Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Zdravo decki :) Me interesira dali nekoj od vas imal iskustvo so probni tablici. Izvadiv probni za voziloto i zaminav na vikend. E sega me zastana policija i bukvalno me maltretira deka ne sum smeel da ja vozam kolata so probni nadvor od gradot kade sto ziveam, iako ima vazecka soobrakjajna, vazecka polica isto kako redovnite tablici. Mi se zakanuvaa so prijava za neregistrirano vozilo.
Demek me zastanale zosto imalo sopatnik vo voziloto, a vo vozilo so probni tablici smeelo samo vozacot koj e sopstvenik da bide prisuten.
Prasanjeto mi e dali ima nekoj iskustvo dali e ova navistina vaka, da spremam sitni pari za kafe ili da se raspravam so niv ? :)
Не си смеел да го напушташ градот кај што живееш . И зошто имаш пробни таблици ако имаш важечка сообраќајна ??
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
За претицување на полна обавезно следува плус прекршочна пријава на суд и забрана најмалку 3 месеци.

Ако ова си го избегнал, си првиот што знам дека го избегнал
Првпат слушам за то. Платив само и досега нестигна ништо за на суд ниту спомнаја за суд. Колку шо знам на суд се оди ако возиш 40км над дозволеното и ја одземат возачката на 3 месеци плус казна 150евра.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Не си смеел да го напушташ градот кај што живееш . И зошто имаш пробни таблици ако имаш важечка сообраќајна ??
Важечка времена сообраќајна дозвола, што се издава со пробните таблици, на неа мислев.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Те немаат пишано за претицување на полна...ако те пишале за тоа обавезно следува забрана.
да...ако е казната за престигување на полна, ништо не те спасува од забрана и тоајмалку 3 месеци
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Важечка времена сообраќајна дозвола, што се издава со пробните таблици, на неа мислев.
Па тоа е времена сообраќајна , со неа немаш полно осигурување т.е. немаш осигурено патници ... И важат само за реонот/градот во кој се издадени ...
Автоматски споено мислење:

да...ако е казната за престигување на полна, ништо не те спасува од забрана и тоајмалку 3 месеци
И за возење под дејство на алкохол и за прекорачување на дозволена брзина со повеќе од 10 км/ч исто автоматски покрај парична глоба ти следува и забрана за возење почнувајќи од 30 дена па нагоре ...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Забрана (покрај казна) следува за:

+30 кмх или повеќе од дозволено во населено место

+50 кмх или повеќе од дозволено надвор од населено место,

Претицување на полна,

Минување на црвено

и алкохол над 0.5

Јас да ме прашаат во населено место би направил над 10 возиш побрзо возачката автоматски и веднаш не ти важи 3 месеци. Мислам дека 50 - 60 кмх е сосем доволна брзина за движење во град. Сепак град е...не знаеш од кај ќе излезе некој пред тебе.
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Здраво, во план сум да земам кола имам 20 години и со татко ми гледавме нешто германско, пасат 6ка, голф 5 или ауди а3, тие коли ми се секојдневни поради тоа не сакам такви, во последно време почна да ме привлекува алфа 159, и барав по интернет 159ка со мотор 110kw (150hp), е сега за тој мотор најдов имал проблем со усисната грана, имало некои клапни за регулирање на воздухот и тие влегувале во моторот и се случувала хаварија, можело да се извадат ама колата ќе трокирала на ниски обртаи, сакам да побарам мислење од некој мајстор или некој што имал 159ка со тој мотор да каже дали го средил тој проблем. Има мотор со 120 коњи ама тој мотор мислам дека е преслаб за таа каросерија од 1.5 тони, а бензиски мотори речиси кај нас и нема ваљда не се погодени.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Здраво, во план сум да земам кола имам 20 години и со татко ми гледавме нешто германско, пасат 6ка, голф 5 или ауди а3, тие коли ми се секојдневни поради тоа не сакам такви, во последно време почна да ме привлекува алфа 159, и барав по интернет 159ка со мотор 110kw (150hp), е сега за тој мотор најдов имал проблем со усисната грана, имало некои клапни за регулирање на воздухот и тие влегувале во моторот и се случувала хаварија, можело да се извадат ама колата ќе трокирала на ниски обртаи, сакам да побарам мислење од некој мајстор или некој што имал 159ка со тој мотор да каже дали го средил тој проблем. Има мотор со 120 коњи ама тој мотор мислам дека е преслаб за таа каросерија од 1.5 тони, а бензиски мотори речиси кај нас и нема ваљда не се погодени.
Baraj 1.9jtd 8v 150ks tie se bez klapni na usis. I da zemes 16v so klapni, se vadat klapnite 1500 denari rabotna raka i rajat za stalno. Racunaj ovie motori site se so M32 menjac. Sihronot im pajga 300 evra nov menjac kosta. Na tvoe mesto bi zel vectra c 2008 1.9 cdti common rail se motorite i site skoro nosat menjac F40.
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Baraj 1.9jtd 8v 150ks tie se bez klapni na usis. I da zemes 16v so klapni, se vadat klapnite 1500 denari rabotna raka i rajat za stalno. Racunaj ovie motori site se so M32 menjac. Sihronot im pajga 300 evra nov menjac kosta. Na tvoe mesto bi zel vectra c 2008 1.9 cdti common rail se motorite i site skoro nosat menjac F40.
Toa sakav da prasam sekako planiram da gi izvadam, samo citav motorot ke trokiral na niski obrtai pa ke moram da zemam od 156ka grana i da ja modificiram tie nemale klapni, a za menjacot mislam ne e problem na poveketo modeli zavisi kako e vozen, sum cital se krsela 6tata brzina, i da se skrsi toj od vectrata ke se fati li? Inace strasno me privlekuva 159kata ama toj 8v bil slab motor a 2.4 mi e skap za odrzuvanje
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Toa sakav da prasam sekako planiram da gi izvadam, samo citav motorot ke trokiral na niski obrtai pa ke moram da zemam od 156ka grana i da ja modificiram tie nemale klapni, a za menjacot mislam ne e problem na poveketo modeli zavisi kako e vozen, sum cital se krsela 6tata brzina, i da se skrsi toj od vectrata ke se fati li? Inace strasno me privlekuva 159kata ama toj 8v bil slab motor a 2.4 mi e skap za odrzuvanje
Pa zemi 1.9 8v 120ks i napravi go stage 1...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Toa sakav da prasam sekako planiram da gi izvadam, samo citav motorot ke trokiral na niski obrtai pa ke moram da zemam od 156ka grana i da ja modificiram tie nemale klapni, a za menjacot mislam ne e problem na poveketo modeli zavisi kako e vozen, sum cital se krsela 6tata brzina, i da se skrsi toj od vectrata ke se fati li? Inace strasno me privlekuva 159kata ama toj 8v bil slab motor a 2.4 mi e skap za odrzuvanje
Od alfa na vectra i od vectra na alfa ne odgovara nisto osven samo egr i termostat. Se e razlinco na motorot i cilindar i glava na motor menjac drzaci i taka natamu. Kaj vektra e common rail a kaj alfa e multijet. Kaj 16v slobodno vadis samo klapnite mehnaicki i posle softverski se isklucuvat na kompjuter i rajat si. Problemot so menjac ne e to deka se krsi sesta brzina tuku zujat lagerite i koga trgas so prva brzina na sekoe davanje turaza mrda menjaco. To ti e znak deka e padnat menjacot. Retko se desava to taka da ne e strasno. Zemisi 159ka 150ks i uzivaj vo vozenjeto. Za da nemas simnezi izvadigi klapnite na usis ko ke prajs servis. 8v 150ks i 16v 150ks isto imat snaga samo razlikata e vo klapnite. Vrteznio moment mune ist i na dvata motori 330N/m.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво, во план сум да земам кола имам 20 години и со татко ми гледавме нешто германско, пасат 6ка, голф 5 или ауди а3, тие коли ми се секојдневни поради тоа не сакам такви, во последно време почна да ме привлекува алфа 159, и барав по интернет 159ка со мотор 110kw (150hp), е сега за тој мотор најдов имал проблем со усисната грана, имало некои клапни за регулирање на воздухот и тие влегувале во моторот и се случувала хаварија, можело да се извадат ама колата ќе трокирала на ниски обртаи, сакам да побарам мислење од некој мајстор или некој што имал 159ка со тој мотор да каже дали го средил тој проблем. Има мотор со 120 коњи ама тој мотор мислам дека е преслаб за таа каросерија од 1.5 тони, а бензиски мотори речиси кај нас и нема ваљда не се погодени.
Земај 1.9 со 150 коњи, нема проблем со клапните а ако сакаш се средува и тоа.

Тој со 120 коњи е преслаб, а и овој со 150 не е кизнај шо, брза е колата ама за да качи брзина и треба време, сепак голема тежина е.

Немој да гледаш германско, голф 5 или ауди а3 од таа генерација нема добра во МК во моментов, сите се шинати од возење, пасатите се по 500 000 км сите, алфа ќе најдеш со помала километража дури да е и 2.4 јтд
Автоматски споено мислење:

Od alfa na vectra i od vectra na alfa ne odgovara nisto osven samo egr i termostat. Se e razlinco na motorot i cilindar i glava na motor menjac drzaci i taka natamu. Kaj vektra e common rail a kaj alfa e multijet. Kaj 16v slobodno vadis samo klapnite mehnaicki i posle softverski se isklucuvat na kompjuter i rajat si. Problemot so menjac ne e to deka se krsi sesta brzina tuku zujat lagerite i koga trgas so prva brzina na sekoe davanje turaza mrda menjaco. To ti e znak deka e padnat menjacot. Retko se desava to taka da ne e strasno. Zemisi 159ka 150ks i uzivaj vo vozenjeto. Za da nemas simnezi izvadigi klapnite na usis ko ke prajs servis. 8v 150ks i 16v 150ks isto imat snaga samo razlikata e vo klapnite. Vrteznio moment mune ist i na dvata motori 330N/m.

Друже исто е...мултиџет е common rail, исто ко што е HDi, и DCI кај рено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom