Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

L

Lu

Гостин
Не знам зошто сите одма се фаќате за тоа да не купува ново, за 3-4години ќе изгубел, ќе немал вредност да го продаде бла бла. Па ти купуваш ли кола за да планираш во иднина да ја продаваш или да ја возиш следните 10години па и повеќе? Не разбирам, имам пријател кој така размислува, купи пред 3 години нова астра за 14000евра и сега вика ништо не можам да и извадам, сакам бмв сакам ова она на старо, за мене е тоа будалаштина, нова земал, ќе ја продавал само да вози бемвејци и мечки стари по 20тина години.
Тоа е исто како еден кретен на татко ми му вика, абе што си земал тоа Киа на 5000км ќе рикне машина, а ние преку 8000 км тогаш пројдовме, вика да видиш ја што добар Цитроен ќе земам за 2000евра. Се гледа колку памет носи, ти куди нова кола од скоро 10.000евра а фали извозено по странство ѓубре за 2000евра за кое уште трипати по таа цена ќе даде по сервиси.
Ау дечко за муабетов имаш најголем лајк (y)

И мене не ми е јасно како може да има толку стиснати луѓе ... после 3 - 4 години ако си ја продал ќе си изгубел 2.000 / 3.000 евра и бла бла бла ... едноставно глупи муабети правите.
Нова кола се купува за да уживаш во новата кола, а не за да размислуваш после неколку години ако ја продаваш колку пари ќе си изгубел ... ако така размислувате тогаш никогаш нема да купите нова кола и никогаш нема да го почувствувате филингот да бидеш сопственик на нов автомобил.
И што зборите ... демек ако си бил почетник не ти треба нова кола ќе си ја изгребел и дрн дрн дрн ...
Па не треба да и бидеш роб на колата, и да ја изгребеш ќе се однесе на полирање и ќе ти ја средат ... подобро нова (па и да ја изгребеш има решение), отколку некоја стара канта на која маста и ја ваделе ...

Значи сепак сакам кола на ново...несакам да купам за 2-3000 евра на старо,па да фрлам уште толку за делови..ново си е ново...бев денеска да ја видам,и стварно колата вреди за тие пари... само што бев на проаѓање и неуспеав да прашам дал иимаат на лагер нешто....
Тоа е тоа, крај на муабетот :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Ау дечко за муабетов имаш најголем лајк (y)

И мене не ми е јасно како може да има толку стиснати луѓе ... после 3 - 4 години ако си ја продал ќе си изгубел 2.000 / 3.000 евра и бла бла бла ... едноставно глупи муабети правите.
Нова кола се купува за да уживаш во новата кола, а не за да размислуваш после неколку години ако ја продаваш колку пари ќе си изгубел ... ако така размислувате тогаш никогаш нема да купите нова кола и никогаш нема да го почувствувате филингот да бидеш сопственик на нов автомобил.
И што зборите ... демек ако си бил почетник не ти треба нова кола ќе си ја изгребел и дрн дрн дрн ...
Па не треба да и бидеш роб на колата, и да ја изгребеш ќе се однесе на полирање и ќе ти ја средат ... подобро нова (па и да ја изгребеш има решение), отколку некоја стара канта на која маста и ја ваделе ...



Тоа е тоа, крај на муабетот :)
Фала на разбирањето... иначе испланирав утре пред тоа сликажето грдо,да тркнам и до киа пак да видам што како... иначе,сакам црвена надвор со црна внатре,или црна надвор со црвена внатре(или внатрешноста со црни/црвени линии)
 
L

Lu

Гостин
Фала на разбирањето... иначе испланирав утре пред тоа сликажето грдо,да тркнам и до киа пак да видам што како... иначе,сакам црвена надвор со црна внатре,или црна надвор со црвена внатре(или внатрешноста со црни/црвени линии)
Ништо нема проблем :) ... остај ги овие стариве што ти зборат, сите се стиснати за пари, купи си ново и уживај, не размислувај за тоа колку би изгубил доколку би ја продавал за неколку години, туку размислувај од друг агол, дека ново си е ново и максимално уживај во новото количе.

Убава комбинација на бои ... само ако се одлучиш за црна да ти кажам дека ќе мора многу почесто да ја переш заразлика од другите бои бидејќи црна кола најбргу се прља ... јас си купив црн автомобил и на секои 3 - 4 дена го носи таткоми на перење за да си биде постојано чист ... али нема поубаво нешто кога ќе си земеш црна кола од перење ... едноставно колата свети и според мене црната боја е најубава за кола.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Земи го во предвид и цитроенот.HDi моторите се одлични,а верувај многу помалце троши отколку бензин најмногу до 5,5 да ти крене градска доколку го возиш под високи обртаи додека бензинот во градските гужви може да крене и до 9 литри.Сепак новите бензинци трошат многу помалку од постарите и во потрошувачка во град се тука некаде со дизелите.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Се зезаш? Или појма немаш шо збориш?
ХДИ моторите се најдоброто нешто излезено до Франција, ставени се во катаљард модели на пежо цитроен, докажан 1,4 најекономичен мотор, беше запишан и во Гинис мислам монитран на 207ца.
Ако даваш 11000 за атмосферец Рио, дај 11,400 за 1,4 ХДИ Ц3. Добиваш неспоредлива разлика во меѓузабрзување на мали брзини, за градски услови, Со моторот на Рио-то постигнуваш 120 nM до 4000 обртаи, а со ХДИ 160 nM до 2000 обртаи. Турбо
Дај ми инфо каде што го пишува ова што го зборуваш?
Само не ми давај инфо од 2000-та година ќе те замолам.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Додека ако земеш Киа Рио на ново, таа после 3-4 години од 11.000 евра, како сакаш одржувај ја, ни гребаница нека нема, вредноста ке и е околу 4.500 евра, а башка пробај најди некој дел за Киа Рио по плацевите и отпадите. А верувај после 3-4 години ке сакаш нешто подобро и побрзо. Исто така побарај колку коштаат редовните сервиси, уље, филтри, ценовник на делови... Не е баш така розово, купи кола и испружи нозе.
Како што е финансиската состојба во Македонија сигурно нема да ја продаде за 3-4 години.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Дај ми инфо каде што го пишува ова што го зборуваш?
Само не ми давај инфо од 2000-та година ќе те замолам.
За што инфо? За ХДИ?
The 308 HDi holds the Guinness world record of the most fuel-efficient mainstream car currently in production, having averaged 3.13 litres per 100 kilometres (90.2 mpg-imp; 75.1 mpg-US) over a distance of 14,580 km (9,060 mi), but Peugeot ran foul of British advertising rules by claiming 126 mpg-imp (2.24 L/100 km; 105 mpg-US) in an advert for the car.[5]

http://en.wikipedia.org/wiki/Peugeot_308
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Ништо нема проблем :) ... остај ги овие стариве што ти зборат, сите се стиснати за пари, купи си ново и уживај, не размислувај за тоа колку би изгубил доколку би ја продавал за неколку години, туку размислувај од друг агол, дека ново си е ново и максимално уживај во новото количе.

Убава комбинација на бои ... само ако се одлучиш за црна да ти кажам дека ќе мора многу почесто да ја переш заразлика од другите бои бидејќи црна кола најбргу се прља ... јас си купив црн автомобил и на секои 3 - 4 дена го носи таткоми на перење за да си биде постојано чист ... али нема поубаво нешто кога ќе си земеш црна кола од перење ... едноставно колата свети и според мене црната боја е најубава за кола.
Мој човек си....и ти како мене сакаш најчисто да ти биде во кола....јас таков сум,не дозволувам ни дамка да има на татко ми колата,а камо па за моја,да не зборам...иначе и јас повеќе сум за црна надвор,перењето не ми е проблем,сам ќе ја перам,од љубов ...... само да ја имаат тие таму на лагер и се ќе биде океј
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
А и плус франциските ХДИ мотори не знам баш колку се издржливи.
Без проблем HDI издржуваа 5-600000 км,а за повеќе не знам.Еден пријател има Xantia activa HDI нова од Bomak купена со толку км поминато,освен потрошен матерјал ништо друго нема сменето.
Ако не чинеа Француските HDI немаше да се вградуваат во Ford под друго име(TDCi).
Не сум сигурен ама мислам дека и BMW има некоја соработка со PSA околу дизелите.
Исто така и FIAT на дизелите вградува француски делови.
 
L

Lu

Гостин
Мој човек си....и ти како мене сакаш најчисто да ти биде во кола....јас таков сум,не дозволувам ни дамка да има на татко ми колата,а камо па за моја,да не зборам...иначе и јас повеќе сум за црна надвор,перењето не ми е проблем,сам ќе ја перам,од љубов ...... само да ја имаат тие таму на лагер и се ќе биде океј
Епа супер, тогаш зами си црна и уживај.
Уште поубаво ќе биде ако има на лагер, па да се пофалиш деновиве и сликиче да ставиш :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Епа супер, тогаш зами си црна и уживај.
Уште поубаво ќе биде ако има на лагер, па да се пофалиш деновиве и сликиче да ставиш :)
верувај ако ја земам одма(ако ја има на лагер) слики ставам одмаааа:vozbud: има цел ден да ја возам од радост..ако сакаш ќе те повозам и тебе:icon_lol: иначе,дали си запознаена како иде со регистрирање? сестрами коа купи панда,и ја дадоа после еден ден,ама они и ја регистрираа ....дали само у фиат е тоа или има и кај другиве?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Нов автомобил,паметно возење,редовно и добро одржување и 15-20 години ќе немаш никаков проблем.
Незнам што носи животот може да се случи и финансиски да заглавам ама нов автомобил купен да трае наредните 15-20 години ни под разно не би го продал за џабе.
 
L

Lu

Гостин
верувај ако ја земам одма(ако ја има на лагер) слики ставам одмаааа:vozbud: има цел ден да ја возам од радост..ако сакаш ќе те повозам и тебе:icon_lol: иначе,дали си запознаена како иде со регистрирање? сестрами коа купи панда,и ја дадоа после еден ден,ама они и ја регистрираа ....дали само у фиат е тоа или има и кај другиве?
Хахаха важи прифаќам да ме провозиш, не сум се возела досега во новото Рио :icon_lol:
А околу регистрирањето, незнам како е кај КИА дали они ти ја регистрираат, али еве конкретно ние пред 10 месеци зедовме Мицубиши Лансер и сами си го регистриравме.
Значи вака е постапката, идеш во банка си ја плаќаш колата ... е сега незнам дали ти на кредит ќе ја зимаш или во кеш ќе ја платиш, незнам можеби ако ја зимаш на кредит треба да почекаш неколку дена ... али ние во кеш го плативме и одма истиот ден си ја зедовме колата и си ја регистриравме сами.

Ау колку бев среќна на денот кога го зедовме Лансерот од салон ... едноставно тоа не се опишува тоа треба да се доживее (y)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Хахаха важи прифаќам да ме провозиш, не сум се возела досега во новото Рио :icon_lol:
А околу регистрирањето, незнам како е кај КИА дали они ти ја регистрираат, али еве конкретно ние пред 10 месеци зедовме Мицубиши Лансер и сами си го регистриравме.
Значи вака е постапката, идеш во банка си ја плаќаш колата ... е сега незнам дали ти на кредит ќе ја зимаш или во кеш ќе ја платиш, незнам можеби ако ја зимаш на кредит треба да почекаш неколку дена ... али ние во кеш го плативме и одма истиот ден си ја зедовме колата и си ја регистриравме сами.

Ау колку бев среќна на денот кога го зедовме Лансерот од салон ... едноставно тоа не се опишува тоа треба да се доживее (y)
На кредит или лизинг,незнам точно како ќе сака стариот...иначе и пандата беше на лизинг мислам,па и ја дадоа регистрирана... иначе ќе те повозам нема да ми е проблем ,баш мерак ќе ми биде да се повозиш со мене,за да им докажеш на другиве тука дека колата стварно е исплатливо да се купи:vozbud:
Иначе досега на татко ми сум му се радувал ко мало дете на киндер јајце кога ќе купел кола..така да замисли јас што ќе бидам:icon_lol:
 
Член од
10 август 2009
Мислења
63
Поени од реакции
17
Ок, немора да ме напаѓаш, само кажувам дека прва кола најпаметно ке му е да си земе половна, или да вози некоја што веќе ја имаат во фамилија, па кога ке е искусен за едно 3-4 години да си види... сепак он си има свој памет и свои пари, и што сака ке си прави со нив, а тука он на форум прашува за да споделиме нашите мислења, јас само споделив моето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom