Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. micho73

  micho73

  Член од:
  15 јануари 2015
  Мислења:
  310
  Допаѓања:
  226
  Врати ја колата кај истиот мајстор,кажи му што се дешава!
  Можно е новиот дихтунг да не е добар и да си го рекламира од каде го земал и да го замени со друг,ново уље филтер без повторно да ти наплаќа! Да си ја заврши работата како треба зашто сигурно те коштал 3-4000 ден раб.рака.
   
 2. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.789
  Допаѓања:
  6.255
  Џабе и 5 дихтунзи да рекламира,и да му врати пари мајсторот ако не ја средил добро.Секое вадење глава мора да се порамни.Еднаш ја рамнел,втор пут штом ке ја рамнат а мора да ја рамнат тури и пепел.Да не испадне џабе да ја вадат најпаметно да измерат компресија
   
 3. цевитаерк

  цевитаерк

  Член од:
  30 мај 2011
  Мислења:
  550
  Допаѓања:
  129
  Мислење за шкода фабиа караван 1.4 16в 2008 год?Скапа за одржавање,негативни и позотивни страни,на колку време голем-мал сервис потрошувачка?
   
 4. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.789
  Допаѓања:
  6.255
  Слаб мотор,мал сервис 50-60€ на 10к или еднаш годишно.Топ возило,ако е со друг мотор
   
 5. Nina Gruziska

  Nina Gruziska

  Член од:
  9 декември 2018
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  Ако може за уште едно мислење денес го испуштив уљето и почна да капнува вода го дополнив казанчето со вода и од картерот почна да се слива чиста вода до што ке е
   
 6. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.308
  Допаѓања:
  3.923
  некаде меша вода и уље. можеби е дихтонот, можеби не е рамнета добро главата, или некој дел каде низ него поминуваат и вода и масло(некоја пумпа...)

  мора тоа да се провери точно што е
   
 7. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.789
  Допаѓања:
  6.255
  Чекај малку.Ти сипаш вода у казанчето за вода,а таа иста вода истекува од штопната каде се испушта уљето???
   
 8. Nina Gruziska

  Nina Gruziska

  Член од:
  9 декември 2018
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  Да
   
 9. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.789
  Допаѓања:
  6.255
  Да не пали колата,да не у возна состојба ке знаев што да ти одговорам.Вака незнам што да ти кажам.
   
 10. Nina Gruziska

  Nina Gruziska

  Член од:
  9 декември 2018
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  Да е пукнат блокот не би требало да тече ве молам за мислење секое ке ми биде од корист
  --- Споено дупло мислење, 15 април 2019 ---
  Дали е можно да е нешто поврзано со водна пумпа
   
 11. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.789
  Допаѓања:
  6.255
  Какво мислење да ти кажам,така слободно да си тече поток вода од казанче у картер треба да има дупка 1см,а не пробиен дихтунг или прсната глава.И нема шанси колата да запали
  --- Споено дупло мислење, 15 април 2019 ---
  Што вели мајсторот?
  --- Споено дупло мислење, 15 април 2019 ---
  Ако е водна пумпа ке тече под кола,а не у картер
  --- Споено дупло мислење, 15 април 2019 ---
  Види ти негде од страна да не се слива водата па да тече покрај штопната,а не од самата дупка на штопната
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Nina Gruziska

  Nina Gruziska

  Член од:
  9 декември 2018
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  Не друже од самата штопна тече ве молам кажете што да правам мајсторот вели или пукнат блок или глава ама до толку без притисок да тече не знам
   
 13. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.789
  Допаѓања:
  6.255
  Нема да пали колата другар,мене ми проби дихтунг на Опел Астра и тоа на ново од салон купена,па трошеше на 100км литро антифриз и на сабајле ја верглав 2-3 минути и едвај палеше,па облак бел оставав позади мене.У твојот случај на угасната да тече водата што ја сипаш во казанчето доле од картер е луда работа.Па уште да пали чакмак.Оди измери компресија уште утре и ке знаеш што е
   
 14. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.308
  Допаѓања:
  3.923
  немора да значи да губи компресија. едноставно ако е пукнатината помеѓу каналите за вода и масло...само водата ќе оди во картерот.
  значи во моторот има компресионен простор, маслен и воден. сите се меѓусебно изолирани, и можи да се мешаат вода и масло, можи во компресиониот дел.....
   
 15. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.789
  Допаѓања:
  6.255
  Влага вода у моторот у неговиот случај,го пере тој цилиндар и клипот и мора копмресијата да излегува од кај што е пробиено.Од местото каде навлегува водата од таму ке излага компресијата.Ама и во тој случај или ке прегрева или нема да може работна да постигне
  --- Споено дупло мислење, 15 април 2019 ---
  Нема шанси никакви,на угасната кола водата да стигне од казанче у картер
   

Сподели преку: