Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
31 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
2
Zdravo, nov sum na forumov, bi sakal da postavam prasanje vo vrska so Imobilajzer.

Se raboti za Polo 1.4 benzin, 2001 godina. Okolu 2 meseci mi stoese taka bez da bide zapaleno ni ednas. Koga probav da go vklucam ne mozese da se vkluci, prvo malku kako da verglase a potoa skors snema bilo kakov kontakt. Probav so akumulator so druga kola da se vkluci i davase znaci, pocna da brci ama pak ne bese dovolno da zapali skros.

Ja odnesov kaj eden majstor i mi kaza deka trebalo da se smeni Imobilajzer, a toa ke me kostalo okolu 100 eur. Ako ne bilo i do toa ke trebalo da se menja kompjuter a toa ke kostalo uste povekje. Sto predlagate, kako da postapam? Dali ova sto go zbori majstorot e stvarno taka?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Zdravo, nov sum na forumov, bi sakal da postavam prasanje vo vrska so Imobilajzer.

Se raboti za Polo 1.4 benzin, 2001 godina. Okolu 2 meseci mi stoese taka bez da bide zapaleno ni ednas. Koga probav da go vklucam ne mozese da se vkluci, prvo malku kako da verglase a potoa skors snema bilo kakov kontakt. Probav so akumulator so druga kola da se vkluci i davase znaci, pocna da brci ama pak ne bese dovolno da zapali skros.

Ja odnesov kaj eden majstor i mi kaza deka trebalo da se smeni Imobilajzer, a toa ke me kostalo okolu 100 eur. Ako ne bilo i do toa ke trebalo da se menja kompjuter a toa ke kostalo uste povekje. Sto predlagate, kako da postapam? Dali ova sto go zbori majstorot e stvarno taka?
Да слениш мајстор најдобро ке да е.
Стави ист акомулатор и пробај да ја запалиш. Ако нејќи да вергла,можи да е проблем со алансерот. Ако е проблем до имобилајзерот,ќе запали и ќе поработи некоја минута и ќе изгасни. Пробај да ја запалиш со другиот клуч и со друг акомулатор иста јачина.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
оди кај некој сервисер...тој и ќе ти вгради плин и ќе ја атестира колата. ти само плаќаш(барем кај мене во кичево е така
вие во кичево за колку дерете батец,за половен!?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
вие во кичево за колку дерете батец,за половен!?
Pojma nemam....jas vozam dizel,a ako sakaš možam da ti pišam broj od mehanicar na PP....pa dogovaraj se so nego.
Mene istiot mehanicar za dopolnuvanje na 220 g freon vo klimata mi naplati 600 denari
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Pojma nemam....jas vozam dizel,a ako sakaš možam da ti pišam broj od mehanicar na PP....pa dogovaraj se so nego.
Mene istiot mehanicar za dopolnuvanje na 220 g freon vo klimata mi naplati 600 denari
posto spomna polnenje freon, dali na klimata za da pocni da duva ladno i trebase podolgo vreme da duva za da izladi ili ednostavno pocna toplo da duva? posto kajmene i treba podolgo vreme da duva za da pocni da ladi a i cesto se desava mlako da duva. Kompresorot si raboti normalno. Postepeno mi se namaluva ladenjeto.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Pojma nemam....jas vozam dizel,a ako sakaš možam da ti pišam broj od mehanicar na PP....pa dogovaraj se so nego.
Mene istiot mehanicar za dopolnuvanje na 220 g freon vo klimata mi naplati 600 denari
може давај,,ги прашав Битола,Охрид,Струга уште вас да ве прашам па да вида после што чаре да правам!!
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
Препорака за сервис за Шкода,за редовен сервис,
порше за прескапи
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
може давај,,ги прашав Битола,Охрид,Струга уште вас да ве прашам па да вида после што чаре да правам!!
Раде-Жила се вика мајсторот....а незнам дали вградува половни плинови 078 319 189
Поздрави го од Ѓоко.....а ке прашам еден комшија кој вградуваше плин во Прилеп со доплата за нов плин. Го даде половниот...и доплати за нов
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
posto spomna polnenje freon, dali na klimata za da pocni da duva ladno i trebase podolgo vreme da duva za da izladi ili ednostavno pocna toplo da duva? posto kajmene i treba podolgo vreme da duva za da pocni da ladi a i cesto se desava mlako da duva. Kompresorot si raboti normalno. Postepeno mi se namaluva ladenjeto.
ова у место кога ти работи колата?
јас штом излезам на автопат одма се губи ладниот воздух, веројатно не затвараат лептирите и влегува многу надворешен воздух
незнам дали некој би се нафатил воопшто ова да го провери


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Раде-Жила се вика мајсторот....а незнам дали вградува половни плинови 078 319 189
Поздрави го од Ѓоко.....а ке прашам еден комшија кој вградуваше плин во Прилеп со доплата за нов плин. Го даде половниот...и доплати за нов
ИЗВИНИ батец ама кога ке ми текне колку малтретрирам и се изнамалтретирав за овој проклет половен плин си велам подобро ЦЕЛА кола во канта и онака само што го добив бугарскиот па сега за финансии е се полесно,,поздрав до тебе и фалати
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Искуства и совети за 1.4 бензинските мотори на Рено и Пежо . Гледам за сестра ми Клио 1.4 98кс 2008ма и 206ка 75кс 2006та . Пошто не е многу искусен шофер сметам дека овие 2 колички и се добри . Јас ке и ја купам ама таа после ке си води ред за неа. План ми е исто и на плин да и ја ставам.
 
Член од
1 октомври 2017
Мислења
18
Поени од реакции
3
Ако не се замараш мн за квалитет да се тркала ок иначе не го земај
Поточно сакам да прашам да не е некоја кола што стално и излегуваат дефекти и дали поправката на истите многу ќе ме чини. Дали е скапо одржувањето?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Поточно сакам да прашам да не е некоја кола што стално и излегуваат дефекти и дали поправката на истите многу ќе ме чини. Дали е скапо одржувањето?
Не е скапо, мени само уље филтри на време, клинасти каиш ако има исто, ако е на ланче уште боље. Гледај да е моторот добар само.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom