Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Се надевам 2011 година е еуро 5, во упатството пишува 1.2/51kW -EU5/EU2 DDK :unsure:

оти читам за новите (се надевам нема да се применуваат) измени за налепници
https://bulevar.mk/со-новиот-закон-339-000-возила-ќе-бидат-исклу/
Само глупости им истекнуваат, место да воведат некои бенифиции за увоз на бензин коли како поефтини царини и регистрација па народот да се сврти према нив. Луѓето да ги мотивира да се откажат од дизелот во рок од 5-10 години, они ќе забранувале движење. Али што можеш да очекуваш од нив, сигурно не нешто паметно
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Само глупости им истекнуваат, место да воведат некои бенифиции за увоз на бензин коли како поефтини царини и регистрација па народот да се сврти према нив. Луѓето да ги мотивира да се откажат од дизелот во рок од 5-10 години, они ќе забранувале движење. Али што можеш да очекуваш од нив, сигурно не нешто паметно
Субвенции за хибриди и плински уреди е права ствар.[DOUBLEPOST=1559211789][/DOUBLEPOST]
Се надевам 2011 година е еуро 5, во упатството пишува 1.2/51kW -EU5/EU2 DDK :unsure:

оти читам за новите (се надевам нема да се применуваат) измени за налепници
https://bulevar.mk/со-новиот-закон-339-000-возила-ќе-бидат-исклу/
Ке бидат бесплатни автобусите,ке користме јавен превоз :)[DOUBLEPOST=1559211936][/DOUBLEPOST]Па тоа еуро која глупост е за кај нас,може да купам продувано ауто со тој стандард и литро уље да фрла низ ауспух на 200 км.Пола аута на бензин низ Скопјево чадат поише од дизелите,само што чадат плавкасто наместо црно :( На овој дебилот испод мене што живее меганот му троши 1.5 лтр уље на 1000км,вика ехаа уште колку има возење до ремонт
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Како беше групата на Viber околу ова со полицијава кај има, кај стој шо, како запираат. За Прилеп.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Адитивите на горивото од бензинска до бензинска варира[DOUBLEPOST=1559169241][/DOUBLEPOST]
Сите дизели без разлика од марка над 200 до 300 илјади километри страдаат од запушување на дизни во зависнсот од тоа какво гориво имаат користено и колку се одржавани моторите. Е сеа заброрави да му кажеш на детето дека тие два модела што му ги препорача покрај истиот проблем што го имаат како и меганот и ја делат истата судбина со другите дизел мотори имаат и најзезната електроника.
Кој исти проблем како меганот? Да, дизните од било која марка може да се запушат ама цената на одржување не е иста за сите марки. И кога више збориме за електроника, меганот не е ништо подобар од стило и 307, баш напротив.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Кој исти проблем како меганот? Да, дизните од било која марка може да се запушат ама цената на одржување не е иста за сите марки. И кога више збориме за електроника, меганот не е ништо подобар од стило и 307, баш напротив.
Дизните кога ќе се запушат пиши пропало со колата која и да било.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Дизните кога ќе се запушат пиши пропало со колата која и да било.
Дизните се репарират. 200евра е репарирањето. Кај некој возила и до 300 евра. Зато количе дизел се зема со бош и рајат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
што можи да е причината на колата која ја возам за низ град (акцент 1,5) кога ќе наточам бензин што работи многу помазно/посмирено?

возам домакински и никогаш на резерва.

не знам колку трае откако ќе се наточи безнин, но видливо се приметува како порафинирано работи кога ќе се тури бензин од одењето до бензинска.

ова што го пишувам не е проблем, но ме интересира што може да биде причината.

филтер за гориво е сменет пред помалце од 5-6к километри (од прилика).
Pokraj drugoto...benzinot sluzi i za ladenje na benziskata pumpa koja obično se naogja vo samiot rezervoar.
Verovatno pumpata ti zagreva malku i zatoa so poprazen rezervoar pumpata poteško raboti. Koga ke staviš benzin, odma ladenjeto e podobro i pumpata polesno raboti

Moži i da e drugo nešto...no.mene ova mi teknuva momentalno
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
извинете дечки можеби сум досаден но ме интересира дали некој занае КОЈА и КАКВА е постапката за инсталирање на половен плин на Хјундаи сакам да е се легално со А тест,доколку некој знае молам да ми објасни,извинете и благодарам
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
извинете дечки можеби сум досаден но ме интересира дали некој занае КОЈА и КАКВА е постапката за инсталирање на половен плин на Хјундаи сакам да е се легално со А тест,доколку некој знае молам да ми објасни,извинете и благодарам
оди кај некој сервисер...тој и ќе ти вгради плин и ќе ја атестира колата. ти само плаќаш(барем кај мене во кичево е така
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
За Шевролет Спарк, 2008, има ли шанси да се најде мотор во одлична состојба? На пример од удрен Шевролет или слично? Баравме секаде, нема, и Србија и Косово баравме...
Фала однапред.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
За Шевролет Спарк, 2008, има ли шанси да се најде мотор во одлична состојба? На пример од удрен Шевролет или слично? Баравме секаде, нема, и Србија и Косово баравме...
Фала однапред.
Што му е на твојот мотор? Инаку најмногу делови има накај Тетово, Гостивар... Пробај на pazar3 или reklama5.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
абе батец сите сервисери истото го велат мајката да им го ебам ко да се договорени дојди да видам што имаш,да редам НОВ плин на кола која е стара преку 20 год некако ми е неизводливо ама и да расипам со половен па да ми речи 250 евра па за 100евра да расипам кој во Битола за 350евр со атест ми нудат најнов модел на плин но ако фати се на се 150/200е ајде де да го редам половен се обидувам да поминам што е можно поефтино ако е можно ако не тогаш да не ризикувам.,..
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
175
Поени од реакции
133
Da ne znae nekoj sto treba da se odnesi za da se zemat probni tablicki vo Germanija?

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom