Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Незнам каде ги видов овие даваат ама ќе проверам на тоа егуми (незнам ни каде да гледам барам низ МКД)

сега гледав на тоа е гуми за Сава и НР2 ги има само од 195/55 немаат помали
Јас лани од тука купив гуми
Мојата фабрично доаѓаше со 185/65/15, но сега се сменив на 195/60/15 (исто пасуваат и овие, разлика само на одометарот што во принцип не ми менува многу во животот), а во кривини ми е многу постабилна. Инаку за жал во мкд плаќаме поскапа цена за оваа големина оти се поретки, најчесто германските се 195/65/15 и тие се најефтини.

Инаку јас зедов за проба од кинеските (еве ти моја рецензија за нив), ги возев и летово и имам поминато преку 8к километри откако ги имам купено.
Досега не ми се случило да ме пролизгаат, го возев и Плетвар со нив кога падна снегот пролетта.

П.С кога ги купив беше гужва во вулканизерите и не ми се чекаше во вулканизерот што соработуваше со нив, па се договоривме да ми даде попуст 200 денари по гума и да си ги намонтирам каде што ми одговара мене (ми ги донесе до дома во Скопје и ми намали 800ки на целата сума, гумите беа произведени 3 месеци пред да ми ги продадат, т.е од таа сезона шо би рекле тазе :D)
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Од тоа што имам слушнато добри зборови за нив затоа и кога ги видов дека влагаат во цената мислев дека се добар избор (ама немам искуство)

затоа викам кога веќе има луѓе што имаат повеќе искуство и се разбираат повеќе од мене подобро е да прашам :)
Ајде сигурно ќе има уште некој што ќе сподели мислење/искуство во наредниве два три дена

Види и за матадор sibir snow, еден пријател ги стави на колата ланска есен, супер се, во иста класа со савата, никаков проблем. Одлично држење на лоши површини, лепат многу добро...


Јас летни возам Матадор еве две години зимски Сава, друга гума освен Матадор не погледнувам повеќе, за парите се топ. Савата ги возам оваа зима а за наредната земам матадор без око да ми трепне.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Eve kako izgleda throttle body valve(ne znam kako e na mk lol) na audi a4 b8.5 2.0tdi posle izvozeni 218k km.
ЕГР, дури добро изгледа за километражата :D
Пред година и пол го чистеше мајсторот кај мене, вака беше затнато со околу 150к во тој момент, ама пак ќе да е за чистење иако од тогаш имам минато уште скоро 20к.
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Дечки да препорачате каде да се побараат зимски гуми и што гуми би биле добри да се купат
Станува збор за опел корса Д (2010 модел), појма немам што големина се, сестра ми бара (а јас не живеав во мкд) па каде е најубаво да ја пратам
Мала допуна: 185ки им биле летните 15ки бандажи

дали Сава ескимо с3+ е добар модел? Или некој друг околу 3000-3500 денари (по можност)
И јас се земав пред некој ден зимски гуми и 2/3 недели недели читав тестови и барав понуди за да го одберам најдоброто за парите(земав Нокиан заради цена, предходно искуство и солидни тестови) па ќе ти предложам 3/4 модели :)

На таа кола според wheel size можеш да ставиш 185/65 R15 или 195/60 R15 а тестови можеш да видиш овде.
Мак сајтови за гуми мотоцентар, пневматик, олимпико, европа гуми, стоп анд го, купигуми, новигуми итн.

У тој ценовен ранк би ти препорачал:
1.Kleber Kristalp HP3
195/60 R15 === 3530 ден.
185/65 R15 === 3062 ден.
2.Firestone Winterhawk 4 - 185/65 R15 === 3190 ден.
3. Hankook winter icept 2
185/65 R15===2784 ден.
195/60 R15 ===3439 ден.
4. Nokian Snowproof - 185/65 R15 === 3500 ден.

Надвор од тој ценовен ранк: Bridgestone Blizzak LM005, ContiWinterContact, Alpin 6, Dunlop Winter Response 2 итн.

Доколку цените варираат од сајт до сајт прашај за датум на производство(и не купувај гуми постари од 1/2 години).
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
ЕГР, дури добро изгледа за километражата :D
Пред година и пол го чистеше мајсторот кај мене, вака беше затнато со околу 150к во тој момент, ама пак ќе да е за чистење иако од тогаш имам минато уште скоро 20к.
Ne e EGR, bar ne na mojata kola iako moze slicbo izglea so nekoi EGR. Egr menjav pred 2 godini. Jaj mene EGR koa bese zaeban cela kola ja stavi u limp mode.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Eve kako izgleda throttle body valve(ne znam kako e na mk lol) na audi a4 b8.5 2.0tdi posle izvozeni 218k km.
Клапна/лептир ги викаат кај нас. Последица од EGR вентилот. Еве корисен линк за подобрување на состојбата. Изненаден сум што клапни може да бидат во ваква состојба и после 60-80.000 км.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Poeftino mi e da go menjam, kaznata e 2500 funti tuka, plus mozno e da be pomine tehnicki radi izduvnite gasovi.
Drugar na skoda superb benzinec dva pati go menja via del u 4 godini, mada on se nesto kinesko stava
Mislev deka si vo mk poso kajnas se se resava so isklucvanje :D
Na mojava nemam ni katalizator, ni lonci ni egr, se e iskluceno i vcera naprvo pominav na tehnicki so znaci kajnas zakon seuste nema.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Mislev deka si vo mk poso kajnas se se resava so isklucvanje :D
Na mojava nemam ni katalizator, ni lonci ni egr, se e iskluceno i vcera naprvo pominav na tehnicki so znaci kajnas zakon seuste nema.
не ти мереа издув? Мене неколку години по ред ми мерат. Оваа година рекоа ЦО покажало 0.1, а макс било 0.3. И што прајте на 0.3? Ништо, нема регистрација, мора да го средите проблемот. Ова е за нормална процедура, без врски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom