Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Овие информации ги имам за сега, 86.000 км (иако не верувам) Displacement 1,995 cc, power 110 kW (150 PS) , PETROL останато:

SECTION
Board computer
CD player
Electric windows
Electric sidemirror
ESP
Isofix
Leather steering wheel
Alloy wheels
Multifunctional steering wheel
navigation system
Fog lights
sunroof
Power steering
Seat heating
Tuner / radio
central locking system
Bas i nema nekoja oprema. 86k moze e tocno, zavisi u koja drzava si, mada so mala kilometraza bi i barale povekje pari i mozda nema da vredi bidejki sepak stara kola. Vo povekjeto evropski drzavi mozes da proveris realna kilometraza spored tehnicki pregledi.
Inace gradska ke ti trosi troa povekje. Zavisi kako vozis ali gradska ispod 11-12l nema da bide.
Pred 4-5godini eden kolega imase vakvo bmw ali kabrio bese negovoto. Nemase problemi samo redovni servisi.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Bas i nema nekoja oprema. 86k moze e tocno, zavisi u koja drzava si, mada so mala kilometraza bi i barale povekje pari i mozda nema da vredi bidejki sepak stara kola. Vo povekjeto evropski drzavi mozes da proveris realna kilometraza spored tehnicki pregledi.
Inace gradska ke ti trosi troa povekje. Zavisi kako vozis ali gradska ispod 11-12l nema da bide.
Pred 4-5godini eden kolega imase vakvo bmw ali kabrio bese negovoto. Nemase problemi samo redovni servisi.
Zaboravi da mu kazes deka toj bmw motor trpi plin
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Имам проблем со стрелката за температура на Fiat Punto 1.9 JTD 2000 год.

Вообичаено се случува кога сум во гужва на тргни запри. Стрелката почнува да шекнува и се поместува од минимум до средина и притоа се приметува како моторот да не работи рамномерно некое време. Пробав со испуштање на вишокот воздух со отварање на капачето за антифриз, но сеуште проблемот се појавува.

Интересно е што не се појавува секојдневно, туку во последниве две недели дури денес се случи.

Некој предлог до што може да биде?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Bas i nema nekoja oprema. 86k moze e tocno, zavisi u koja drzava si, mada so mala kilometraza bi i barale povekje pari i mozda nema da vredi bidejki sepak stara kola. Vo povekjeto evropski drzavi mozes da proveris realna kilometraza spored tehnicki pregledi.
Inace gradska ke ti trosi troa povekje. Zavisi kako vozis ali gradska ispod 11-12l nema da bide.
Pred 4-5godini eden kolega imase vakvo bmw ali kabrio bese negovoto. Nemase problemi samo redovni servisi.
Па демек пишува со сите сервиси и докази дека е така али ете како што кажа троши повеќе и малку е постара меѓутоа мене лично ми се допаѓа баш како што иако сум немал предходноискуство со таква кола. Е сега останува да видам дали ќе ми ја даде да ја носам на проверка пред да ја купам со оглед на тоа дека е препродавач а не физичко лице. 4200 евра и бара на колата што ме стави малку во прашалници...ако има толку малку поминато и да е толку добра зошто е толку евтина ?
Автоматски споено мислење:

Zaboravi da mu kazes deka toj bmw motor trpi plin
Ма немам потреба од тоа,само да знам дека е се во ред со колата и км дека е реална одма би ја купил воопшто не ми е скапа 4200 евра
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Имам проблем со стрелката за температура на Fiat Punto 1.9 JTD 2000 год.

Вообичаено се случува кога сум во гужва на тргни запри. Стрелката почнува да шекнува и се поместува од минимум до средина и притоа се приметува како моторот да не работи рамномерно некое време. Пробав со испуштање на вишокот воздух со отварање на капачето за антифриз, но сеуште проблемот се појавува.

Интересно е што не се појавува секојдневно, туку во последниве две недели дури денес се случи.

Некој предлог до што може да биде?
Сензорот за температура да не е рикнат? ....компјутерска дијагностика ќе покаже.
Кога би гледале на термостат.....ако е заглавен на отворено......кога ќе ја возиш подолго време без застанување ќе падне сказалката надоле....ама не скроз....и парното ќе дува слабо.
Некако ми мириса на сензор.....направи дијагностика.

ПС Најлошо за утврдување е кога проблемот не е константен......особено како што велиш, многу ретко....еднаш во 2 недели
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Zaboravi da mu kazes deka toj bmw motor trpi plin
Ja ne sum po plinot. Da kupis bmw benzinec i da i stavis plin e greota :D. Ja licno na niedna kola ne bi i stavil plin, mada gleam lugjeto i na porsinja pocnaa plin da stavat :D
Автоматски споено мислење:

Па демек пишува со сите сервиси и докази дека е така али ете како што кажа троши повеќе и малку е постара меѓутоа мене лично ми се допаѓа баш како што иако сум немал предходноискуство со таква кола. Е сега останува да видам дали ќе ми ја даде да ја носам на проверка пред да ја купам со оглед на тоа дека е препродавач а не физичко лице. 4200 евра и бара на колата што ме стави малку во прашалници...ако има толку малку поминато и да е толку добра зошто е толку евтина ?
Автоматски споено мислење:



Ма немам потреба од тоа,само да знам дека е се во ред со колата и км дека е реална одма би ја купил воопшто не ми е скапа 4200 евра
Zemi mehanicar so tebe druze i neka zeme dijagnostika so nego(ne znam kaj si ali kaj mene mu plakjas na mehanicarot za vremeto i kaj sakas ke dojde). Ako imaat rampa staj ja na rampa i proveri ja odozdola ubavo dali tece ulje i slicno.
Ako imas opcija na internet da proveris kolku vrede kolata proveri i toa. Realno na 14 godini stara kola i 5000km da ima ke ima raboti za menjanje radi starost.
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Ja ne sum po plinot. Da kupis bmw benzinec i da i stavis plin e greota :D. Ja licno na niedna kola ne bi i stavil plin, mada gleam lugjeto i na porsinja pocnaa plin da stavat :D
Автоматски споено мислење:


Zemi mehanicar so tebe druze i neka zeme dijagnostika so nego(ne znam kaj si ali kaj mene mu plakjas na mehanicarot za vremeto i kaj sakas ke dojde). Ako imaat rampa staj ja na rampa i proveri ja odozdola ubavo dali tece ulje i slicno.
Ako imas opcija na internet da proveris kolku vrede kolata proveri i toa. Realno na 14 godini stara kola i 5000km da ima ke ima raboti za menjanje radi starost.
Сакам да ја земам и дирекно во АДАЦ да ја носам,во Германија сум тука мислам дека може дирекно се да види за колата,само незнам дали ќе ми ја даде
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво,ми треба помош. Сакам да купам BMW 320i -automatic 2007 година па бидејќи до сега сум немал искуство со вакво кола би сакал да добијам мислење ако може.Живеам во странство каде што имам опција за подетална проверка на историјата на колата меѓутоа пред да направам тоа би сакал да добијам овде мислење,ви благодарам однапред
Друже колата има минимум 280 000 км...троши доста тој мотор а не е брз толку. Исто со аутомтикот ако во странство ти се расипе...боли глава поправката ќе биде. Овде ајде може за поевтино некако да се смени, поевтина работна рака, ама странство не знам...
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Ja ne sum po plinot. Da kupis bmw benzinec i da i stavis plin e greota :D. Ja licno na niedna kola ne bi i stavil plin, mada gleam lugjeto i na porsinja pocnaa plin da stavat :D
Автоматски споено мислење:


Zemi mehanicar so tebe druze i neka zeme dijagnostika so nego(ne znam kaj si ali kaj mene mu plakjas na mehanicarot za vremeto i kaj sakas ke dojde). Ako imaat rampa staj ja na rampa i proveri ja odozdola ubavo dali tece ulje i slicno.
Ako imas opcija na internet da proveris kolku vrede kolata proveri i toa. Realno na 14 godini stara kola i 5000km da ima ke ima raboti za menjanje radi starost.
Zavisi kolku mu e dolga cergata na TM88. Ako e od stranstvo i ima 3,4 bona plata nema da mu bide problem na benzin.
Ama tuka so 300e plata moze samo do prodavnica i nazad xD
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Имам проблем со стрелката за температура на Fiat Punto 1.9 JTD 2000 год.

Вообичаено се случува кога сум во гужва на тргни запри. Стрелката почнува да шекнува и се поместува од минимум до средина и притоа се приметува како моторот да не работи рамномерно некое време. Пробав со испуштање на вишокот воздух со отварање на капачето за антифриз, но сеуште проблемот се појавува.

Интересно е што не се појавува секојдневно, туку во последниве две недели дури денес се случи.

Некој предлог до што може да биде?
Лоша маса или на моторот или на таблата со инструменти. лош контакт било каде измеѓу сензорот за температура до самата сказалка. Може и самиот сензор да е појден и да треба да се смени...треба на дијагностика да се види кој вредности за температура ги дава сензорот и дали се реални или не.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Друже колата има минимум 280 000 км...троши доста тој мотор а не е брз толку. Исто со аутомтикот ако во странство ти се расипе...боли глава поправката ќе биде. Овде ајде може за поевтино некако да се смени, поевтина работна рака, ама странство не знам...
Ne mora da znaci deka ima tolku. U germanija bi trebalo da moze da proveri kilometri. Prvo ako ima nekolku servisi vo bmw napraveno moze da se javi i da prasa kolku km imaat registrirano oni kaj niv. Bi trebalo da ima sajtovi koi pokazuvaat kilometri. Na servisna kniska ja ne bi veruval bidejki sekoj eden moze da da ti stae pecat i napise kilometri, duri moze i da si kupis bmw pecat i da si pises sam sto sakas.
Menjac moze i na nova kola da otide druze. Taka ako mislime(sto bi bilo kad bi bilo) ne treba ic nisto da kupuvame. Vo stranstvo koa zimame koli vekje si znaeme deka skapi popravki ke si plakjame :D
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Друже колата има минимум 280 000 км...троши доста тој мотор а не е брз толку. Исто со аутомтикот ако во странство ти се расипе...боли глава поправката ќе биде. Овде ајде може за поевтино некако да се смени, поевтина работна рака, ама странство не знам...
Знам свесен сум дека е може има до кај 300,000.. ако ми ја дадат да ја проверам тоа може да се види ако не ми ја дадат се знае тоа што значи :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Za moeto ne mi pokaza nisto. Ni tocna km ni dali e udirano. Samo deka ne e prijaveno za storeno soobrakjajka ili slicno.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Генерално ОК ама ако си во Македонија, тоа е многу ретко возило кај нас. Би имал големи проблеми за најдување на одредени половни делови...несомнено на кола од 2006 ќе има нешто за менување, колку и да е зачувана.

Колата е инаку сериозен теренец, на терен пердаши било што од VW или Ауди и сличен шминкерај.
Па види, за тоа и ми треба, еден терен со снег едно 20 км (асфалт на кој знае да има одеднаш и по 40 цм снег), а го гледам Тигуанот како ефтино “пиче“ е по снегови и мразови, Лада Нива не ми се вози, Рав4 ми е некако со скапо одржавање и сеа изборот е помеѓу Кашкаи 2008-ма 2,0 дци или Гранд Витара 1,9 ддис? (однос пари перформанс) Што би одбрале Вие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom