Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Мислев на оптеретеност на возилото

Sent from my 6036Y using Tapatalk
Од 1000 обртаи па до црвеното се е оптимално, зависи од ситуацијата... мада јас гледам да не одам многу над 3000(дизел) до 3500-4000(бензинец), освен во посебни ситуации како претекнување и сл. кога одам до црвениот дел на обртомерот.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.112
Поени од реакции
989
Од 1000 обртаи па до црвеното се е оптимално, зависи од ситуацијата... мада јас гледам да не одам многу над 3000(дизел) до 3500-4000(бензинец), освен во посебни ситуации како претекнување и сл. кога одам до црвениот дел на обртомерот.
Како мислиш обртаи? Кое црвено?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Како мислиш обртаи? Кое црвено?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
Вртежи во минута, на бројчаникот за вртежи над одредена вредност започнува поле обележано со црвено - значи опасност, не вози на толку висок број вртежи. Кај дизелите црвеното е обично над 4-4 и пол илјади, кај бензинците негде над 6 илјади, иако има и исклучоци.

Сакам да кажам, не е битна брзината на движење во однос на "оптимална" работа на колата, туку брзината на работа на моторот (кплку вртежи во минута прави моторот). Во трета брзина ако оди колата 40 км/ч при 2000 вртежи, а 70 км/ч во петта брзина, моторот работи еднакво "оптимално".
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Јас алфата постојано ја терам 8-9к вртежи и неам гајле.
Било која кола ја купувам за таа да ми служи не јас на неа
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Јас алфата постојано ја терам 8-9к вртежи и неам гајле.
Било која кола ја купувам за таа да ми служи не јас на неа
Знае Алфата маслото да го потроши целото,ако ја цедиш на максимум.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Знае Алфата маслото да го потроши целото,ако ја цедиш на максимум.
Не сум знаел.
Инаку на 1-2 или 3 дена проверувам вода за мотор и брисачи,масло во мотор,течност за кочници и менувач(хидрауличен) и до сега немам приметено да фали некоја течност.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ставам песни на USB-то,се супер си свири си работи,ама на дисплејот на радиото не го пишува името на пејачот,или на песната,не пишува времето на песната,туку пишува само No Name..Како да го поправам тоа?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Ставам песни на USB-то,се супер си свири си работи,ама на дисплејот на радиото не го пишува името на пејачот,или на песната,не пишува времето на песната,туку пишува само No Name..Како да го поправам тоа?
Песната што се во УСБ да конвертираш друг формат што подржува читање,но најпрвин песните да си пишеш .


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Јас алфата постојано ја терам 8-9к вртежи и неам гајле.
Било која кола ја купувам за таа да ми служи не јас на неа
Твојата Алфа развива максимална моќност при 6500 вртежи/мин (потоа моќноста почнува да паѓа); буквално нема причина да ја форсираш над тоа, ништо не добиваш, евентуално ако ти се допаѓа звукот.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Здраво, да прашам,

Имам две коли, на двете има централно отклучување, меѓутоа на едната има далечинсо, а на другата нема, дали можам да го сменам ? од едната на другата, и кој би можел да го изведе тоа ако може да се смени ? или па цена да ми кажете за ново далечинско отклучување, монтажа мислам.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Твојата Алфа развива максимална моќност при 6500 вртежи/мин (потоа моќноста почнува да паѓа); буквално нема причина да ја форсираш над тоа, ништо не добиваш, евентуално ако ти се допаѓа звукот.
Alfata e 2.0 TS 156 ks a од пред 4-5 дена е чипувана и на динамометар покажа плус 18% што значи дека сега е 184 кс.
Туку ме интересира дали на технички може да се види дека е чипувана[DOUBLEPOST=1447376214][/DOUBLEPOST]
Здраво, да прашам,

Имам две коли, на двете има централно отклучување, меѓутоа на едната има далечинсо, а на другата нема, дали можам да го сменам ? од едната на другата, и кој би можел да го изведе тоа ако може да се смени ? или па цена да ми кажете за ново далечинско отклучување, монтажа мислам.
Модулите не можеш да ги смениш а може да се направи на далинско со тоа што на фабричкиот модул се поврзува друг модул било дае централно или аларм и централно.
Цените на модули се движат од 1200 денари нагоре а цената за 30-40 минути монтирање зависи од лакомоста на електричарот.
Ако се разбираш можеш и сам да со монтираш
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Alfata e 2.0 TS 156 ks a од пред 4-5 дена е чипувана и на динамометар покажа плус 18% што значи дека сега е 184 кс.
Туку ме интересира дали на технички може да се види дека е чипувана[DOUBLEPOST=1447376214][/DOUBLEPOST]
Модулите не можеш да ги смениш а може да се направи на далинско со тоа што на фабричкиот модул се поврзува друг модул било дае централно или аларм и централно.
Цените на модули се движат од 1200 денари нагоре а цената за 30-40 минути монтирање зависи од лакомоста на електричарот.
Ако се разбираш можеш и сам да со монтираш


Како ја чипуваше ? Ставаше екстерен чип или само ремапување на компјутерот направи ? Инаку на технички додека не воведат задолжителен динамо-тест и дијагностика, со нормална проверка на редовен технички неможат никако да видат дека е чипувана... Мада и со дијагностика, тој што го врши техничкиот би требал да ги знае оригиналните параметри на секоја кола...
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Ставам песни на USB-то,се супер си свири си работи,ама на дисплејот на радиото не го пишува името на пејачот,или на песната,не пишува времето на песната,туку пишува само No Name..Како да го поправам тоа?
Намести го дислпејот на радиото да ти покажува „FILE NAME“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom