Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
860
Поени од реакции
413
1.9 8v TDI 1896 cc 4cyl Diesel 90 PS (66 kW; 89 hp) @3750 rpm 210 N·m (155 lb·ft) @1900 rpm AGR/ALH 13.2 180 km/h (110 mph) 135 g/km 1999–2001
1.9 8v TDI 1896 cc 4cyl Diesel 110 PS (81 kW; 108 hp) @4000 rpm 235 N·m (173 lb·ft) @1900 rpm AHF/ASV 11.3 193 km/h (120 mph) 135 g/km 1999–2001

еве ги информациите по ред како одат
NameVolumeEngineFuelOutputTorqueEngine ID code(s)0–100 km/h,sTop speedCO2Years
http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Golf_Variant#Golf_Mk4_Variant_.281999.E2.80.932006.29

еве ја разликата помеѓу 90 и 110, што улога има kW во моторот ?


kW = kilo Watt = kilovat ( W = Watt - edinica merka za mokjnost, 1kW = 1000W )
Znaci ti ja izrazuva mokjnosta, odnosno silata na motorot.
tolku i tolku kW puta 1.33333333... = tolku i tolku konjski sili
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Можеби не бев јасен, малце конфузно и го напишав постот во паника :) Југцето ми е веќе во Скопје, го донесов, и ми е на скопски таблички. Ми истече регистрацијата(икс причини, не бев тука) и сакам да си го префрлам на мое име т.е на охридски таблички. Е сега го одјавувам тука во Скопје, нормално со човекот од кај што го имам земено, и после тоа ме интересира процедурата за до го довлечкам до Охрид. Пошто нели ставаат печат за одјавување во сообраќајната и можам да земам пробни таблички за да стигнам регуларно без стресови во Охрид.
Помош o_O
значи.... регистрирај го, т.е. мора да го регистрира оној што е на негово име, со договорот од нотар идете заедно во полиција т.е. во телевизија во мвр одделот за возила, на шалтер бр. 2 или 3 ке ти ги земат договорот и таблиците, ке мора да се потпише повторно сопственикот сегашен, затоа што по закон и правила ОН го одјавува возилото. ке ти штанцнат во сообракајна дека возилото е одјавено и вратени се таблиците и дека нов сопственик е тој и тој т.е. ТИ... и истиот ден вози накај охрид. полицајците имаат непишано правило дека тој ден кога си го одјавил и без таблици нема да ти пишат казна... сепак возилото е регистрирано и технички исправно а ти имаш сообракајна во раце... по закон треба пробни таблици ама и вака проага за првиот ден... значи реков не пишано правило е, би требло сообракајците да “прогледуваат низ прсти“ за првиот ден... направи се на тошо дека не си знаел дека треба пробни таблици... или, ако се плашиш, можеш ако сакаш да договориш шлеп служба од охрид (поевтино ке ти биде со твој локален комшија) да дојде во ск и да ти го однесе југото во охрид... тоа е законски и легално...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Од многу глава не боли.
Чек сеа... не плачеше дека колата многу ти е силна и бараш начин за намалување на силата?

Си ја знам колата и знам колку може да тегне. Според тебе што е пубавао да ја купам оваа кола или некое југо? Цената е слична.
Како ми давате репери у пм. Шојмам јас врска со муабето, појма неам. Можи и поубо да си купел југо, особено ако си возач шо вози 60 на автопат...

Според мене, ти треба да возиш мерцедес 200д со 48 кс. Јас возам 240 со 68 кс, па ќе можам да ти се курчам. Ете ти според мене.


kW = kilo Watt = kilovat ( W = Watt - edinica merka za mokjnost, 1kW = 1000W )
Znaci ti ja izrazuva mokjnosta, odnosno silata na motorot.
tolku i tolku kW puta 1.33333333... = tolku i tolku konjski sili
1 KW = 1.36 KS така да формулата тро ти е грешна.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Чек сеа... не плачеше дека колата многу ти е силна и бараш начин за намалување на силата?

Како ми давате репери у пм. Шојмам јас врска со муабето, појма неам. Можи и поубо да си купел југо, особено ако си возач шо вози 60 на автопат...

Според мене, ти треба да возиш мерцедес 200д со 48 кс. Јас возам 240 со 68 кс, па ќе можам да ти се курчам. Ете ти според мене.
Тешки муабети :icon_lol:
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Каде во Скопје има добар сервис за ауспуси?Денеска бев до кај еден и ми вика изгорен ти е задниот лонец не се прави мора нов.Па колку одприлика се движат цените за нов заден заедно со монтажа,се работи за Фелиција.Кај овој што бев на другар негов другар ми вика за тебе 1400 со се работна рака.
Оди во Номинал и прашај треба да е ефтино
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Знам само за Номинал само слушам дека биле понеквалитетни и тенки.
Мене ми сработија супер пред 3-4 години отприлика, колата ја продадов и ден денес е со истиот лонец(на зет ми му ја шитнав)
 
O

Orion.

Гостин
Колку би ми потрошила колата од Ск до Белград?
Голф 4 1.6 плин? И дали треба да извадам зелен картон ако сакам да идам за Србија?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Колку би ми потрошила колата од Ск до Белград?
Голф 4 1.6 плин? И дали треба да извадам зелен картон ако сакам да идам за Србија?
Mислам дека не би требало повеќе од 8.5 до 9.И да мора зелен картон кој не ти го бараат на граница туку полиција ако те сопре.Ако не одиш со другари некаде па да го делите не се исплати ако не планираш да излагаш од државава повеќе пати...
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
860
Поени од реакции
413
Чек сеа... не плачеше дека колата многу ти е силна и бараш начин за намалување на силата?

Како ми давате репери у пм. Шојмам јас врска со муабето, појма неам. Можи и поубо да си купел југо, особено ако си возач шо вози 60 на автопат...

Според мене, ти треба да возиш мерцедес 200д со 48 кс. Јас возам 240 со 68 кс, па ќе можам да ти се курчам. Ете ти според мене.



1 KW = 1.36 KS така да формулата тро ти е грешна.

Arno de 1.36 bese, mislam e... Greski sme ludje pravime, :D
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Колку би ми потрошила колата од Ск до Белград?
Голф 4 1.6 плин? И дали треба да извадам зелен картон ако сакам да идам за Србија?
зелен картон ти е задолжителен. тоа е осигурување кое е за во странство. македонија нема да ти забрани да излезеш, ама србија нема да те пушти да влезеш без зелен картон.

а за тоа колку ке ти потроши, се е релативно и никој неможе да ти каже колку ке ти потроши. твоја си е колата и ти си знаеш како ја возиш и колку ти троши градска. одземи некои 10-тина проценти и ке добиеш колку ке ти потроши на 100 км отворена.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Некој да предложи некој добар сервис за фарбање кола?Значи ми треба за предното лево криво целосно да го офарбам,а битно ми е ептен како ќе се среди тоа..Отприлика некој да ми каже колку чини тоа и дали е поефтино отколку во големите салони..Бев у еден салон и прилично скапо ми се виде..



За оваа кола..
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Кај и да одиш без 120-130 евра тешко дека ке поминеш
 
Член од
10 август 2009
Мислења
63
Поени од реакции
17
Некој да предложи некој добар сервис за фарбање кола?Значи ми треба за предното лево криво целосно да го офарбам,а битно ми е ептен како ќе се среди тоа..Отприлика некој да ми каже колку чини тоа и дали е поефтино отколку во големите салони..Бев у еден салон и прилично скапо ми се виде..



За оваа кола..
За истиов модел, иста боја, фарбав капаче за гориво, и ретровизор, ептен добро испадна, не се познава... Кај мајстор Добре од Волково, има своја комора, со цена е ок, мене беспари ми офарба, пошто средував и фарбав една друга кола кај него...
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
со кое еуро може да се увезува по новиот закон....разбрав дека еуро 3 е веќе задолжителен ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom