Совети околу мотоцикли

Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
јас само носам кацига кога е ладно а летно време не освен коа одам надвор од градот :nesum:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
јас само носам кацига кога е ладно а летно време не освен коа одам надвор од градот :nesum:
Возам мотор скоро 30 години...со помали и поретки прекини. И јас размислував како тебе. Од кога имав една мошне сериозна сообраќајка која ќе беше уште посериозна ако ја немав кацигата на глава, си ја нозам редовно, секогаш и секаде без оглед на временските услови, местото каде возам и дали има џандари што казнуваат или не.
-Инаку, ако возиш мотор (не скутер), запомни дека најчести падови при кои можеш да се повредиш на било кој дел од телото, вклучително и на главата, се случуваат токму во град, онаму каде што ти не носиш кацига!:nesum::tapp:
 
Член од
6 август 2007
Мислења
387
Поени од реакции
3
Возам мотор скоро 30 години...со помали и поретки прекини. И јас размислував како тебе. Од кога имав една мошне сериозна сообраќајка која ќе беше уште посериозна ако ја немав кацигата на глава, си ја нозам редовно, секогаш и секаде без оглед на временските услови, местото каде возам и дали има џандари што казнуваат или не.
-Инаку, ако возиш мотор (не скутер), запомни дека најчести падови при кои можеш да се повредиш на било кој дел од телото, вклучително и на главата, се случуваат токму во град, онаму каде што ти не носиш кацига!:nesum::tapp:
Исто и јас во последно време носењево кацига ми прерасна во навика, некако се чувствувам по сигурен и посамоуверен!:toe:
 
С

Спенсер

Гостин
мислат,ај бе до ондека, ке ме гледаат у маало, со кацига за 500метра, али тие 500метра некогаш можат да бидат фатални у пммм, иначе иам другари, и покрај паѓањето без кациги,покрај некои повреди,сеуште не им текнуе да стават кацига каде и да одат,
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
при секаков пад од мотор или точак со поголема брзина од пример 40кмч паѓаш директно на глава едноставно немаш време да пуштиш рака или нога
 
Член од
26 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
ej decki imam cagiva 7p od 50cc registrirana na potvrda trajno mu staviv od tomos 90 masina i sega odi kako lud sekade odi 4-5 ne e bitno uspunot sega sakam da go prodaam mi trebaat pari kako odat tie krosevi so cena moze nekoj da mi kaze?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Зависи што сакаш... Ај прво опни слика од Каџивата да ја видиме како изгледа, и ако ја продаваш кажи колку би и барал, можеби ке се погодиме, сум заинтересиран за моторче :).

Инаку еден крос (оние чист крос кои не се регистираат) е некои 600-700 евра на старо + да не речам дека ке биде убиен од возење. Нов ти е многу скап а и знај дека тие не се регистрираат. При купување добиваш документи дека е твој и толку. Забранети се за возење низ град. Затоа јас би ти препорачал да земеш некое ендуро, ем регистрирано, ем можеш низ град, ем по терен кога ке те фати кеиф.
 
Член од
1 август 2008
Мислења
81
Поени од реакции
1
блазер иам едно прашање до тебе... колку пати си паднат од на мотор???... а инаку имам возено хонда 1100 кубици... не ми држеше да ја стегнам поќе од 2 ра брзина негде со 90 одеше... малку поќе на гаста и гумата задна чадит... типов шо го имат моторов го имат возено со 290 на автопат за скопје.... ама работат со фул опрема (кациги и др.)
pa vaka...od koga pocnav da vozam do sega neznam tocno kolku pati imam padnato,od 20 do 25 pati mislam.neznam tocno.inaku imam dosta iskustvo so paganjeto......
 
Член од
1 август 2008
Мислења
81
Поени од реакции
1
Прво, научи се да пишуваш на кирилица, без замена на букви со бројки.
Второ...такво глупирање, опасно по тебе, а уште поопасно по околината, ич не ти е потребно.
6-годишно искуство на 16-годишник...лоша комбинација, т.е. умот ти лета. Идеално за глупости...Туку ај...Господ нека те чува.
NEMAM PODRSKA NA MAKEDONSKI JAZIK INSTALIRANO I NE PLANIRAM DA INSTALIRAM ZA VO IDNINA.....ako imav ke pisuvav na kirilica...
 
Член од
2 декември 2007
Мислења
37
Поени од реакции
1
abe daj kazete kaj ima servis u gradov za vespi mora da ja odnesam da mi ja sredat ama ne onoj pod skopjanka zasto zatvoren
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
abe daj kazete kaj ima servis u gradov za vespi mora da ja odnesam da mi ja sredat ama ne onoj pod skopjanka zasto zatvoren
кај пролазот кај нова Македонија незнам како се викаше дечкото ке се снајдеш
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
abe daj kazete kaj ima servis u gradov za vespi mora da ja odnesam da mi ja sredat ama ne onoj pod skopjanka zasto zatvoren
спроти педагошка кај ѕоне, априлија кај јове после александар палас, преку мостот па десно и по калдрмата лево и
кај пролазот кај нова Македонија незнам како се викаше дечкото ке се снајдеш
џани =)
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Сакам да си купам мотор до 250 кубика,почетник сум.Пари некаде до 2.500 евра максимум.Под мотор не подразбирам скутери:wink:,несакам легнати а ни кросеви.Нешто у овој стил да биде

:helou:.Има некој некоја препорака или совет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom