Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Слободно може и внатре да се стави карбон фолија.
На пример оваа Опел Астра ГТЦ делува многу убаво внатре со карбон фолијата.
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/667426?searchID=3745499&Idx=4
Да ама едно е на детали во ентериер и екстериер а друго е на внатрешниот дел на кровот да залепиш ... мислам не иде нели :)
 

STAPINJONADRVAO

AEROX !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
кој може да ми помогне околу овој проблем
--- надополнето: Oct 19, 2011 11:10 PM ---
вака нешто
 

Attachments

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
прво: темава ти ја преименувам. Не менуваш долен дел никаде. Станува збор за модификација на задниот дел. Друго, дај тро појќе инфо... шо веспа е, која е идејата, зошто би ја сработил и како изгледа оригиналната изведба.

Интересна идеја... мада не е баш едноставно да се направи нешто вакво. Јас би се нафатил, ако имам екстра заден дел, па да експериментирам со првиот.

Друго е шо не е само пластиката модифицирана, на сликата модифицирано е и седиштето, скратено е... или само така ми изгледа, пошо незнам како е оригиналното, мада мислам дека сите веспи имаат 2 места за седење, вака оваа има едно.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
прво: темава ти ја преименувам. Не менуваш долен дел никаде. Станува збор за модификација на задниот дел. Друго, дај тро појќе инфо... шо веспа е, која е идејата, зошто би ја сработил и како изгледа оригиналната изведба.

Интересна идеја... мада не е баш едноставно да се направи нешто вакво. Јас би се нафатил, ако имам екстра заден дел, па да експериментирам со првиот.

Друго е шо не е само пластиката модифицирана, на сликата модифицирано е и седиштето, скратено е... или само така ми изгледа, пошо незнам како е оригиналното, мада мислам дека сите веспи имаат 2 места за седење, вака оваа има едно.
Не бе џиш ова на сликата е Yamaha Aerox такво е седиштето не е модифицирано, задниот дел позади седиштето е како тврд сунѓер нвм ама може да се седи иако нема да ти е удобно а + има дупка за полнење бензин :)

Совет за другарчето погоре нека отиде нека му направат реп, има мајстори што прават или имаат готови, се вади оргиналниот дел сосе таблицата и се става ваква пластика на долниот дел од репот демек спортски ... исто така ставаат и подигачи на амортизерот да се крене демек и тоа спортски изгледало ... мене се ова ми е детски јебига

 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Гледај да земеш нешто поново и позачувано и по можност од прв сопственик.
Немој да зимаш увезени коли бидејќи повеќето од нив се со враќана километража и се кршови.
Има одлични зачувани Пунта од кај 2004/2005 за околу 3.200/3.300 евра, Шевролет Авео исто од кај 2005 се наоѓа за околу 3.000 евра ...

Значи за старо возило не е толку битно од која марка е, туку многу побитно е колкава километража има пројдено и да е зачувано.
Значи барај поново возилце, позачувано и со помала километража.

За 3.000 евра можеш да купиш и Мерцедес и БМВ и Ауди ама колку тоа ќе биде сочувано и исправно, само господ знае, мислам дека сваќаш што сакам да кажам :)

Значи за та сума од 3.000/3.500 евра некое помало возилце од пониска класа баш како што сакаш и ти и позачувано.
И избегнувај да купуваш од автоплацеви.

И уште еден совет кој што малкумина го знаат е како со сигурност да познаеш дека колата е увезена.
Ќе ја познаеш по регистарските таблички (незнам до која буква се стигнати по другите градови али за Скопје знам).
Во Скопје табличките се стигнати до буквата V ( а пред V беше буквата U)
Значи ако видиш некоја постара кола (значи не нов модел, туку некој постар) со букви на регистрацијата SK-555 (бројкиве се небитни) и ако завршува регистрацијата со првата буква U или V тоа значи дека сега скоро е увезена од странство и сега скоро е префрлена на МК таблички.
Девојче остај ти шо ти кажувале регистрации, мерцедес 3000 евра, дрн дрн, а ако не е од Скопје која ќе е првата буква?
Увезените коли намерно не ги регистрираат, а во случај да е регистрирана на наши табли потенцираат дека е увезена, заради тоа што во Германија се возела по писта а не по дупки.
За 3000 евра мерцедесот не ти даваат да го погледеш а не пак да купиш. Мерцедесите по 4500-5000 евра се рѓосани, за мотор, клима, ентериер да не правиме муабет и други работи, дали се е како што треба.
Значи јас ако купувам кола од 4000-5000 евра, сакам да ја купам и да ја возам, а не да одам по мајстори уште првиот ден, клима не работела, не била наполнета не знам шо.
Во Бугарија по плацевите имам набиено километража од Петрич до Софија сите сум ги прошетал. Таму носаат по цели камиони удрени коли, која на крило, која не знам дека и ги прават. Сум бил сведок, едно BMW се му беше извадено, волан, седишта... му ставаа нови, и после оди познај колку километри има набиено.
Сакам да ти кажам, батали ти pazar3 , reklama5 i mobile67 туку оди види лично и спореди ја колата на сликата и во живо. И после ке правиме муабет ауди бмв и мерцедес 3000 евра.На слики сите коли се лични. Правам муабет за 1997 нагоре, а прашање е и тие дали ќе влезат кај нас.
Значи советуваш да бараме поново и со помала километража? Па не е будала некој да земе постаро и со поголема километража, ама сето тоа кошта пари, така да, јасно ни е тоа на сите.

И не знам која логика е, да не е битно шо марка е колата?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Не бе џиш ова на сликата е Yamaha Aerox такво е седиштето не е модифицирано, задниот дел позади седиштето е како тврд сунѓер нвм ама може да се седи иако нема да ти е удобно а + има дупка за полнење бензин :)
Oхо, немало многу заебанции во ова...

баш ја гледав мојата веспа, целата задна пластика се држи на еден метален држач што е под пластиката (од внатре) а од надвор е стегната со штопот и со шипки на кои има можност да се постави куфер. Ако го одстраниш и ако ја подигниш нагоре пластиката, има баеги работа дури да го решиш проблемот со прицврстувањето.

Капачето за бензин на Aerox е само екстра проблем кој треба да се реши (пример да се извади 10 цм погоре). А (барем кај нас) никој нема да се нафати да го модифицира резерварот. Имаше случај во Битола, резервар од камион го модифицираа (претходно измиен 3-4 пати) па експлодира. Од тогаш, никој не се нафаќа да прави било што со резервар.
 
C

cige

Гостин
Каде ти е испрскана?

Ако се мали точки, крпче и бензин... само треба многу внимателно.
Не е испрскана, брат ми неискусен шофер, враќал рикверц и се закачил на бандера. Меѓутоа не е изгребана бојата, туку на колата има останато писа од што се триела колата на бандерата.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Не е испрскана, брат ми неискусен шофер, враќал рикверц и се закачил на бандера. Меѓутоа не е изгребана бојата, туку на колата има останато писа од што се триела колата на бандерата.
Нитро разредувач или бензин... и внимателно триење со чиста крпа, ќе се исчисти. Само немој да шириш наоколу непотребно, можиш да ја оштетиш бојата.

После чистењето, миење со шампон 2-3 пати (можно е да се познаваат како мрсни флеки), а за ништо да не се познава полирање.
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Девојче остај ти шо ти кажувале регистрации, мерцедес 3000 евра, дрн дрн, а ако не е од Скопје која ќе е првата буква?
Увезените коли намерно не ги регистрираат, а во случај да е регистрирана на наши табли потенцираат дека е увезена, заради тоа што во Германија се возела по писта а не по дупки.
За 3000 евра мерцедесот не ти даваат да го погледеш а не пак да купиш. Мерцедесите по 4500-5000 евра се рѓосани, за мотор, клима, ентериер да не правиме муабет и други работи, дали се е како што треба.
Значи јас ако купувам кола од 4000-5000 евра, сакам да ја купам и да ја возам, а не да одам по мајстори уште првиот ден, клима не работела, не била наполнета не знам шо.
Во Бугарија по плацевите имам набиено километража од Петрич до Софија сите сум ги прошетал. Таму носаат по цели камиони удрени коли, која на крило, која не знам дека и ги прават. Сум бил сведок, едно BMW се му беше извадено, волан, седишта... му ставаа нови, и после оди познај колку километри има набиено.
Сакам да ти кажам, батали ти pazar3 , reklama5 i mobile67 туку оди види лично и спореди ја колата на сликата и во живо. И после ке правиме муабет ауди бмв и мерцедес 3000 евра.На слики сите коли се лични. Правам муабет за 1997 нагоре, а прашање е и тие дали ќе влезат кај нас.
Значи советуваш да бараме поново и со помала километража? Па не е будала некој да земе постаро и со поголема километража, ама сето тоа кошта пари, така да, јасно ни е тоа на сите.

И не знам која логика е, да не е битно шо марка е колата?
Епа што да гледам? :) Несакам да земам од надвор, неможам да се маткам со регистрации и глупости стварно, моето прашање беше за која кола, во однос на цена, трошење и стабилност, несакам да земам било што, или ефтино (релативно), ама 10 пати да го преплатам со гориво... Сакам да е дизел, тоа сигурно... Корсите незз зошто ама ми се накако... незз не ми е баш баш, сакам и убава на изглед да биде, знам дека мн сакам и така да отидам у салон да бирам, ама сепак, кола не е нешто што се купува секој ден :) П.С. Вујна ми купи од плац во Скопје, Корса еве веќе 6-7 месеци увезена од Италија, и не регистрирана сама си ја регистрираше и се виде дека е од прв газда каде што газдата ја купил кога имал 75 години... И супер ја служи а ја зема за 3200 евра... Ти што би ми препорачал? :)

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/664931?searchID=1986430&Idx=12#

Мх што е убаво... Уште да е асално :)
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
druze so ke kazes za daewo lanos 1.5 98g. mene mi vikaat da ne go zemam oti trosela kako zmaj 12l gradska ama pak meretna imala mal procent na defekti inaku kolata e koska kako od fabrika e celatae elektrika abs klima servo ti rekov mi rece full oprema za pomalku od 2000 eur!
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
Авеото е мој фаворит. Према сите други набројани ми е бест бај. Пунто класик пред некое време беше 7700 дизел, клима, борд, сити серво, електрика... Ц1/Ајго/107 се градски шпорети и не бери ни два ранци во багажникот. Сандеро има почетна цена од 8290, така да аут :)
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
Девојче остај ти шо ти кажувале регистрации, мерцедес 3000 евра, дрн дрн, а ако не е од Скопје која ќе е првата буква?
за велес е Ц (c) и тоа со седишта и ред други работи во бугарија е тоа веќе добро подмачкан бизнис и да ти се погоди некоја у германија вратена километражата иде у бугарија и таму и ја враќаат тогаш прекрсти се пред да влезеш да возиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom