси колата да ми засвири кога кога држам стиснат кумплуг и додавам повеке гас,исто се слупа кога тргнувам побрзи т.е додавам повеке гас кога тргнувам. Се работи за фелиција 96 1.3 бензинец,до што може да е проблемот
Да не е клинестиот каиш?Натопен ти е со дождовиве може,и кај мене така правеше,па се исуши и сега не свири.А во место кога работи свирка ли по малку?
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
26
Да не е клинестиот каиш?Натопен ти е со дождовиве може,и кај мене така правеше,па се исуши и сега не свири.А во место кога работи свирка ли по малку?[/quote]


мислам дека не,не сум приметил да свирка во место. Го приметив само кога ми беше стиснат кумплугот и стиснав на гаста малку посилно
 
На врв Bottom