Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Оди прашај ги во форд шо фиеста ќе ти даат за 11 000. Верувај се ценкаат ко на бит пазар, оди барај им го најопремениот модел за тие пари. Види си
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005


Копија на фисетата
2010-ford-fiesta-econetic-roadtestreview-09.jpg
Сепак фиеста би одбрал барем Германска е
 
S

Shellshock nam67

Гостин
D

D_NazGUL

Гостин
Јас имав Киа Сид 5 години. Возилото беше одлично. Го земав на времето токму поради внатрешноста и целиот куп на додатна опрема што оди со него. Го продадов од прсота причина што чудото беше наркоман за бензин. Во плин немам верба така да со тешко срце морав да ја продадам. Значи муабетот ми е внимателно со бројките на проспект, барем од мое лично искуство немаат благе везе. Како второ земи во обзир дека деловите за корејацот се солидно скапи. Немав некој кварови на колава али еднаш имав еден поголем и ме чинеше доста. Исто така немаш многу голем избор на сервисни куќи.
Оверол КИА е солиден модел но има свои маани па токму поради тоа ја пумпаат толку со додатна опрема за малку пари.
Незнам како идат цениве на пазаров, сигурно ги знаеш веќе напамет, но погледни уште еднаш убаво, не се истрчувај. Има избор, барем денес: Поло, Фиеста, Ц3, 208, Сузуки, Клио ...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Колата е кеиф и џабе ќе ти кажуваме што да земиш, јас сум изгорен за јапонец но во последно време размислувам за Ц3 со ХДИ моторот кој има најмала потрошувачка од конкурентите од причина што е многу поефтин од јапонците со дизел мотори.
Ако планираш да ја возиш многу тогаш земи ја на размислување понудата од 11.300 ако не се лажам за Ц3 ХДИ.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Колата е кеиф и џабе ќе ти кажуваме што да земиш, јас сум изгорен за јапонец но во последно време размислувам за Ц3 со ХДИ моторот кој има најмала потрошувачка од конкурентите од причина што е многу поефтин од јапонците со дизел мотори.
Ако планираш да ја возиш многу тогаш земи ја на размислување понудата од 11.300 ако не се лажам за Ц3 ХДИ.
Другар не мора да значи е вистина тоа што го кажуваат на рекламите со реалноста, како што кажа членот погоре. Јас гледав емисија за автомобили каде што објаснува дека колите вистински трошат барем 20-40% повеќе од она на проспектите.

А и плус франциските ХДИ мотори не знам баш колку се издржливи.
 
Член од
10 август 2009
Мислења
63
Поени од реакции
17
Сепак фиеста би одбрал барем Германска е
Секако дека е Германска...

Иначе како млад и неискусен возач би ти препорачал како прва кола да си земеш нешто од 2.500-3.000 евра половно, голф, корса или слично, евтино одржување ќе имаш, и не трошат многу, вози ја 3-4 години додека да стекнеш искуство, па после види си што понатака, и после толку години на таа кола 500 евра највеќе можеш да изгубиш при продажба, а и ако ја чукнеш нешто имаш евтини половни делови на кило. Додека ако земеш Киа Рио на ново, таа после 3-4 години од 11.000 евра, како сакаш одржувај ја, ни гребаница нека нема, вредноста ке и е околу 4.500 евра, а башка пробај најди некој дел за Киа Рио по плацевите и отпадите. А верувај после 3-4 години ке сакаш нешто подобро и побрзо. Исто така побарај колку коштаат редовните сервиси, уље, филтри, ценовник на делови... Не е баш така розово, купи кола и испружи нозе.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Другар не мора да значи е вистина тоа што го кажуваат на рекламите со реалноста, како што кажа членот погоре. Јас гледав емисија за автомобили каде што објаснува дека колите вистински трошат барем 20-40% повеќе од она на проспектите.

А и плус франциските ХДИ мотори не знам баш колку се издржливи.
Знам дека нема да троши 3.7 во секој случај, ама сепак мислам дека ќе биде далеку помалку од бензинските мотори на останатите конкутренти.
Земи со резерва од причина што некој ми кажа ама мислам дека ХДИ моторот на Цитроен беше одбран мотор на годината за 2010.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Колата е кеиф и џабе ќе ти кажуваме што да земиш, јас сум изгорен за јапонец но во последно време размислувам за Ц3 со ХДИ моторот кој има најмала потрошувачка од конкурентите од причина што е многу поефтин од јапонците со дизел мотори.
Ако планираш да ја возиш многу тогаш земи ја на размислување понудата од 11.300 ако не се лажам за Ц3 ХДИ.

Samo toyota corola mu e majkata :cool:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
А и плус франциските ХДИ мотори не знам баш колку се издржливи.
Се зезаш? Или појма немаш шо збориш?
ХДИ моторите се најдоброто нешто излезено до Франција, ставени се во катаљард модели на пежо цитроен, докажан 1,4 најекономичен мотор, беше запишан и во Гинис мислам монитран на 207ца.
Ако даваш 11000 за атмосферец Рио, дај 11,400 за 1,4 ХДИ Ц3. Добиваш неспоредлива разлика во меѓузабрзување на мали брзини, за градски услови, Со моторот на Рио-то постигнуваш 120 nM до 4000 обртаи, а со ХДИ 160 nM до 2000 обртаи. Турбо
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Секако дека е Германска...

Иначе како млад и неискусен возач би ти препорачал како прва кола да си земеш нешто од 2.500-3.000 евра половно, голф, корса или слично, евтино одржување ќе имаш, и не трошат многу, вози ја 3-4 години додека да стекнеш искуство, па после види си што понатака, и после толку години на таа кола 500 евра највеќе можеш да изгубиш при продажба, а и ако ја чукнеш нешто имаш евтини половни делови на кило. Додека ако земеш Киа Рио на ново, таа после 3-4 години од 11.000 евра, како сакаш одржувај ја, ни гребаница нека нема, вредноста ке и е околу 4.500 евра, а башка пробај најди некој дел за Киа Рио по плацевите и отпадите. А верувај после 3-4 години ке сакаш нешто подобро и побрзо. Исто така побарај колку коштаат редовните сервиси, уље, филтри, ценовник на делови... Не е баш така розово, купи кола и испружи нозе.
Имам најмалку двајца познаници кои возат сеуште оние мали Киа Прајд, а стари се преку 20тина години и до сега се ситници менувале на колите и велат само да се има парки би земале пак Киа ново. Не знам зошто сите одма се фаќате за тоа да не купува ново, за 3-4години ќе изгубел, ќе немал вредност да го продаде бла бла. Па ти купуваш ли кола за да планираш во иднина да ја продаваш или да ја возиш следните 10години па и повеќе? Не разбирам, имам пријател кој така размислува, купи пред 3 години нова астра за 14000евра и сега вика ништо не можам да и извадам, сакам бмв сакам ова она на старо, за мене е тоа будалаштина, нова земал, ќе ја продавал само да вози бемвејци и мечки стари по 20тина години.
Тоа е исто како еден кретен на татко ми му вика, абе што си земал тоа Киа на 5000км ќе рикне машина, а ние преку 8000 км тогаш пројдовме, вика да видиш ја што добар Цитроен ќе земам за 2000евра. Се гледа колку памет носи, ти куди нова кола од скоро 10.000евра а фали извозено по странство ѓубре за 2000евра за кое уште трипати по таа цена ќе даде по сервиси.
Здравје боже да ме служи немам намера нити да го продавам Киа Рио 2010 нити да го менувам. Не знам каде читав деновиве дека Хјундаи и Киа во 2011 имале рекорден број продадени возила, Кореа Рулз!:cuc:
Би додал за Киа, сум се возел во тие цитроени 1,2,3 и 4, во Риово е некако најкомотно и напред и позади. Пиканто е ептен тесно позади.
Ми се допаѓа што има слот за усб и аукс долу пред мењачот, усб стик и хард диск со музика го чита дупло побрзо него кај мене дома на компјутер.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Имам најмалку двајца познаници кои возат сеуште оние мали Киа Прајд, а стари се преку 20тина години и до сега се ситници менувале на колите и велат само да се има парки би земале пак Киа ново. Не знам зошто сите одма се фаќате за тоа да не купува ново, за 3-4години ќе изгубел, ќе немал вредност да го продаде бла бла. Па ти купуваш ли кола за да планираш во иднина да ја продаваш или да ја возиш следните 10години па и повеќе? Не разбирам, имам пријател кој така размислува, купи пред 3 години нова астра за 14000евра и сега вика ништо не можам да и извадам, сакам бмв сакам ова она на старо, за мене е тоа будалаштина, нова земал, ќе ја продавал само да вози бемвејци и мечки стари по 20тина години.
Тоа е исто како еден кретен на татко ми му вика, абе што си земал тоа Киа на 5000км ќе рикне машина, а ние преку 8000 км тогаш пројдовме, вика да видиш ја што добар Цитроен ќе земам за 2000евра. Се гледа колку памет носи, ти куди нова кола од скоро 10.000евра а фали извозено по странство ѓубре за 2000евра за кое уште трипати по таа цена ќе даде по сервиси.
Здравје боже да ме служи немам намера нити да го продавам Киа Рио 2010 нити да го менувам. Не знам каде читав деновиве дека Хјундаи и Киа во 2011 имале рекорден број продадени возила, Кореа Рулз!:cuc:
Би додал за Киа, сум се возел во тие цитроени 1,2,3 и 4, во Риово е некако најкомотно и напред и позади. Пиканто е ептен тесно позади.
Ми се допаѓа што има слот за усб и аукс долу пред мењачот, усб стик и хард диск со музика го чита дупло побрзо него кај мене дома на компјутер.
Тоа ми е и мене,ти кажав напунетае со елетроника,што ми се допаѓа
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
163
Поени од реакции
85
Искрено нема да погрешиш ако земеш Корејска кола. Никогаш не сум имал Киа, но затоа во фамилијата сите имаат Хјундаи и имам само пофални зборови. Имам Гетз, стар 6 години на кој му се менети само потрошни делови, за 6 години не сум имал ниту еден ситен дефект. Татко ми имаше Santa Fe, тераше до 200.000км (пак без никаков проблем) па го однесе во Хјундаи да го замени за нов ix55. Секако сега мислам дека Kia се под Hyundai па зборуваме за иста марка на коли. Верувај, нема да погрешиш.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
ЗНачи сепак сакам кола на ново...несакам да купам за 2-3000 евра на старо,па да фрлам уште толку за делови..ново си е ново...бев денеска да ја видам,и стварно колата вреди за тие пари... само што бев на проаѓање и неуспеав да прашам дал иимаат на лагер нешто....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom