Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
имам Форд Фокус 1.8 Тдци , 2006 година .. по шо не си разбирам мн од делови сакав да прашам дали знаете некој што чисти дизни на моторот , не можам да најдам мајсотр за да ги исчисти ги носев кавадрци и таму немаат опрема , помош некој ?
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Може некој да ми каже колку ќе ме чини зелен картон да го извадам на 10 јануари, а регистрацијата да ми завршува на 25 јануари за автомобил од 59 KW? Благодарам многу!
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Може некој да ми каже колку ќе ме чини зелен картон да го извадам на 10 јануари, а регистрацијата да ми завршува на 25 јануари за автомобил од 59 KW? Благодарам многу!
Исто како за цела година според новиот закон, јебига па после 15 дена ќе треба уште еднаш за наредна година иако има 15 дена разлика тоа е тоа
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
Дали во Скопје има албански мото клубови ?!?!
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Исто како за цела година според новиот закон, јебига па после 15 дена ќе треба уште еднаш за наредна година иако има 15 дена разлика тоа е тоа
Сигурен си? Нема некоја врска ова?

Дел од осигурителните компании предлагаат зелениот картон да важи од моментот на издавање до следното регистрирање на возилото, за да се премости проблемот што се јавува на стартот на поевтинетиот зелен картон.
- Преку Националното биро за осигурување го доставивме предлогот до Владата со кој би се избегнало целосното плаќање на цената за годишен зелен картон. Со ова фактички би се користел пократок период, во кој на граѓаните ќе им се овозможи да платат за онолку дена колку што ќе им важи картонот. Во пракса ова би значело, ако полисата ви важи, на пример, до први октомври 2012, а вадите зелен картон на први ноември годинава, ќе платите само 210 дена, односно околку 35 евра, а не 60 евра - објаснуваат од осигурителните компании.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Може некој да ми каже колку ќе ме чини зелен картон да го извадам на 10 јануари, а регистрацијата да ми завршува на 25 јануари за автомобил од 59 KW? Благодарам многу!
Исто како за цела година според новиот закон, јебига па после 15 дена ќе треба уште еднаш за наредна година иако има 15 дена разлика тоа е тоа
чекај малку... нема веке за 1 месец, 3 месеци и 6 месеци?
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Дали во Скопје има албански мото клубови ?!?!
А што има врска од која националност се членовите не сфаќам?? Пријател сум со многу членови на мото клубови без разлика која е нивната националност. Еден пријател од Hells Angels од Швајцарија дури го имаше истетовирано Албанското знаме на грб, па никогаш не сме дискутирале за националноста нити тој ми спомнал. Инаку знам за Steelwings од Тетово дека се албанци.. oд Скопје незнам.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
чекај малку... нема веке за 1 месец, 3 месеци и 6 месеци?
Не, ги поефтинија годишните, а ги укинаа овие другите. Ама мене ми е да не се заебам да извадам од 60 евра, а да има врска тоа до кога ми важи регистрацијата.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Сигурен си? Нема некоја врска ова?

Дел од осигурителните компании предлагаат зелениот картон да важи од моментот на издавање до следното регистрирање на возилото, за да се премости проблемот што се јавува на стартот на поевтинетиот зелен картон.
- Преку Националното биро за осигурување го доставивме предлогот до Владата со кој би се избегнало целосното плаќање на цената за годишен зелен картон. Со ова фактички би се користел пократок период, во кој на граѓаните ќе им се овозможи да платат за онолку дена колку што ќе им важи картонот. Во пракса ова би значело, ако полисата ви важи, на пример, до први октомври 2012, а вадите зелен картон на први ноември годинава, ќе платите само 210 дена, односно околку 35 евра, а не 60 евра - објаснуваат од осигурителните компании.
сега ми текна... зелениот картон што ке го извадиш е со важност од да речеме 12 месеци, без оглед што ти истекува регистрацијата, зелениот картон си важи, само под услов да ја регистрираш повторно. ако не ја регистрираш колата зелениот картон е без важност, се додека не ја регистрираш...

убаво се секавам на ова дека ми беше појаснето во кјуби македонија, од страна на агентите, кога ги запрашав дали да вадам за 6 месеци или двапати по 3 затоа што регистрацијата ми истекуваше за 3,5 месеци... правилата за игра на осигурителните компании се исти затоа што се диктирани од националното биро за осигурувуање...

на крајот на краиштатата, прашајте го оној што ви го прадава зелениот картон, т.е. осигурителниот агент... он би требало да знае...
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
сега ми текна... зелениот картон што ке го извадиш е со важност од да речеме 12 месеци, без оглед што ти истекува регистрацијата, зелениот картон си важи, само под услов да ја регистрираш повторно. ако не ја регистрираш колата зелениот картон е без важност, се додека не ја регистрираш...

убаво се секавам на ова дека ми беше појаснето во кјуби македонија, од страна на агентите, кога ги запрашав дали да вадам за 6 месеци или двапати по 3 затоа што регистрацијата ми истекуваше за 3,5 месеци... правилата за игра на осигурителните компании се исти затоа што се диктирани од националното биро за осигурувуање...

на крајот на краиштатата, прашајте го агентот што ви го прадава осигурителниот агент... он би требало да знае...

Кога си го прашувал ова? Затоа што мислам дека нема веќе зелен картон за 3 или за 6 месеци.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
сега ми текна... зелениот картон што ке го извадиш е со важност од да речеме 12 месеци, без оглед што ти истекува регистрацијата, зелениот картон си важи, само под услов да ја регистрираш повторно. ако не ја регистрираш колата зелениот картон е без важност, се додека не ја регистрираш...

убаво се секавам на ова дека ми беше појаснето во кјуби македонија, од страна на агентите, кога ги запрашав дали да вадам за 6 месеци или двапати по 3 затоа што регистрацијата ми истекуваше за 3,5 месеци... правилата за игра на осигурителните компании се исти затоа што се диктирани од националното биро за осигурувуање...

на крајот на краиштатата, прашајте го оној што ви го прадава зелениот картон, т.е. осигурителниот агент... он би требало да знае...
Зелениот картон е врзан со автомобилската одговорност и завршува оној датум кога завршува автоодговорноста, без разлика дали во истата компанија ќе извадиш пак. Е сега, не знам Кјуби дали и како ти го објасниле ова, ама ако е така како што кажуваш, тогаш работат спротивно на законот (и треба да ги посети АСО :))
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Кога си го прашувал ова? Затоа што мислам дека нема веќе зелен картон за 3 или за 6 месеци.
извини ама стварно не се секавам точно, ама мислам дека ке да е по стариот тертип, затоа што платив 5200 денари за 6 месеци и тогаш тоа ми го објаснија... сепак, и понатака тврдам дека ОНОЈ ШТО КЕ ТИ ГО ПРОДАДЕ ЗЕЛЕНИОТ КАРТОН ТРЕБА ДА ЗНАЕ ДА ТИ ОБЈАСНИ!!!!! а ако не знае да ти објасни, тогаш иди кај друг агент, меѓутоа, зелениот картон мора да биде од осигурителната компанија кај што си платил осигурање за регистрација...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Сигурен си? Нема некоја врска ова?

Дел од осигурителните компании предлагаат зелениот картон да важи од моментот на издавање до следното регистрирање на возилото, за да се премости проблемот што се јавува на стартот на поевтинетиот зелен картон.
- Преку Националното биро за осигурување го доставивме предлогот до Владата со кој би се избегнало целосното плаќање на цената за годишен зелен картон. Со ова фактички би се користел пократок период, во кој на граѓаните ќе им се овозможи да платат за онолку дена колку што ќе им важи картонот. Во пракса ова би значело, ако полисата ви важи, на пример, до први октомври 2012, а вадите зелен картон на први ноември годинава, ќе платите само 210 дена, односно околку 35 евра, а не 60 евра - објаснуваат од осигурителните компании.
Нема врска дали е за 1 ден или за цела година, ти го вадиш зелениот картон и трае до следна регистрација, може да земеш на денот на регистрација или било кога и ќе ти трае до крај на регистрацијата од таа година ... нема повеќе 3,6,12 месеца и како и да имаше претходно ... тоа предлози убаво е да има ама моментално е само годишен од 60 евра (за најмала зафатнина или коњажа како и да идеше) па нагоре
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Нема врска дали е за 1 ден или за цела година, ти го вадиш зелениот картон и трае до следна регистрација, може да земеш на денот на регистрација или било кога и ќе ти трае до крај на регистрацијата од таа година ... нема повеќе 3,6,12 месеца и како и да имаше претходно ... тоа предлози убаво е да има ама моментално е само годишен од 60 евра (за најмала зафатнина или коњажа како и да идеше) па нагоре
да да... по киловати на моторот идеше... за мене е 93 јура годишната.. сега ми текна и тоа... браво бе торте... ју римајнд ми...
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
kako da go dekodiram fabrickoto radijo vw golf radioto e marka alha mislam i pisuva na ekranot SAFE i nisto ne pokazuva .... ja znam sifrata ama nemozam nikako da ja ubacam stiskam sit emozni kopcinja niedno nemozam da ne znae nekoj kako da go sredam ovoj problem
 

Kajgana Shop

На врв Bottom