Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Мислење опел корса Д 1.3 цдти, 2007 или Мазда 2 1.4 тдци,2007
(двете од увоз)
и двете се визуелно добро сочувани (на слика) со фул опрема и слично, се разбира и двете ќе ги провери мајстор.
Знам дека се сосема различни но што би било подобар избор
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
49
Поени од реакции
173
Мислење опел корса Д 1.3 цдти, 2007 или Мазда 2 1.4 тдци,2007
(двете од увоз)
и двете се визуелно добро сочувани (на слика) со фул опрема и слично, се разбира и двете ќе ги провери мајстор.
Знам дека се сосема различни но што би било подобар избор
Ja bi ti preporucal opel corsa, ja imam
corsa d 2007god. 1.3 cdti 55kw(75ks) so fiksen zamaec, voznja solidna i potrosnja izmerena od 5.2 l/100 km bez stedenje na gas. Plus mislam deka ima dosta opel corsi za u slucaj da ti zatreba del. Od mene glas za opel corsata.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Моторот на Опелот е од Фиат, и 4 години по ред е прогласуван за најдобар малолитражен мотор, а тој на Маздата е од Пежо, кој е ок за разлика од тој од 1.6 л
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Мислење опел корса Д 1.3 цдти, 2007 или Мазда 2 1.4 тдци,2007
(двете од увоз)
и двете се визуелно добро сочувани (на слика) со фул опрема и слично, се разбира и двете ќе ги провери мајстор.
Знам дека се сосема различни но што би било подобар избор

Земи ја таа што ќе биде подобро зачувана, моторите се двата ОК, иако квалитетот на изработка е далеку подобар кај маздата. Сепак колата не ја прави само моторот.


Инаку ако ги гледаш на оглас коливе, тоа 2007 е 2006 во реалност или можда дури и 2005. Тоа фул опрема значи максимум има клима и серво...климата последно работела во 2014 г. итн.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Мислење опел корса Д 1.3 цдти, 2007 или Мазда 2 1.4 тдци,2007
(двете од увоз)
и двете се визуелно добро сочувани (на слика) со фул опрема и слично, се разбира и двете ќе ги провери мајстор.
Знам дека се сосема различни но што би било подобар избор
Двата мотори се добри (имам кола со 1.3 моторот веќе 5та година, досега никакви посериозни проблеми, а неколку колеги од работа имаат коли со 1.4 моторот, досега не се пожалиле). Би ти препорачал да погледнеш и други коли со истиве мотори (пунто/свифт 1.3 или 207/Ц3/фиеста 1.4). Избегавај ги верзиите со 90кс кај двата мотори.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Мислење опел корса Д 1.3 цдти, 2007 или Мазда 2 1.4 тдци,2007
(двете од увоз)
и двете се визуелно добро сочувани (на слика) со фул опрема и слично, се разбира и двете ќе ги провери мајстор.
Знам дека се сосема различни но што би било подобар избор
1.3цдти кај корсата е проблем менјачот, пластичен шалтер и башка лагерите ако паднат изгор е за поправка. Корса д е промаршена инвестициа, ем тромава ем нема стабилност, лош материјал внатре.. За таја цена имаш астра х 2007 1.7цдти со110 и со 125кс. и класичниот модел 101кс. Исто имаш и 1.9....
Ова ти е мое искуство и мислење али ако веќе си одлучен за 1.3 дизел, гранде пунто ти е многу подобра опциа неголи корса д.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
25
Поени од реакции
1
Знае некој некого што вади залепени фолии од автомобил да ми препорача?
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
1.3цдти кај корсата е проблем менјачот, пластичен шалтер и башка лагерите ако паднат изгор е за поправка. Корса д е промаршена инвестициа, ем тромава ем нема стабилност, лош материјал внатре.. За таја цена имаш астра х 2007 1.7цдти со110 и со 125кс. и класичниот модел 101кс. Исто имаш и 1.9....
Ова ти е мое искуство и мислење али ако веќе си одлучен за 1.3 дизел, гранде пунто ти е многу подобра опциа неголи корса д.
Фала за исцрпниот одговор но сакам кола до 90 кс пред се и помало количе во обем
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Епа ќе си бегаш од Опел. Реално од годините што бараш 2007 и наваму ретко кој Опел е погоден, особено пак не е погодена Корса D.

Во тие години Опел беше во сериозна финансиска криза и буквално на се е штедено во тие коли. Ако неќеш да се замараш барај јапонско возило Мазда, Тојота, и сл. Бегај од Поло зошто се е тоа извозено до немај каде и со превисока цена.

И без навреда не мисли толку. Со олку мислење не купуваш кола, до 90 коња да била, мала ваква таква...не прошуштај шанси, ако најдеш некоја зачувана земи и поголема кола, земи и појака од 90 коња...што менува тоа, демек за зелен картон многу пари ќе ушпараш ако е до 90 коња...

Ако тие за потрошувачка, разликите на потрошувачка меѓу дизел 80 коњи и некој со 110 се смешни...еден литар макс, не вреди ни да се споменуваат. Повеќе влијание има колку ти е тешка ногата на гаста него тие 30 коња.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Ако тие за потрошувачка, разликите на потрошувачка меѓу дизел 80 коњи и некој со 110 се смешни...еден литар макс, не вреди ни да се споменуваат. Повеќе влијание има колку ти е тешка ногата на гаста него тие 30 коња.
за ова не се слагам. Додуша зависи од мотор до мотор ама обично разликата не е баш само 1 литар.
Имам 2 дизел коли, едната 70кс другата 105кс. Втората троши 2.5-3 литри повеќе со ист стил на возење и на иста релација. Е сега различни класи се ама сепак...
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
46
Поени од реакции
107
Здраво, што би ми препорачале измеѓу голф5, ауди а3 и мазда 3? Цените горе долу се тука за голфот и аудито додека маздите се поефтини. Околу 4300е? Не сум некој експерт за коли, чисто што разгледав од на реклама5 цените беа тоа. Какви се за одржавање и слични одговори би ми биле од големо значење.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Здраво, што би ми препорачале измеѓу голф5, ауди а3 и мазда 3? Цените горе долу се тука за голфот и аудито додека маздите се поефтини. Околу 4300е? Не сум некој експерт за коли, чисто што разгледав од на реклама5 цените беа тоа. Какви се за одржавање и слични одговори би ми биле од големо значење.
таа што е у најдобра возна состојба, не бирај ако ти испадне добра кола земај ја ако не барај друго
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Здраво, што би ми препорачале измеѓу голф5, ауди а3 и мазда 3? Цените горе долу се тука за голфот и аудито додека маздите се поефтини. Околу 4300е? Не сум некој експерт за коли, чисто што разгледав од на реклама5 цените беа тоа. Какви се за одржавање и слични одговори би ми биле од големо значење.
Moe mislenje, kvalitetot na izrabotka kaj audito e mnogu podobro sporedeno so golfot, plus audito e mn poubavo na izgled.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom