Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

L

Luki Junior

Гостин
другар бмв-то е дизел. и тоа го правеше само по најжешкото ка беше а инаку нема мака работе се и тогас ка че ми дигнеше температура малце и одма гасе тоа климата и замирисува на неубаво во колтата бев на мајстор за клими вика дека се гасел компресорот и пак се пуштал ме тераше на компјутер да ја проверуат бев и таму не казува никаква греска со струја а тоа за јас да чистам појма немам а не знам ни кај да ја однесам тука не ми се нафаќа никој оти немат појма иначе сум од кавадарци
http://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=613982

Тава там... Ама нема само да го бришеш со партал, там има нешто како мало леѓенче, и извади и решетката... Тава там питај бога дали е некојпат чистено или расклопувано...
Најверојатно некој автоелектричар ќе се нафане да расклопува...
нек ти видат и радијаторчето на парното, мош и оно ти е за чистејне. :)
 
Член од
7 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
0
http://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=613982

Тава там... Ама нема само да го бришеш со партал, там има нешто како мало леѓенче, и извади и решетката... Тава там питај бога дали е некојпат чистено или расклопувано...
Најверојатно некој автоелектричар ќе се нафане да расклопува...
нек ти видат и радијаторчето на парното, мош и оно ти е за чистејне. :)
не знаат бе другар може ладниците биле за чистенје може воа е може ноа е му викам дај да ги исчистиме и не се нафаќат незнам кај да ја носам. и ми дига колата температура малце каква врска че има радиаторот на парното со тоа нешто со ладниците е изгледа
 
L

Luki Junior

Гостин
не знаат бе другар може ладниците биле за чистенје може воа е може ноа е му викам дај да ги исчистиме и не се нафаќат незнам кај да ја носам.
Ох, не е работата за незнаејне, а од мрза. Јас ти кажувам каков ти е проблемо, ама не сам мајстор ни па се нафаќам да расклопувам... Не е може туку сигурно е узатнано, и коа замрзне тава там коа ти е пуштена климата, набива притисок од 20тина бара и автоматски се исклучува да не се расипе самио компресор.

Земи си торкс звезди и пробај се сам ако не те е страх. Не е нешто комплицирано... У Радовиш ако ти се оде, има еден добар мајстор електричар, ама не знам дали ќе се нафане да ти расклопува нештата. Бехлимов. Распитај се, мајсторо стварно знаа шо праа. Требе да видам дали имам бројче или од него, или од брат му. :)
 
Член од
7 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ох, не е работата за незнаејне, а од мрза. Јас ти кажувам каков ти е проблемо, ама не сам мајстор ни па се нафаќам да расклопувам... Не е може туку сигурно е узатнано, и коа замрзне тава там коа ти е пуштена климата, набива притисок од 20тина бара и автоматски се исклучува да не се расипе самио компресор.

Земи си торкс звезди и пробај се сам ако не те е страх. Не е нешто комплицирано... У Радовиш ако ти се оде, има еден добар мајстор електричар, ама не знам дали ќе се нафане да ти расклопува нештата. Бехлимов. Распитај се, мајсторо стварно знаа шо праа. Требе да видам дали имам бројче или од него, или од брат му. :)
ајде види брат ако најдиш па кажи го може ке се нафане да ги исчистиме
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
http://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=613982

Тава там... Ама нема само да го бришеш со партал, там има нешто како мало леѓенче, и извади и решетката... Тава там питај бога дали е некојпат чистено или расклопувано...
Најверојатно некој автоелектричар ќе се нафане да расклопува...
нек ти видат и радијаторчето на парното, мош и оно ти е за чистејне. :)
Што врска има хладњакот за парно со климата
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
народе ми даваа една опел астра 2000 год дизел 1,7 со 140 или 170.000 поминати каросериски е топ зачувана не е чукана нема корозија нема ништо само ме интересира некој дали има искуство со ваков мотор кажете некое мислење
--- надополнето: 12 септември 2013 во 12:58 ---
народе ми даваа една опел астра 2000 год дизел 1,7 со 140 или 170.000 поминати каросериски е топ зачувана не е чукана нема корозија нема ништо само ме интересира некој дали има искуство со ваков мотор кажете некое мислење
--- надополнето: 12 септември 2013 во 12:58 ---
народе ми даваа една опел астра 2000 год дизел 1,7 со 140 или 170.000 поминати каросериски е топ зачувана не е чукана нема корозија нема ништо само ме интересира некој дали има искуство со ваков мотор кажете некое мислење
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Што пари се пробните таблици и за колку време важат?Кај се зимаат од полиција?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
народе ми даваа една опел астра 2000 год дизел 1,7 со 140 или 170.000 поминати каросериски е топ зачувана не е чукана нема корозија нема ништо само ме интересира некој дали има искуство со ваков мотор кажете некое мислење
Јас имам корса со истиот мотор, прв газда од салон ... е сега нема многу поминато некојси 75-80.000 км
досега проблем имало со диодна плоча на алтернатор (мислам дека алтернатор или алансер стално ги мешам)
друго проблеми немало, моторот е од исузу и е доста издржлив, ако е реална километражата и е добро одржувана колата ќе вози без проблем
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Што пари се пробните таблици и за колку време важат?Кај се зимаат од полиција?
Пробни таблици се земаат кај што се регистрира возило и се околу 4-5000 денари,а не сум сигурен дали важат 7 или 21 ден.
--- надополнето: 12 септември 2013 во 15:04 ---
народе ми даваа една опел астра 2000 год дизел 1,7 со 140 или 170.000 поминати каросериски е топ зачувана не е чукана нема корозија нема ништо само ме интересира некој дали има искуство со ваков мотор кажете некое мислење
--- надополнето: 12 септември 2013 во 12:58 ---
народе ми даваа една опел астра 2000 год дизел 1,7 со 140 или 170.000 поминати каросериски е топ зачувана не е чукана нема корозија нема ништо само ме интересира некој дали има искуство со ваков мотор кажете некое мислење
--- надополнето: 12 септември 2013 во 12:58 ---
народе ми даваа една опел астра 2000 год дизел 1,7 со 140 или 170.000 поминати каросериски е топ зачувана не е чукана нема корозија нема ништо само ме интересира некој дали има искуство со ваков мотор кажете некое мислење
Аман бе до астра ли дојде да прашаш.Уште за кое возило немаш прашано.на форумов
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Fringe за што толку пари ти бараат,што да ти заменат?Мене за замена на ребраст каиш,затегачи и термостат со работна рака ми бараат 8600 денари,комплет.И јас ќе треба да менувам термостат.Кај мене стрелката е скроз до доле,низ град ќе загрее малку,а ако испаднам на отворен пат,веднаш паѓа на минимум.А за парното,си дува сасвим добро,некна пробав на загреана кола,добро дува,а кај шофершајбната ако го наместам,тогаш послабо дува.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
ДА не ти се наоѓа папирот при рака да ми го пуштиш во пп?
Го имам ама не во дигитална форма :)
едино да го сликнам да ти го пуштам па ти искуцај го во ворд
пиши
 

Kajgana Shop

На врв Bottom