Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Во изминативе 2 месеци три пати ми случува следново: Си возам и одеднаш ми се појавува знакот за акумулатор што е и си седи така, се трга веднаш кога ке ја исклучам и вклучам пак колата и не се појавува повеке. Значи само три пати ме се случи вака во тек од два месеци, но иако само овие 3 пати сепак чудно ми беше па викам да прашам за мислење..
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
За што кола се работи?
Автоматски споено мислење:

Добро секогаш сум се чудел на тоа Алфа срање муабетите и вицовите кој ги има за извоз..... јас до пред некоја година имав 147 јтд-м , купена од автоплац у Софија , на невидено, исчистена хемиси као демек 147 к км , колата пали вози беше некој 4200 лева... 2 к евра... на компјутер ја пруклучија отидов сам без мајстор без бутур, плус јас лаик за коли , две чисти си немам од коли од шо не ме инспирирало никогаш ја возев до Струмица 160, Софија- Благоевград... колата ја возев добри 3 години пред да морам да ја продадам ради преселба у туѓина( Струмица-Дормунд, Струмица-Торино и назад меѓу подолгите стази кој ги извози без никаква маана) ... улје мењав регуларно годишно, колку што знам еднаш предно десно колено некој дел 2-3 к сменив.. и то беше у глобала... еднаш ме фати град у Минхен и од силен ветер падна парче од кроф ми ја сјеба хаубата... у СР ја сменив за џабе со половна , но тоа е козметика, од мотор не чепнав ништо.... 3 години.. е сега ќе кажам можда сум бил некој ксметлија и сум налетал на зачувано ауто... но реално 2003 беше колата , 15 години живот .. колку и да била чувана ќе ме јебаваше и мене.. но напротив. Супер искуство имам . Сега сум на форд фокус , исто имам пофални зборови , 98 е колата , година ипол ја возам 250к км има , единствено шо ме јебеше беше акумулатор односто алтернаторот, за 100 евра ставив друг алтернатор и тоа е тоа .... 22 години стара кола... сега пролетта планирам да пробам Волксфаген , голф или поло ... толку фалено ауто.. економично ... или тоа или алфа 149 , но сакам бензинец а бензинец тешко се наоѓа .. дизел не ми врши работа бидејќи има забрана до еуро 3 преку зимскиот период.. и така.

Не си налетал на добра кола, туку на некоја нормално одржувана...пробај најди одржуван опел или волксваген е тогаш среќа стварно ќе ти треба, само да не се увериш дека фалбите се само тоа...фалби.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.766
Mislenje za Selenijata maslo???? Dali ova sto se prodava kaj nas e originalno ili nekoj falc?

Nekako mnogu rano veke na 6000 km se oseća deka motorot go menuva zvukot. Ne mi izgleda kako da e original...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Mislenje za Selenijata maslo???? Dali ova sto se prodava kaj nas e originalno ili nekoj falc?

Nekako mnogu rano veke na 6000 km se oseća deka motorot go menuva zvukot. Ne mi izgleda kako da e original...
,,,Selenija maslo e originalen proizvod , samo limenkata vredi kolku uljeto , gjoko baraj problem na drugo mesto,,,
,,,iPS , praite muabeti za Alfa , ѕвер od kola , 5 i kusur godini imav 145 1.6 boxer motor mme trosheshe ama za vozenje shampion , ednash Alfa cel zhivot alfist,,,
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Mislenje za Selenijata maslo???? Dali ova sto se prodava kaj nas e originalno ili nekoj falc?

Nekako mnogu rano veke na 6000 km se oseća deka motorot go menuva zvukot. Ne mi izgleda kako da e original...
Друже за Селенија немам слушнато дека се има фалсификат појавено...ваљда не им се исплаќа да го прават зошто не е како кастрол секој втор да го бара.


Инаку ако возиш претежно градска не е чудно да го смени звукот на тие километра...работни саати на моторот пред се играат улога за маслата...100 километра низ град имаат исти работни саати ко 300 на отворено ако не и 400.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.766
Da ne ja podrečam...mašinata ,,puka,, od snaga, raboti perfekno bez nikakvi ni najmali problemi.

Poradi toa što raboti dobro....moži da se primeti razlikata.

Veće nad 6000 km se oseti mala razlika....ke mora da se smeni porano nego očekuvanoto
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Друже нашата вожња во Мк со кратки релации, градски гужви, лоши горива, итн. ги уништува маслата многу брзо, кај мене на 7000 км маслото мириса на катран...и го менувам на толку макс. до 8000 км.

Не e фалсификат сигурно а и кога го сменам одма се менува работата на моторот на потивко, поживо крева вртежи, едноставно има разлика...јас не знам како ги возат луѓево коливе по 20 - 30 к со едно масло, демек лонг лајф, ова она, тоа е смрт за мотор во македонија.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Da ne ja podrečam...mašinata ,,puka,, od snaga, raboti perfekno bez nikakvi ni najmali problemi.

Poradi toa što raboti dobro....moži da se primeti razlikata.

Veće nad 6000 km se oseti mala razlika....ke mora da se smeni porano nego očekuvanoto
Не е до тебе проблемот, претходно го менував на 9к селениата. Еве и јас сум 6к забележав дека има промена на работата најчесто на прво палење и на повисоки вртежи, ланчето е исто погласно. Е сега кај мене е капацитет под 3л, 2л беше во "конзерва" a 1л во пластично шише кај сите за автоделови ми рекоја дека новата серија била во пластика... Не сум баш сигурен дека е ист квалитет и дека е оригинал.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Дечки да препорачате каде да се побараат зимски гуми и што гуми би биле добри да се купат
Станува збор за опел корса Д (2010 модел), појма немам што големина се, сестра ми бара (а јас не живеав во мкд) па каде е најубаво да ја пратам
Мала допуна: 185ки им биле летните 15ки бандажи

дали Сава ескимо с3+ е добар модел? Или некој друг околу 3000-3500 денари (по можност)
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.766
Со Сава за зимски гуми нема да згрешиш...е сега дали можиш да најдиш подобри за тие пари е ,,вечита дилема,,
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Со Сава за зимски гуми нема да згрешиш...е сега дали можиш да најдиш подобри за тие пари е ,,вечита дилема,,
Од тоа што имам слушнато добри зборови за нив затоа и кога ги видов дека влагаат во цената мислев дека се добар избор (ама немам искуство)

затоа викам кога веќе има луѓе што имаат повеќе искуство и се разбираат повеќе од мене подобро е да прашам :)
Ајде сигурно ќе има уште некој што ќе сподели мислење/искуство во наредниве два три дена
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.766
Лани ставив на Алфата Лауфен, додека на малото Цитроенче имав Тигар/Сава комбинација, и кои и да ги ставев напред неможев да најдам разлика на снег. Но многу малку го возам Цитроенчето сега, па не е релевантна многу оваа споредба

Лауфенот го ставив на крај на зимата, и нема нешто време да ги пробам. Вака на втора сезона сега кога ги ставив ми изгледаат меки исто кога ги купив
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
Улаз на аеродром од автопут, пробај сас голфа или твоју астру да видимо, можда и ќе слетиш на писту. :D
Сериозно споредуваш астра Х со алфа 147? Земјоделско возило со германска машина
Автоматски споено мислење:

Дечки да препорачате каде да се побараат зимски гуми и што гуми би биле добри да се купат
Станува збор за опел корса Д (2010 модел), појма немам што големина се, сестра ми бара (а јас не живеав во мкд) па каде е најубаво да ја пратам
Мала допуна: 185ки им биле летните 15ки бандажи

дали Сава ескимо с3+ е добар модел? Или некој друг околу 3000-3500 денари (по можност)
Сава HP2 земи си ако имаш опција, ја ги земав 3100 од екупи.мк, боља гума е од с3+. Не се осеќа дека возиш зимска гума, апсолутна тишина
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Сериозно споредуваш астра Х со алфа 147? Земјоделско возило со германска машина
Автоматски споено мислење:



Сава HP2 земи си ако имаш опција, ја ги земав 3100 од екупи.мк, боља гума е од с3+. Не се осеќа дека возиш зимска гума, апсолутна тишина
Незнам каде ги видов овие даваат ама ќе проверам на тоа егуми (незнам ни каде да гледам барам низ МКД)

сега гледав на тоа е гуми за Сава и НР2 ги има само од 195/55 немаат помали
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom