Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 април 2012
Мислења
3.087
Поени од реакции
2.956
Размисли уште еднаш дали е паметно да биде DSG аутоматик со "реални" 160 000 километри.
Да еве пример во Шведска можам да му најдам многу возила кои се по 5-6 години стари и се со таа километража. Пример колега мој вози Волво џц70 од 2013 и има поминато 170000
Тука голем дел од колите поминуваат помеѓу 15к и 20к годишно
Да јасно ми е дека пример германија е друго ама 30к годишно е сосем реална километража, ако ме прашаш мене.
Е сеа да пишеше 2010 со таа километража и јас немаше да верувам
Автоматски споено мислење:

Taa belata prasina e najverojatno od solta sto stavaat na pat i ne e ubavo da stoi na kola. Inace veruvam cenite u Geterborg se slicni ko u Anglija taka da za perenje ili vosok sigurno e okej. Poliranje masinsko e poskapo, kaj mene e okolu 300 funti. Keramicka zastita zavisi kade ali prosek e od 400 do 1200funti tie najeftinite.
Ja preferiram sam da ja peram od pricina sto site peralni voopsto ne pazat i koga i da ja odnesev stalno imav novi grebanici pogotovo vnatre na high gloss trim, bidejki so isti krpi minat 500koli deneska, baska ja pominuvaat za 5 minuti i pola ne e isprana.
Ne sum probal od ovie sto praat full valet doma, oni obicno ubavo rabotat i povekje paznja obrnuvaat bidejki ima razlicni paketi, nekoi paketi vklucuvaat 4-6 saati cistenje, perenje poliranje itn.
Kaj mene e 8 godini stara i ima golema kilometraza(ko za anglija) i zatoa mnogu ne se zamaram.
Inace stom se raboti za nova kola togas valjda vredi i keramicka zastita ili pa poliranje i stavanje prozirna folija(paint protection film), mada vidi cenite kako se za ovie.
Да да тука пакетите за комплетно перење (хемиско во внатрешноста) со полирање и восок за надворешниот дел се околу 3000сек (300 евра), и тоа мислев да го земам сега пример, а керамика здравје на лето кога секако ќе дојдев во мкд и мислев таму да удрам (или кај Даме ако уште работи во Ново Лисиче или ќе барав совет тука)

Иначе јас ја перам на овие пералниве што се за сам да си ја испереш ама последниве месец дена ја немав перено зашто ептен во минус отидоа температуриве. Со тоа белиот слој што веројатно беше од солта беше 2-3 дена само среќа падна дожд па го исчисти :)
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.241
Поени од реакции
1.062
Да еве пример во Шведска можам да му најдам многу возила кои се по 5-6 години стари и се со таа километража. Пример колега мој вози Волво џц70 од 2013 и има поминато 170000
Тука голем дел од колите поминуваат помеѓу 15к и 20к годишно
Да јасно ми е дека пример германија е друго ама 30к годишно е сосем реална километража, ако ме прашаш мене.
Е сеа да пишеше 2010 со таа километража и јас немаше да верувам
Автоматски споено мислење:


Да да тука пакетите за комплетно перење (хемиско во внатрешноста) со полирање и восок за надворешниот дел се околу 3000сек (300 евра), и тоа мислев да го земам сега пример, а керамика здравје на лето кога секако ќе дојдев во мкд и мислев таму да удрам (или кај Даме ако уште работи во Ново Лисиче или ќе барав совет тука)

Иначе јас ја перам на овие пералниве што се за сам да си ја испереш ама последниве месец дена ја немав перено зашто ептен во минус отидоа температуриве. Со тоа белиот слој што веројатно беше од солта беше 2-3 дена само среќа падна дожд па го исчисти :)
Pazi se od avtomatskite peralni ako odis i na takvi i ako imas volvo so spojler. Na edna prijatelka bukvalno i ja podigna kolata u vozduh i ja osteti. Tie 'cetkite' shto vrtat nekako se fatija u spojler. Ne i platija osteta posho demek imale znak deka na sopstven rizik vlevas u takva peralna.
Za keramicka zastita ne bi ti preporacal u Mk bidejki ako nesto se sjebe nikoj ne te sisa, u Svedska garant ke imas garancija.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.087
Поени од реакции
2.956
Pazi se od avtomatskite peralni ako odis i na takvi i ako imas volvo so spojler. Na edna prijatelka bukvalno i ja podigna kolata u vozduh i ja osteti. Tie 'cetkite' shto vrtat nekako se fatija u spojler. Ne i platija osteta posho demek imale znak deka na sopstven rizik vlevas u takva peralna.
Za keramicka zastita ne bi ti preporacal u Mk bidejki ako nesto se sjebe nikoj ne te sisa, u Svedska garant ke imas garancija.
Не не еднаш имам отидено во таква перална како што збориш во мкд и тоа. Овдека си одам во оние што се ставаш жетон и сам си переш кај што секој жетон ти е одредено време за перење неколку минути. единствено што не сум задоволен на нив е што усисивачите им се катастрофа мн се слаби
До некаде си во право може и треба да се распрашам тука како иде и како стојат со гаранција и такви работи, иако во скопје ја носев кај дечкото што го спомнав на царцлуб ми го имаа препорачано и неможам да се пожалам од него
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.001
Поени од реакции
3.360
Ништо нема да светат....лоши се.

Гледај во оној делот каде е светлосниот чип...тој декл треба да е што помал, за да биде во фокусот на леќата(фарот)

Фокусот на една леќа е мала точка.....и колку е ЛЕД чипот поширок од тоа, толку повеќе ќе ја распрснува светлината на сите страни

вака нешто треба....како овие со 3 диоди кои се доста помали него кај тебе во многу редови и колони

1613657759549.png
Постов го гледам два дена од кога нарачав лед од алиекспрес, ме интересираше лед како ќе стои на мојата кола.
Отварам слика да споредам сфаќам сум се заебал гадно, најлошите можни сум ги земал. :pos:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.211
Поени од реакции
3.506
Да еве пример во Шведска можам да му најдам многу возила кои се по 5-6 години стари и се со таа километража. Пример колега мој вози Волво џц70 од 2013 и има поминато 170000
Тука голем дел од колите поминуваат помеѓу 15к и 20к годишно
Да јасно ми е дека пример германија е друго ама 30к годишно е сосем реална километража, ако ме прашаш мене.
Е сеа да пишеше 2010 со таа километража и јас немаше да верувам
Автоматски споено мислење:


Да да тука пакетите за комплетно перење (хемиско во внатрешноста) со полирање и восок за надворешниот дел се околу 3000сек (300 евра), и тоа мислев да го земам сега пример, а керамика здравје на лето кога секако ќе дојдев во мкд и мислев таму да удрам (или кај Даме ако уште работи во Ново Лисиче или ќе барав совет тука)

Иначе јас ја перам на овие пералниве што се за сам да си ја испереш ама последниве месец дена ја немав перено зашто ептен во минус отидоа температуриве. Со тоа белиот слој што веројатно беше од солта беше 2-3 дена само среќа падна дожд па го исчисти :)
Километрите не би биле толку проблем колку умреното DSG на волксваген кое умира околу тие километри а некогаш и порано.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.087
Поени од реакции
2.956
Километрите не би биле толку проблем колку умреното DSG на волксваген кое умира околу тие километри а некогаш и порано.
Извини тогаш, грешно сум го разбрал твојот коментар. Не ни знаев дека има проблем со ДСГ, го приметив тоа "реални" и мислев за километрите коментираш
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.568
Поени од реакции
7.985
Мислење.Уљето ми е синтетика 5w-40 дали е ок да му сипам полусинтетика 10w-40 сега пошто ми е за менување? Конкретно за Селениа се работи на кола 14 г стара?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.699
Мислење.Уљето ми е синтетика 5w-40 дали е ок да му сипам полусинтетика 10w-40 сега пошто ми е за менување? Конкретно за Селениа се работи на кола 14 г стара?
Ako ti trosi pojke od eden litar od servis do servis da, vo sprotivno ne.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
269
Поени од реакции
383
Suzuki Grand Vitara 1.9 ddis 2006-2008? soveti iskustva, da se kupuva ili da se izbegava???
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.452
Генерално ОК ама ако си во Македонија, тоа е многу ретко возило кај нас. Би имал големи проблеми за најдување на одредени половни делови...несомнено на кола од 2006 ќе има нешто за менување, колку и да е зачувана.

Колата е инаку сериозен теренец, на терен пердаши било што од VW или Ауди и сличен шминкерај.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.874
Поени од реакции
9.232
Suzuki Grand Vitara 1.9 ddis 2006-2008? soveti iskustva, da se kupuva ili da se izbegava???
Би требало моторот да е Фиатовиот Јтд....а како што ти рекоа, Грандот помалку го има кај нас. Повеќе го има помалиот брат...
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
731
Поени од реакции
284
Здраво,ми треба помош. Сакам да купам BMW 320i -automatic 2007 година па бидејќи до сега сум немал искуство со вакво кола би сакал да добијам мислење ако може.Живеам во странство каде што имам опција за подетална проверка на историјата на колата меѓутоа пред да направам тоа би сакал да добијам овде мислење,ви благодарам однапред
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.910
Поени од реакции
18.771
Здраво,ми треба помош. Сакам да купам BMW 320i -automatic 2007 година па бидејќи до сега сум немал искуство со вакво кола би сакал да добијам мислење ако може.Живеам во странство каде што имам опција за подетална проверка на историјата на колата меѓутоа пред да направам тоа би сакал да добијам овде мислење,ви благодарам однапред
Ниво на опрема, километража, дали е редовно сервисирана? Вака што би кажале, убави коли се БМВ, поскап сервис од обично, и тоа е тоа. Исто битно, кој 2.0 мотор го носи?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
731
Поени од реакции
284
Ниво на опрема, километража, дали е редовно сервисирана? Вака што би кажале, убави коли се БМВ, поскап сервис од обично, и тоа е тоа. Исто битно, кој 2.0 мотор го носи?
Овие информации ги имам за сега, 86.000 км (иако не верувам) Displacement 1,995 cc, power 110 kW (150 PS) , PETROL останато:

SECTION
Board computer
CD player
Electric windows
Electric sidemirror
ESP
Isofix
Leather steering wheel
Alloy wheels
Multifunctional steering wheel
navigation system
Fog lights
sunroof
Power steering
Seat heating
Tuner / radio
central locking system
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.910
Поени од реакции
18.771
Овие информации ги имам за сега, 86.000 км (иако не верувам) Displacement 1,995 cc, power 110 kW (150 PS) , PETROL останато:

SECTION
Board computer
CD player
Electric windows
Electric sidemirror
ESP
Isofix
Leather steering wheel
Alloy wheels
Multifunctional steering wheel
navigation system
Fog lights
sunroof
Power steering
Seat heating
Tuner / radio
central locking system
86.000 километри е во најмала рака сомнително, за возило 14 години старо. Да беа за 2 години, некако би сварил. Ете тргни од тоа, и провери како и каде е сервисирана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom