Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8
Здраво дечки!
Во план сум да купам кола до 2800€. По огласи што гледав некако око ми фаќа Alfa Romeo 147 и Fiat Grande Punto. Е сега совети, искуства, колку кошта одржавање, мани на колите,недостатоци, некој да сподели искуство.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Здраво дечки!
Во план сум да купам кола до 2800€. По огласи што гледав некако око ми фаќа Alfa Romeo 147 и Fiat Grande Punto. Е сега совети, искуства, колку кошта одржавање, мани на колите,недостатоци, некој да сподели искуство.
Хoндa Цивик бензин или Тoјoтa Кoрoлa.Мoже и Хoндa Џез,aли секaкo бензин
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Вие не разбирате дека алфата е само нежна и со неа треба нежно, не е кола за селани како фолцваген на нива да одиш со неа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Вие не разбирате дека алфата е само нежна и со неа треба нежно, не е кола за селани како фолцваген на нива да одиш со неа.
Акo не ти сметa дa вoзиш сo чек инџин,дoбрa е aлфaтa.Ситници сo електрoникaтa и сијaличките штo се пaлaт мoже нa рaбoт нa лудилo дa те дoведaт кoлку и дa си нежен
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Здраво дечки!
Во план сум да купам кола до 2800€. По огласи што гледав некако око ми фаќа Alfa Romeo 147 и Fiat Grande Punto. Е сега совети, искуства, колку кошта одржавање, мани на колите,недостатоци, некој да сподели искуство.

Барај гранде пунто, 147 добра за тие пари тешко.

Други пежо 206 некое од најновите серии, клио некое, итн. Бегај од поло, голф, корса или астра, 99 % се извозени кршеви кои не вредат ни пола од цената која им ја бараат.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Акo не ти сметa дa вoзиш сo чек инџин,дoбрa е aлфaтa.Ситници сo електрoникaтa и сијaличките штo се пaлaт мoже нa рaбoт нa лудилo дa те дoведaт кoлку и дa си нежен
Ne spomnuj check engine :D . Mojata ne e alfa ali ja palam u petok za da se vrakjam od rabota i svetnue check engine i ne se gase ja skeniram kolata i gleam throttle body sensor. Delov original kosta 300funti iako ima kineski ili bogznae kakvi nogu poeftino, ali originalot ima 2god garancija. Cistenje moze bi zavrsilo rabota ali pa moze i 2 pati da treba da platam rabotna raka, i zatoa ke go menjam. U sucajov e losho sho radi ova sea ne prae regen na dpf , i ne smeam da ja vozam daleku. Interesno e sho pred nekolku dena primetiv deka nekako na idle mi e poglasen motorot(rough idle) ali mislev mi se pricinuva.
1 Fault Found:

5286 - Throttle Position Sensor (G69)

P0121 00 [237] - Implausible Signal

MIL ON - Confirmed - Tested Since Memory Clear
 
H

HoT _iCe

Гостин
Вие не разбирате дека алфата е само нежна и со неа треба нежно, не е кола за селани како фолцваген на нива да одиш со неа.
Ај ти како експерт, гледам изнавозија си се Алфе у живот па ми кажи што значи тој „нежно“ пошто еве ја сам сељак и не знам.
Или стандард падобранац пост куде што глумиш демек знаеш нешто.
Још еве не га сфаќам термин нежно, што е тој нежно?
Алфа е авто што ако не га истераш на автопут да га испуcаш бар 160 има да прави димни завесе од ауспух у треќу кд гу стиснеш, тој ли е нежно возење? Још не ти га сфаќам термин а од пишување можу да закључу дека у Алфу не си седнаја, камоли да возиш. Алфа е спортско возило сас довољно моќ и снагу за брзо шалтање брзине и стабилност да улазаш на кривину сас 120че како ништо, тој ли е нежно?
Тија нежни глупости си ги задржи пошто не знаеш што збориш, Алфа не е нежно возило, Алфа е елегантно и спортско возило што не му одговарав путишта у МК сас мал милион дупке а негде богами и кратери, нема врска демек Алфа е нежна. Има спортско подвозје и заради тoj има такву стабилност, земи било кој голф 6цу што за просечнога македонца е ВАУ и улети сас 120 у кривину да видимо куде ќе завршиш. :D
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8
Кога положив купив нешто скромно, фиат пунто кец 1997. Го изнавозев еве го уште у двор. Ама нула опрема ни серво нема колата. Али за сервиси не сум штедел пари. Во кола стара 24 години мал сервис Selenia уље, редовно се. Значи да си останам на Пунто. Ама ова 55 коња е слабо многууу, на угорница да ја буткаш не е ни за на отворена вожња. Гранде Пунто може, ама како е соодносот колата со тој мотор 1.4 да не треба и ова да го гурам на угорница хахахахаха
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Ај ти како експерт, гледам изнавозија си се Алфе у живот па ми кажи што значи тој „нежно“ пошто еве ја сам сељак и не знам.
Или стандард падобранац пост куде што глумиш демек знаеш нешто.
Још еве не га сфаќам термин нежно, што е тој нежно?
Алфа е авто што ако не га истераш на автопут да га испуcаш бар 160 има да прави димни завесе од ауспух у треќу кд гу стиснеш, тој ли е нежно возење? Још не ти га сфаќам термин а од пишување можу да закључу дека у Алфу не си седнаја, камоли да возиш. Алфа е спортско возило сас довољно моќ и снагу за брзо шалтање брзине и стабилност да улазаш на кривину сас 120че како ништо, тој ли е нежно?
Тија нежни глупости си ги задржи пошто не знаеш што збориш, Алфа не е нежно возило, Алфа е елегантно и спортско возило што не му одговарав путишта у МК сас мал милион дупке а негде богами и кратери, нема врска демек Алфа е нежна. Има спортско подвозје и заради тoj има такву стабилност, земи било кој голф 6цу што за просечнога македонца е ВАУ и улети сас 120 у кривину да видимо куде ќе завршиш. :D
У која кривина ќе влезеш со 120? Да не праам муабет со Луис Хамилтон можда?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
Брат види, татко ми си работи сас авта, по струку е механичар и стално га викав или тражив за консултацие кд се зима авто, много полсно е да најдеш сачувану Алфу 147 или 159 откако Пасата или Голфа, гарантирано. Исто важи и за Ауди и Мерцедес, отприлике за тија авта га тражив највише. Проблем е што Алфа како марка е проблематична за механику што тражи доста скупу опрему за дијагностику, посебну опрему за работу и триста други тракатанци.
А солидни се наваѓав, прошли месец на едно другарче му донесемо Алфу од Швајцарију, 159, вино боја, унутра сас крем боја кожни седишта ама стакло, сервисна књишка и историја, 1.9јтд ама не се слуша куде работи иако е дизел.
Проблем е кд ќе пројде година, две без да гу пипне у МК, тга што правимо, овластени сервиси овдека су како ново авто да ти давав.

аааа....ти ја опишуваш мојата 147....:vozbud::vozbud::vozbud:

9e569cff-31c2-407b-ab3f-3225924490c6.jpg
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Добро секогаш сум се чудел на тоа Алфа срање муабетите и вицовите кој ги има за извоз..... јас до пред некоја година имав 147 јтд-м , купена од автоплац у Софија , на невидено, исчистена хемиси као демек 147 к км , колата пали вози беше некој 4200 лева... 2 к евра... на компјутер ја пруклучија отидов сам без мајстор без бутур, плус јас лаик за коли , две чисти си немам од коли од шо не ме инспирирало никогаш ја возев до Струмица 160, Софија- Благоевград... колата ја возев добри 3 години пред да морам да ја продадам ради преселба у туѓина( Струмица-Дормунд, Струмица-Торино и назад меѓу подолгите стази кој ги извози без никаква маана) ... улје мењав регуларно годишно, колку што знам еднаш предно десно колено некој дел 2-3 к сменив.. и то беше у глобала... еднаш ме фати град у Минхен и од силен ветер падна парче од кроф ми ја сјеба хаубата... у СР ја сменив за џабе со половна , но тоа е козметика, од мотор не чепнав ништо.... 3 години.. е сега ќе кажам можда сум бил некој ксметлија и сум налетал на зачувано ауто... но реално 2003 беше колата , 15 години живот .. колку и да била чувана ќе ме јебаваше и мене.. но напротив. Супер искуство имам . Сега сум на форд фокус , исто имам пофални зборови , 98 е колата , година ипол ја возам 250к км има , единствено шо ме јебеше беше акумулатор односто алтернаторот, за 100 евра ставив друг алтернатор и тоа е тоа .... 22 години стара кола... сега пролетта планирам да пробам Волксфаген , голф или поло ... толку фалено ауто.. економично ... или тоа или алфа 149 , но сакам бензинец а бензинец тешко се наоѓа .. дизел не ми врши работа бидејќи има забрана до еуро 3 преку зимскиот период.. и така.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Алфа 159 е змеј од кола . Според мене бест бај за половно возило во однос вчожено - добиено ... Е сеа алфите ги мава лош глас заради постарите модели кои што реално имаа страшни проблеми со електроника кои беше речиси невозножно да се решат ... Арно ама со 159ката сето тоа се реши ... Пред да влезат во проектот 159 , како дел од тимот го вработиле типот што бил главен инженер на БМВ серија 3 Е46 моделот . И бум - резултат одлична Алфа во секој поглед ... Бај д веј има ли некој што има добра 159ка да ги трампаме со Сивик-от мој :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom