Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Znaci moze da zavrsi rabota ako zatreba nedaj boze?
Inace 16ki imase fabricki alu bandasi, jas kupiv 18ki.
Абе секако дека ке заврши, инжинери го дизајнирале и тестирале, не е тркало од мешалица тоа, само треба да се пази брзината максимална е 80 kmh.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
808
Поени од реакции
275
Абе секако дека ке заврши, инжинери го дизајнирале и тестирале, не е тркало од мешалица тоа, само треба да се пази брзината максимална е 80 kmh.
Abe da, ama oni moze go dizajnirale za fabrickite ( 16" ) bandasi, jas prasuvam za 18ki (jas gi imam ovie kupeno naknadno)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Abe da, ama oni moze go dizajnirale za fabrickite ( 16" ) bandasi, jas prasuvam za 18ki (jas gi imam ovie kupeno naknadno)
Друже, од мн мислење ќе ти обеле косата :P , ако ти притреба некогаш турисиго тркалото и ич к.р да не те боли, нема гајле, јас како што знам тоа тркало не треба напред да се стаи, само за назад е, ама коа ми издржа мене кичево гостивар и назад, по тие кривини, ти ич гајле да немаш.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
808
Поени од реакции
275
Друже, од мн мислење ќе ти обеле косата :P , ако ти притреба некогаш турисиго тркалото и ич к.р да не те боли, нема гајле, јас како што знам тоа тркало не треба напред да се стаи, само за назад е, ама коа ми издржа мене кичево гостивар и назад, по тие кривини, ти ич гајле да немаш.
aha fala mnogu :)
A kazi mi tebe ista golemina ti bese rezervnata so tvojte bandasi ili?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Здраво , нов сум на форумов и сакам да прашам односно да ми помогнете .
Според вас што е подобро да купам BMW E46 или Mercedes Benz W203 ?

Најмногу ме интересира .
- Колку е цената за годишна регистрација ?
- Колку пари годишно ќе треба да дадам за одржување на еден од овие автомобили?
- Дали се премногу скапи деловите?
- Како во зима се овие автомобили ( бидејќи и двата се задна вуча ) ..
И доколку нешто повеќе можете да ми кажете за овие два автомобила.[DOUBLEPOST=1471398783][/DOUBLEPOST]Некои да ми каже отприлика цена на ребраст каиш, филтри , затегачи , сензори за гориво итн? за bmw e46 или Mercedes W203
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Здраво , нов сум на форумов и сакам да прашам односно да ми помогнете .
Според вас што е подобро да купам BMW E46 или Mercedes Benz W203 ?
Јас имам W203 c200,другар има c270 , а трет другар има 320d e46
Најголем проблем кај мерцедесот ти е рѓата... Скоро и да нема Ц класа што не е скапана. До сега имам направено 88000 км од како го земав и не сум имал никаков проблем. Два редовни сервиси му направив,сменив гуми, едно сензорче за количество на вода во брисачи(10евра го платив ново),дискови и плочки и сменив хладњак за клима. Не се скапи деловите, имаш милијарда такви мерцедеси по отпадиве(лимарии ако ти требаат). Редовен сервис малце е поскап од другите коли(6 литра и нешто ситно собира уље). Ми троши некаде 7-7.5 во град со клима. На отворено според борд имам потрошња од 5.2. Цена за регистрација за 200 и 270ката ќе ти пишам утре. 270ката е страшно возило,многу моќно ама и си троши околу 9-10 во град.Оваа е автоматик и, и настрада електрониката на мењачот(300 евра)На секој втор редовен сервис мора да мењаш уље во мејач и филтер во мењач кај автоматикот(филтеров мислам дека е малце поскап).
BMWто другарчето си го купи ново од салон 2003, и кога се врати во мк си го донесе тука. Има реални 118000. До сега имаше доста проблеми со турбината. Последно му откажа некој сензор на турбината и не сум го прашал што направи. Троши околу 9 во град.
За зимно време добри зимски гуми и многу памет :) Лани кога фати јак снег, со 200ката се качив на водно без никаков проблем додека 270ката 2пати заглави(веројатно заради автоматик мењачот).Bmwто не сум го возел на замрзнато.
Кога би бирал меѓу овие коли би избрал или BMW e46 330d(нема проблеми колку што има 320ката,ама изгор е регистрацијата) или C220(30коња повеќе од 200ката,а многу слична потрошувачка) И кога би купувал би купил пак со мануелен мењач.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
275
Поени од реакции
114
Си возам Мерцедес А класа А160 бензинец у градска ми троши 10 литра што е многу.
Сакам да купувам некое дизел па буџетот ми е до 3500 евра.
Јас сум разгледувал некои коли па ми треба ваше мислење.
Голф 4 ТДИ со 110 КС.
Поло 1.4 ТДИ
Алфа Ромео 147 ЈТД
Рено Меган 1.9 ДЦИ
Опел Корса 1,3 ЦДТИ

Може да ми кажете како се за одржување,или ако може да ми предложите некоја друга кола.
Ако може да ми дадете мислење и за Форд Фиеста 2003-2008 1.4ТДЦИ и 1.6ТДЦИ
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
865
Поени од реакции
419
Abe da, ama oni moze go dizajnirale za fabrickite ( 16" ) bandasi, jas prasuvam za 18ki (jas gi imam ovie kupeno naknadno)
Значи вака сега , си имал фабрички 205/55-16 и ако си ги сменил со одговарачки 225/40-18 немаш никаков проблем бидејќи разликата во висина ти е 2,6 мм ... А ако 18-ките ти се со 45 висина тогаш имаш разлика од 14 мм , не е страшно но кога ке го наместиш резервното колата ке ти биде малкуцка навалена на таа страна на која е наместено... Следно тоа тркало е само за до првиот сервис и не е за брзо возење и тркање... Во секој случај немаш проблем...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Фала за информацииве , цена за каиши затегачи ?? Дали си имал проблеми со клима ( климатроник ) и:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.491
Поени од реакции
40.400
Здраво , нов сум на форумов и сакам да прашам односно да ми помогнете .
Според вас што е подобро да купам BMW E46 или Mercedes Benz W203 ?

Најмногу ме интересира .
- Колку е цената за годишна регистрација ?
- Колку пари годишно ќе треба да дадам за одржување на еден од овие автомобили?
- Дали се премногу скапи деловите?
- Како во зима се овие автомобили ( бидејќи и двата се задна вуча ) ..
И доколку нешто повеќе можете да ми кажете за овие два автомобила.[DOUBLEPOST=1471398783][/DOUBLEPOST]Некои да ми каже отприлика цена на ребраст каиш, филтри , затегачи , сензори за гориво итн? за bmw e46 или Mercedes W203
ти како прво не знаеш кој модел да го наведеш, тоа ја одредува цената на регистрација, одржување, потрошња итн. Не е исто бмв 318i и бмв 330i у ниеден поглед иако исто изгледаат.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Фала за информацииве , цена за каиши затегачи ?? Дали си имал проблеми со клима ( климатроник ) и:
Имав проблем на мојот со хладњакот,ама физички беше оштетен. Го сменив и се си функционира како што треба. Регистрација за c200 е 14000, а за 270ката 15000.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
GOLF 5 1.9 TDI 105кс
што е разликата од 5 и 6 брзини? подобро работи моторот со 6 брзини? гледам има голема разлика во цена па дали тој со 6 брзини е многу подобар?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Се извинувам , BMW 320D
Од тие има со 136 коња и поновите со 150 коња
ако сакаш да имаш помалку маки и нервози земи го тој со 150 коња
во секој случај не е ефтино одржувањето, незнам што си имал до сега ауто ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom