Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 мај 2016
Мислења
2.830
Поени од реакции
3.080
Kolku pari baraat za proverkava?
Ако го користиш линкот со 30% попуст имаш два пакети.
- 2 извештаја за 2 различни коли тоа е 1700 динари/900 денари (ова ќе му дојде 850динари/450денари за една кола).
- 1 извештај за 1 кола 1300 динари/680денари.

Цените ги заокружив, иначе за коли над 2010 поголеми се шансите да даде детална анализа.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.104
Поени од реакции
1.327
Па види, за тоа и ми треба, еден терен со снег едно 20 км (асфалт на кој знае да има одеднаш и по 40 цм снег), а го гледам Тигуанот како ефтино “пиче“ е по снегови и мразови, Лада Нива не ми се вози, Рав4 ми е некако со скапо одржавање и сеа изборот е помеѓу Кашкаи 2008-ма 2,0 дци или Гранд Витара 1,9 ддис? (однос пари перформанс) Што би одбрале Вие?

Витарата е подобар теренец ако ти треба за тоа.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
194
Поени од реакции
51
Па види, за тоа и ми треба, еден терен со снег едно 20 км (асфалт на кој знае да има одеднаш и по 40 цм снег), а го гледам Тигуанот како ефтино “пиче“ е по снегови и мразови, Лада Нива не ми се вози, Рав4 ми е некако со скапо одржавање и сеа изборот е помеѓу Кашкаи 2008-ма 2,0 дци или Гранд Витара 1,9 ддис? (однос пари перформанс) Што би одбрале Вие?
Kolku i da e skapo odzuvanjeto na rav4kata znaj deka ednas pravis i teras. So drugi zborovi IMA KVALITETNI delovi a ne shkart. Inaku RAV4 e izborot
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
736
Поени од реакции
310
Па види, за тоа и ми треба, еден терен со снег едно 20 км (асфалт на кој знае да има одеднаш и по 40 цм снег), а го гледам Тигуанот како ефтино “пиче“ е по снегови и мразови, Лада Нива не ми се вози, Рав4 ми е некако со скапо одржавање и сеа изборот е помеѓу Кашкаи 2008-ма 2,0 дци или Гранд Витара 1,9 ддис? (однос пари перформанс) Што би одбрале Вие?
Рав4 пред сите овие други. У каков снег заглавив пред некои 3 години у Крушево и наиде човек со Рав4 од 2008ма и ме извлече на нагорница во 40 цм снег без најмала мака ... Башка тоа што е Тојота и поим за квалитет...
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
257
Поени од реакции
151
Grand vitara најмногу ти спаѓа во тој сооднос, и за одржување мислам ќе имаш помалку проблеми.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
257
Поени од реакции
151
Не споредвам, тојота сум немал. Ама помеѓу стар тојотин мотор и фиат лично за мене побрзо ќе се снајдам за делови и мајстори.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.215
Па види, за тоа и ми треба, еден терен со снег едно 20 км (асфалт на кој знае да има одеднаш и по 40 цм снег), а го гледам Тигуанот како ефтино “пиче“ е по снегови и мразови, Лада Нива не ми се вози, Рав4 ми е некако со скапо одржавање и сеа изборот е помеѓу Кашкаи 2008-ма 2,0 дци или Гранд Витара 1,9 ддис? (однос пари перформанс) Што би одбрале Вие?
Не ти се вози лада ама ти се вози кашкаи од 2008????

Ладата е поинтересна од тоа кашкаи каде каде.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.104
Поени од реакции
1.327
Па види, за тоа и ми треба, еден терен со снег едно 20 км (асфалт на кој знае да има одеднаш и по 40 цм снег), а го гледам Тигуанот како ефтино “пиче“ е по снегови и мразови, Лада Нива не ми се вози, Рав4 ми е некако со скапо одржавање и сеа изборот е помеѓу Кашкаи 2008-ма 2,0 дци или Гранд Витара 1,9 ддис? (однос пари перформанс) Што би одбрале Вие?
Друже заборавив да ти кажам,.,,ладата овде стрчи ептен...не се споредува со било кое од овие. Тоа е возило од 1970-тите...нема ербаг, нема абс, нема есп, нема ништо и плус е лада, при било кој судар со малку поголема брзина шансите за гинење или останување на инвалид се огромни.

Сепак нема само на терен да ја возиш, ќе ја возиш и по пат со поголема брзина, треба малку и на безбедност да се мисли
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2015
Мислења
246
Поени од реакции
356
Друже заборавив да ти кажам,.,,ладата овде стрчи ептен...не се споредува со било кое од овие. Тоа е возило од 1970-тите...нема ербаг, нема абс, нема есп, нема ништо...при било кој судар со малку поголема брзина шансите за гинење или останување на инвалид се огромни.

Сепак нема само на терен да ја возиш, ќе ја возиш и по пат со поголема брзина, треба малку и на безбедност да се мисли
Апсолутно се согласувам. Зборот ми беше за услови до 70 цм снег... Ипак се работи за терен за кој треба проверен играч. Во секој случај фала на инфо. За одлуката дополнително ќе барам совети :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.910
Поени од реакции
10.925
Апсолутно се согласувам. Зборот ми беше за услови до 70 цм снег... Ипак се работи за терен за кој треба проверен играч. Во секој случај фала на инфо. За одлуката дополнително ќе барам совети :)
За услови какви што бараш......ниту Витара, ниту Кашкаи, ниту РАВ4 нема да ти врши работа како што треба.
Сакаш теренец, не сакаш "фенси висока кола"......гледај во класата од Нисан Терано па нагоре.....блокада на дифиренцијали 2H, 4H, 4L.......добар редуктор....итн....да не навлегувам премногу во теренците....има многу детали, не е баш така само 4WD и завршена работа.
Имам големо искуство со теренски возила.....службено ги возам доста по секакви можни услови.
Овие фенси коли, нема да ти вршат работа......проверено.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
242
Поени од реакции
321
1.6 хди

на ладново од пред 1 месец почна прво од 2р покушај да пали
после неколку дена од 3т, па 4т
вчера несакаше да запали, ни со кабли, ни со буткање
само вергла слабо

сега на мајстор е, вика дизните неможе да ги извади, само 3 извадил.
кај да ја носам ако неможе да ги извдади...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.104
Поени од реакции
1.327
Мора да знае мајсторот има луѓе специјално што се бават со таа проблематика. Ги вадат со хидраулика, специјални алати има за тоа. Ќе дојде човекот туку кај што е колата растурена.

Инаку тоа што е заглавена дизната е знак за огромна километража или слабо одржување претходно. Се менуваат шајбни на дизните...кои коштаат скоро ич пари. Ама многу луѓе не се замараат со менување и кога шајбната изгори покрај дизната одат издувни гасови и истата полека запекува за главата на моторот.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
242
Поени од реакции
321
Мора да знае мајсторот има луѓе специјално што се бават со таа проблематика. Ги вадат со хидраулика, специјални алати има за тоа. Ќе дојде човекот туку кај што е колата растурена.

Инаку тоа што е заглавена дизната е знак за огромна километража или слабо одржување претходно. Се менуваат шајбни на дизните...кои коштаат скоро ич пари. Ама многу луѓе не се замараат со менување и кога шајбната изгори покрај дизната одат издувни гасови и истата полека запекува за главата на моторот.
знае, ама вика запечени се неможе, рече ке праша во цитроен дац дали ке се нафатат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom